• USD 40.4
  • EUR 43.2
  • GBP 51.1
Спецпроєкти

Виборча міфологія. Як альтернативна реальність впливає на вибори в США

Американські конспірологи сприяють іноземному втручанню у виборчий процес

Росія втручається в президентські вибори в Сполучених Штатах шляхом поширення фейків в інтернеті
Росія втручається в президентські вибори в Сполучених Штатах шляхом поширення фейків в інтернеті / Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Директор ФБР Крістофер Рей заявив, що Росія втручається в президентські вибори в Сполучених Штатах шляхом поширення дезінформації, спрямованої проти кандидата-демократа Джо Байдена, а також намагається підірвати довіру американців до виборчого процесу. Про це глава відомства повідомив у своєму виступі в Комітеті з внутрішньої безпеки палати представників Конгресу США.

Основною проблемою Рей назвав "потік дезінформації", що направляється Москвою по самим різним каналам. Спробуємо зрозуміти, в чому саме полягає ця дезінформація і чому вона вкотре виявляється настільки ефективною.

Полювання за тролями

Той факт, що Росія успішно грає на проблемах і протиріччях американського суспільства, з 2016 р. вважається в США практично аксіомою. Однак важливо підкреслити, що ні Москві, ні якому іншому іноземному актору не під силу створити в Америці проблеми своїми руками "з нуля". Російські спецслужби здатні лише з тим або іншим ступенем ефективності використовувати і посилювати вже існуючі в суспільстві розколи і протиріччя, посилювати антагонізм між соціальними групами, підживлювати дезінформацію, що дискредитує його, і т. д. Відповідно, специфіка цільових груп, на які спрямована російська пропаганда, так само як її цілі і зміст, повністю диктуються поточною політичною ситуацією в США.

За пару днів до виступу Крістофера Рея в журналі Politico з'явилася стаття, яка детально розповідає про особливості російського втручання в поточному році з посиланнями на американських експертів з безпеки. Основними цільовими групами, на які спрямована дезінформація, аналітики називають консервативних виборців, які є основними споживачами конспірологічних теорій, і "прогресивних" демократів, яких Росія прагне відрадити від підтримки "помірного" кандидата Джо Байдена. Як і напередодні минулих президентських виборів, робота часто ведеться "під чужим прапором", від імені американських громадян.

У статті також зазначається, що методи російських спецслужб значно вдосконалилися в порівнянні з 2016 р.

Від себе додамо, що "відточувати навички" росіян змусило життя: за минулі роки американські урядові та неурядові організації, так само як і соцмережі, набралися досвіду в справі розпізнавання і боротьби з дезінформацією. За цей час були відпрацьовані автоматизовані технології, що дозволяють не тільки виявляти підозрілий контент у соцмережах, а й відстежувати взаємодію між різними акаунтами, осередки виникнення і ланцюжки поширення фейків в інтернеті, а також аналізувати акаунти, з яких здійснювалося інформаційне вкидання, на предмет достовірності.

Реклама на dsnews.ua

Подібні технології, зрозуміло, не застраховані від помилок, але все ж дозволяють соцмережам видаляти акаунти, які пов'язані з пропагандою. Так 1 вересня Facebook повідомив, що видалив мережу підроблених профілів, спрямованих на "ліву" американську аудиторію. Його прикладу послідував і Twitter.

Гібридна дезінформація

У відповідь на все частіші "чистки" російським спецслужбам доводиться проявляти винахідливість як мінімум за трьома напрямками. По-перше, Кремль удосконалив технічну сторону. Так, згідно з експертами з уже згаданої статті в Politico, афілійоване з "путінським кухарем" Євгеном Пригожиним Агентство Інтернет-досліджень, відоме як "фабрика тролів", за допомогою штучного інтелекту створило фотографії неіснуючих людей, які потім були використані для створення фейкових користувачів соцмереж. Нагадаємо, що в минулий раз російські тролі використовували дані реальних американців, які нічого не підозрювали, а це збільшувало ризик провалу.

По-друге, пропаганда часто стала носити "двоступеневий" характер. Нерідко створені росіянами акаунти спочатку поширюють на контет, що не пов'язаний з виборами, і лише потім, набравши солідну кількість передплатників, починають навʼязувати їм ті чи інші електоральні переваги. Подібна технологія застосовувалася і раніше, але в цьому році саме вона стала пріоритетною. Правда, у такого підходу існує своя слабка сторона: американські спецслужби часом встигають вирахувати і усунути підозрілі акаунти ще до того, як їх діяльність почне приносити плоди.

