• USD 27
  • EUR 32.7
  • GBP 38.1
Спецпроєкти

Іноді вони повертаються. Чому вирок винуватцю геноциду в Сребрениці не поставив крапку в балканському конфлікті

Довічний вирок "боснійському м'ясникові" за військові злочини і злочини проти людяності може виявитися тригером для нової хвилі реваншистських настроїв серед сербів

Ратко Младич
Ратко Младич в залі суду в Гаазі, Нідерланди, 8 червня 2021 р.
Реклама на dsnews.ua

Остаточний вирок командиру армії боснійських сербів Ратко Младічу повинен був поставити крапку в "процесі століття" — притягнення до відповідальності Гаазьким трибуналом винних в найгучніших військових злочинах на теренах колишньої Югославії. Але замість цього рішення суду в Гаазі викликало нові, складні і неприємні запитання.

Остання справа

8-го червня Міжнародний залишковий механізм для кримінальних трибуналів, який замінив Міжнародний трибунал по колишній Югославії, відправив колишнього начальника Головного штабу Армії Республіки Сербської Ратко Младича за ґрати до кінця життя. Головуюча в суді Пріска Ньямбе з Замбії в часовому онлайн-виступі оголосила, що апеляційна колегія з п'яти суддів за всіма пунктами відхилила претензії адвокатів Младича і сторони звинувачення до вироку першої інстанції, підтвердивши його винність в геноциді, тероризмі, вбивствах, взятті заручників і порушенні звичаїв війни.

Головними з звинувачень стали геноцид в Сребрениці в липні 1995 року, де солдати підрозділів боснійських сербів вбили близько восьми тисяч боснійських мусульман "призовного віку" — від дітей до людей похилого віку; чотирирічна облога Сараєва, під час якої сербська армія піддавала боснійську столицю артилерійському і снайперському вогню, що призвело до загибелі майже 12 тис. людей; а також утримування в заручниках миротворців ООН. Суд вирішив, що Младич як керівник Головного штабу сербських військ в Боснії і Герцеговині несе особисту відповідальність за загибель тисяч боснійських мусульман і страждання інших "несербських" жертв.

Раніше отримали свої вироки і інші сербські лідери воєнного часу. У 2019-му був засуджений до довічного Радован Караджич, перший президент Республіки Сербської. Уже відбули свій термін ще один президент РС, Біляна Плавшич, і перший спікер парламенту Республіки Сербської Момчило Країшник (він став жертвою епідемії в минулому році).

Відправив за грати Гаазький трибунал також військових і політичних лідерів боснійських хорватів, які займали керівні посади в так званій республіці "Герцег-Босна". Засідання, на якому начальник Головного штабу Хорватської ради оборони Слободан Праляк випив ціаністий калій і незабаром помер, було останнім в історії Міжнародного трибуналу по колишній Югославії.

Остаточний вирок Ратко Младіча став останньою гучною справою, яка залишилася "у спадок" від МТКЮ "залишкового судового механізму" ООН.

Реклама на dsnews.ua

Тінь Москви

Боснійську війну вважають найбільш кровопролитним військовим конфліктом з часів Другої світової. Сто тисяч загиблих, сотні військових злочинів і злочинів проти людяності справляють незабутнє враження. Зрозуміло, що міжнародне співтовариство повинне було притягнути до відповідальності тих, хто несе головну відповідальність за цей кошмар. Але тепер, коли судові процеси в Гаазі підійшли до кінця, на Балканах і не тільки, задають питання: чи принесла робота Міжнародного трибуналу міцний мир в Боснію і Герцеговину та справедливість для всіх жителів БіГ, як замислювалося творцями спеціального міжнародного суду?

Як показала реакція на вирок Ратко Младіча сербів і росіян, заспокоюватися і перевертати страшну сторінку боснійської історії ще рано.

За день до винесення вироку Младичу громадська організація "Східна альтернатива" організувала на центральній площі сусіднього зі Сребреницею міста Братунац показ фільму про життя сербського генерала. Кіноперегляд передував мітинг підтримки Младичу і навіть феєрверк, який було чути на території розташованого неподалік, в Поточарах, меморіального кладовища жертв сребреницького геноциду.

У Братунці і деяких в інших містах Республіки Сербської активісти "Східної альтернативи" розклеїли плакати з портретом колишнього начштабу сербських військ з написами "Хай благословить тебе Бог" і "Геноциду не було".

"Східна альтернатива» відома тим, що чотири роки тому встановила біля входу в музей сучасної історії Республіки Сербської в Східному Сараєво чорну мармурову плиту з портретом попереднього постпреда РФ в ООН і вибитою золотом написом: "Віталій Іванович Чуркін (1952-2017). Дякуємо за російське "Ні". Як заявили ініціатори встановлення пам'ятника, це подяка від сербів за те, що Чуркін не допустив прийняття в Раді Безпеки ООН британської резолюції, яка визначає різанину тисяч боснійських мусульман у Сребрениці як геноцид.

Тим часом саме з цієї російської блокади рішення РБ ООН і почалася сербська ревізія спадщини війни в Боснії і Герцеговині. Після того як росіяни показали, що можуть відкрито ігнорувати рішення Міжнародного суду ООН, який визнав геноцид в Сребрениці, серби почали переглядати і своє ставлення до недавнього минулого.

Білий Дім напоготові

Сьогодні вже нікого не дивує, що перші особи і Сербії, і Республіки Сербської відкрито і в самих непристойних виразах відмовляються визнавати справедливість і об'єктивність Гаазького трибуналу, кажуть про політизацію та вибірковості міжнародного правосуддя, про бажання світової спільноти "покарати" виключно сербів.

Подолати цю насторожуючу тенденцію Європейський Союз вирішив умовляннями і просуванням меседжу про те, що лише примирення, а не скандальне виправдання військових злочинців зможе не тільки принести Боснії і Герцеговині стабільність і процвітання, а й відкриє двері до початку процесу вступу в ЄС. Про це, в тій чи іншій формі, заявили в день оголошення вироку Младичу кілька високопоставлених чиновників Євросоюзу.

Але Сполучені Штати, мабуть, надивившись і наслухавшись панегіриків Младичу і хули на адресу Гаазького трибуналу, вирішили діяти більш жорстко.

В день винесення остаточного вироку воєначальнику боснійських сербів Білий дім оголосив про розширення спектру застосовуваних санкційних обмежень, що стосуються Західних Балкан. "Рішення передбачає додаткові санкції, націлені на осіб, які загрожують миру, безпеці, стабільності або територіальній цілісності будь-якого регіону або держави на Західних Балканах", — йдеться в офіційному повідомленні. Тепер в американський список санкцій будуть, зокрема, додаватися всі, хто не виконує рішення Міжнародного залишкового механізму для кримінальних трибуналів, що є наступником Міжнародного кримінального трибуналу по колишній Югославії, відомого як Гаазький трибунал.

Джо Байден, в передвиборчій програмі якого був окремий боснійський напрямок, явно не хоче спокійно чекати, поки на Балканах при діяльній участі Москви виросте покоління нових Младіча, Караджича і Мілошевича. Але ось питання — чи не запізно Вашингтон схаменувся?

    Реклама на dsnews.ua