• USD 26.4
  • EUR 30.6
  • GBP 36.2
Спецпроєкти

Глобальна Британія почалася з Японії. Що задумали Лондон і Токіо

Чим швидшим буде темп інтеграції між Великобританією, Японією і країнами АТР, тим складніше буде згодом не тільки Китаю, але і США вбудовуватися в блок

Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Незважаючи на озвучені шотландським урядом плани домагатися нового референдуму про вихід зі складу Сполученого Королівства, зовнішня політика Лондона поступово виходить з шторму Брекзіту і коронавірусу.

Британська витонченість

Борис Джонсон спирається на впевнену парламентську більшість, кабінет сперечається з парламентаріями хіба що з приводу рівня карантину, а опозиція на чолі з Киром Стармер поки нездатна запропонувати альтернативу нинішньому політичному курсу. За іронією долі втрати від епідемії, в якій британський уряд явно не винен, перекрили втрати від Брекзіту, з яким він асоціюється.

У той же час повальна серед розвинених і не дуже країн "епідемія" так званого кількісного пом'якшення, що раніше просто називалася девальвацією, дозволяє емітентам резервних валют, таких як фунт стерлінгів, не утрудняти себе бюджетним дефіцитом. Зрозуміло, всупереч заклинанням економістів-соціалістів, така політика розганяє інфляцію (і експортує її в країни з залежними валютами), але ця безвідповідальність визнана сьогодні меншим злом, ніж глобальний параліч системи господарювання. Схоже, світу знову доводиться переживати епоху, що настала після розпаду колоніальних імперій (і, врешті-решт, відмови від прив'язки долара США до золотого стандарту при Річарді Ніксоні), а потім повертатися до монетаризму.

Але це буде вже при зовсім іншому поколінні політиків, а сьогодні перший світ і Китай "викотили все винні бочки", при тому, що в становищі вакууму влади лише в Пекіні, Москві та Лондоні думають про імперії (толерантно кажучи — "об'єднання") нового типу на руїнах старих союзів. Вашингтон і Париж поки що, мабуть, взяли тайм-аут на дозвіл своїх внутрішніх протиріч і аналіз причин виникнення тупиків в своїх підходах до здійснення ефективної глобальної політики.

Москва підбирає по всьому світу держави або їх частини, виконуючи своєрідну роль сміттяра. Вона не може запропонувати своїм клієнтам нічого, крім захисту за допомогою бойовиків, старих озброєнь і обмеженої легалізації через своє місце в Радбезі ООН. В обмін росіяни отримують доступ до ресурсів, непоганий піар, розчісування ресентіменту і посилення наносного навколо Путіна пізньосередньовічного інституту відкупників. Яким би суперечливим цей процес не виглядав ззовні, він виконує свою функцію в очах Кремля, чия геронтократія усвідомлює хисткість своєї влади на території РФ, що представляє собою наполовину затонулий "Титанік" злиднів, етнічних і порубіжних конфліктів.

Пекін, у свою чергу, реалізує недешеву і небезпечну, але цілком осмислену і, можливо, єдино можливу для себе стратегію — будівництва логістичної наддержави. В її інфраструктуру інвестується весь накопичений за десятиліття надшвидкого зростання надлишок, в ній планується розчинити і внутрішнє соціальне напруження. І все частіше Китай наштовхується на інтереси інших країн, як національні, так і колективні. Найчастіше — ціннісні і притому довгограючі.

Реклама на dsnews.ua

Що стосується Лондона з його Global Britain, до якої сьогодні йде, схоже, чергове повернення, то цей проект виглядає більш витонченим. Не будемо забувати, що з часів Другої світової війни британська зовнішня політика, по суті, складалася з трьох сегментів: розпуск власної імперії, роль моста між США і Західною Європою, інтеграція в Західну Європу з метою виживання і модернізації власної економіки, а також нейтралізації Парижа і Берліна.

Демонстрація амбіцій

На даний момент перший сегмент давно закритий, Британська Співдружність, при всьому своєму символізмі і взаємній корисності, зовсім не управляється з Лондона. Другий сегмент тепер звужений до взаємодії по лінії НАТО. Третій — втратив значення. Звідси і перебудова всієї британської зовнішньої політики як такої. Що вийшла зі складу ЄС Великобританія має намір збудувати нові зв'язки і збільшити свою присутність у всьому світі, не обмежуючись Заходом, поставивши за мету до кінця 2022 р. охопити укладених угод про вільну торгівлю країни і території, на які припадає до 80% загальносвітового обсягу зовнішньої торгівлі.

