• USD 40.4
  • EUR 43.5
  • GBP 51.6
Спецпроєкти

Цеглу Вагнера. Як найманці Кремль підставили

Росія веде війну – світову війну допомогою розширюється серії локальних конфліктів. І, як будь-яка війна, ця вимагає ресурсів
Фото: lematindalgerie.com
Фото: lematindalgerie.com
Реклама на dsnews.ua

У понеділок глава СБУ Василь Грицак представив чергову порцію даних, що свідчать про те, що так звана приватна військова компанія "Вагнера" є філією Головного (розвідувального) Управління Генштабу ЗС РФ. Три дні потому розслідувальна група Bellingcat опублікувала власну доповідь, на підставі непрямих доказів підтверджує висновки українських спецслужб.

Отже, з'ясувалося, що у другому півріччі минулого року борту російського Міністерства оборони перекинули в Сирії, Судану, ЦАР і ряд інших африканських країн в цілому 1012 найманців. Причому закордонні паспорти всім їм - прописаним по всій Росії - видавали в Центральному міграційному бюро 770-001. Найчастіше - серіями, відрізняються лише останніми цифрами.

Це той же паспортний стіл, який забезпечив документами "солсберецких мучеників" Мишкова/Петрова і Чепигу/Боширова, їх менш відомих колег, які засвітилися у підготовці перевороту в Чорногорії, а також ряду інших, не менш колоритних персонажів - включаючи іноземних іноземних ВІП-персон начебто Жерара Депардьє, позарившихся на російське громадянство. Останні, втім, - екзотика. Основна ж маса клієнтів цього кишенькового бюро Міноборони - люди служиві. Тобто, централізовано опікувані.

У той же час, Bellingcat, здійснивши вибіркову перевірку опублікованих СБУ персональних даних вагнеровцев, виявила 7 з 11 вибраних персон в злитою раніше (імовірно, у справі про отруєння Скрипалів) базі пасажирів внутрішніх авіарейсів: вони прямували до краснодарського аеропорту Пашковський. У 30 км від нього розташований хутір Молькино, де дислокується військова частина 51532. Вона ж - 10-а окрема бригада спецназу ГРУ. Вона ж - навчально-тренувальна база ПВК Вагнера.

Так що дані, опубліковані СБУ і Bellingcat, свідчать про те, що російське керівництво не просто сприяє операціями Вагнера, але і бере активну участь у їх забезпеченні. Більш того, факт серійної видачі паспортів найманцям інстанцією, яка не постачає документами людей, пов'язаних з МО РФ, є яскравим свідченням того, що у відношенні структури Вагнера визначення "приватна військова компанія" є абсолютно незначимим: по суті, мова йде про російському іноземному легіоні під повним державним контролем.

Тим цікавіше цей прокол з документами. Централізована і "серійна" видача паспортів вагнеровцам - все одно що парашут і будьонівка Штірліца в бородатому анекдоті. Але на поверхні лежить пояснення - дурість, змішана з халатністю і незнищенною надією на авось - вірно лише частково. Все це, напевно, має місце бути, але в наявності, на жаль інша обставина. Росія веде війну - світову війну допомогою розширюється серії локальних конфліктів. І, як будь-яка війна, ця вимагає ресурсів. Людських, перш за все. Тільки ось в російській традиції людський матеріал - самий поганий расходник. І хоча Григорян заспівав "Ми живемо для того, щоб завтра здохнути" лише в 1988-м, рядок у всі часи виглядала б органічно на російському державному гербі.

А раз так - навіщо зайві клопоти з конспірацією? Тим більше, що їх там немає - навіть якщо були. А якщо є - то ненадовго. Війна спише. А поки їх перемелює, вся країна буде прикидатися карманником Кірпічем з "Місця зустрічі...". Правда, в зворотному порядку. Спочатку - нахабне "Кофелек? Кофелек!.. Який кофелек?", а потім самовдоволене "Немає у вас методів проти Кості Саприкіна!". Але методи, як виявилося, знаходяться.

Реклама на dsnews.ua
    Реклама на dsnews.ua