• USD 28.2
  • EUR 34
  • GBP 38.2
Спецпроєкти

Грета Тунберг виросла зі старої ролі. Чи буде нова?

Грета Тунберг вже встигла отримати дві нобелівських премії. Правда, альтернативні. Але в їх альтернативності була своя логіка

Грета Тунберг на марші в Брюсселі (Бельгія) 21 лютого 2019 р.
Грета Тунберг на марші в Брюсселі (Бельгія) 21 лютого 2019 р. / Depositphotos
Реклама на dsnews.ua

Час невблаганний: ось і Грета Тунберг стала дорослою, їй вже 18 років. На своїй сторінці в Instagram вона подякувала всім за привітання її з повноліттям і заявила, що бажаючі можуть знайти її вночі в одному з місцевих барів. Там вона пообіцяла розкрити всі темні секрети змови про кліматичні і шкільні страйки, а також назвати своїх злих кураторів, які більше не зможуть її контролювати. "Нарешті я вільна!" — підвела вона підсумок.

Колишня слава

Звичайно, до 18-річчя Грета підійшла на схилі колишньої слави. Але зі взятих вершин її не зіткнути вже нікому. Крім премії "За доцільне життєзабезпечення", яка щорічно присуджується "особам та організаціям, що ведуть боротьбу за збереження і відродження культурних цінностей, а також сприяє врегулюванню криз", і навіть називається альтернативною Нобелівською, до якої додається призовий фонд в 95 тис. євро, що призначений для подальшої роботи лауреатів на обраному ними шляху, вона отримала і Міжнародну дитячу премію миру, яку називають "Нобелівською премією для дітей" і супроводжують призовим фондом у 100 тис. євро. — мабуть, на відвідування "Діснейленду". На ім'я Грети була зареєстрована торгова марка.

Кукла с лицом Греты Тунберг
Лялька з обличчям Грети Тунберг

Була навіть випущена секс-лялька з її обличчям, омолодженим років до 12-13, яку за скромну в принципі суму в $3400 міг придбати будь-який бажаючий. Це вже стало недосяжною вершиною істинно народного визнання. Ні американський мученик Джордж Флойд, ні Володимир Зеленський, обранець 73% громадян України, які не полінувалися дійти до виборчої урни, поки не удостоїлися такої честі.

Грета виступала з незліченних трибун — і її шанобливо слухали, хоча говорила вона в принципі ні про що. Ім'я Грети було увічнено в назві нового виду равликів сімейства циклофорид, що дуже вдало були відкриті в джунглях Брунею, нового роду гігантських крабових павуків, що живуть на Мадагаскарі і включає цілих п'ять видів, один з яких прямо названий Thunberga greta, а також жука, знайденого в Кенії ще в 1960-х роках, але через недогляд залишався безіменним. Хоча, можливо, і не через недогляд, а тому, що не було відповідного претендента, а у Грети якраз виявилися дві косички, схожих на довгі вусики цього жука, але це вже деталі.

Словом, особистий успіх Грети, а точніше, її батьків — арт-менеджера, актора і продюсера Сванте Тунберга і оперної співачки Малени Ернман, поза всякими сумнівами. Чому батьків? Та тому, що підліток з багатим набором психологічних проблем — депресія, синдром Аспергера, обсесивно-компульсивний розлад і селективний мутизм — не зміг би дебютувати з таким приголомшливим успіхом.

Реклама на dsnews.ua

Шоу з дітьми завжди гарантує успіх, але, погодьтеся, досягти такого успіху вдається небагатьом. Ось, знову ж таки, наприклад, Володимир Зеленський — теж, треба сказати, не останній постановник шоу. У своєму новорічному виступі він оточив себе цілою дюжиною дітей, але він і близько не підійшов до успіху Грети, а його ім'ям не назвали ні павука, ні жука, ні навіть ніякого іншого гада — принаймні, не назвали офіційно. Не дотягнувся він і до однії хоча б альтернативної Нобелівської, а Грета дотяглася аж до двох. А все тому, що Грету вчили відігравати емоції добре, без халтури, а ще добре і без халтури попрацювали зі ЗМІ. Словом, тато і мама Грети вклали в цей проєкт багато праці і таланту — і ось вам результат. Офісу президента України на чолі з його, вибачте за тавтологію, главою, тут тільки вчитися і вчитися.

