• USD 36.6
  • EUR 39.7
  • GBP 45.2
Спецпроєкти

Хамство Захарченко. Як "Російський світ" робить Земана справжнім чехом

Споживацьке ставлення Кремля до "друзів" зіграло з ним злий жарт
Фото: Marfa
Фото: Marfa
Реклама на dsnews.ua

Візит до Москви високопоставленого одного з Чехії - президента Мілоша Земана - повинен був виглядати як чергове, нехай і рідкісне, свідоцтво привабливості Росії для європейських лідерів. Тільки все вийшло навпаки. Замість обнімашек і клятв у вічній дружбі і відданості, росіяни отримали ображеного до глибини душі гостя. І винні в цьому самі.

Щоб яскравіше описати ситуацію, почнемо здалеку. У багатьох пабликах про чеською мовою, Чехії або просто з розряду сайтів "лише б поржать" наводиться фраза, нібито, чеською мовою "Падло з бидлом на плавидле". Лінгвісти-гумористи перекладають це як "Ставний хлопець з веслом на човні". З усієї фрази щодо вірно переведено лише слово plavidlo - судно, а "весло" - pádlo. Бидлом - життя, побут. І є інший міф про цьому слові, мовляв, бидлом, а не padlo - це "ставний хлопець". Що цікаво такі жарти відпускають навіть гіди, які водять туристів по Празі. Відвідувачі вищезгаданих сайтів ж потішаються над кумедними чеськими "быдлами". Особливо це веселить росіян, чия національна зарозумілість відомо навіть авторам The Simpsons (Лисиця: "Папа, не суди про країну, де ти не був". Барт: "Так, так роблять тільки росіяни").

Таке ось "ну, тупі" покійного кремлівського підспівувачі Задорнова на загальнонаціональному рівні. Точніше, на загальнодержавному, адже національностей в РФ сила-силенна. Це зарозумілість виставило окремих росіян бидлом в тому контексті, який це слова вкладали жартівники.

Мілош Земан з чотириденним візитом (!) прилетів поручкаться з Путіним, поговорити про те, про се: про дружбу, співробітництво і інших приємних серцю кремлівських ізгоїв речі. Мало того, президент ЧР навіть перейшов на російську мову в розмові з президентом РФ, що привело в захват місцевих пропагандистів. Ось тільки не все так райдужно. До приїзду чеського лідера телеканал "Зірка" на своєму сайті 21 листопада, саме в день початку візиту, опублікував статтю "Чехословаччина повинна бути вдячна СРСР за 1968 рік" авторства Леоніда Масловського.

Масловський пише, що, мовляв, радянська окупація у Чехословаччині запобігла вторгнення Заходу і "зберегла більш ніж на 20 років життя у мирі та злагоді". Усвідомивши, що це вже перебір, навіть якщо мова про Земане, матеріал швиденько відправили в утиль, але він ще є в кеші Google. Президент Чехії своє обурення висловив російському прем'єру Дмитру Медведєву. Назвав статтю "мерзенною провокацією", а Масловського - "божевільним журналістом з курячими мізками".

В нормальній країні з нормальною дипломатією перед Земаном вибачилося б зовнішньополітичне відомство, раз вже Медведєв не зміг видавити з себе нічого путнього. Але МЗС РФ хоч і відреагував на скандал, приносити офіційні вибачення теж чомусь не вважав за необхідне. Спікер відомства Марія Захарова заявила, що позиція Москви щодо подій 1968 року в колишній Чехословаччині залишається незмінною. Закликала не копатися в минулому, йти в майбутнє і запобігливо помітила, що Росія дуже дорожить відносинами з Прагою.

Реклама на dsnews.ua

Не втрималася від спокуси блиснути горезвісним російським зарозумілістю, похваливши чехів за те, що вони так дбайливо ставляться до "пам'яті воїнів Червоної армії, які визволили Чехословаччину від нацистських загарбників". За словами рупора Лаврова, це чудово показав мітинг 21 листопада в Празі, присвячений 120-річчю з дня народження маршала Конєва. З маршалом, правда, цікаво вийшло. Празьку операцію він, звичайно, спланував - але місто визволяли власовці. Яких на урочистостях, ймовірно, організованих російським посольством, передбачувано забули. Але це ще не все: в 1956-му Конєв командував військами, подавившими революцію в Угорщині.

Зарозумілість Захарової проявилося в тому, що замість вибачень МЗС РФ дав позитивну характеристику чехам, коли порівняв їх з поляками та литовцями. Мовляв, чехи хороші, а поляки ламають радянські пам'ятники, литовцям не подобається зірка на могилах радянських воїнів. "Фу, такими бути, а ви, чехи, нас порадували". Правда, тут трапилася оказія. 23 листопада обурені статтею "Зірки" чехи пам'ятник Конєву модернізували - нанесли на чотири боки постаменту дати: 1956, 1961, 1968 і 2017. Нагадали про гріхи Конєва під час повстання в Угорщині, Берлінського кризи, про введення військ у Чехословаччину. Ну, і власне вказали на свіже проступок Москви.

Земан ж до всього іншого ще і висловив Путіну своє "фе" щодо ватажка "ДНР" Олександра Захарченко, якого він півроку тому писав лист з проханням звільнити українського вченого, історика-релігієзнавця Ігоря Козловського. Вченої терористи звинуватили в "незаконне придбання, передача, збут, зберігання, перевезення або носіння зброї, його основних частин, боєприпасів, вибухових речовин і вибухових пристроїв", а на початку травня відправили у колонію на 2 роки і 8 місяців.

За словами Земана, в листі до Захарченка він "просив з гуманітарних причин, по хворобі" звільнити Козловського. Однак "констатую, що відповіді я не отримав, що є хамство і неввічливість, так що в наступний раз я буду висловлюватися про "Донецької республіки" вкрай гидливо". Тому він попросив Путіна штрыкнуть, як висловився Земан, "офіцера зв'язку між Росією і ДНР", Владислава Суркова, щоб Козловського внесли в список обміну полоненими (репліка, яка прозвучала для самого Суркова ну дуже не вчасно, враховуючи проблеми, доставлені йому переворотом в ЛНР). Лідер ЧР також додав, що Козловський, якого звинуватили в "шпигунстві", є автором близько 50 наукових книг, а "якщо написав 50 книжок, не було б часу на шпигунство".

Якщо б "Зірка" не опублікувала ту саму статтю, то Земан міг би і не згадати про це, або принаймні не катил б бочку на Захарченко. А так виходить, що навіть такого скандаліста, як Земан, міцно зачепило ставлення росіян до своїх партнерів.

З інциденту висновок наступний: в РФ показали, що друзів у них немає, з якою б радістю Путін чи ще хтось з Москви підстрибом ні мчали в будь-яку європейську країну, готову їх прийняти. "Друзі" - це клієнти, яким належить говорити спасибі за все екскременти, які їм валять на голову, просто тому що Москва платить.

Згідно ряду свідоцтв, Земан отримує якісь дивіденди від російських бізнес-структур.Цим, можливо, і обумовлені його зухвало компліментарні висловлювання на адресу Кремля - але, схоже, поведінка росіян дістало і його.

Відверто жлобське "я тобі плачу - закрий рот" підвело Москви. І в коментарі Захарової просто-таки звучить ця самовпевненість і нерозуміння причин невдоволення чеського президента: "Мілош, чого ти раскипишевался?! Остинь, дідусь. Ми вирішуємо, як трактувати вашу історію". Дорешались, дописалися. І отримали скривдженого президента Чехії, який, як виявилося, не забув, що є чехом.

    Реклама на dsnews.ua