• USD 27.2
  • EUR 32.4
  • GBP 37.9
Спецпроєкти

Битва за нафту. Навіщо росіяни втрутилися у вибори в Гайані

У день виборів з Гайани були депортовані троє росіян, які намагалися зламати виборчу систему країни
Фото: cyprus-daily.news
Фото: cyprus-daily.news
Реклама на dsnews.ua

Гайана - єдина англомовна країна в Південній Америці, яка на заході межує з Венесуелою, на сході - з Суринамом, на південному сході - з Бразилією. Гайана немаленька по площі (третина України), але з нечисленним населенням - близько 750 тис. осіб. І до недавнього часу вона не привертала до себе пильної уваги ні великих корпорацій, ні іноземних урядів. У 2008 р. там працювали лише три іноземні компанії: ExxonMobil (США), Repsol (Іспанія), CGX (Канада).

Проте в травні 2015 р., через всього місяць після загальних виборів, ExxonMobil оголосила про виявлення на шельфі Гайани величезних запасів нафти. За останніми даними, доведених ресурсів чорного золота - 8 млрд кубометрів. Уряд Гайани уклало контракт з консорціумом (ExxonMobil, Hess Oil (США) і Nexen (Китай), згідно з яким держава отримає 2% роялті та 50% від продажів. Плюс треба врахувати і вже отримані $1 млрд прямих іноземних інвестицій.

Відкриття американської компанії стало манною небесною для досить бідної країни, що вже в цьому році продала державам Азії і південним штатам США свій перший мільйон барелів, заробивши $300 млн. На цей рік заплановано ще чотири аналогічні поставки нафти. В Джорджтауні вважають, що до 2025 р. сума зросте до $5 млрд. В цілому ж, за даними Reuters, очікуваний дохід від розроблюваних родовищ оцінюється в $168 млрд, що в 120 разів перевищує річний бюджет Гайани. А ВВП країни вже у 2020 р., згідно з оцінкою МВФ, може зрости на неймовірні 85,6%. І до 2030 р. Гайана може стати найбагатшою країною Латинської Америки, увійшовши у десятку світових виробників нафти.

За умови, звичайно, що в державі все буде спокійно і ніхто не зазіхне на його багатства. Що, на жаль, вже сталося. Саме нафту призвела до поточної політичної кризи. І саме нафта стала головним лейтмотивом двох ключових політичних сил під час виборчої кампанії в контексті того, як переможець нею розпорядиться.

Ліві проти лівих

Криза в Гайані почався ще 21 грудня 2018 р., коли завдяки переметнувшемуся на бік опозиційної Прогресивної народної партії (PPP) депутата Шаррандасу Персонал, який дав необхідний один голос за висловлення недовіри уряду, сформованого коаліцією Альянсу за національну єдність APNU і Альянсу за зміни (AFC). Опозиція, яка спирається на индогайанцев, домагалася проведення дострокових виборів, проте президенту Гайани Девіду Грейнджером вдалося відтягнути їх проведення, незважаючи на протести і зіткнення. Причому далеко за 18 вересня 2019 р., коли повинні були відбутися чергові вибори. Врешті-решт вибори призначили на 2 березня.

За їх результатами при явці 72,58% союз лівого APNU і лівоцентристського AFC, чиїми виборцями є афрогайанцы, знову здобув перемогу на виборах - 49,85% (237 329). У 2015 р. APNU+AFC вирвали перемогу у левопопулистов, марксистів-леніністів PPP - 50,3% проти 49,19%. Обидва альянсу врахували помилки виборів 2011 р., коли вони йшли на вибори окремо, з-за чого PPP взяла 36 мандатів, APNU - 22, AFC - 5.

Реклама на dsnews.ua

У 2020 р. Прогресивна народна партія отримала 48,23% голосів (229 579). Таким чином, перші ліві отримують більшість мандатів - 33 з 65 - і право сформувати уряд. Однак PPP так просто не здалася, не маючи наміру поступатися Грейнджером в поточному виборчому циклі. Опозиція заявила про фальсифікації в четвертому окрузі і вимагає перерахунку голосів. Голова Верховного суду Гайани Роксана Джордж 12 березня їх прохання задовольнила.

До проведення перерахунку та оголошення остаточних результатів виборів держава і майбутнє нафтових проектів знаходиться в підвішеному стані.

