• USD 28
  • EUR 33.5
  • GBP 38.6
Спецпроєкти

Ковід-паспорт в ЄС. Як Європа без ентузіазму буде дискримінувати українців

В Євросоюзі з'явиться законопроект про введення цифрового паспорта вакцинації. Ймовірно, ще до кінця березня

Європа вводить ковід-паспорти
Європа вводить ковід-паспорти / Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Європейська комісія в питанні введення цифрових паспортів вакцинації від Covid-19 перейшла від слів до справи. Точніше до слів, але більш конкретних — до кінця березня вона має намір представити відповідний законопроект.

У паспорта вже є назва — Digital Green Pass. Президент ЄК Урсула фон дер Ляйен повідомила: паспорт вводиться з метою надання людиною доказів того, що вона був вакцинована.

Крім того, в Digital Green Pass, який буде представляти собою QR-код з даними, планується ввести "графи" про результати недавніх тестів на Covid-19 для тих, хто ще вакцинованим не був, а також історію хвороби, якщо людина вже перехворів і у нього є антитіла.

У ЄК підкреслюють, що паспорт дозволить безпечно і спокійно переміщатися по країнах Євросоюзу як по роботі, так і в туристичних цілях.

Правда, діючі запобіжні заходи, а саме носіння масок і респіраторів, соціальна дистанція — всі вони будуть, як і раніше, обов'язкові.

За даними британської газети Financial Times, Єврокомісія вже розіслала зовнішньополітичним відомствам країн ЄС ключові принципи створення цифрових сертифікатів. Такі сертифікати вже діють в Греції, а також за межами Європи — в Ізраїлі і Китаї. Розробляють їх в Швеції і Данії.

Однак паспорт, очевидно, повинен бути універсальним і стандартизованим — один для всіх. В іншому випадку Європа може зіткнутися із загрозою підробок і плутаниною через масу різних сертифікатів на різних мовах, з різними даними і зазначенням вакцин, які не отримали сертифікацію в ЄС.

Реклама на dsnews.ua

Таким і може стати Digital Green Pass, запропонований Єврокомісією.

Ініціатива ЄК отримала підтримку в першу чергу тих країн ЄС, де туризм є суттєвою статтю доходу: Греції, Іспанії, Португалії, Кіпру, Мальти, Італії.

У Греції, наприклад, доходи від туризму через пандемію в 2020 р. знизилися більш ніж вчетверо — до 4 млрд євро — в порівнянні з 18 млрд в 2019 р.

Греція і Кіпр вже оголосили про плани приймати у себе в цьому році туристів з Ізраїлю і Великобританії. Ці держави є лідерами за темпами вакцинації. В Ізраїлі хоча б одну дозу вакцини отримала вже половина населення, а в Британії — третина.

Введення цифрового паспорта підтримали Данія, Швеція, Австрія, Ісландія, Естонія, Чехія, Угорщина, Словаччина, Польща. І Міжнародна асоціація повітряного транспорту (IATA), оскільки авіагалузь поряд з туристичною найбільш постраждали від локдаунів.

Але є і противники — Румунія, Франція та Німеччина. На їхньому боці Всесвітня організація охорони здоров'я.

Ковідная дискримінація

Вони наводять цілком розумні аргументи про те, що ковід-паспорт може привести до дискримінації деяких груп громадян ЄС.

Наприклад, за етнічною ознакою. У деяких країнах Європи представники меншин не мають такого ж доступу до вакцини, як етнічна більшість. І, до речі, така тенденція спостерігаються в США. І ця проблема стоїть дуже гостро, оскільки розглядається через призму расизму. А це потужний тригер, особливо після протестів через вбивство Джорджа Флойда.

Критики ковід-паспортів нагадують також про порядок вакцинації, тобто про те, що першими в черзі стоять медики, люди похилого віку, а молодь — десь в самому кінці. Значить, якщо паспорт буде введений, на що, за словами канцлера ФРН Ангели Меркель, може піти близько трьох місяців, швидше за все, молоді європейці так само не зможуть подорожувати або працювати за межами своєї країни.

Аналогічно і з вагітними і алергікам, для яких протипоказано вакцинацію від Covid-19. Принаймні, поки що.

Стурбовані в Європі і ВООЗ можливою дискримінацією тих людей, які бояться вакцинуватися чи є банальними антивакцинаторами. Нехай вони частенько поширюють дезінформацію і відверті фейки про вакцини, тим самим сприяючи поширенню коронавірусу та інших хвороб, в Європі стурбовані можливим порушенням їх прав. Вакцинація-то добровільна, як-ніяк.

До того ж, як зазначають у ВООЗ, всі особливості вакцин не до кінця вивчені. Зокрема, достовірно невідомо, як довго зберігається імунітет, чи захищає він від безсимптомного перебігу хвороби. Тобто вакцинована може відчувати себе прекрасно і не заразитися Covid-19, але при цьому бути переносником і заражати оточуючих.

У ще більшою мірою актуалізує ці питання велика кількість вакцин, які вийшли на світовий ринок. Далеко не всі препарати були сертифіковані в ЄС і не користуються довірою у наукового світу.

