• USD 40.4
  • EUR 43.2
  • GBP 51.1
Спецпроєкти

Нова глобальна стратегія. Як США будуть бити Росію в 2020 році

США звернули увагу на дії російських "ихтамнетов" в Африці і турків - на півдні Середземного моря
Фото з відкритих джерел
Фото з відкритих джерел
Реклама на dsnews.ua

Палата представників США 11 грудня схвалила оборонний бюджет на наступний фіскальний рік. Крім рішення ввести санкції у відношенні, в першу чергу, європейських компаній, що беруть участь у будівництві газопроводу "Північний потік-2", сам по собі закон дає комплексне уявлення про глобальної стратегії Сполучених Штатів: про їх зонах інтересу в контексті нацбезпеки своєї і союзників, і про ключових опонентів на світовій арені, яким буде надаватися протидія різними способами.

Конгресмени зобов'язали Пентагон на регулярній основі формувати інструментарій для стримування стратегічних конкурентів від прямого збройного конфлікту за допомогою проекції сили і одночасно перебування США в стані готовності до такого конфлікту. Це свого роду надконцепция, а та ж проекція сили має свої категорії, спрямовані, зокрема, на подальший розвиток оборонного потенціалу в рамках ВМС, ВПС, Космічних військ, Киберкома і т. д.

Якщо оцінювати прописану в бюджеті глобальну стратегію географічно, то ключові зони, що представляють інтерес США до 2020 р. будуть Європа, особливо Балтії та Середземномор'ї, а також Індо-Тихоокеанський регіон, Близький Схід (вже в меншій мірі, ніж в 2019 р.) і Африка. У плані "стратегічних конкурентів", то це очікувано Росія, Китай та Іран.

Росія

Взаємодія США можна розділити на відносини безпосередньо з Москвою, і на протидію агресії Росії та її діям по всьому світу за допомогою активної підтримки тих чи інших країн - в залежності від регіону.

Так, конгресмени виступають категорично проти виходу з Договору про відкрите небо, незважаючи на те, що РФ його постійно порушує, наприклад, своєю практикою польотів з вимкненими транспондерами, повітряних провокацій і т. д. Штатам даний договір потрібен для здійснення спостережних польотів, які доповнюють і підтверджують отримані розвіддані, в тому числі про дії РФ військового характеру, потенційно спрямованих проти Вашингтона. І тому в бюджеті прописана необхідність модернізувати літаки 1960-х років, які беруть участь у місіях спостереження, оскільки дуже часто "екстремальні умови" в Росії приводять до поломок або зовсім скасування таких польотів.

До речі про повітряних і морських провокації, в бюджеті передбачено зміну Угоди про запобігання інцидентів у відкритому морі з метою знизити ризик виникнення таких інцидентів, а також Конгрес хоче добитися повноцінної участі спостерігачів під час військових навчань.

Реклама на dsnews.ua

Дуже багато уваги конгресмени приділили виходу Росії з Договору про ліквідацію ракет середньої і малої дальності (ДРСМД) і Договору про заходи щодо подальшого скорочення і обмеження стратегічних наступальних озброєнь (СНО-III). Від Міноборони США чекають дуже детальної проробки питання - оцінки загроз для США і Європи у разі, якщо Росія розгорне крилаті і балістичні ракети середньої дальності, підготувати план ядерного стримування РФ, а до того ж проаналізувати, яким же гиперзвуковым зброєю та має, його характеристики і наскільки воно потенційно небезпечно для США. Але, по можливості, законодавці хотіли б укладення нового СНО з більш жорсткими правилами.

Але не тільки російські ракети турбують Капітолій, але хакери і пропагандисти також. Законодавці хочуть поставити на потік аналіз кібератак, скоєних за роки Росією, Китаєм, Іраном, КНДР. Що стосується втручання РФ в американські вибори, то, по-перше, пропонується продовження заборони на операції з суверенним боргом Росії, а, по-друге, Нацразведка і ФБР повинні надавати список осіб і організацій, які втрутилися у вибори, якщо таке буде мати місце. Втручання, згідно із законопроектом, має такі форми: діяльність іноземних агентів, злом виборчої системи, оплата реклами в соцмережах, використання пропагандистських ресурсів.

З, в принципі, нам міжнародної стратегії США - це реагування на діяльність Росії в країнах Африки. Конгрес хоче знати, що і як саме РФ або приватних військових компаній з реєстрацією в Росії поводяться в зоні відповідальності Африканського командування США. Постачає Росія зброю до південного Судану, ДР Конго, ЦАР в порушення ембарго ООН і т. д. На підставі отриманих даних Пентагон і інші відомства повинні будуть підготувати масштабний план протидії Росії в Африці.

