• USD 41.3
  • EUR 45
  • GBP 53.4
Спецпроєкти

Кір на обидва ваші будинки. Як кремлівські тролі і Трамп епідемії допомогли

Кір підхопила не тільки Україна. Хворіє весь світ
Фото з відкритих джерел
Фото з відкритих джерел
Реклама на dsnews.ua

Якби не гучний скандал в оборонці, шанувальники "зради" і "геноциду" цілком могли б знову взятися за медицину. Адже привід дуже зручний: другий раз за місяць спалах кору була зафіксована не де-небудь, а в органах влади. Останній випадок з зараженням співробітників поліції в Одеській області, звичайно, був не настільки вопиющ, як перший, коли охоронець заразив хворобою співробітників самого Міністерства охорони здоров'я. Але теж міг стати благодатним ґрунтом для тверджень на тему "якщо влада не може захистити від епідемії себе, то як вона зможе захистити простих українців".

Про те, що при всіх недоробки влади основна вина все ж лежить на тих самих "простих українців", не бажаючих вакцинуватися (чи вакцинувати своїх дітей), ДС вже докладно писала і не раз. Як і про те, що епідемія кору є загальносвітовою тенденцією, про яку давно говорить Всесвітня організація охорони здоров'я. Але варто зупинитися на останньому аспекті більш докладно. Тим паче, що Одеська область, частіше інших, що фігурує в повідомленнях про спалахи кору, - напевно, найбільш насичений іноземцями український регіон.

Ми не схильні перекладати провину за епідемію в Україні на гостей (як це зробили поляки, які звинуватили українців) або на сусідні держави, навіть з урахуванням того, що в них спалаху хвороби були зафіксовані раніше, ніж у нас (хоча до деяких агресивним сусідам питання є, але про це нижче). Просто до того, що однією з найбільш постраждалих виявляється найбільш відкрита світові українська область, варто придивитися. Тим більше, що епідеміологічна ситуація в інших країнах і регіонах дає того підстави.

Хворий Схід

Почнемо з сусідів. Про те, що спалаху кору з'явилися в Румунії (до речі, межує з Одеською областю України) раніше, ніж у нас, "ДС" вже писала. Молдова була відсутня в зведеннях з "эпидемологических фронтів" у 2015-2017 рр., але в минулому році повернулася туди. А днями з'явилася інформація про те, що Росія подарує Білорусі 100 тис. доз вакцини від кору, так як в країні в минулому році вже захворіли 254 людини. При цьому білоруські ЗМІ як би натякають, що хвороба могла прийти з України, так як у нас ситуація гірша. Залишимо поки осторонь підозри про те, що в Білорусі могли за радянською традицією применшити масштаб проблеми. І подивимося, що діється в інших країнах Євразійського економічного союзу.

Лікар-інфекціоніст московської поліклініки на Патріарших ставках Ілля Акінфєєв стверджує: "Буквально рік тому було один-два випадки на місяць, а зараз доводиться працювати з вогнищами кору щотижня, тобто один або навіть два вогнища в тиждень. І це тільки в одній поліклініці". За його словами, хворіти на кір у порівнянні з минулим роком стали набагато частіше. І географія спалахів хвороби в Росії як мінімум не менше, ніж в Україні. В новинах у цьому контексті фігурують Новосибірськ, Югра, Томськ, Ульяновськ, Рязань, Нижній Новгород, Єкатеринбург, Ростов, Володимир, Іваново, Красноярськ, Ямал, Дагестан, Карелія, Кузбас і Санкт-Петербург з Москвою (окремо згадаємо окупований Росією Криму, де тільки в Сімферополі за останній тиждень захворіли 28 осіб). Все це, за словами російських чиновників, "поодинокі випадки" (хоча в багатьох ситуаціях мова йде про десятки осіб), які "знаходяться під контролем", а винні, звичайно ж, приїжджі, хоча і російський Моз стверджує, що заражаються в основному невакцинированные люди. В цілому мова йде про 4 тис. заражень, але, по-перше, російські експерти кажуть, що це - тільки початок, а, по-друге, не будемо забувати, що в Росії також не позбавилися від "совкової" звички занижувати масштаби внутрішніх загроз, щоб не лякати населення.

Не залишився в стороні від епідемії і інший "фундатор" Митного союзу - Казахстан. Тільки в столиці зафіксовано близько 500 випадків зараження, а мешканцям міста порадили уникати людних місць. Також у новинах фігурують колишня столиця Алмати, Атырауская, Акмолинська і Туркестанська області. Ще один член Євразійського союзу - Киргизстан - названий лідером по захворюваності серед центральноазіатських країн, хоча тут можна засумніватися: інші три країни дуже закриті, і повідомлення про відсутність хвороби у Таджикистані і Туркменістані викликають сумніви (Узбекистан, почав "відкриватися" світу після смерті Ісламу Карімова, повідомляє про 22 випадки зараження).