Відомості про щеплення такими вакцинами можуть бути, звичайно, внесені в цифровий сертифікат, але при в'їзді в іншу країну ЄС тих же словаків чи угорців, для яких їхні уряди завезли російський "Супутник V", можуть банально повернути.

І є ще складності технічного характеру в контексті дотримання прав людини на конфіденційність його особистих даних. В першу чергу — захисту даних про його стан здоров'я.

Отже, в паспорті повинні бути відпрацьовані механізми захисту персональних даних і мінімізація вказаної інформації.

І якщо вже заговорили про цифрові параметри паспорта, то потрібно зазначити, що навіть у країнах Європейського Союзу далеко не всі на короткій нозі з гаджетами.

Згідно даним Євростату, 27% дорослого населення 27 країн Євросоюзу в 2019 р. не користувалися смартфонами, ноутбуками, ПК, планшетами. Тобто є чверть з гаком жителів ЄС "неоціфрована", і їм або доведеться в терміновому порядку навчатися цим премудростям, або сидіти вдома.

Серед молодих європейців (16-29 років), відсоток власників гаджетів, безумовно, вище — 93%. Але вони, повторимося, знаходяться в кінці черги.

І невідомо, коли черга почне танути, оскільки Євросоюз не може похвалитися швидкими темпами вакцинації. На відміну від Британії чи Ізраїлю.

На сьогоднішній день щеплені від Covid-19 в ЄС лише 6% населення при 70%, необхідних для колективного імунітету.

Потрібно враховувати і диференціацію за кількістю вакцин. В одних країнах їх більше, в інших — менше. Тому жителі перших, наприклад, зможуть отримати високоприбуткову роботу десь в межах ЄС, а другі залишаться вдома.

Причиною тому стала малоефективна робота Європейського агентства з лікарських препаратів (EMA) в цьому напрямку і повільність європейської бюрократії в цілому. Зважаючи на це, до слова, Брюссель провалив масове забезпечення вакцинами громадян Європейського союзу.

І зараз пожинає гіркі плоди, оскільки ряд країн-членів почали шукати допомоги за межами ЄС: Австрія і Данія — в Ізраїлі, і до них можуть приєднатися і Нідерланди; Угорщина, Польща, Чехія — в Китаї; Словаччина — в Росії.

Всі перераховані вище фактори етичного і технічного характеру служать причиною тому, що Європа з великою часткою вірогідності не вкладеться у заплановані терміни — протягом трьох місяців ввести паспорти, а до кінця літа вакцинувати 70% громадян Європейського союзу.

Окреме питання — це "допуск" до країн ЄС для громадян держав, що в нього не входять.

Чи стане Digital Green Pass обов'язковим не тільки для європейців, але і для жителів інших країн, в тому числі українців? Якщо так, то це потенційна проблема для України. Вітчизняні "майстри спорту" по боротьбі з Covid-19 на перевірку виявилися лише молодшою групою спортивної секції.

В країні в різні періоди часу виникали ті чи інші труднощі: з тестами на Covid-19, з ШВЛ, масками, захисними костюмами; з місцями в лікарнях, з наданням допомоги бізнесу, а тепер і з вакцинацією.

Завезені були лише 500 тис. доз Covishield, схваленої ВООЗ. Обіцяні мільйони китайської Sinovac, яка показала низьку ефективність під час випробувань в Бразилії та Індонезії, — не береться до уваги.

Тому вакцинація стартувала лише недавно, і по її темпам Україна катастрофічно відстає від країн Європейського союзу.

Якщо — а точніше, мабуть, коли — ЄС введе свій цифровий ковід-паспорт, не виключено, що з черепашачою швидкістю і гранично низькою ефективністю цим питанням займуться і в Києві, щоб українці, вакциновані нормальним препаратом, могли нарешті потрапити в Європу.

І тут виникає дуже цікаве питання. Як відомо, 19 лютого МОЗ видав розпорядження №298, в п'ятому пункті якого вводиться заборона на розголошення "конфіденційної інформації (будь-якої інформації щодо виробників та/або постачальників, ціни на вакцини проти гострої респіраторної хвороби COVID-19, викликаної коронавірусом SARS-CoV-2 і т. д.), яка стала відома в процесі виконання даного наказу ".

Чи поширюється це незаконне розпорядження і на цифрові паспорти? Або все ж відомству доведеться скасовувати 5-й пункт, щоб лікарі могли внести відповідні дані в сертифікат.

Хоча в будь-якому випадку введення в ЄС цифрового паспорта не ставить хрест на поїздках до Європи для українців. Якщо взяти до уваги високий рівень побутової корупції в Україні, то вітчизняні антівакси і іже з ними зможуть знайти способи підробити QR-код або лікаря, готового за плату піти на фальсифікацію сертифікату. Інша справа, якщо це розкриється після низки скандалів на кордоні ЄС, то Брюссель може прийняти якісь процедурні рішення щодо як окремих порушників, так і країни в цілому.

    Реклама на dsnews.ua