Європа. Тут Штати мають намір проводити російську політику, як і раніше - фінансуванням і підтримкою НАТО і ЄС, зокрема Литви, Латвії, Естонії, Польщі. Так, в бюджеті на стримування агресії Кремля закладені $125 млн, а Європейському центру з протидії гібридним загрозам перепаде $2 млн. Безпосередньо в Балтії сша планують розгорнути додаткові системи ППО і ПРО. Ну і, звичайно ж, триватиме військова підтримка України та Грузії з метою інтегрувати країни в загальну структуру оборони.

Середземномор'я

Помітно збільшиться присутність американців і в цьому регіоні. І та ж Росія, чиї кораблі курсують до берегів Сирії, можуть подякувати за це Туреччину, яка забезпечує зростання напруги погрозами з застосуванням сили припинити розвідку газу на кіпрському шельфі, частину якого вона вважає своїм; а також направити збройні сили в Лівії на підтримку співпрацює з Анкарою Уряду національної згоди. В купе з недавнім турецько-лівійським меморандумом про демаркації морських зон, що викликали обурення в Греції, Ізраїлі, Єгипті та на Кіпрі, ці кроки Туреччини сильно змінюють баланс сил в Південному Середземномор'ї.

Чим же Конгрес вирішив відповісти Анкарі? Перше: у бюджеті прописано заборону на продаж і передачу Туреччині винищувачів F-35, поки Анкара не одумається і не відмовиться від російських ЗРК С-400. Друге: при цьому Штати готові розглянути постачання Patriot туркам, якщо це допоможе підштовхнути їх до відмови від С-400, що в подальшому відкриває дорогу для продажу американських "пташок" п'ятого покоління. Третє: Конгрес дає добро на зняття заборони на постачання зброї Кіпру за умови, що Нікосія буде і надалі "пресувати" офшори і не пускати російські кораблі у свої порти. Четверте: Трамп і адміністрація повинні представити законодавцям свою стратегію з Лівії, в якій, серед іншого, його зобов'язали вивчити розклад сил в Лівії, включаючи дії Росії, Туреччини, Саудівської Аравії, Франції, Єгипту, ОАЕ. І знову-таки на підставі отриманої інформації адміністрація повинна розробити план заходів у відповідь на ймовірні порушення ембарго і підрив стабільності в Лівії з детальним зазначенням необхідних військових, дипломатичних і разведресурсов.

Індо-Тихоокеанський регіон

Північна Корея, як і раніше, у списку загроз, оскільки, як зазначається в законі, продовжує порушувати резолюції ООН, тобто розвиває свої ядерну і ракетну програму, і відмиває гроші в міжнародному масштабі. Тому США вводять санкції - заборону або жорсткість умов відкриття кореспондентських рахунків в американських банках. Порушникам залежно від тяжкості проступку світять штрафи від $250 тис. до $1 млн, або до 20 років у в'язниці. Чорний список формуватиме Мінфін і передавати Конгресу кожні три місяці. Обмежувальні заходи знімуть, коли президент переконає законодавців у тому, що Пхеньян відмовився від своїх програм і не буде до них повертатися в майбутньому. Поки ж Вашингтон продовжує політику стримування, що включає в себе неможливість скорочення контингенту в Південній Кореї - менше 28,5 тис. військових бути не може; а також інтенсивне взаємодія з Японією і Південною Кореєю.

Головною загрозою для інтересів США і їх союзників в регіоні все ж залишається Китай. Конгрес цікавлять діяльність КНР у Східно-Китайському і Південно-Китайському морях, інвестиції Піднебесної за кордоном і, особливо, в країни Арктичного регіону в цифровий, промисловий сектори, і те, як ці інвестиції можуть сприяти реалізації військових і розвідувальних цілей Пекіна, у тому числі спрямованих проти Штатів. Пентагон також повинен з'ясувати масштаби військового співробітництва між Китаєм і Росією.

Одним з напрямків китайської політики США, приміром, відзначені дії китайських військових по сусідству з американськими силами на базі в Джібуті, де фіксуються випадки засліплення лазерами авіації США. Законодавці доручили уряду встановити ступінь уразливості Джібуті перед Китаєм, який володіє частиною держборгу (до речі, ще належить з'ясувати, про яку суму йде мова), і шанс того, що Пекін прибере до рук порт Джібуті і інші ключові інфраструктурні об'єкти.

Ставити палиці в колеса Піднебесної у Вашингтоні пропонують і за рахунок інших регіональних гравців. Про це свідчать пункти бюджету про продовження і зміцнення співпраці з Тайванем (включаючи постачання зброї), Філіппінами, Сінгапуром, а також микрогосударствами, котрі торгують суверенітетом і голосом в міжнародних організаціях: Папуа-Новою Гвінеєю, Вануату, Соломоновими Островами Фіджі Микронезией, Палау, Кірібаті, Маршалловыми острови, Науру, Тонга.

І, природно, конгресмени не обійшли увагою Індію. Правда, у відносинах з Нью-Делі не все так просто з-за великого інтересу до цієї країни з боку Росії, але це не заважає Штатам рухатися в бік покращення взаємодії з Індією хоча б в західній частині Індійського океану і до східного узбережжя Африки, де, як відомо, проходить головний нафтотранспортний маршрут, що проходить уздовж берегів Ірану, що створює загрозу безпеці судноплавства в Ормузькій протоці.

