• USD 26.7
  • EUR 31.3
  • GBP 36.5
Спецпроєкти

Кінець епохи Меркель. Три можливих наступника - хто вони

Німецький ХДС після Меркель може очолити ображений на канцлера забутий старожил партії, нова "залізна фрау" або ж простий хлопець-гей з глибинки
Фото: Getty Images
Фото: Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Канцлер ФРН Ангела Меркель після провальних виборів в землях Гессен і Баварія де-факто оголосила про намір вийти на пенсію. Щоправда, з відстрочкою у майже три роки. Вона зробила те, чого від неї, в принципі, чекали однопартійці та виборці, адже догляд назрівав вже давно. Питання, скільки ще Меркель буде тягнути лямку, задавався все частіше - з кожною новою кризовою ситуацією. Будь то міграційний криза чи конфлікт з главою МВС і лідером ХСС Хорстом Зеехофером, або скандал з главою Федерального відомства по охороні конституції Німеччини Ханса-Георга Маасена. За ними невідступно слід було думка, що Меркель вже досить довго перебуває біля керма. І навіть при її величезному досвіді, ефективності та інших якостях як лідера, пора щось міняти.

Тому, коли настав час, в таборі ХДС поставилися до її вирішення з розумінням і схваленням. Так, давній її прихильник, спікер Бундестагу Вольфганг Шойбле в інтерв'ю Deutsche Welle заявив, що Меркель "ухвалила правильне рішення в правильний час". Так, каже Шойбле, Меркель допустила декілька помилок, але партія все одно не допустить, щоб залишилися до 2021 року канцлер була "кульгавою качкою".

Природно, відразу після оголошення про відхід, наступного за зустріччю президії партії, всі одразу ж почали ділити шкуру ще не вбитого ведмедя. І головним кандидатами в її наступники, за даними німецьких ЗМІ, на сьогодні є троє: протеже Меркель Аннегрет-Крамп-Карренбауэр, протеже Шойбле - Йенс Шпан, і "темна конячка" Фрідріх Мерц. Сама канцлер очікувано запевнила журналістів, що нікого підтримувати не буде. "Це правда, що Аннегрет Крамп-Карренбауер і Йенс Шпан оголосили про висунення своїх кандидатур сьогодні", - додала вона, при цьому не згадавши про Мерце. Чому? Пояснимо, коли розглянемо його кандидатуру ближче нижче. При цьому преса в Німеччині вже давно називає наступницею Меркель 56-річну Крамп-Карренбаэр, тому почнемо з неї.

Аннегрет Крамп-Карренбауэр

Католичка із західної Німеччини, магістр політології та публічного права.

Свою кар'єру в Християнсько-демократичному союзі вона почала будувати в 1981 році, а вже через 17 років потрапила в Бундестаг. Але вирішила піти з парламенту заради регіональних виборів 1999 року в невеликий землі Саар, що межує з Францією. Саар став її політичним оплотом і трампліном в керівництво партії. У 2011 році Крамп-Карренбауэр стала прем'єр-міністром цієї землі, і зберігала цей пост до 2018 року. Причому успішно це робила, адже під завісу змогла вразити як однопартійців (отримавши їх повага), так і саму Меркель тим, що змогла в березні 2017 року несподівано "побити" на виборах в ландтаг фаворитів - знаходилася в опозиції Соціал-демократичну партію (СДПН) під керівництвом нинішнього глави МЗС Хайко Маасу. Це було його друге поразку. Перше Крамп-Карренбауэр завдала йому на зорі своєї кар'єри в уряду Саару, коли, власне, перехопила у нього крісло прем'єра.

Реклама на dsnews.ua

Меркель і Крамп-Карренбауэр давно знайомі. І їх пов'язують теплі стосунки. Колишній прем'єр Саара - адвокат і прихильниця Меркель, і дуже схожа на канцлера, в тому числі своїм раціоналізмом. Неспроста німецькі ЗМІ прозвали її "міні-Меркель". І саме за її заслуги і якості голова ХДС просунула Крамп-Карренбауэр до поста генерального секретаря партії в лютому цього року. Цей пост став підтвердженням того, що Меркель позначилася з наступником. До речі, протеже безпосередньо перед призначенням вдалося ще раз приємно здивувати Меркель, оскільки вона активно працювала як парламентера по створенню коаліції, незважаючи на те, що в січні потрапила до лікарні після автомобільної аварії.

Крамп-Карренбауэр має серйозні шанси очолити ХДС. Але якими якостями вона володіє крім управлінського досвіду, стійкості і раціоналізму? Які її позиції з ключових питань внутрішньої і міжнародної політики? Якщо коротко, то: об'єднана Європа без кордонів, збереження дружби з США, неприйняття політики РФ з-за подій на Донбасі. По-друге, вона виступає омолодження партійних лав, щоб надати динаміку закосневшим вже християнам-демократам. По-третє, підтримує міграційну політику Меркель, але і вимагає від біженців прийняти цінності німецького суспільства. Це очко в її користь на тлі не стихаючою дискусії щодо засилля мігрантів у Німеччині. По-четверте, нехай Крамп-Карренбауэр і виросла в консервативній католицькій родині, свій світогляд вона розташувала десь посередині. Генсек ХДС одночасно ліберал і консерватор. Як вона одного разу висловилася: "Що може бути консервативним, кожним інтерпретується по-різному". Крамп-Карренбауэр з одного боку підтримує підвищення мінімальної зарплати, а з іншого боку, викликала невдоволення кількох однопартійців, виступивши проти гей-шлюбів.

