• USD 28.2
  • EUR 32.9
  • GBP 36
Спецпроєкти

Герої "ДНР" проти грузинських "злодіїв у законі". Як скидають владу в Абхазії

Позиція силовиків і заяви РФ недвозначно говорять про те, що перспектива зміни влади в республіці є цілком реальною
Фото: East News
Фото: East News
Реклама на dsnews.ua

9 січня абхазька опозиція взяла штурмом адміністрацію президента. Через кілька годин на позачерговій сесії "Народного Зібрання - Парламенту Республіки Абхазія" депутати звернулися до президента РА" Рауля Хаджимба з вимогою подати у відставку. Заяву прийнято "у зв'язку зі сформованою напруженій суспільно-політичною обстановкою в республіці і щоб уникнути подальшої дестабілізації в суспільстві, що може призвести до неконтрольованих процесів та непоправних наслідків, з метою збереження стабільності в державі". За постанову проголосували 19 депутатів, 4 були проти, один депутат утримався. Спікер парламенту Валерій Кварчия в голосуванні не брав участь - після наради щодо ситуації в республіці він був госпіталізований з серцевим нападом.

Абхазька армія та Росія оголосили про невтручання в конфлікт - міністр оборони Мераб Кішмарія закликав владу і опозицію до компромісу, МЗС РФ назвав події в Абхазії внутрішньою справою республіки.

На момент написання статті президент Абхазії (який, як пишуть, "ховається на дачі") заявив, що залишається на своєму посту, а в його адміністрації назвали заворушення в Сухумі спробою перевороту. Але позиція силовиків і заяви РФ недвозначно говорять про те, що перспектива зміни влади в республіці є цілком реальною.

Абхазький майдан

Треба сказати, що міняти президентів через "майдан" стало для Абхазії вже традицією.
Абхазія, яка була автономною республікою у складі Грузії в часи Радянського Союзу, а тепер відноситься до числа невизнаних або частково визнаних держав (Республіку Абхазія визнали лише Росія, Нікарагуа, Венесуела, Науру, Вануату, Сирія), фактично контролюється Російською Федерацією. Складно, звичайно, в принципі говорити про таке явище, як "політичне життя на окупованій території", але так чи інакше, якась політична активність наявності.

У 2014 році після масових акцій протесту, заворушень і захоплення будівель органів влади тодішній президент невизнаної республіки Олександр Анкваб спочатку сховався на російській військовій базі, а пізніше був змушений піти у відставку. Показово, що головною претензією до нього стали його прогрузинські настрою, які проявляються у масовій роздачі абхазьких паспортів грузинам, які намагалися повернутися і налагодити життя в прилеглих районах Абхазії до Грузії.

Пройшли нові вибори, на яких 24 серпня 2014 року перемогу здобув Рауль Хаджимба - тоді лідер опозиції і, як казали, більш керований Москвою політик. Перед голосуванням із списку виборців було виключено понад 22 тисяч жителів республіки - етнічних грузинів, які нібито отримали абхазькі паспорта незаконно.
На виборах 25 серпня 2019 року Хаджимба був обраний на другий термін. Однак опозиція категорично не погодилася визнавати оголошені результати голосування.
Хаджимба переміг з результатом в 47,39% голосів, а його супротивник Алхас Квициниа набрав 46,17%. Програв на виборах 11 вересня звернувся з позовом проти Центральної виборчої комісії до Верховного суду Абхазії, посилаючись на те, що, згідно із законом, переможець другого туру має набрати абсолютну більшість голосів, а Хаджимба набрав менше 50%. 9 січня вже нинішнього року Верховний суд відмовився визнавати недійсними минулорічні вибори, що і стало початком цьогорічних протестів в абхазької столиці. Пізніше судді знайшли підстави для перегляду справи і прийняли рішення заново розглянути позов програв президентські вибори Алхаса Квициниа, однак процес позасудового зміщення влади був уже запущений.

Реклама на dsnews.ua

Лідер протестів Ахра Авідзба на мітингу перед початком штурму адміністрації заявив: "Сьогодні, знаючи, що он там суд, ми туди пішли і теж політикам сказали: "Харе грати! Виходьте, йдіть сюди. Якщо завтра на нас грузини в суд подавати зі своїми домаганнями, принц Ольденбурзький приїде і так далі, почнеться ця вся катавасія по судах, ми що, повинні закрити очі на те, що наші брати, батьки воювали для того, щоб ми потім по судах вирішували питання цієї багатостраждальної землі? Сьогодні в Конституції чорним по білому прописано, і прописано так, що ми сьогодні не маємо. Не маючи президента, а маючи якогось самозванця, зразок Лжедмитрія, ми маємо одне - хаос".

Без фраєрів

Нинішні антипрезидентські протести, формально викликані сфальсифікованими виборами, мають і іншу причину. В опозиції знову звинувачують президента в прогрузинских настроях, однак не в зв'язку з його якимись політичними рішеннями, а з-за... кримінальних розборок.

Треба сказати, що Сухумі в часи СРСР був прямо-таки столицею "злодіїв в законі" - в ностальгічною пісні сухумчан-біженців співається про "місті без фраєрів". Сьогодні, судячи з усього, кримінальні кола залишаються впливовою силою і, більш того, беруть активну участь у місцевому політичному житті.

Одним з головних приводів для невдоволення нинішнім президентом Абхазії став той факт, що охоронець Хаджимба виявився причетним до вбивства двох кримінальних авторитетів, скоєних у листопаді 2019-го в сухумському ресторані.

Убитими виявилися двоє "злодіїв в законі": 38-річний Астамур Шамба (Астіка) і його ровесник Алхас Авідзба (Хасик). Астіка і Хасик - як пишуть "профільні ЗМІ" - були представниками абхазької знаті і найближчими соратниками лідера абхазького кримінального світу, 53-річного злодія в законі "Пызы" - Рауля Барцба. Роком раніше, за інформацією медіа, "Пиза" відвоював у грузинських "злодіїв у законі" контроль над "общаком" у прикордонних районах Абхазії з Грузією.

Двоюрідний брат Хасіка, лідер нинішніх протестів Ахра Авідзба, воював на Донбасі, був командиром бригади "Пятнашка", має звання "героя "ДНР". Після вбивства брата, який повернувся з Донбасу Ахра записав гнівне відеозвернення до Рауля Хаджимба, в якому нагадав, що своїм президентським кріслом той багато в чому зобов'язаний убитим, а пізніше звинуватив президента у зв'язках з грузинським злочинним світом.

Так що політичне протистояння в Абхазії знову звелося до того, що опозиція хоче змістити політика, якого запідозрили у співпраці з грузинами. Минулого разу приводом для повалення президента була роздача паспортів грузинам, тепер нібито має місце взаємодія президентської команди і грузинських "злодіїв у законі". Але, по суті, процес все той же - посилення російського впливу в регіоні і повне витіснення грузинського присутності навіть з "тіньових" сфер. Тепер, коли в розпорядженні РФ є "герої "ДНР", це можна зробити набагато ефективніше.

    Реклама на dsnews.ua