• USD 36.6
  • EUR 38.6
  • GBP 44.7
Спецпроєкти

Як луддити Кремль рятують

Кілька думок про правильне ставлення до Росії
Реклама на dsnews.ua

Три різнопланових сюжету, начебто і не пов'язаних між собою, змусили мене написати цей текст.

1. В Одесі - пік сезону, вона переповнена туристами з Росії, які їдуть туди, вже майже нічого не боячись, і, тим більше, не відчуваючи сорому за свою країну. Побачивши, що "бандерівці" їм нічим не загрожують, гості нахабніють, повертаються у звичний для них стан і починають вести себе як завжди, тобто, по-свинськи. Можна сказати, що російське свинство, перекочувало з Криму до Одеси, оскільки під російською окупацією Крим став непридатний навіть для свинства з комфортом.

Зрозуміло, росіяни привозять з собою гроші, які витрачають в Одесі. Але Одеса, в результаті їх навали, стала місцем, придатним для комфортного перебування - якщо ви самі, звичайно, не росіянин.

2. Минулий в Петербурзі економічний форум виявив бажання ряду європейських політиків визнати ситуацію новим статус-кво, і закрити питання про торгові санкції між ЄС і Росією. Особливо відзначився екс-президент Франції Ніколя Саркозі, який благав Путіна першим зняти контрсанкции - мовляв, "сильний повинен простягнути руку першим, а найсильніший - це Росія і президент Путін". Враховуючи наближення президентських виборів у Франції, і надії Саркозі на реванш, це явно була обкатка передвиборної програми.

 І Саркозі не самотній! Позиції політиків, пропонують забути про Україну, і налагодити відносини з Росією посилюються в більшості країн ЄС, включаючи і "першу трійку": Німеччину, Францію, Італію. Надто багато виробників ЄС зіткнулися з тим, що товари, які купували росіяни, ніхто купувати не хоче. І група європейських виборців, які постраждали від втрати російського ринку, привертає політиків-аутсайдерів.

 3. Нарешті, Brexit, вже викликав у Москві захват і очікування швидкого розпаду ЄС. З Brexit, звичайно, все неоднозначно. Але все-таки головним його локомотивом було бажання мільйонів повернутися в стару гавань, не влізаючи в ризики змін.

Це колективне бажання висловив один з лідерів Brexit, Найджел Фарадж. На думку Фарадж, Європейський союз - обдурювання, подсунувшее замість економічного співробітництва - наднаціональне політичне утворення. ЄС повинен був займатися вугіллям і сталлю - але в Європі не стало ні вугілля, ні сталі. ЄС повинен був займатися сільським господарством - але в ЄС не стало ні селян, ні фермерів. ЄС повинен був займатися рибальством - в ЄС його більше не існує. "І так у всіх областях економічного співробітництва - його більше не існує", - констатує Фарадж в інтерв'ю російській Стрічці.Ру.

Реклама на dsnews.ua

Тепер візьмемо ці три різних явища - і спробуємо побачити в них щось спільне. Загальне тут одне: протистояння старого і нового.

Тих, від кого залежить: пускати чи не пускати в Україну російських туристів, приводять масу доводів за те, щоб все-таки пускати. Наприклад, "росіяни приносять гроші". І, потім, є ж безвізовий режим, їх не можна не пустити. А введи Україна візи - і що будуть робити "мільйони українців, які працюють в Росії"? Тим, хто це озвучує, і "мільйонів", на які вони посилаються, затишно у старої реальності, де є взаємний безвиз і "два братніх народи", і, як похідна "братства", російські гості з грошима. В цю реальність не вкладаються ні війна на Сході, ні окупація Криму. Може, треба просто почекати, і не звертати на них уваги? Зрештою, Крим і війна на сході - практично на іншій планеті. А в Одесі війни немає - так? І раз її немає - то навіщо щось міняти? Це ж головне - щоб не було війни.

Ось позавчорашній, четвертої свіжості, політик, екс-президент, але одночасно ймовірний кандидат в президенти Франції Ніколя Саркозі. Він шукає таких же, четвертої свіжості, виборців. Зараз Саркозі націлився на тих, кому зручніше торгувати з Росією, ніж змінюватися, конкурувати і освоювати нові виробництва. Зручніше, тому, що Росія купить все, що не здатне знайти свою нішу на щільно заповненому європейському ринку.

