• USD 28
  • EUR 33.2
  • GBP 38.5
Спецпроєкти

Трамп несповна розуму? Навіщо республіканцям недержавні урни для голосування

Члени Республіканської партії в Каліфорнії незаконно, на думку влади, встановлюють поштові бокси для прийому конвертів з бюлетенями

Поштова скринька для голосування, Каліфорнія, США
Поштова скринька для голосування, Каліфорнія, США / Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Влада штату Каліфорнії звернули увагу на дивну, але цілком зрозумілу поведінку місцевих республіканців. Вони встановлюють свої неофіційні урни для збору бюлетенів напередодні загальних виборів 3 листопада, на яких американці голосуватимуть за президента, віцепрезидента, а точніше за вибірників; всіх членів Палати представників, третину Сенату, губернаторів 13 штатів і територій.

Пандемія Covid-19 внесла свої корективи в процес голосування. У тому числі в Каліфорнії, де на сьогоднішній день зареєстровані 21 млн виборців.

Всім їм для голосування поштою були відправлені бюлетені і вже оплачені конверти. До виборів і безпосередньо 3 листопада вони повинні будуть опустити ці конверти в спеціальні поштові скриньки-сейфи, які представникам окружних виборчкомів дозволено встановлювати на своїх округах.

Однак владі в цьому вирішили "підсобити" і члени Республіканської партії. Відомо про те, що свої поштові скриньки з написами "Безпечне місце для бюлетенів" і "Схвалено і придбані Республіканською партією" вони встановили в і біля церков, на АЗС і в збройових лавках, принаймні, в трьох округах Каліфорнії — Лос-Анджелесі, Оранджі і Фресно.

Поштовий бокс для бюлетенів, встановлений республіканцями біля баптистської церкви в окрузі Фресно
Поштовий бокс для бюлетенів, встановлений республіканцями біля баптистської церкви в окрузі Фресно

Точна їхня кількість поки невідома. І республіканці тримають рот на замку. Але підкреслюють, що в законодавстві штату немає прямої заборони збирати бюлетені в такі скриньки. Заборонено лише фальсифікувати або підробляти бюлетені.

Дійсно, відповідно до законодавства, виборець, який самостійно відправити або вкинути в урну бюлетень не може, має право попросити когось іншого зробити це за нього. Республіканці користуються тим, що завдяки вжитим в 2018 р. змінам саме ця інша особа більше не повинна також ставити свій підпис на бюлетені і вказувати, ким вона доводиться виборцю.

Однак держсекретар Каліфорнії, демократ Алекс Падилла і його однопартієць Хав'єр Басерра, який обіймає посаду генпрокурора штату, з формулюваннями республіканців не згодні.

За словами Падилла, каліфорнійське законодавство дозволяє встановлювати бокси лише офіційним особам, що відповідають за хід виборів. Ящики республіканців не настільки ж безпечні і можуть бути зламані, підкреслив держсекретар.

Тому Падилла офіційним листом зажадав від Республіканської партії ящики до четверга, 15 жовтня, прибрати. А Басерра і зовсім пригрозив відповідальністю за "фальсифікацію результатів голосування".

Анархісти-антихристи

Такими передвиборними маніпуляціями республіканці займаються під приводом нібито тотальної недовіри до демократів, які мовляв готують масові фальсифікації на виборах.

Архітектором ж даного наративу ось уже кілька місяців виступає сам Дональд Трамп, який всю свою каденцію посилено демонізував демократів, називаючи їх чи не комуністами.

У 2020 р. він в ще більшій мірі інтенсифікував свою кампанію, вивернувши навиворіт акції протестів проти поліцейського насильства. Трамп і його адміністрація намертво зв'язали окремих ліворадикалів, які беруть участь в протестах, — антифа — з демократами, забуваючи, звичайно ж, про деструктивну поведінку правих, серед яких безліч прихильників президента.

Головна його думка: заворушення і хаос відбувалися в містах та штатах, які очолюють члени Демократичної партії. Ці локації він охрестив "анархістськими", а демократів звинуватив в нездатності і небажанні навести порядок і розібратися зі злочинцями.

Паралельно Трамп, а разом з ним і генпрокурор Вільям Барр регулярно заявляли про підготовку фальсифікацій по пошті.

Причому заяви ці робилися всупереч думці експертів. Попри те, що поодинокі випадки фальсифікацій або допущені при відправці бюлетенів оперативно виявлялися.

Ну, наприклад, президент посилався на скандал в Патерсоне (штат Нью-Джерсі), де під час травневих виборів до міськради виявили сотні підроблених бюлетенів. Тільки ось Трамп не згадав той факт, що всі вони були виявлені, фальсифікаторів — чотирьох чоловік — відправили на лаву підсудних, а суд призначив нові вибори.

Або ще приклад з "улюбленого" Трампом Нью-Джерсі. В ході праймеріз виборчкоми в цілому виявили 4 тис. бюлетенів, підписи на яких не збігалися з підписом виборця на спеціальному сертифікаті, прикріпленому до конверту. Всі 4 тис. були визнані недійсними.

Так що система працює. Але не на думку Трампа, який старанно викривляє реальність і залякує виборців.