Реклама на dsnews.ua

На Південному Кавказі ситуація різноманітна. Азербайджан російські ЗМІ називають джерелом зарази, що вразила країну. Вірменські влади кажуть, що у них останній випадок зараження був у 2007 р., і навіть готові передати (або позичити, за іншими даними) 30 тис. доз вакцини сусідньої Грузії, де ситуація названа близькою до епідемії.

Далі на Схід від кордонів колишнього Радянського Союзу ситуація з кором теж напружена. За повідомленнями ЗМІ, в Китаї вірусом заразилися 30 тис. осіб, в Індії - 70 тис. Багато вважають цифри для цих самих густонаселених у світі країн сильно заниженими, так як Піднебесна може приховувати реальні дані, а індуси рідше, ніж потрібно, звертаються до лікарів. Проблема "недофиксированности" для Азії взагалі характерна, але на загальному тлі виділяються не самі бідні Філіппіни, в яких тільки з початку цього року від кору померло більше 200 людей (в Україні за два роки - 30). Причина все та ж: люди боялися робити щеплення. Мали, правда, заснування: пару років тому в країні вакциновано від тропічної лихоманки, і серед щеплених дітей були смертельні випадки. Хоча пропорція - троє загиблих на 830 тис. вакцинованих - свідчить швидше на користь профілактики.

У Південній Америці небезпечною в плані поширення кору поки називають тільки багатостраждальну Венесуели. По Африці пишуть в основному про Мадагаскарі, де близько тисячі дітей загинуло від кору тільки з жовтня минулого року. Мабуть, ситуація в інших країнах континенту меркне перед цією трагедією і перед знову з'явилася в Конго лихоманкою Ебола.

Нездоровий Захід

Однак розмову про масштаби проблеми був би неповним і непереконливим, якщо б ми обмежилися описом ситуації тільки в країнах "другого" і "третього" світів. Загрозливі тенденції помічені і в "першому" світі, тобто у найбільш високорозвинених країнах. В Євросоюзі випадки зараження зафіксовано в Австрії, Литві, Франції, Італії та багатьох інших країнах (Німеччині, де спалах кору збіглася з міграційним кризою 2015 р., зараз майже не згадують). З неєвропейських членів "золотого мільярда" найчастіше згадуються у зв'язку з кором Канада, Ізраїль і Японія.

Не оминула біда і Сполучені Штати. Тиждень тому надзвичайний стан було оголошено в північно-західному штаті Вашингтон. Але не зважаючи на "міграційної загрози" як на південній (мексиканською) межі країни, а саме з поширення кору. Цей штат, поряд з Орегоном, відрізняється найбільш попустительским в США ставленням до обов'язкової вакцинації дітей. Але незабаром ситуація має змінитися. У місцевому парламенті готуються скасувати дозвіл на відмову від обов'язкової вакцинації за "особистим", тобто не пов'язаних з медичними протипоказаннями, мотивами (залишається, правда, проблема відмови з релігійних мотивів, але вона, на думку експертів, поки що не стоїть так гостро).

Але на цьому не зупинилися. Набирає обертів кампанія по боротьбі з дезінформацією про шкоду вакцинації. Найбільшу увагу в цьому плані приділяється чуток про те, що щеплення дітей несе загрозу розвитку у них аутизму. Це припущення з'явилося років 20 тому і, незважаючи на неодноразові спростування вчених, залишається однією з найбільш часто наведених причин відмови від вакцинації. Оголошена війна і інших подібних чуток, які поширюються по Інтернету. Одна з соціальних мереж заблокувала можливість розміщувати будь-які зображення на тему вакцинацій. Ютуб поки обмежився блокуванням можливості розміщувати рекламу на "антипрививочных" роликах, щоб обмежити можливість пройдисвітів заробляти на страхах людей.

Але найцікавіше (в першу чергу для українців) продовження можуть мати припущення про причетність до розповсюдження серед американців і європейців дезінформації про шкоду щеплень російських "тролів" з "Агентства інтернет-досліджень". Його пов'язують з "кухарем Путіна" Євгеном Пригожиним і звинувачують в безлічі злочинів у кіберсфері, в тому числі - втручання в президентські вибори в США в 2016 р. Цілком можливо, на ситуацію проллється світло, коли стануть відомі подробиці операцій "кібервійськ" США проти цієї структури, про що "ДС" нещодавно писала.

Залишається, щоправда, одне питання: як американці надійдуть з найвідомішим "тролем", виступав проти обов'язкової вакцинації, стверджуючи наступне: "Здорова дитина йде до лікаря, отримує ударну дозу щеплень, погано себе почуває і змінюється. У нього аутизм. І таких випадків багато". Адже в 2014-му, правда, ще будучи приватною особою та "шоу-бізнесменом", таке казав їхній нинішній головнокомандувач. Хоча, швидше за все, до звинувачень Дональда Трампа у протидії щеплень справа не дійде: на тлі інших підозр проти нинішнього президента США це дрібниця.

    Реклама на dsnews.ua