Необхідно усвідомлювати, що з Америкою Великобританію пов'язує як оновлена Атлантична декларація, особлива "унія" стратегічного партнерства, так і НАТО — але не торговельна угода всередині або зовні рамок СОТ. При Трампі такий проект так і не злетів, а при Байдені це буде довгим процесом, і сьогодні в пріоритетах не виявляється. Про наднаціональні органи — НАТО таким вважати важко — сьогодні навіть не йдеться.

Взагалі, після виходу з ЄС чи не першим великим договором, підписаним Великобританією, стала угода з Україною. Формально нашим країнам треба було підписувати заново "свій сегмент" Розширеного і поглибленої угоди про вільну торгівлю, але британці несподівано пішли куди далі. Це і співпраця в сфері безпеки, важливі оборонні проекти, цифрова галузь, допомога і кредитні лінії (схожі угоди в нашому регіоні Великобританія підтримує з Туреччиною, Польщею, Румунією і Грузією).

Схоже, так і відпрацьовувалася "заготовка" для подальших подібних документів — і примітно, куди саме рушила з ними Великобританія. Тому як, зрозуміло, не Україна єдина і не порятунком союзу з Шотландією шляхом відкриття нашого ринку для віскі.

Для сучасної Великобританії — після ЄС, з яким вдалося розійтися, здебільшого, нульовими ставками — і США, з якими поки все туманно, найважливішим регіоном світу є Азіатсько-Тихоокеанський (АТР). За останні роки вкрай болючою для Лондона виглядає остаточна втрата Гонконгу — більш того, Китай тепер використовує Гонконг як базу для проникнення в Великобританію власних агентів шляхом використання програми репатріації.

Схоже, на Альбіоні трохи відстали від життя — такі гуманітарні програми були розгорнуті колись в вегетаріанські часи після приєднання району до Китаю під гаслом "одна країна — дві економіки". Але часи подібної наївності давно в минулому — посилення активності британського флоту у китайських берегів (так само як і українських, зауважимо) говорить сама за себе.

Однак демонстрації готовності до подальшої конфронтації — при збереженні можливостей діалогу — сьогодні явно недостатньо. Тому в площині прориву "Глобальної Британії" на широкий оперативний простір і економічних компенсацій на цьому напрямку в поточному і минулому році був досягнутий чималий прогрес.

Ще 1 лютого Борис Джонсон супроводжував офіційну подачу заявки на вступ в транстихоокеанське партнерство (ТТП) таким гаслом: "Демонстрація амбіцій під прапором вільної торгівлі". Ймовірно, це і стане лейтмотивом зовнішньополітичної програми Лондона, як мінімум в Азії — в Європі, як вже було показано вище, військово-політичною метою Великобританії є протистояння Росії. Азіатський вимір тим часом служить іншим цілям: очевидно, що провокувати гарячу війну з Китаєм британці не мають наміру, хоча певна ймовірність мимовільного виникнення конфлікту Китаю із західними союзниками і блоком QUAD (Чотирибічний діалог з безпеки — США, Японія, Австралія, Індія, який знову збирається на зустріч цієї осені) все ж існує.

В даний час на країни ТТП доводиться не більше 8% від загального обсягу британського експорту, проте населення 11 країн — учасниць ТТП становить близько 500 млн осіб (тобто демографічно — аналог ЄС, але без явних наднаціональних органів), а їх сукупний ВВП становить 13% від загальносвітового і продовжує швидко зростати. За словами Бориса Джонсона, він хотів би зробити блок детонатором для "вивільнення британського потенціалу". Адже з усією очевидністю, Німеччина цього британцям зробити в відплив на схід ЄС більше не дасть. ТТП також важливо в тому сенсі, що СОТ сьогодні відверто паралізована і будівництво нових правил розвиненої міжнародної торгівлі відбувається на інших як регіональних, так і галузевих майданчиках.

