• USD 28.2
  • EUR 33.1
  • GBP 36.1
Спецпроєкти

Китай не проти. Чому Росія не захопить Білорусь

Росія, зіткнувшись з мобілізованою опозицією, яка прагне до демократії, навряд чи спробує розчленувати або поглинути Білорусь

Якщо Росія виявиться не в змозі контролювати події в Білорусі, то Китай, швидше за все, буде прагнути встановити робочі стосунки з будь-яким урядом, який сформується в Мінську
Якщо Росія виявиться не в змозі контролювати події в Білорусі, то Китай, швидше за все, буде прагнути встановити робочі стосунки з будь-яким урядом, який сформується в Мінську / Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Консультант Центру досліджень безпеки Швейцарської вищої технічної школи Цюріха Брайан Карлсон в статті для The Diplomat висловив думку, що Китай і Росія співпрацюватимуть у подоланні кризи в Білорусі.

Політична криза в Білорусі, що вибухнула після президентських виборів 9 серпня, продовжує своє непередбачуваний розвиток. Президент Олександр Лукашенко стикається з масовими демонстраціями протесту, які стверджують, що офіційні результати виборів, які показали, що президент здобув переконливу перемогу на перевиборах, були сфальсифіковані. Підсумок кризи залишається невизначеним. І Росія, яка уважно спостерігає за нестабільною ситуацією в Білорусі, зважуючи свої варіанти формування майбутнього країни, може розраховувати на підтримку з боку Китаю, який свого часу дуже швидко втягнув Білорусь в свою сферу інтересів.

В останні роки, у міру погіршення їх відносин із Заходом, Китай і Росія все активніше зміцнювали двосторонні відносини. Відносини звичайно не дотягують до повноцінного військово-політичного союзу, в основному тому, що обидві країни прагнуть уникнути залучення в регіональні конфлікти один одного. Проте обидві країни в цілому підтримували позицію один одного в цих суперечках. Ця модель поведінки, ймовірно, збережеться в Білорусі, де інтереси Китаю в значній мірі відповідають інтересам Росії.

Основна мета Росії в Білорусі — уникнути "кольорової революції", яка призведе до приходу до влади нового прозахідного уряду, який прагне до тісніших зв'язків з Європейським союзом і НАТО. Китай повністю підтримує Росію в досягненні цієї мети, так само як він підтримував Росію у протидії "кольоровим революціям" в інших країнах колишнього Радянського Союзу. Китай також підтримує заклик Росії до ЄС і інших сторін утримуватися від втручання в ситуацію. Тим часом інтереси Китаю в Білорусі насамперед стосуються його недавніх інвестицій в країну в рамках ініціативи «Один пояс, один шлях» (BRI). Росія благословила BRI, про що свідчить угода 2015 року, згідно з яким «Економічний пояс Шовкового шляху», континентальний елемент BRI, буде пов'язаний з Євразійським економічним союзом, проектом регіональної інтеграції під керівництвом Росії, членом якого також є Білорусь.

Найбільша інвестиція Китаю в Білорусь — індустріальний парк «Великий камінь», розташований на околиці Мінська. Цей проект, який президент Китаю Сі Цзіньпін одного разу назвав «перлиною» BRI, є найбільшим закордонним девелоперським проектом Китаю площею 112 кв. км, де можуть працювати 200 тис. робітників. Він уже залучив понад $1 млрд інвестицій як мінімум від 56 іноземних компаній. Huawei і ZTE, великі китайські телекомунікаційні компанії, що потрапили під пильну увагу США і інших західних країн, були першими двома китайськими компаніями, які відкрили там свої представництва. Huawei планує запустити в парку пілотний проект 5G. Банк розвитку Китаю в минулому році надав Білорусі кредит в розмірі $500 млн, і Китай також інвестував в різні інфраструктурні проекти Білорусі. Інвестиції Китаю в Білорусь мають особливе значення для BRI через положення Білорусі — це потенційний вихід на європейські ринки, які Китай розглядає як головний приз в реалізації проекту BRI.

На сьогоднішній день китайські інвестиції в Білорусь не є проблемою для його відносин з Росією. Усвідомивши вигідність проекту BRI, Росія прагнула залучати китайські інвестиції для інфраструктурних проектів на своїй території. І китайські інвестиції в Білорусь потенційно вигідні для Росії, оскільки підвищують привабливість для Китаю північного транспортного коридору BRI, що проходить через територію Росії, перетинає Білорусь і йде далі в Європу. Китай украй зацікавлений в збереженні підтримки Росією BRI, враховуючи потенційну чутливість Росії до розширення китайського впливу на колишніх радянських територіях. Росія, в свою чергу, може розраховувати на те, що її участь в північному транспортному коридорі посилить її вплив на розвиток BRI.

В останні роки ситуація в Білорусі була вельми сприятливою для Китаю. З початку української кризи Лукашенко спробував підсилити свою присутність у зовнішній політиці, щоб знизити залежність від Росії. В рамках цих зусиль він не тільки працював над поліпшенням відносин з ЄС і США, але і прагнув залучити китайські інвестиції. Китай був радий цій можливості, тому що криза в Україні, країні, яка раніше була в центрі уваги Китаю по з'єднанню BRI з Європою, змусив Китай скорегувати свої плани. Білорусь стала новим центром уваги. Загравання Лукашенко з Заходом підвищили шанси Китаю на використання BRI для виходу на європейські ринки. Налагоджуючи стосунки з іншими державами, Лукашенко підтримував стерпні, хоча і сильно натягнуті робочі відносини з Росією, яка розглядала білоруського президента, незважаючи на його опір більш тісної інтеграції з Росією і його контакти із Заходом, як оплот проти повністю прозахідної переорієнтації політики Білорусі.