Грета та її боротьба

Що ж до результатів бурхливої діяльності Грети, то тут все виглядає набагато скромніше. Навіть вона сама на 25-й конференції Рамкової конвенції ООН про зміни клімату в Мадриді визнала, що "шкільні протести" по всьому світу не принесли бажаного результату в боротьбі зі змінами клімату.

Тобто хоча школярі і студенти по її заклику охоче прогулювали заняття, прикриваючись турботою про екологію, це не викликало у відповідь дій з боку урядів. Хоча і вони могли б, ймовірно, відповісти на прогули молоді — своїми прогулами. Сама ж Грета, переживши пік популярності, прийняла рішення повернутися в школу.

Я ж доросла вже

Сьогодні Грета рішуче виросла з ролі дівчинки-екоактивістки. Ну, а для ролі молодої, але вже повнолітньою екоактивістки їй безумовно не вистачало освіти, хоча вона і була нагороджена почесним докторським ступенем Університету Монса.

Що ж до обіцянок Грети злити своїх кураторів разом з їх зловісними секретами, то навряд чи в пабі прозвучали якісь одкровення. Цей прорахований хід повинен був, по-перше, привернути увагу до Instagram Грети Тунберг, у якого і так 1,8 млн передплатників, а по-друге, показати всім, що претендують на роль начальників над нею, хто тепер господар ситуації. Треба визнати, що, незважаючи на набір діагнозів, реальний або уявний, Грета безумовно не дурна. До того ж вона сильно виросла у всіх сенсах за ці два роки. Вона на очах у всього світу показала характер, повернувши Трампу його пораду "попрацювати над своєю проблемою управління гнівом, а потім піти на старий добрий фільм з товаришем", і дуже вчасно висловила задоволення з приводу обрання Джо Байдена, який пообіцяв приєднатися до Паризької кліматичної угоди в перший день свого президентства. "Це може стати хорошим початком чогось нового", — прокоментувала Грета.

Безсумнівно, може. Обрання Байдена — гарний шанс для Грети Тунберг розкрутити наступну серію своєї екологічної боротьби. І в цій серії рулити вона буде вже сама, без жодних кураторів (ох, тримайтеся мама з татом).

Важливо:

При цьому Грета добре знає, з чим варто, а з чим не варто боротися. Ще рік тому вона розсудливо заявила, що не засуджує знаменитостей, які подорожують по світу на літаках, проповідуючи про зміну клімату. Вона просто відповіла: "Мені все одно". Настільки ж розсудливо Грета обходить і неприємну тему реальної шкоди, якої завдають світу «зелені» технології.

Наприклад, 60% світових поставок кобальту, необхідного для створення сучасних акумуляторів, які використовуються в екологічних електромобілях, і для накопичення електроенергії від екологічних вітрових і сонячних електростанцій, що зі зрозумілих причин працюють нерівномірно, надходить з Демократичної Республіки Конго. Там його демократично добувають у шахтах діти у віці від щести до п'ятнадцяти років. Такий віковий ценз дозволяє економити на прохідницьких роботах. Робота в кобальтових шахтах убивча у всіх сенсах — техніка безпеки там відсутня, як така, а кобальтовий пил вкрай небезпечний для легенів.

Звичайно, кобальт, що видобувається конголезькими демократами, — випадок позамежний і крайній. Але багато хто з так званих "екологічних виробництв" приносять сьогодні екології більше шкоди, ніж реальної користі. А екоактівізм часто є інструментом конкуренції, притому свідомо недобросовісної. По суті, це рейдерство під екологічним прапором. Але справа ця комерційно вигідна. Тут Грета безумовно потрапила в "струю".

    Реклама на dsnews.ua