А ось Найджел Фарадж, він очолює рух тих, хто хоче жити в світі, де є попит на вугілля і сталь. А попит на вугілля і сталь буває тоді, коли немає ні титану, ні карбонових пластиків, ані сонячної та вітрової енергетики. І немає засилля інтелектуальних продуктів, чий внесок у ВВП в рази перевершує вартість всієї виплавленої сталі і видобутого вугілля. І тоді все рівно і стабільно: тим, хто виробляє вугілля і сталь не треба перенавчатися, змінювати професію і дізнаватися щось нове.

Старий світ не хоче йти. Він відчайдушно обороняється, захищаючи своє середовище проживання. Нічого нового в цьому, зрозуміло, немає. Спроби зламу ЄС та ведення business as usual, незважаючи ні на що, мають давню історію. Луддити ламали машини, намагаючись повернути затишні середньовічні майстерні і звичну цехової ієрархії. Селяни Вандеї билися проти нав'язаної їм свободи, рівності і братерства, тому, що їх позбавляли передбачуваною життя під владою сеньйора. Темна маса росіян зразка 1917-1930 років вбила всіх, хто стояв між нею і поверненням в розтягнуту на всю країну селянську громаду, укріплену зверху загальним кріпосним правом. Психологічно такий пристрій життя дуже затишно: "суспільство" і "начальство" вирішують все і за всіх, позбавляючи маленької людини від занепокоєння про своє завтра. А якщо щось пішло не так, і стався голод, мор, репресії або війна, то кожен гвинтик може заявити, що його провини в цьому немає, бо від нього нічого не залежало, і не залежить. До речі, "впевненість у завтрашньому дні" була однією з основних цінностей СРСР, що перетворилася потім, в одну з найважливіших цінностей сучасної Росії, "стабільність".

Хвилі опору новому незмінно піднімаються в будь-яку епоху змін. Сьогодні, на величезному просторі, включаючи колишній СРСР і неабиякий шматок Близького і Середнього Сходу затверджуються реалії нового світу. За час життя одного покоління ми пройшли через дві НТР і увійшли в третю. Вугілля і сталь як основа промислової потужності, інстинктивна ксенофобія, безтурботні відносини громади кріпаків та їх сеньйора, і багато іншого, йде вже остаточно.

Приблизно так само йшли колись кам'яні сокири і наконечники стріл. Безліч людей, які не вміли робити нічого іншого, категорично заперечували. І, звичайно, виступали за дружбу з відсталими племенами. І закликали одноплемінників не перейматися тим, що племена ці, в силу відсталості, їдять людей. Адже тих, хто постачає їм сокири і наконечники, людожери є не стануть - просто з практичних міркувань?! Письмових джерел немає, але я готовий заприсягтися, що так все і було.

Людожери цих миротворців теж підтримували. Приймали в гостях, пригощали чолов'яга, говорили компліменти. Візит Берлусконі в Крим пам'ятаєте? Приблизно так усе було і тоді. Чим закінчилося? Частина друзів людожерів сама стала людожерами, і розділила їх долю. Решту з'їли. Тому, що серединного шляху в епоху змін не буває.

Спроби примирити непримиренне, заклики "зрозуміти Росію", виділивши "ведмедю" особливу територію, де він зможе вести себе по-ведмежому, в обмін на обіцянку нікого не жерти за її межами, не спрацюють, тому, що ситуація розвивається.

Ведмідь або зачахне, пережрав все на відведеній йому ділянці - небудь виросте і зажадає велику територію для прогодування. Два устрою суспільства, конкуруючі сьогодні, не можуть співіснувати на одному просторі. Вони завжди ведуть війну: холодну, гарячу, економічну, ідеологічну, гібридну і яку завгодно ще. Між ними не може бути "мирного співіснування" - вони виключають один одного абсолютно у всьому, у всіх сферах життя.

Одне з цих пристроїв грунтується на владній вертикалі і передачі повноважень зверху вниз. Тут основною цінністю є сама вертикаль, як система розподілу влади, і той, хто нагорі - живий бог, а хто внизу - ніщо. В обмін на особисті свободи система дає гарантії, у вигляді добре прогнозованого майбутнього. Вона дуже стабільна, і позбавляє від важких рішень з високою ціною помилки, і необхідність змінюватися, пристосовуючись до швидких змін. Живучи в такому світі, можна успадкувати професію від батька, і, пропрацювавши все життя на батьковому місці, передати його синові, разом з інструментами і досвідом. Для певного типу людей така система дуже хороша. І головну підтримку вона отримує зовсім не зверху, а знизу, тому що саме низи такого суспільства, інертні і косные, страждають від змін більше за інших.

