• USD 27.3
  • EUR 30.9
  • GBP 36.4
Спецпроєкти

Глава PGNiG: "Північний потік-2" лише посилить проблеми Європи

Наявних у розпорядженні "Газпрому" потужностей достатньо для нормальних поставок сировини до Європи, і потреби в "Північному потоці-2" немає

"Північний потік-2"
"Північний потік-2" / AFP/Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Генеральний директор польської нафтогазової компанії PGNiG Павло Маєвський у колонці для Politico Europe пояснює, чому із введенням ПП-2 в експлуатацію становище ЄС не покращиться.

Оскільки останні кілька тижнів ціни на газ у Європі різко зросли, члени Європейського парламенту цілком резонно запідозрили маніпулювання газовим ринком і закликали Європейську комісію розслідувати роль у цьому "Газпрому" — підконтрольного російській державі експортера природного газу. Раніше "Газпром" дійсно часто вдавався до політичного тиску, спираючись на свій вплив на ринок. Нині ситуація аналогічна.

"Газпром" використовує рекордно високі ціни на газ для створення враження, ніби для початку експлуатації газопроводу "Північний потік-2" необхідні термінові поступки регуляторів, щоб не допустити газової кризи взимку. Насправді наявних потужностей для постачання російського газу достатньо, а новий трубопровід не забезпечить додаткових обсягів газу — він лише замінить існуючі маршрути постачання. До того ж є чіткі норми енергетичного законодавства ЄС, які мають бути повністю виконані, коли йдеться про "Північний потік-2".

Міжнародне енергетичне агентство також підтвердило, що на даний момент обсяги газу в сховищах Європи значно нижчі, ніж у середньому п'ять років тому, але переважно це стосується сховищ "Газпрому". Як основний постачальник Європейського Союзу "Газпром" має ринкову владу і не соромиться її використовувати. Російський експортер постачає менше газу та не заповнює сховища до необхідного рівня перед опалювальним сезоном. Він також обмежив резервування потужностей трубопроводами "Ямал" та "Братство", якими газ завжди транспортується зі сходу, і знизив обсяги газу на спотових ринках.

Представник Кремля прямо говорив, що якнайшвидше схвалення регулюючими органами "Північного потоку-2" і добро на його експлуатацію знизять ціни на газ. Це неприкритий тиск. Особливо з урахуванням того, що навіть без "Північного потоку-2" є набагато більше доступних газотранспортних потужностей для постачання газу з Росії до Європи, ніж могло б знадобитися.

У Європі вже траплялися газові кризи — у 2009 та 2014 рр. І в обох випадках Росія обмежувала постачання газу, щоб чинити політичний тиск на Україну, піддавши європейські економіки значному ризику. Хоча ЄС нібито пам'ятає про ті випадки, Польща з 2004-го зіткнулася із сімома перебоями у постачанні газу. Ми знаємо, що "Газпром" не бажає грати за правилами газового ринку ЄС і має досвід зловживання монопольним становищем.

У 2015 р. Європейська комісія вже готувала Заяву про претензії, в якій зазначалося, що "Газпром" порушує антимонопольне законодавство, що завдало шкоди газовому ринку ЄС. На жаль, на практиці зобов'язання, узгоджені ЄК і "Газпромом", не привели до покращення функціонування ринку. Але при цьому арбітражні суди підтримали висновки Єврокомісії про завищення цін "Газпромом", вимагаючи виплатити $1,5 млрд нашій польській нафтогазовій компанії PGNiG і $2,9 млрд — українському "Нафтогазу".

Реклама на dsnews.ua

Це є чітким підтвердженням того, що неринкове ціноутворення відігравало і продовжує відігравати важливу роль в арсеналі "Газпрому". Враховуючи його послужний список і те, як трубопровід використовується ще до введення в експлуатацію, "Північний потік-2" стане додатковим інструментом для тиску. І, як слушно заявив покійний президент Польщі Лех Качинський ще на початку російської агресії в Грузії у 2008 р., трубопровід підірве безпеку України, країн Балтії та всієї Європи.

Насправді, жодні правила ЄС не можуть повністю усунути всі ризики, пов'язані зі спірним трубопроводом. Однак повне виконання енергетичного пакту ЄС щодо "Північного потоку-2" може обмежити ризики, пов'язані з перебоями постачання, надавши споживачам мінімальні гарантії. Отже, всі вимоги Газової директиви ЄС повинні застосовуватись до всього трубопроводу, особливо щодо розділення прав власності, недискримінаційного та прозорого обґрунтування тарифів і доступу третіх сторін.

Як нещодавно заявила президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн, "Північний потік-2" — це абсолютно політичний проєкт і необхідно використати всі правові інструменти для забезпечення повного виконання законодавства ЄС. Порушення конкурентоспроможності на енергетичному ринку суперечить енергетичній політиці ЄС і суперечить інтересам ЄС та його країн-членів. Тому ЄС має бути єдиним і говорити в один голос.

    Реклама на dsnews.ua