По-третє, посилився "гібридний" характер російської пропаганди як в частині технологій поширення фейкової інформації, так і в частині її змісту. Росіяни все частіше наймають реальних західних журналістів-фрілансерів, які і публікують свої матеріали на афілійованих з Росією сайтах, і намагаються пробитися на незалежні платформи. Координація інформаційних кампаній все більше здійснюється в закритому форматі, коли її важче відстежити, і тому, навіть бачачи ідентичність пропагандистських матеріалів на різних ресурсах, практично неможливо довести факт взаємодії між ними.

Росія все активніше використовує тих, кого російські спецслужби в останню сотню років називають "корисними ідіотами" — у даному випадку американців, які неусвідомлено поширюють пропагандистські міфи, а також ряд експертів.

Фейки в ЗМІ спрямовані на те, щоб підірвати довіру американців до виборчого процесу
Фейки в ЗМІ спрямовані на те, щоб підірвати довіру американців до виборчого процесу / Getty Images

Що стосується змісту дезінформації, вона завжди носила гібридний характер, тобто грунтувалася на вже існуючих у суспільстві гострих темах, взаємних звинуваченнях політиків і конспірологічних теоріях. Тому в минулий раз основні вкидання були пов'язані з поштою Хілларі Клінтон і страхами перед емігрантами і мусульманами, а сьогодні безумовними фаворитами стали теми Black Lives Matter (BLM), "корупції" Джо Байдена і стан його здоров'я, а також всілякі "змови проти Дональда Трампа". При цьому американські експерти визнають: за останні чотири роки самі американці стали посилено поширювати радикальні теорії і дезінформацію, що затьмарили собою будь-яке зовнішнє втручання.

"Масштаби, розмах і, що найбільш важливо, ефект від дезінформації всередині країни набагато перевищує можливості для втручання у вибори США з боку будь-якого іноземного уряду", — упевнений директор Лабораторії цифрової аналітики Атлантичної ради Грем Бруки.

При цьому "старання" американців у боротьбі з власною країною виражаються як в участі в створенні картини погромів і заворушень, що наводять жах, з одного боку, так і у винаході абсолютно неймовірних конспірологічних теорій з іншого.

Від педофілів до масонів

У першу чергу тут, звичайно, потрібно назвати QAnon — теорію, поширювану деяким анонімом Q, нібито "інсайдером з адміністрації Трампа" і одним з головних в Америці авторів міфів про окультний характер "Глибинної держави". Її апологети вірять, що Дональд Трамп таємно протистоїть еліті педофілів-сатаністів з числа верхівки Демпартії і голлівудських знаменитостей. В останній рік ця теорія також ввібрала в себе конспірологію ковід-дисидентів про "чипування через вакцинацію" і вишках 5G.

Зрозуміло, російська пропаганда тут же взяла теорію на озброєння. До справи росіяни підійшли творчо, створивши серію власних російськомовних відео. У них американська теорія змови доповнилася чисто російським містицизмом — з "масонською змовою", пророцтвами і іншими традиційними національними елементами, за винятком, хіба що, Кощія Безсмертного. Як стверджують автори російського відео, сатаністський культ управляє Америкою вже більше ста років, і не просто розтліває, а й поїдає дітей, проводячи свої окультні ритуали. Протистоїть йому Дональд Трамп, який у цій версії очолює міфічний Альянс позитивних військових сил — очевидно, теж якусь надприродну структуру.

Містично російська теорія американської змови виглядає так

Конспірологи стверджують, що Трамп зумів за допомогою спеціальної технології "заглянути в майбутнє" і дізнався, що "Культ" планує заразити людство новим коронавірусом. Тоді президент завдав контрудар — використував карантин для арешту педофілів. Автори запевняють, що члени "Культу" ховаються на підземних військових базах, і саме вони викликають землетруси в США. До слова, при всій абсурдності цієї теорії, вона набула широкого поширення серед російських правих радикалів.

Природно, російська пропаганда зовсім не прагне до створення культу американського президента для росіян. Подібні ролики були націлені в першу чергу на російськомовних емігрантів у США та американських правих радикалів, що підтримують тісні зв'язки з російськими праворадикальними організаціями.