Їй протистоїть система горизонтальних зв'язків між формально рівноправними власниками. В основі рівноправності - визнання будь власності "священною і недоторканною". Всі інші права і свободи особистості - наслідок цього визнання. Це - сучасна західна демократія. Вона дає широкий коридор можливостей, але підвищує планку вимог і особистої відповідальності. Вона передбачає максимальну прозорість будь-яких кордонів між країнами, які поділяють ці принципи устрою життя - але жорстко відокремлює себе від товариств, які побудовані навколо несумісною з нею владної вертикалі. Втім, і вертикальні суспільства відгороджуються від демократій. Опинившись на одній території ці системи руйнують один одного, компроміс між ними неможливий. І якщо в горизонтально влаштованому суспільстві люди зі старими поглядами і цінностями, що тяжіють до вертикалі влади, виявляються значущим меншістю - не кажучи вже про більшість, то демократія вмирає. Їй просто стає не на кого спертися.

А сучасна Європа - це суспільство, в якому мільйони людей налякані змінами, і хочуть ці зміни зупинити. Але зміни породжені діяльністю інших людей: більше енергійних, освічених, винахідливих, ніж люди старого світу. Що старий світ може цьому протиставити? По-перше, кордони і бар'єри, в першу чергу, економічні та торговельні. Ще - створення умов, коли жити по-старому стає вигідніше. Наприклад - коли вигідніше не винаходити щось нове, а робити по-старому кам'яні сокири, тому, що поруч живуть дикуни, готові їх купити. І плювати, що вони - людожери.

Прошарок людей, яких зміни, як бульдозер, здирають з місця, змушуючи змінювати всю свою життя, в ЄС сьогодні величезний. Він буде рости і далі, тому що чергова НТР набирає хід, а світ ще не усталився після попередньої. Світ став так мінливий, що вижити в ньому можна лише постійно міняючись разом з ним. На це готові не всі. А з віком неготовність людей до змін, і бажання жити по-старому, ростуть - якщо не завжди, то часто. І тоді ми отримуємо те, що з чого почали розмову: намагання дружити і торгувати з відсталими племенами - нехай навіть агресивними, але такими, на які можна спертися, зберігаючи старе.

Треба сказати, що весь Старий Світ, і, особливо, його "опорні стовпи" - Німеччина, Франція та Італія несуть в собі дуже потужну консервативну складову. І Муссоліні, і гітлер теж породила хвиля антимодернизации. Причому, у них було безліч містечкових наслідувачів, а Франція і Чехія, не висунувши харизматичних диктаторів, легко, на загальнонаціональному рівні, змирилися з імпортом німецького нацизму. Встояла лише Великобританія - до речі, нинішній Brexit теж не такий простий і однорідний, як може здатися. Але ця неоднозначність - тема окрема. Ми ж зараз розглядаємо тільки його консервативну складову.

Описуючи ситуацію Росія-Захід в термінах конфліктології, ми бачимо конфлікт, сума вигід у якому дорівнює нулю. Такий конфлікт може закінчитися тільки поразкою однієї зі сторін: скільки програє одна сторона, стільки ж виграє інша. Ніякої міцний мир без остаточної поразки однієї зі сторін у такому конфлікті неможливий. Ситуативні перемир'я, зумовлені тимчасовою рівновагою сил - так. Але як тільки рівновага порушена - війна поновлюється. Так от, конфлікт Заходу і Росії носить саме такий характер. І коли в Росії кажуть, що Захід бажає її знищення - це так і є. А Росія, у свою чергу, бажає руйнування Заходу. Тому, що цінності і устрій життя Росії і Заходу несумісні на загальному просторі, а світ став занадто взаємопов'язаний, щоб ці простори надійно розділити. Ніякі договори не знімуть питання про вплив Заходу і Росії один на одного, і цей вплив завжди буде взаємно руйнівним.

При цьому, на відміну від суперечливого Заходу, російське суспільство ідеологічно стерильно. Демократія, яка визнає цінність кожної думки, може допускати всередині себе існування навіть груп і партій, які вимагають її скасування - але демократичним шляхом. У тоталітарних суспільствах всі простіше і жорсткіше. Людожери зжирають вегетаріанців, і суспільство стає єдиним. Воно проголошує свої, особливі цінності, особливий шлях і... загалом , стає сучасною Росією. Чи Німеччиною, якою вона була при Гітлері. Більша ж частина будь-якого суспільства - це інертна маса, яка приймає форму будь-якої посудини.

