• USD 36.6
  • EUR 39.4
  • GBP 44.9
Спецпроєкти

Гібридна депортація. Жителів окупованого Донбасу видавлюють в Росію

У ОРДЛО повним ходом йде заміна населення злегка видозміненим схемами сталінських часів

Російські прапори на площі Леніна під час святкування Дня Росії в Донецьку
Російські прапори на площі Леніна під час святкування Дня Росії в Донецьку
Реклама на dsnews.ua

Росія проводить гібридну "добровільно-примусову" депортацію українського населення з тимчасово окупованих територій сходу України. Про це в інтервʼю "ДС" повідомила мешканка Донецька Олена Некрасова (імʼя змінено з метою безпеки). За її словами, місцеве населення "видавлюють" з робочих місць і пропонують лише одну альтернативу – працювати на території Росії. Водночас, на зміну їм привозять росіян, переважно жителів Воркути й Іркутська.

Заміна населення

"Це відбувається за наступною схемою. Спочатку закривається велике підприємство, наприклад, супермаркет "Амстор". При цьому від працівників вимагають написати заяву про звільнення "за власним бажанням", без виплати вихідної допомоги. Тим, хто не погоджується на це, просто не віддають трудову книжку. Людей посилають в центр зайнятості, але й там не виплачують ніякого допомоги по безробіттю. Потім повідомляють, що вакансій по Донецьку немає, і пропонують працевлаштування в Росії – з наданням житла й допомоги в переїзді", – розповідає Олена.

На перший погляд, мова йде про звичайну побутову ситуацію, якщо не звертати увагу на дивний факт: за словами місцевих жителів, через пару тижнів закритий супермаркет знову починає працювати. Правда, під іншою назвою і з іншим персоналом – переважно приїжджими з Росії.

"Ми відразу чуємо їхній акцент, у донецьких російська мова дещо відрізняється. Завозять росіян організовано, в основному під час комендантської години, але вранці ми бачимо, як девʼятиповерховий гуртожиток, що був порожнім напередодні ввечері, на наступний день виявляється повністю заселеним сімʼями з дітьми й старими", – розповідає донеччанка.

Гуртожиток технікуму, закритий після початку окупації, розташований неподалік від трамвайної зупинки, якою часто користувалася Олена. За словами жінки, заселення приїжджих туди відбувалося на її очах кілька разів, а почалося ще під час "правління" Олександра Захарченка.

"Коли люди скаржилися на те, що їм тут не раді, в обід приїжджав сам Захарченко з кортежем заспокоювати їх, я бачила це на власні очі. Зараз їх навчили брехати і приховувати, що вони з Росії, але в перші роки люди постійно зізнавалися, особливо діти. Це були приїжджі з далеких вмираючих сіл, явно незвичні до міського життя. Я бачила, як підлітки 12 років захоплено розглядали тротуарну плитку й вивіски магазинів", – згадує Олена.

Реклама на dsnews.ua

Звичайний розбій

Гуртожитком місця заселення "нових донбассців" не обмежуються. Місцеві жителі зазначають: росіяни, що приїжджають, без сорому займають порожні квартири переселенців, які виїхали з Донецька.

"Полишені біженцями квартири ДНР і ЛНР "націоналізують" і заселяють туди всіх, кого хочуть. Ми не раз бачили викинуті на сміттєві звалища поїджені міллю килими, одяг і альбоми з фотографіями колишніх власників квартир", – згадує Олена.

Її слова багаторазово підтверджуються іншими свідченнями. Одним з найяскравіших прикладів, коли бойовики самі визнали факт захоплення чужої власності, стало показове виселення колишнім "головою ЛНР" Ігорем Плотницьким "міністра внутрішніх справ ЛНР" Ігоря Корнета з незаконно зайнятого ним будинку незадовго до перевороту в Луганську". На опублікованому в мережі відео законна власниця розповідає, що більше трьох років змушена була знімати квартиру, і весь цей час не могла потрапити додому, а Корнет уникав будь-яких розмов з нею. Після особистого конфлікту з "міністром", що четвертий рік проживав у чужому будинку, Плотницький несподівано заявив, що "пора дотримуватися законності", і повернув житло господині.