Реклама на dsnews.ua

Однак ці фактори, які з точки зору Китаю були ідеальними, сьогодні раптово нівелювалися. Навіть якщо Лукашенко втримається при владі, його контакти із Заходом будуть розірвані. ЄС і США мають намір ввести санкції проти його режиму через жорстоке придушення протестів. Криза змусила Лукашенко шукати підтримки Росії, якій він, якщо залишиться при владі, буде все більшою мірою вдячний.

Такий поворот подій не зручний для Китаю. Сі був одним з перших іноземних лідерів, хто привітав Лукашенка з оголошеною їм перемогою, що свідчить про те, що Китай воліє підтримувати статус-кво, однак китайські чиновники згодом не дуже активно коментували публічно кризу, що розвивається. Незалежно від того, як буде розвиватися ситуація, китайські лідери будуть прагнути захистити інвестиції своєї країни в Білорусь. Хоча зараз Китай зіткнувся з більш складною ситуацією в Білорусі, ніж раніше, у китайського керівництва, проте, є вагомі підстави вважати, що в більшості випадків обрана Росією лінія поведінки, за умови, що Росія здатна контролювати події, буде відповідати його цілям.

Так, один сценарій передбачає, що Лукашенко залишається при владі завдяки тому, що його режим придушить протестний рух. Наступний за цим розрив відносин Білорусі із Заходом зробить країну все більш залежною від Росії. Такий результат був би прийнятний для Китаю. Потенційна "кольорова революція" зазнає невдачі, і китайські лідери, як і раніше, будуть вести справи з білоруським лідером, який радий тісній співпраці і обіцяє захистити китайські інвестиції. Явна підтримка Росією BRI гарантує, що посилення впливу Москви на Білорусь не становитиме загрози для китайських інвестицій в цю країну. Одним з недоліків для Китаю є те, що розрив відносин Білорусі із Заходом може негативно позначитися на зусиллях Китаю щодо перетворення Білорусі в міст в Європу в рамках BRI. Інший недолік — це можливість того, що така ймовірність лише пролонгує негативну ситуацію, що в свою чергу обіцяє ще більшу нестабільність в майбутньому.

В рамках іншого сценарію Росія могла б умовити Лукашенко піти у відставку, запропонувавши йому комфортну старість і особисту безпеку. Росія зробить деякі кроки, щоб замінити режим Лукашенко новим урядом, який обіцяє зберігати проросійську орієнтацію і відмовиться від будь-яких спроб покращувати відносини з західними інститутами. Домогтися цього буде непросто. Хоча білоруська опозиція намагається не виглядати прозахідною, її заклики до демократії в будь-якому випадку викликають підозру у Москви, особливо тоді, коли президент Росії Володимир Путін зіткнувся з протестами у себе на батьківщині — в далекосхідному Хабаровську, а також на тлі розслідування отруєння лідера російської опозиції Олексія Навального. Якщо Росія в цьому напрямку досягне успіху, то Китай погодиться з таким варіантом за умови, що його інвестиції в Білорусь будуть захищені. Незважаючи на певну внутрішню опозицію зростаючому впливу Китаю, режим-наступник, ймовірно, як і раніше, буде не проти китайських інвестицій з-за економічних вигод, які вони приносять Білорусі.

Криза в Білорусі багато в чому відрізняється від інших криз на пострадянському просторі, коли Китай лише частково підтримував Росію. В цілому він був на боці Росії в її війні з Грузією, але відмовився визнати суверенітет Абхазії і Південної Осетії. Точно так же Китай і з розумінням ставився до відношення Росії до українського конфлікту, керівництво Китаю утрималося від визнання анексії Криму Росією. В обох випадках Китай дотримувався принципу державного суверенітету.

В умовах нинішньої кризи Росія, зіткнувшись з мобілізованою опозицією, яка прагне до демократії, навряд чи спробує розчленувати або поглинути Білорусь. Росія також навряд чи змусить Білорусь виконати умови Договору про Союзну державу 1999 року, яким передбачено створення тісного політичного союзу двох країн. Однак потенційне втручання російських силовиків з метою захистити владу Лукашенка чи іншим чином вплинути на хід подій у Білорусі є ще одним можливим сценарієм. Путін допустив таку ймовірність минулого тижня, заявивши, що російські силовики готові втрутитися і підтримати Лукашенко, але тільки якщо протести вийдуть «з-під контролю». Китайські лідери, швидше за все, підтримають таке втручання, принаймі в приватному порядку, особливо з тієї причини, що воно відбудеться на прохання Лукашенко. Як би не турбували китайське керівництво ризики, які обіцяє такий сценарій, воно утримається від будь-якої публічної критики на адресу Росії і, швидше за все, зробить мовчазну підтримку втручанню, якщо це призведе до результату, який вона вважає сприятливим.

Якщо Росія виявиться не в змозі контролювати події в Білорусі, то прагматичний Китай, швидше за все, буде прагнути встановити робочі стосунки з будь-яким урядом, який сформується в Мінську. На думку Китаю, розв'язання кризи, з великою часткою ймовірності, буде на руку Китаю, якщо воно буде прийнятно і для Росії. Незважаючи на появу деяких потенційних ліній розлому в стосунках між Китаєм і Росією після спалаху коронавируса, білоруська криза, ймовірно, буде розвиватися по шляху тісної співпраці між двома країнами, який сформувався за останні роки.

    Реклама на dsnews.ua