Саме з цієї причини всі європейські демократії, йшли на компроміс з Гітлером, швидко стали філіями Третього рейху. Їх громадяни з легкістю сприйняли цінності нацизму, і число європейців, добровільно вступили в ряди Ваффен СС, в рази перевищило число учасників Опору.

Цей період Європа, соромлячись, постаралася забути, викресливши з підручників історії. Та тому, що ганьба був забутий, Європа знову йде по цьому шляху, вабить легкістю і швидкої вигодою. Європа знемагає від бажання приручити "російського ведмедя", згодувавши йому Україну. У європейських столицях вірять, що, зжерши українців, Росія, насититься, і не добереться до них. Це, зрозуміло, не так, але поки європейці оцінять ситуацію адекватно, у нас, українців, є шанс бути не тільки сожранными, але і перевареними Росією, до загальноросійського стану народно-калових мас.

Сьогодні Україна бореться за своє виживання - і як демократія, і як нація. Але поки бійці ВСУ гинуть за нашу незалежність, і за право бути вільним народом, а не кріпак громадою, в тилу зріє "побутової сепаратизм".

Він приймає різні форми: від побиттів бійців АТО, що повернулися з війни - за те, що вони бійці АТО, до толерантності до російським туристам. І нікому не приходить в голову, що російські туристи в сьогоднішній Україні - це так само дивно, як японські туристи в США на другий рік після Перл-Харбора!

Повітря, як густий смородом, просякнута закликами капітулювати, бо це практично. Миттєво-практична Європа наполегливо штовхає нас до миттєво-практичним крокам: до діалогу з Лугандоном і прагматичної "дружбу" з Москвою. У європейських столицях сьогодні не планують далі одного виборчого циклу, до того ж, розбавлена вихідцями з Третього світу, Європа втратила насторожене недовіру до диктаторів.

А що ж Україна? Ми досі балансуємо в одному кроці від поразки. Так, Україна не здалася і б'ється. І не тільки на фронті. Боротьба за демократичні цінності йде у всьому нашому суспільстві. Боротьба йде за нашу підтримку - і в Європі, і в світі. Але результати, досягнуті нами, незадовільні. Система демократичних цінностей в Україні, хоча і не зломлена, а та не перемогла, і може програти нинішнє протистояння. В цьому випадку ми будемо відкинуті до Росії, і поглинені їй, в черговий раз став колонією Москви.

Сама непрощенна ілюзія, якої можна зараз піддатися, - це ілюзія про можливість світу зараз. Його не може бути, поки нинішня нацистська Росія не розгромлена, як була розгромлена нацистська Німеччина. Поки російське суспільство, зверху до низу, не поніс покарання за сьогоднішній мілітаризм, і не пройшло повний цикл денацифікації. Тільки тоді можна буде подумати про світ і компроміс - і то, лише в тому випадку, якщо денацифікація буде глибокою і успішною.

Немає і не може бути діалогу між твердими прихильниками двох несумісних ціннісних систем. Діалог можливий тільки з тими, хто ще вагається у своєму ціннісному виборі. Таких в Україні чимало, і за них треба вести боротьбу, і це поле бою, за уми і душі - одне з найважливіших, воно не менш важливо, ніж навіть АТО.

Викриття брехні про можливість мирного співіснування з нинішньою Росією має стати не тільки пропагандистської, але і загальнокультурної завданням. Мало писати про це наукові та політичні статті - потрібно говорити і мовою мистецтва, звертаючись до емоцій і моральним цінностям.

Ми також зобов'язані донести наше бачення ситуації до решти світу. Ми повинні знову і знову, не боячись звинувачень у непримиренності, говорити про те, що боротьба з нацизмом, підняв голову в Москві, не має альтернативи. Що будь-яка примиренська позиція в цьому протистоянні є, по суті, пряма підтримка Нацистського Держави - загрози куди більш серйозною, ніж настільки ж людиноненависницьке, але куди більш "розкручене" Ісламська Держава.

І ще - давайте завжди пам'ятати про те, що ті, хто в 1918-му році вимагав переговорів з більшовиками, сподіваючись на світ, в 1933-му заплатили за це тим, що їли своїх дітей.

    Реклама на dsnews.ua