• USD 27.9
  • EUR 33.2
  • GBP 38.3
Спецпроєкти

Іспанський сором. Як Україну втягнули в скандал з контрабандою російської зброї

Транснаціональне угруповання в Іспанії здійснювало поставки російської зброї в зони конфлікту. Причому, нібито, з України

В Іспанії викрили схему продажу російської зброї
В Іспанії викрили схему продажу російської зброї / УНІАН
Реклама на dsnews.ua

12 листопада співробітники Національної поліції Іспанії, каталонської поліції (Mossos dʼEsquadra) і Податкового управління королівства (Agencia Tributaria) у співпраці з Європолом у ході операції під кодовою назвою Yarkis затримали сімох членів транснаціонального злочинного угруповання, яке займалося контрабандою зброї і відмиванням грошей.

Розслідування почалося ще в 2018 р. Тоді Нацполіція і dʼEsquadra провели масштабне затримання в Барселоні, Валенсії, Аліканте, Мадриді членів вірменської мафії (142 особи, 73 обшуки), які заробляли на рекеті, контрабанді наркотиків, викрадення і підробці документації, а також звинувачувалися в незаконному зберіганні зброї. Через два роки в Аліканте, Валенсії та Барселоні знову рейди. Тільки тепер обшуки проводилися у іспанців, латишів і українців.

Згідно з повідомленням на сайті Європолу угруповання займалося контрабандою російської зброї, яка поставлялася з України по морю в гарячі точки Північної Африки і на Близькому Сході в порушення ембарго ООН. Фрахтом вантажних судів вони займалися, діючи в іспанських муніципалітетах Габа (Каталонія, під Барселоною) і Кальп (провінція Аліканте). Свою контрабанду члени угруповання ховали серед зброї і озброєнь, що цілком законно перевозили.

Отримані в результаті незаконної діяльності доходи спершу відправлялися в офшори, звідки поступово перетікали на рахунки в банках Європи, в першу чергу в Швейцарії і Великобританії. Уже після гроші переводилися в Іспанію, де відмивалися за допомогою інвестування в легальний бізнес і нерухомість. Таким шляхом, за оцінками правоохоронців, угруповання заробило близько 10 млн євро. Саме на таку суму було заарештовано їх майно — 18 обʼєктів нерухомості, а також заблоковано проведення більш 50 фінансових угод.

Так би все і тривало, якби не внутрішній конфлікт. Угруповання було досить впливове і мало досить довгі руки, яке дотягнулось навіть до Греції, щоб влаштувати втечу капітана судна, затриманого за звинуваченням у контрабанді зброї. Однак його монолітність дала тріщину через суперечку ватажків навколо контролю над поставками по морю.

Український (?) слід

Безумовно, в звʼязку з цим скандалом Україна понесе чималі медійні та іміджеві втрати. Справа в тому, що далеко не всі іспанські ЗМІ підкреслюють факт російського походження зброї, виносячи на перший план географію — точніше, відправну точку контрабандного вантажу, тобто Україну. Наприклад, до таких видань відносяться відома газета El Mundo, агентство Europa Press, а також Las Provincias, Cronica, Diarimes, Actualitat Penal, La Vanguardia і т. д.

Хоча варто було б запитати себе: які регіони України багаті на продукцію російського воєнпрому? Відповідь очевидна: це окуповані Крим і окремі території Донецької та Луганської областей. З точки зору хаосу і можливостей для реалізації незаконних схем, їх обумовлених, російська зброя в Північну Африку могла "витікати" через ЛДНР. З точки зору логістики це більш зручний усе ж окупований Крим, враховуючи, що поставки здійснювалися по морю. Хоча не виключено, що окупанти і там, і там діяли в звʼязці зі своїми "агентами" і в Україні, і в Іспанії.

Але окуповані Росією території не фігурують навіть на рівні версій ні в пресі, ні в повідомленнях Європолу та Нацполіціі Іспанії.