Правда, слід зазначити, що нічого новаторського в цій політтехнології немає. У Трампа фальсифікацією виборів займалися і під час минулих виборчих перегонів.

У 2016 р. Хілларі Клінтон, як відомо, Трампа обійшла за кількістю голосів — у неї їх було на 3 млн більше. Але перемогу йому принесли виборщики.

Щоб підтвердити своє право бути президентом, вже після інавгурації Трамп виступив з твердженням, що Клінтон нібито незаконно отримала 5 млн голосів "негромадян", "мертвих душ" і т.п. Однак ніяких доказів того не надав, лише пошумел трохи і заспокоївся до нинішніх виборів.

Каліфорнійський кейс

Повернемося на Західне узбережжя США. Навіщо ж Трампу і республіканцям вся ця метушня з неофіційними vote boxes?

Незалежно від того, чи зможе влада штату в особі Падилла і Басерри змусити їх ці ящики прибрати, республіканці залишаються у виграші.

Продовжать нахабнічати і не приберуть — отримують інструмент, по-перше, для зниження кількості голосів за Байдена в вотчині демократів — Каліфорнії — завдяки порушенню процедури передачі бюлетенів. Їх визнають недійсними — і вуаля.

По-друге, збір бюлетенів виборчкомам, з огляду на те, що точна кількість неофіційних урн невідома, буде дуже складно проконтролювати.

Отже, підрахунок голосів може затягнутися, що в свою чергу дає можливість республіканцям прямо впливати на результат, а також продовжувати звинувачувати демократів в різних порушеннях і спробах фальсифікувати вибори.

Аналогічні звинувачення посиплються на "ослів", якщо урни республіканці під тиском влади приберуть.

З цим багажем "слони" підуть до судів. А Трамп, уже підсумувавши всі "порушення" і позови з ними, попрямує до Верховного суду, куди він якраз проштовхує ще одного свого кандидата — Емі Коні Барретт, проти призначення якої до виборів виступають демократи, так і деякі члени Республіканської партії.

Слухання в Сенаті, до слова, почалися в понеділок, 12 жовтня, і триватимуть до середи. Разом з призначенням Барретт у Трампа з'являється інструмент для заперечування результатів виборів, якщо вони будуть не на його користь.

Але демократам все ж потрібно хоча б щось, чим можна відповідати на дії президента.

Це "хоч щось" у них є завдяки, перш за все, самому Трампу, який влаштував шоу зі своїм зараженням коронавірусом і успішним, неймовірно стрімким одужанням.

Минулого тижня спікер Палати представників Ненсі Пелосі (Демпартія) закликала президента надати більше інформації про стан свого здоров'я і заявила про готовність застосувати 25-ту поправку до конституції США, що дозволяє усунути президента від виконання обов'язків.

Тільки для цього потрібно лист віцепрезидента і більшості членів уряду до Конгресу з відповідним резюме про стан здоров'я президента.

Щоб віцепрезидент Майкл Пенс зважився піти проти свого боса, той повинен зробити щось надзвичайне. Щось, що буде загрозою для національної безпеки країни.

Ну, або якщо у Пенса є бажання стати другим Ліндоном Джонсоном, то в якості аргументу підійде і відповідна медійна картинка.

Благо з цим у Трампа взагалі проблем ніяких немає. Адже чим ближче вибори, тим його риторика, спрямована проти демократів, стає все більш агресивною і навіженою. Навіть для нього.

Буквально в понеділок президент на-гора видав серію дуже дивних, односкладових твітів.

Так, "демократичні" штати Каліфорнія і Нью-Йорк, з його слів, "котяться в тартарари". А Іллінойсу "нікуди подітися". "Голосуй за Трампа!" — додав він.

Ці три штати, де при владі перебувають демократи і де проживає 20% населення країни, на його переконання провалили боротьбу з пандемією і злочинністю.

Навіть для Трампа, який є президентом США і хоче їм залишитися ще на чотири роки, настільки відверта ненависть до цілих штатів — це вже перебір.

Тим самим, зауважимо, він дає демократам ще більше підстав побоюватися, що зі розсудливістю у президента все не дуже добре.

До того ж її під сумнів раніше поставили експерти, чию думку про перебіг хвороби Трампа опублікувала 4 жовтня The New York Times.

Трампа від коронавіруса, як повідомляв раніше один з його лікарів Брайан Гарібальді, лікували стероїдом дексаметазоном, який може "викликати у людини відчуття ейфорії, раптові припливи енергії і навіть відчуття невразливості".

"Проблема полягає в тому, що декс [дексаметазон] здатний перетворити людину в параноїка або одержимого. Ми не знаємо, скільки цього препарату йому дали. Якщо він посеред ночі накаже [натиснути на" червону кнопку "], а його ніхто не зупинить, все буде залежати від готовності його військового помічника не передати наказ за призначенням і від готовності конкретного чергового в центрі військового командування не прийняти наказ до виконання ", — зазначив професор Массачусетського технологічного інституту Віпін Наранг.

Загалом, апеляція Пелосі до 25-й поправки вже не представляється таким вже невдалим піар-ходом. Питання в тому, який рівень навіженства президента буде критичним для Майка Пенса.

    Реклама на dsnews.ua