• USD 28
  • EUR 33.3
  • GBP 38.4
Спецпроєкти

Біле місто Піднебесної. Як Китай у Путіна Сербію відібрав

Лідери Сербії та Китаю уклали взаємовигідний союз, залишивши Кремль на узбіччі

Фото: Shutterstock
Фото: Shutterstock
Реклама на dsnews.ua

Вук Велебіт, сербський аналітик, який спеціалізується на відносинах між Росією, Західними Балканами і Заходом, у своїй колонці для BalkanInsight вказав на те, як Пекін зі згоди Белграда послабив вплив Росії на Сербію.

Епідемія коронавіруса могла поширитися з Китаю через безвідповідальність його політичних еліт і приховування ними всіх даних, однак криза у сфері охорони здоров'я не завадила зародженню нової "залізної" дружби між Китаєм і Сербією.

Белград був одним із перших у Європі, хто отримав допомогу Китаю і з яким той поділився своїм досвідом у боротьбі з пандемією. І це співробітництво продовжує поглиблюватися.

А так як сербська влада контролює всі центральні телеканали і всі щоденні газети, крім Danas, вона з легкістю створює нові наративи і маніпулює інформацією.

Практично за одну ніч Китай перетворився в кращого друга Сербії, і його презентували у ролі спасителя під час кризи, викликаної пандемією.

Європейський Союз, у свою чергу, був маргіналізований, а його участь зведено до мінімуму, хоча, можливо, ЄС направив набагато більше допомоги, ніж Китай.

Ми говоримо "можливо", тому що інформація про допомогу, яку Сербія отримала від Китаю, тримається в секреті, і тому громадяни Сербії ніколи не дізнаються правду: скільки було обладнання, яке Сербія купила і яке, як стверджувалося, надано в якості допомоги.

Реклама на dsnews.ua

У цій ситуації інтереси президентів Сербії та Китаю збігаються. Сербський лідер Александар Вучич показав громадськості, що у Сербії є друг з числа найбільших світових держав, який зміцнює свої позиції у світі, в той час як глава Китаю поліпшив репутацію і імідж КНР, виступаючи в ролі гуманітарного спасителя, а не країни, що є місцем походження вірусу.

Що особливо цікаво в цій ситуації, коли мова заходить про ставлення Сербії до великих держав, і особливо до тих, хто її підтримує, так це те, що про Росію як про кращого друга сербів забули.

Вучич зрозумів, що Захід відноситься до Китаю набагато серйозніше, ніж до Росії, тому стратегічно для нього це може бути правильним рішенням, якщо він планує посилити свої позиції на міжнародному рівні.

Сербські таблоїди і державні чиновники колись підносили Росію до небес, і сьогодні вони так само ставляться до Китаю, який замінив Росію у цій ролі.

Потенційною причиною такого ставлення є підтримка Китаєм Сербії в питанні Косово, але між Сербією і Китаєм існує набагато більш відчутна, матеріальна співпраця, ніж коли-небудь з Росією.

І хоча обсяги китайських інвестицій в Сербію зростають, зростають і суми позик з дуже невигідними умовами, які в Китаю взяла Сербія і які їй доведеться повертати. У короткостроковій перспективі це вже не проблема правлячої еліти, але стане такою, коли настане термін погашення кредиту.

За останні кілька місяців Китай став найбільш помітною країною у зовнішній політиці Сербії. З економічної точки зору для Вучича вигідно просувати дружбу з Китаєм, тому що він може позиціонувати себе як людину, яка забезпечила надходження китайського капіталу в Сербію.

Також відбулися зміни і в зовнішній політиці Сербії: правлячі еліти більше не коливаються в питанні підтримки Китаю з таких делікатних питань, як відносини Пекіна з Гонконгом.

Президент Сербії пішов навіть далі і направив лист на підтримку дій Китаю щодо захисту суверенітету і безпеки. Хоча для Китаю така підтримка особливого значення не має, вона все-таки йому корисна, оскільки дозволяє виглядати наддержавою.

Якщо розібратися, чому Китай дуже зацікавлений приділяти таку непропорційну, в порівнянні з іншою Європою, увагу до Сербії, то відповіддю буде те, що Сербія для Китаю є вікном в цю саму іншу Європу.

Як країна-кандидат на вступ до ЄС Сербія опинилася в унікальному становищі, оскільки до неї, на відміну від держав-членів, не застосовуються певні правила і при цьому у неї є доступ до європейського ринку. Становище Сербії дозволяє Китаю вивчити і зрозуміти, як далеко він може проникнути на європейські ринки.

І незважаючи на те, що присутність Китаю в економіці Сербії завдяки державним ЗМІ добре помітна, більшість громадян все ще підтримують західну модель.

Тому Китаю поки ще складно здійснювати культурний вплив або діяти з позиції "м'якої сили". Проте в даний час в Белграді будується найбільший у цій частині Європи китайський культурний центр, що є підтвердженням його прагнення бачити Сербію в якості плацдарму для Європи. В даний час підходи Китаю і його відкритість по відношенню до Сербії влаштовують правлячу партію Сербії, але в майбутньому вона дорого заплатить за політику "декількох стільців".

Допомога, надана Китаєм: нові інфраструктурні проекти і фабрики в Сербії були частиною передвиборної кампанії Вучича на недавніх парламентських виборах. У червні навіть було кілька днів, коли серби просто не могли не дізнатися з новин про те, як чиновники і китайський посол відвідують деякі інфраструктурні проекти або заводи.

І якщо іноземні інвестиції є головним елементом політики Вучича з підтримки економічної і соціальної стабільності, то Китай, безумовно, посідає тут одне з перших місць. Звернення Вучича до іноземних інвесторів цілком може звучати так: "Якщо ви хочете висвітлення в сербських ЗМІ, найкраще інвестувати перед виборами".

Останні 20 років Європейський Союз і західні країни були найбільшими іноземними донорами та інвесторами в Сербії, але громадянам Сербії ніколи про це не розповідали і не приводили реальні дані про обсяги такої допомоги.

Замість цього влада завжди називали Росію кращим другом Сербії, а громадяни в ході соцопитувань Росію - найбільшим донором.

Ситуація змінилася під час епідемії, тому сьогодні громадяни Сербії вважають, що найбільшим донором та інвестором країни є Китай. За даними Інституту європейських справ, сьогодні найбільшим донором Китай вважають 40% сербів, за ним ідуть ЄС - 17,6% і Росія - 14,6%.

Ці дані підтверджують те, що саме уряд має величезний вплив і несе відповідальність за формування суспільної думки та ставлення громадян. Жоден сербський уряд навіть не намагався створити позитивний образ Заходу, який, взагалі-то, і є найбільшим донором і інвестором.

У недавньому інтерв'ю "Радіо Свобода" президент Сербії сказав, що головним донором та інвестором Сербії є ЄС, незважаючи на те що напередодні надійшла допомога з Китаю. Однак президент ніколи не скаже цього в ефірі центрального телеканалу.

Навпаки, в Сербії Захід виставляють як щось негативне - як силу, яка відбирає у неї Косово і гальмує розвиток Сербії, в той час як Росія і Китай завжди виступають у ролі захисників Белграда і його інтересів.

    Реклама на dsnews.ua