Близький і Середній Схід

Іран. Конгрес визнає і констатує, що Іран, будучи спонсором тероризму, і його ракетна програма як і раніше є актуальним викликом для американської нацбезпеки. Але все ж наполягає на опрацюванні дипломатичного врегулювання конфлікту, а Трампу, між тим, забороняють застосовувати збройні сили проти Тегерана без дозволу Конгресу.

Паралельно зберігається потужна підтримка Ізраїлю і викорінення угруповання "Хезбола", що є проксі Ірану в Сирії. Боротися з "Хезболлою" законодавці пропонують зниженням її впливу в Лівані - поставити на олівець всіх військових офіцерів, командирів і чиновників, які впливають на процеси в армії, які схильні до впливу "Хезболли". Очевидно, що в їх відношенні після будуть введені певні санкції.

Що цікаво, Саудівську Аравію, гаряче улюблену Трампом, конгресмени фактично викреслюють з рівняння опору експансії Ірану. Наприклад, згідно із законом, очолювана СА коаліція позбудеться підтримки Штатів в Ємені, аж до відмови у повітряному дозаправці не американським літакам, які беруть участь в бомбардуваннях в Ємені. До всього іншого конгресмени не залишають у спокої вбивство колумніста Джемала Хашогги, давши добро на підготовку звітів щодо цього інциденту і за порушення прав людини в цілому.

Чи виправдані такі кроки? Скажімо так, вони, як не дивно, входять у суперечність з відношенням Трампа до Ер-Ріяду, але і відповідають його рішенням зниження присутності Штатів на Близькому Сході. Хоча той же Трамп оголошував про розгром "Ісламської держави", проте Конгрес з ним у цьому явно не згоден. Боротьба з ІГ не згортається, правда фінансування цієї статті витрат знижується з $850 млн до $663 млн. Тому-то пешмерга іракського Курдистану можуть розраховувати на допомогу з Вашингтона, адже бойовики ІГ нікуди не поділися, а лише пішли в підпілля. А ось процес виділення коштів силам сирійської опозиції, які боряться з угрупованням, зазнає жорсткого аудиту. Допомогу отримуватимуть лише "перевірені" сили опозиції і на підставі детально розписаним плану з аргументацією надання такої підтримки.

Ірак. Співпраця з Багдадом, останнім часом дедалі тісніше працюють з Іраном, зберігається за умови, що в Управлінні по співпраці в області безпеки в Іраку буде призначений аташе з нагляду, підготовлений план реорганізації самого Управління, згідно з яким іноземні офіцери займуть керівні пости, а дублюючі один одного відділи будуть закриті. Конгрес також хоче створення Спільної військової комісії, яка в свою чергу сформує дорожню карту на п'ять років щодо розвитку оборонного потенціалу Іраку, в тому числі реформування іракського ОПК та сектору безпеки в контексті зниження корупції та оптимізації закупівель.

На відміну від Іраку, Афганістану Конгрес не був такий суворий. Навпаки, фінансування Міжнародних сил сприяння безпеці - міжнародної коаліції, в яку входять США і їх союзники і партнери, продовжується до 31 грудня 2020 р. зросте з $300 млн до $450 млн. Аналогічно продовжується програма спеціальних імміграційних віз для жителів Афганістану.

Крім того, Конгрес надсилає $5 млрд на компенсацію збитку і виплати постраждалих і загиблих в результаті бойових дій США в Афганістані, Іраку, Сирії, Сомалі, Лівії, Ємені.

Так по дрібниці

Таким чином, можна окреслити глобальну оборонну стратегію Сполучених Штатів в наступному році. Хоча в сферу інтересів США входять теж Сомалі, де американці мають намір сильно наступити на кишеню місцевим філії "Аль-Каїди" - "Аш-Шабаб", але при цьому законодавці забороняють Пентагону будувати військову базу. Ще Африці, а саме про Нігерії та районі озера Чад, де орудує угрупування "Боко Харам": Конгрес зобов'язав Міноборони надати військову підтримку Абуджі в її боротьбі з ісламістами. Також у бюджеті прописано зміцнення співпраці з Монголією і проведення спільних військових навчань, що явно не сподобається ні Китаю, ні Росії; а також заклик збільшити число спостерігачів ОБСЄ по лінії зіткнення в Нагірному Карабасі.

Ключові ж зони і суперники США на міжнародній арені практично не змінилися. У списку були додані Африка в контексті діяльності там російських "ихтамнетов" і Південне Середземномор'я, де вже Туреччина все частіше заявляє про себе як регіонального лідера. У будь-якому разі той факт, що у Вашингтоні звернули на це увагу і підготують свою відповідну стратегію, лише на руку Україні, оскільки порівнянно знижує вплив Росії.

    Реклама на dsnews.ua