Сьогодні можна констатувати, що операція по дестабілізації Заходу в поєднанні із зусиллями американських конспірологів мала певний успіх. Навесні американські ЗМІ відзначили зростання популярності самих диких теорій змови про походження коронавірусу, в першу чергу виходятчи з того, що раніше помітно знизив свою активність рух QAnon. Поряд з цим американські ЗМІ фіксують зростання кількості політиків, які підтримують такі теорії.

Ще активніше історії про "педофілів, канібалів і чипізацію" були підхоплені в російськомовній релігійній спільноті, чому, швидше за все, сприяв уже згаданий турботливий переклад конспірологічних міфів на російську мову. Наприклад, християнська активістка з Сакраменто Олена Нікітська активно поширює відеоматеріали, в яких переконує своїх глядачів у "сатаністському" характері тестування та вакцинації, а також "небезпеки" вишок 5G, одночасно пропагуючи протести "проти фейкової пандемії".

За тестуванням і вакцинацією стоять сатаністи — адже більше нікому

Тим часом місцеві ЗМІ з посиланням на Департамент охорони здоров'я Сакраменто повідомляють, що третина випадків зараження коронавірусом пов'язана з місцевими церквами, а одна з них створена російськомовними емігрантами, яка стала епіцентром поширення небезпечного захворювання.

"Справа лікаря" і авторитетні марксисти

29 липня Associated Press і The New York Times повідомили, що Росія організувала кампанію з дезінформації про пандемію коронавірусу через кілька англомовних сайтів, пов'язаних з колишніми співробітниками військової розвідки. Відповідно до одного з них, американська "Глибинна держава", що складається з демократів, веде війну проти "Америки Трампа", у тому числі намагаючись домогтися найбільш руйнівних наслідків пандемії коронавірусу та підвищеної смертності серед американських громадян. Російські агенти стверджують, що, всупереч опублікованим фактам, які не Дональд Трамп, а головний епідеміолог США Ентоні Фаучи нібито цілеспрямовано ігнорував небезпеку епідемії і відмовлявся проводити тестування.

Також конспірологи звинувачують демократів у відмові від нібито ефективного засобу від коронавірусу гідроксихлорохіну, ефективність якого насправді доведена не була, і заміні його на "неефективний" ремдесівір.

Той факт, що сам Дональд Трамп похвалився, що влада США скупила майже весь світовий запас ремдесівіра, нітрохи не збентежив російські спецслужби. До слова, цю теорію активно підтримують як радикальні республіканці, так і деякі російські експерти, що представляють її власною аналітикою.

Вторить їм і пов'язаний з Москвою болгарський ветеринар, колишній кандидат на пост президента Болгарії Пламен Пасков, який пішов ще далі і звинуватив демократів у створенні самого вірусу. За його словами, коронавірус був розроблений як біологічна зброя в лабораторії міста Ухань саме політичними противниками Трампа і саме для того, щоб перешкодити йому підняти економіку і тим самим знову перемогти на президентських виборах 2020 р.

Утім, у американських лівих теж є свої авторитети серед росіян. Так, серед "прогресистів" вельми популярний російський марксист, директор Інституту соціоекономіки Московського фінансово-юридичного університету Олександр Бузгалін, який часто виступає на RT і розповідає про переваги "червоного проекту". Однак найчастіше Росія вважає за краще використовувати "чужий прапор" у взаємодії з лівими анархістами, розпалюючи і без того властиву їм впевненість у расистському і неправовому характері американської держави, і спираючись на "зв'язку" Байдена з "корумпованими білими елітами". Зі свого боку, ліві радикали своїми діями і висловлюваннями створюють часом таку картинку, що вона не потребує перетворення російської дезінформації, і росіяни лише намагаються донести її до максимальної кількості представників консервативної аудиторії.

Важливо відзначити, що і чотири роки тому, і тим більше сьогодні американські еліти були прекрасно поінформовані про те, на яких слабкостях і протиріччях грає іноземна пропаганда. Однак вони не тільки не доклали жодних зусиль до вирішення існуючих проблем і згладжування суперечностей, але, навпаки, свідомо посилюють розкол суспільства, намагаючись максимально мобілізувати свій електорат. Більшого подарунка для кампанії російського і будь-якого іншого втручання в справи США важко собі уявити.

    Реклама на dsnews.ua