Утім, варто враховувати і той факт, що у самій Іспанії, скажімо так, тривалий роман з російською зброєю і авторитарними режимами. Наприклад, при урядах, які представляли правоцентристську Народну партію, — Маріано Рахоя і Хосе Аснара — Мадрид продавав зброю і озброєння, в тому числі кораблі і бронетехніку режимам Уго Чавеса і Ніколаса Мадуро. Аснара, до слова, іспанська преса в 2013 р. назвала посередником збройової компанії EINSA при укладанні контрактів з Венесуелою, Лівією, Алжиром і Росією.

Не будемо забувати і про справу "Арбат-Престижу", що була відкрита іспанською поліцією щодо угруповання російського кримінального авторитета Семена Могилевича, з яким повʼязаний і український олігарх Дмитро Фірташ (до речі, Мадрид вже давно стоїть у черзі на його екстрадицію).

Ну, і свіжий приклад використання росіянами Іспанії для своїх незаконних гібридних ігор — це змова радикалів з руху Tsunami Democratic ( "Демократичний Цунамі"), які виступають за незалежність Каталонії з групою росіян, що розкрилася в кінці жовтня. Ті, за відомостями Guardia Civil, після незаконного референдуму за відділення провінції від Іспанії запропонували на той час голові Женералітету Карлесу Пучдемону надіслати 10 тис. бійців для того, щоб Каталонія все ж стала незалежною, а також Москва нібито могла списати борг новоствореній державі.

Тобто Кремль хотів провернути кровопролитний сценарій в Іспанії, який на довгий час кинув би країну в хаос. Пучдемон, утім, не наважився прийняти цю щедру пропозицію і втік до Бельгії.

Важливо:

Маючи настільки негативний бекграунд відносин з Росією, Мадрид, очевидно, не проти хоча б медійно перенести відповідальність за незаконні дії на території Іспанії на когось іншого. І нестабільна, воююча Україна, нинішнє керівництво якої не відрізняється особливою послідовністю у формуванні ні внутрішньої, ні зовнішньої політики, підходить якнайкраще для того, щоб ніхто не задавався питанням: чому, власне, криміналітет і агенти іноземного впливу так комфортно себе почувають в Іспанії?

Відповідь з Києва

Утім, зараз нас повинно займати те, що і як будуть говорити в Києві, коментуючи затримання членів горезвісного угруповання. Якою буде реакція Міністерства закордонних справ і українських правоохоронних органів, а також президента? На момент написання матеріалу офіційних коментарів не надходило ні від МЗС, ні від Офісу президента, ні від СБУ, ні від Прикордонної служби.

Невідомо, надавали чи СБУ і українські правоохоронні органи допомогу європейським колегам у затриманні членів угруповання. Що цілком імовірно, оскільки за останні роки співпраця між Києвом та ЄС у цьому напрямку значно розширилася. Невідомі поки ні кількість, ні імена затриманих українців. Немає підтвердження або спростування їх можливої приналежності до збройних банд, що діють на Донбасі. Чи є серед них такі, чи буде Україна домагатися їх екстрадиції?

Однак реакція офіційного Києва повинна зʼявитися, зважаючи на серйозність і масштаби скандалу і його наслідків для репутації України. Тим більше що Європа помітно інтенсифікувала боротьбу з незаконним обігом зброї іноземного походження. І не тільки російського.

Через два дні після повідомлення про іспанські рейди Європол також випустив прес-реліз, де повідомляється про вилучення 1 776 одиниць зброї в рамках операції Bosphorus, в якій беруть участь правоохоронці 24 європейських країн: Албанії, Бельгії, Болгарії, Великобританії, Угорщини, Німеччини, Греції, Данії, Іспанії, Кіпру, Латвії, Литви, Люксембургу, Нідерландів, Норвегії, Польщі, Португалії, Румунії, Північної Македонії, Хорватії, Чехії, Швеції та Естонії.

Bosphorus — операція, яка проводиться під керівництвом Румунії для вилучення з незаконного обігу зброї виробництва Туреччини, ще однієї держави, що реалізує амбітні плани в Північній Африці.

Напевно, Європа прагне такими операціями сприяти стабілізації ситуації в безпосередній близькості від своїх кордонів — зокрема, в тій же Лівії. І погано, що, як виявляється, в цьому скандалі засвітилася і Україна.

    Реклама на dsnews.ua