• USD 29
  • EUR 32.3
  • GBP 38.8
Спецпроєкти

Пучдемон хоче крові. Каталонські популісти вирішили підняти ставки

Хід за Мадридом. Що зробить зараз Рахой?
Реклама на dsnews.ua

Парламент Каталонії 27 жовтня проголосував за резолюцію, що декларує незалежність від Іспанії. Втім, правових наслідків це голосування не матиме. Наслідки будуть трохи іншими.

Як і на референдумі, процес отримання більшості виглядає сумнівним. У ході таємного голосування за незалежність висловилися лише 70 з 136 депутатів, включаючи президента і главу уряду Карлоса Пучдемона, який зберігає право голосувати як депутат. Проти були 10 депутатів, двоє утрималися. Все решта - від "Народної єдності", "Громадян" і соціалістів - бойкотували голосування, покинувши зал перед його початком. А оскільки це відбувалося на тлі сильного морального пресингу, якому сьогодні піддаються в Каталонії противники незалежності, у Мадрида в принципі є підстави говорити про спробу путчу і вжити жорсткі кроки у відповідь, розглядаючи прихильників відділення саме як путчистів.

Голосування в каталонському парламенті відбулося на наступний день після того, як Пучдемон відмовився від проведення дострокових виборів на вимогу Мадрида. У свою чергу, Мадрид, пропонуючи вибори як компроміс, відразу заявив про введення в регіоні, в разі відмови від них, прямого управління. Причому уряд Маріано Рахоя вже домовилося з цього питання з опозиційними Соціалістичною партією і "Громадянами", так що труднощів з введенням в дію 155-ї статті іспанської конституції, яка дозволяє центральному уряду скасовувати автономію регіонів не очікується. Вся правова база підготовлена: Конституційний суд Іспанії визнав референдум про незалежність Каталонії, проведений 1 жовтня, незаконним. В ЄС його теж не визнають, і спілкуватися з Барселоною в обхід Мадрида не мають наміру. Голова Європейської ради Дональд Туск написав в "Твіттері": "Для ЄС нічого не змінюється. Іспанія залишається нашим єдиним співрозмовником. Я сподіваюся, що іспанський уряд використовує силу аргументів, а не аргумент сили".

І нарешті, останній штрих, важливий для розуміння того, що відбувається: 10 січня 2016 р. за Пучдемона (в якості президента Каталонії) проголосували 70 депутатів (включаючи його самого) при 63 проти трьох, що утрималися. Іншими словами, думки каталонських депутатів з питання про вихід з Іспанії розділені приблизно навпіл, з незначною перевагою прихильників відділення. Думки пересічних каталонців теж розділені приблизно навпіл: 40% "за" і 40% "проти" при 20% тих, хто вагається. Ні про яке абсолютній більшості, яке дозволило б видати відділення від Іспанії за "єдину волю каталонського народу" і близько немає мови.

З практичної точки зору вихід теж виглядає проблематично. Випадання Каталонії з єврозони "покладе" її промисловість і затягне бунтівний регіон у глибоку кризу на десятиліття. Навіщо ж Пучдемону потрібно продовжувати гру на загострення?

Все гранично просто. Як я вже писав, Каталонія не збирається виходити зі складу Іспанії, але активно використовує тему догляду для економічних ігор з Мадридом. Каталонії потрібна максимальна економічна незалежність, мінімум податків йдуть в Мадрид і мінімум антикорупційних справ, відкритих в Мадриді проти барселонських бізнесменів і політиків. Готується великий торг на переговорах, причому каталонці роблять все, щоб винести переговори за межі Іспанії на рівень ЄС, або, щонайменше, запросити на них спостерігачів з Брюсселя. Але для того щоб це вийшло і щоб торг був успішним для барселонців, ситуація повинна бути максимально напружена і доведена до крайньої точки кипіння.

Реклама на dsnews.ua

Тому Пучдемон продовжує провокувати Мадрид на застосування сили. Йому вдалося це зробити 1 жовтня, і він дуже розраховує на повторні вуличні зіткнення. Кожен кадр з постраждалим від рук Національної гвардії барселонцем збільшує число прихильників виходу за рахунок колишніх вагається. Це посилює позиції Пучдемона на переговорах. Так і в ЄС на грубе поліцейське насильство дивляться без захвату, про що Туск недвозначно попередив Рахоя.

І Мадрид уже здригнувся. Рахой і лідер провідної опозиційної Соціалістичної партії Педро Санчес погодилися вивчити можливість внесення змін до конституції для якнайшвидшого завершення каталонського кризи, оскільки "Іспанія 2017 р. - не та країна, якою вона була в 1978 р.", коли в документі було закріплено повернення країни до демократії після диктатури Франсиско Франко.

Ось, власне, і все, що насправді відбувається. Пучдемон просто розширює плацдарм для неминучих переговорів, підсумком яких стане примирення з Мадридом. Питання лише в тому, що у Мадрида вдасться при цьому виторгувати. Але ні про який вихід з Іспанії в реальності, а не на словах, немає і мови. Каталонському бізнесу, який сплачує за цю постановку, вихід з Іспанії та одночасно з ЄС, міг би приснитися тільки в дуже страшному сні.

А в ході підготовки Барселоною переговорного плацдарму наївних прихильників відділення в черговий раз намагаються підвести під поліцейські кийки. Щоб отримати хороші кадри для теленовин - а слідом за ними і доводи про необхідність якось компенсувати їх страждання і втихомирити обурену громадськість, які озвучать у ході майбутнього торгу. Але знову-таки реальна компенсація у вигляді зниження податків в Мадрид дістанеться зовсім не тим, кого будуть пригощати дубиналом. І навіть якщо цього разу все обійдеться без насильства, щирих прихильників каталонської незалежності неминуче кинуть, оскільки вони з усіма їхніми гаслами і з штучно підігрітим запалом лише витратний матеріал. Як тільки переговори будуть завершені, і у Мадрида буде выторгован черговий пакет економічних поступок, їх приберуть з вулиць, склавши гасла про вихід з Іспанії в старий нафталін, що залишився ще з часів Громадянської війни. До наступного разу.

Хід за Мадридом. Що зробить зараз Рахой?

    Реклама на dsnews.ua