До речі, одним незадоволених її поглядами членів ХДС є другий претендент в наступники Меркель - Йенс Шпан.

Йенс Шпан

Ще недавно він був висхідною зіркою партії, але Крамп-Карренбауэр засунула його в тінь. У 2016 році Шпана вважали вірогідним наступником Меркель. Тепер же він, очевидно, спробує взяти реванш. І це у нього цілком може вийти, хоча б тому, що деякі члени ХДС просто зададуться питанням: "А чи потрібна нам нова, нехай і готова до реформ, Меркель?"

Шпан - це кандидатура для тих партійців, хто настільки ненавидить Меркель, що навіть її рішенням про звільнення, залишаться незадоволені. Він відомий як один із найбільш непримиренних критиків канцлера з-за її міграційної політики.

Хто він такий взагалі? Йенс Шпан - 38-річний економіст, католик-гей (у грудні 2017 року вийшов заміж за журналіста Даніеля Функе), позиціонує себе як хлопця з села на північно-заході Німеччини, який, природно, сповнене скепсису щодо "міських лібералів". До речі, ніяк не вдається відігнати від себе наступну думку: у разі якщо саме Шпан стане наступником Меркель, як будуть реагувати на його візити в Україну скрепные гомофоби і праворадикали? А в Росії? Доведеться Шпану терпіти косі погляди, єхидні ухмылочки і мерзенні натяки з вуст того ж Путіна?

Але повернемося до цієї постаті і його кар'єрі. Шпан має чималий політичний досвід, хоча і молодше Крамп-Карренбауэр - в Бундестазі працює з 2002 року. До того ж користується прихильністю, а значить і підтримкою Шойбле. Зрозуміло, що поки Меркель робить ставку на Крамп-Карренбауер, Шойбле нашіптує їй у вухо всякі приємні речі про якостях хлопця з села. Те, що Шпан критик - не контраргумент для прагнучих до абсолютного раціо політиків у Німеччині.

Крім того, Йенс Шпан після 15 років у нижній палаті парламенту, з березня 2018 року проходить перевірку боєм - йому дали крісло міністра охорони здоров'я, де доводиться багато працювати, забувши про публічність і подяки. Уляна Супрун - тому приклад.

Так що, хоч Крамп-Карренбауэр і користується підтримкою Меркель, не варто скидати з рахунків цього молодого і талановитого політика. Правда проти нього може зіграти не приховувана від публіки дружба з послом США Річардом Греннелом, що не припало до душі тим консерваторам, у яких не викликає захвату політика Дональда Трампа.

Фрідріх Мерц

62-річний Мерц - колишній суддя, адвокат, прихильник якнайшвидшої асиміляції мусульманських біженців у Німеччині та спрощення податкової декларації до такої міри, щоб її можна було вмістити на пивний підставці. Виступає активні економічні зв'язки між Німеччиною і США.

Його політична кар'єра, здавалося б, вже давно завершилася. Причому при "допомозі" Ангели Меркель. З 1994 по 2009 роки він був депутатом Бундестагу, до цього - европарламентарием (1989-1994 рр.). У 2000 році Мерц змінив Шойбле на посаді голови фракції ХДС, ставши лідером опозиції в Бундестазі під час першого терміну есдека Герхарда Шредера, нині якшающегося з російським нафтогазовим бізнесом. Але в 2002 році його на посаді голови фракції ХДС потіснила Меркель на своєму шляху до канцлерству, яка отримала в 2005 році.

Сам же Мерц все далі йшов на гальорку: спочатку був заступником голови фракції, в 2005 році, коли Меркель стала канцлером, пішов у Комітет з юридичних питань, а в 2007 році оголосив, що прощається з політичним життям. Звідси, між іншим, і оперативне виражене їм задоволенням відходом "залізної фрау".

Після 2009 року Мерц з головою поринув у приватний сектор. Він працював у керівництві безлічі великих німецьких і іноземних компаній. Але політика потягнула назад, правда високо застрибнути не вдалося. Лише до рівня радника з економічних питань або комісара з питань Brexit і трансатлантичних відносин в уряді землі Північний Рейн-Вестфалія (посада безоплатна).

І ось тепер Мерц задумав гучне повернення, причому відразу на політичний Олімп. Наскільки це ймовірно? По всій видимості шанси на те, що цей довгий час перебував у тіні консерватор зі стажем очолить ХДС, все ж таки нижче, ніж у Крамп-Карренбауэр або Шпана. З іншого боку, Мерц аж надто схожий на "темну конячку", яку, не виключено, що спробують осідлати або ж просто підтримати старожили партії. Правда, з іншого боку, поточний рівень взаємовідносини Берліна з адміністрацією Трампа може відштовхнути від нього частина членів ХДС.

У будь-якому випадку, 2021 рік ще не на порозі. За цей час багато чого може переиграться, спалахнути скандали, які поховають репутацію кого-небудь із кандидатів. Та й нові претенденти швидше за все з'являться.

    Реклама на dsnews.ua