На запах нафти

Однак у APNU+AFC, схоже, з'явився серйозний аргумент проти PPP. 6 березня міністр цивільної безпеки і кандидат в прем'єри від AFC Хемрадж Рамджаттан повідомив, що в день виборів з Гайани депортували трьох росіян. Точніше, одного громадянина Росії і громадян Лівії і США російського походження. При собі, як пише Guyana Chronicle, у них були комп'ютери і флешки. Росіян запідозрили в спробі злому виборчої системи країни. Всього ж їх було четверо, але одному з них вдалося втекти.

За словами Рамджаттана, в Гайану росіяни проникли за сприяння якраз Прогресивної народної партії, представники керівництва якої, включаючи лідера опозиції Бхаррата Ягдео, були сфотографовані з росіянами в готелі Marriot. Причина інтересу росіян, які стверджували, що працюють на ExxonMobil, Гайані очевидна - це нафта. Однак навіть з перемогою PPP все одно виникли складності з, наприклад, заходом в країну "Роснефти". Контракт є контракт. Якщо б уряд PPP його розірвав, то Вашингтон помстився б за Exxon жорсткими санкціями. Тому не виключено, що втручання Росії у вибори базувалося на відверто сепаратистському сценарії. Справа в тому, що режим Ніколаса Мадуро в сусідній Венесуелі вважає свою територію Гайани на захід від річки Эссекиба, а значить, претендує і на шельф, де знайшли нафту. Ясна річ, що куратори Мадуро з Кремля просто не могли пройти повз такої можливості.

Шпики під носом

Примітно, що міністр Рамджаттан повідомив про це лише після появи відповідних повідомлень в ЗМІ. Так що навряд чи це була якась хитрість з боку влади щодо PPP. Але чому ж у Грейнджера не зважилися використовувати темні справи PPP і росіян ще 2 березня? Відповіддю може бути той факт, що "кібер-ихтамнетам" допомагали не тільки в опозиційній партії, але і представник AmCham (гайанского філії Американської торгової палати, розгорнула офіційно до роботи в серпні 2018 р.). Можливо, в Джорджтауні просто не хотіли засмучувати американських партнерів, від яких залежить світле майбутнє Гайани.

Як би те ні було, міністр громадської безпеки був змушений визнати, що AmCham допомагала росіянам з моменту їх прибуття - з 29 лютого. З посиланням на дані розвідки він уточнив, що мова йде про людину по імені Антер Наріне. В американській організації він представляє інтереси нью-йоркської компанії Strategy & Development Consulting, Inc. (автомобільна галузь), де працює з 2012 р.

У AmCham спершу відпиралися, але після того, як Рамджаттана підтримала також міністр громадських телекомунікацій Кетрін Хьюз, заявили, що в лавах організації росіян немає, а самого Наріне виключили.

Масштаби втручання росіян гайанским правоохоронцям ще належить з'ясувати. Втім, як і всі подробиці співпраці з ними опозиції. Що може відбитися на виборах в цілому. На тлі поточної кризи у Джорджтаун прибули кілька прем'єр-міністрів країн Карибського басейну: Міа Моттли (Барбадос), Кіт Роулі (Тринідад і Тобаго), Кіт Мітчелл (Гренада), Рузвельт Скеррит (Домініка) і Ральф Гонсалвеш (Сент-Вінсент і Гренадіни).

Сполучені Штати поки вичікують і дуже і дуже уважно моніторять ситуацію. За останній тиждень держсекретар Майкл Помпео тричі згадував у своїх заявах ситуацію в Гайані, у тому числі під час телефонної розмови з главою МЗС Канади Христей Фріланд 10 березня. Нинішня позиція Вашингтона була озвучена в. о. помічника держсекретаря у справах Західної Півкулі Майклом Козаком: Потрібно дочекатися перерахунку голосів, оскільки "будь-який уряд, приведене до присяги на підставі нинішніх результатів, буде нелегітимним". Для США вкрай важливо, щоб державні процеси в Гайані були прозорими, адже від цього залежить майбутнє укладеного за Грейнджере в 2015 р. контракту з ExxonMobil.

Однак паралельно Штатам слід було б, по-перше, детально проаналізувати дії росіян в Гайані; по-друге, зробити висновки з історії, очевидно, купленим членом AmCham, і посилити контроль над формуванням філій Торгової палати, які грають величезну роль у діяльності американського бізнесу в тій чи іншій країні світу.

    Реклама на dsnews.ua