Союз монархій

Після виходу з ЄС, почавши з Японії, Великобританія уклала угоди про вільну торгівлю з цілою низкою країн — учасниць ТТП: Канадою, Мексикою, В'єтнамом та іншими. Але те, що першою стала Японія, мало дуже великий сенс. На такі переговори зазвичай йде кілька років. Тим часом Японія і Великобританія, приступивши до переговорів в червні 2020 р., підписали угоду всього через чотири місяці. Почасти такий темп пояснюється тим, що у Японії і Великобританії були схожі міркування в тому, що стосується відносин з Європейським Союзом. Оскільки з Брекзітом Великобританія переставала бути частиною ЄС, у Японії після січня 2021 р. зникала можливість безмитного експорту в Великобританію японських автомобілів, який здійснювався на підставі угоди між Японією і ЄС.

Укладення угоди, що звільняє японські автомобілі на британському ринку від митних зборів, вело до падіння відносної конкурентоспроможності автомобілів з ЄС, які обкладаються 10-відсоткового імпортного митом, і це дозволяє чинити тиск на ЄС в питанні укладення угоди європейців з Японією. Тому британський уряд виробило сценарій, який передбачав спочатку укладення договору c Японією, а потім входження до складу ТТП за її посередництвом. Японія як головуюча країна, з якою у Великобританії укладено партнерську угоду, поділяючи спільну цінність — пріоритетне значення вільної торгівлі, надає Великобританії всебічну допомогу для якнайшвидшого приєднання. Так би мовити, повернення до витоків, якщо згадати історію відкриття Японії для світу.

При цьому рівень лібералізації правил інвестування та відмови від митних зборів в ТТП набагато вище, ніж у угоди Всеохоплюючого регіонального економічного партнерства Східної Азії (ВРЕП), яке, перехопивши першість в АТР у США, в числі інших підписав Китай. Іншими словами, це протистояння моделі "Спільного ринку" якоїсь подоби ЄврАзЕС в Азії, оскільки Китай не схильний дотримуватися правил СОТ. Зацікавленість в ТТП виявляють також Південна Корея, Таїланд і Тайвань. Якщо ці правила буде підтримувати приєдналася до ТТП Великобританія, жорстко підходить до вироблення правил вільної торгівлі, то вона зможе вимагати такої ж поведінки від Китаю та інших країн, що бажають увійти до складу партнерства. І в цьому сенсі важливим стає аспект безпеки.

Нехай сама Великобританія і не стикається з Тихим океаном, у неї є заморські території — в Тихому океані це острова Піткерн, а в Індійському — острів Дієго-Гарсія, який британці здають під військову базу Сполученим Штатам. Крім цього, ряд країн ТТП — та ж Канада, наприклад — входять до Співдружності націй. У 1971 р., одночасно з відходом Великобританії із зони "схід від Суеца", з метою гарантувати забезпечення безпеки входять до Співдружності Сінгапуру і Малайзії, з ними, а також Австралією і Новою Зеландією був укладений військовий союз — Угода п'яти держав в області оборони (FPDA ).

Сьогодні всі ці зв'язки, засновані на тих чи інших історико-політичних "спогадах", активно реанімуються як наслідок посилення Китаю і неясних перспектив американської зовнішньої політики, яка заплутали між подоланням і продовженням трампізму (включаючи дистанції поступок Європі), а також внутрішніми викликами в політичній боротьбі, що носять відверто декадентський характер.

Тим часом ніж більш швидким буде темп інтеграції між Великобританією, Японією і країнами АТР, тим складніше буде згодом не тільки Китаю (який вже намагається неформально працювати з країнами ТТП), але і США вбудовуватися в що формується блок. Як це не парадоксально, коли обговорюють російський маніфест Суркова про "самотність напівкровки", не помічають і наростаючої "самотності наддержав" — зарозумілого Китаю, якому нікуди дівати гроші, і США, що вважають за краще копатися в своїх ранах ХХ і ХХI століть, під тамтами внутрішньої деколонізації забуваючи, що минуле століття називали "американським". Україні, в свою чергу, доведеться шукати своє місце в уже оновлених розкладах, і британський маяк в цьому відношенні є як мінімум досить зручним орієнтиром.

    Реклама на dsnews.ua