Однак, як виявилося, після показового виселення Корнета випадки "віджиму" житла не припинилися, а лише набули упорядкованішого характеру. Так, ще в 2016 році на сайті інформаційного агентства "Сьогодні" було опубліковано матеріал, присвячений захопленням чужої власності. Як повідомляють потерпілі, ці випадки почалися відразу ж після початку окупації, проте тільки в кінці жовтня 2016 року тодішній "глава адміністрації" Донецька Ігор Мартинов офіційно заявив про "націоналізацію рухомого і нерухомого майна ворогів народу".

Унітаз в обмін на паспорт

Махінації із заміщенням корінного населення Донбасу не обмежуються одним лише "завезенням" росіян. За словами жителів Донецька, новоприбулим відразу ж видають паспорти так званих "ДНР" або "ЛНР", і вже з ними вони відправляються в Ростовську область – знову отримувати російський паспорт.

"Росіянам видають нові російські паспорти, щоб за серією та номером не було видно, що вони приїхали з Воркути чи Іркутська, тобто, що вони вже були росіянами. Іншими словами, їх хочуть видати за корінних жителів сходу України. Потім, після "інтеграції" Донбасу в Україну, ці люди будуть "правильно" голосувати на виборах. Вони, фактично, перебувають на гачку у влади: квартири донеччан вони зайняли незаконно, а повертатися в свої забуті Богом російські села не хочуть. Наприклад, деякі діти приїжджих перший раз побачили унітаз в квартирі тільки тут – в їх рідному домі зручності були на вулиці. Тому і голосувати вони будуть так, як вкаже "партія": за російську мову, інтеграцію з Росією, проти НАТО і Євросоюзу. Крім цього, жителі окупованих територій ремствували, що, коли повернеться українська влада, вони через суд вимагатимуть від Росії компенсації за заподіяну шкоду. Але, опинившись на території Росії і отримавши її громадянство, ці люди, звісно, вже не підуть ні в який суд", – пояснює Олена Некрасова.

Нагадаємо, що ще 24 квітня 2019 року Володимир Путін підписав указ про спрощену процедуру отримання російських паспортів жителями окремих районів Донецької та Луганської областей. До речі, 9 червня перший заступник голови комітету Держдуми у справах СНД, євразійської інтеграції і звʼязків з співвітчизниками Віктор Водолацький заявив, що протягом поточного року 600-800 тисяч жителів невизнаних "республік", що перебувають на окупованій території українського Донбасу, отримають російське громадянство. Цілком можливо, що частина з них і буде тими самими росіянами, які пройшли "друге хрещення" вітчизняним паспортом.

Втеча в Україну

При цьому окупаційна адміністрація робить все можливе, щоб звільнені з роботи донбасці їхали саме до Росії, а не у вільну частину України.

"Їх не пропускають через лінію розмежування у вільну Україну, мотивуючи це коронавірусом, але при цьому вільно пускають у Росію. При тому не пропускає людей саме окупаційна адміністрація. Таким чином, люди поставлені перед вибором – або померти з голоду без роботи, або виїжджати працювати і жити в Росію", – розповідає донеччанка.

Сама Олена Некрасова з сином встигла виїхати на підконтрольні Україні території в перших числах липня. За словами жінки, підприємство, на якому працював її син, було закрито за описаною вище схемою ще в лютому.

"Мій син відмовився писати заяву про звільнення за власним бажанням, і трудову книжку йому не віддали взагалі. На щастя, два роки тому він примудрився зробити її ксерокопію і навіть завірити її в офісі в Маріуполі. У Донецьку про це просто не знали. Ми встигли виїхати, а з 15 липня почав діяти указ, згідно з яким без здачі аналізу на ковід і до отримання результатів ті, хто бажає перетнути лінію розмежування, повинні перебувати на обсервації", – розповідає Олена.

За словами жінки, майже ніяких речей і цінностей сімʼї вивезти з Донецька не вдалося.

"Росія при вʼїзді в Україну конфіскує на митниці все, що вважатиме художньою або культурною цінністю. Нас попередили про це, тому ми не ризикнули вивозити цінні речі", – поділилася Олена.

Залишається хіба сподіватися на те, що майно цієї сімʼї, як і багатьох інших, що добровільно чи вимушено залишили окуповані території, не дістанеться мародерам – не в останню чергу, заохочуваним окупаційною владою. Втім, це примарна надія.

… А тим часом Кремль знову відмовився гарантувати перемирʼя на Донбасі, незважаючи на черговий відступ Банкової.

    Реклама на dsnews.ua