• USD 28.4
  • EUR 33.8
  • GBP 37.9
Спецпроєкти

Кульок Кремлінович. Як позначиться чергове викриття Додона на президентських виборах в Молдові

Проти Ігоря Додона працюють сьогодні два фактори — економічна ситуація, що погіршується, і масштабна корупція

Виконуючий обов'язки президента Молдови Ігор Додон демонструє передвиборчу програму під час початку своєї виборчої кампанії
Виконуючий обов'язки президента Молдови Ігор Додон демонструє передвиборчу програму під час початку своєї виборчої кампанії / EPA/UPG
Реклама на dsnews.ua

Млява кампанія з виборів президента Молдови, схоже, набуває деякої гостроти. Днями RISE Moldova (Асоціація журналістів, що займаються розслідуваннями) розпочала серію публікацій спільного з центром "Досьє" розслідувального проєкту "Кремлінович" присвяченого впливу так званого "молдавського відділу" Адміністрації президента Росії на молдавських політиків.

Як стверджують автори, розслідування базується на двох групах документів — "Архіві Чернова" і "Телефоні Додона".

Два досьє

"Архів Чернова" — це масив робочих документів, отриманий центром "Досьє" в результаті витоку з Адміністрації президента Росії. "Їх складали в тому числі співробітники так званого "молдавського відділу", підлеглі заступника начальника Управління президента Російської Федерації з міжрегіональних і культурних зв'язків із зарубіжними країнами Ігоря Маслова (за даними "Досьє" — полковника Служби зовнішньої розвідки Росії), який підпорядковується начальнику управління, генералу СЗР Володимиру Чернову, за даними центру "Досьє", генералу СЗР",— зазначають автори розслідування.

Друге джерело — це дані з мобільного телефону марки BlackBerry, яким, як стверджують в редакції RISE Moldova, Ігор Додон користувався до середини 2017 р. Телефон через посередників редакції передало невідоме джерело.

Сама назва проєкту є похідним від назви облікового запису Kremlinovici в чаті месенджера BBM, встановленому на телефоні. У ньому, за даними видання, Додон спілкувався з політиками, бізнесменами, громадськими діячами.

У наше електронне століття час від часу спливають документи закритого змісту, матеріали зі зламаної електронної пошти або меседжера, записи телефонних переговорів, завдяки чому громадськість часто отримує можливість вивчити тіньову сторону прийняття політичних рішень. Тому залишається тільки гадати, завдяки чому на світ з'явився проєкт #Кремлінович — то чи цільовому сливу інформації в результаті суперництва "веж Кремля", то чи в результаті недостатньої захищеності електронних баз Адміністрації президента Росії.

Реклама на dsnews.ua

Ну і, звичайно ж, спрацьовує правило "якщо зірки запалюють, значить, це комусь потрібно". В даному разі, інформація про досить тісні зв'язки Ігоря Додона з офіційними російськими структурами з'явилася на тлі кампанії з виборів президента Молдови, які відбудуться 1 листопада.

Хоча за пост номінального глави держави (Молдова — парламентська республіка, де реальна влада в уряду) борються вісім претендентів, основна боротьба розгортається між чинним президентом Ігорем Додоном, який уособлює російський вектор зовнішньої політики, і експрем'єром Маєю Санду, лідером проєвропейської партії "Дія і солідарність".

Спочатку провідні гравці — США, ЄС і Росія — продемонстрували очевидну зацікавленість в результатах виборів. Представники Євросоюзу та США зробили відповідні заяви про необхідність забезпечення чесних і прозорих виборів. Втім, американський посол в Молдові Дерек Хоган був навіть більш категоричний, прямо заявивши, що минулого року на парламентських виборах була величезна кількість голосів з Придністров'я, і він дуже сподівається, що це не повториться.

Придністровські джокери

Справа в тому, що на території Придністров'я, неконтрольованій Кишиневом, проживає 330 тис. громадян Молдови. Юридично всі вони мають право взяти участь у голосуванні. Однак тираспольська адміністрація, яка вважає Молдову іншою країною, не дозволяє відкривати молдавські виборчі дільниці на території анклаву. В результаті, якщо житель Придністров'я, який володіє молдавським паспортом, захоче взяти участь в голосуванні, йому доведеться переїхати на правий берег, де для цього відкриті спеціалізовані ділянки.

На минулорічних парламентських виборах проголосувало 37 тис. виборців з цього регіону (1,26%), причому більшу частину з них підвозили централізовано. Замовником виступив "мажоритарний акціонер" Придністров'я холдинг "Шериф". Цього року ситуація погіршилася епідемією коронавірусу. Тираспольська адміністрація ввела жорсткі обмеження на виїзд з регіону, що поставило під загрозу участь придністровських виборців у виборах.

Справа в тому, що якщо на початку року опитування показували досить суттєвий відрив Ігоря Додона про Маї Санду, то зараз ситуація змінилася настільки, що кілька тисяч виборців можуть схилити чашу терезів на користь того чи іншого претендента. З огляду на проросійські настрої в Придністров'ї, можна не сумніватися, за кого вони будуть голосувати. Особливо після того, як з ними проведуть відповідну роботу.

Так ось, придністровський оперативний штаб приймає рішення, яке дозволяє громадянам Молдови з лівого берега Дністра в день виборів безперешкодно відвідати виборчі дільниці. Можна тільки припустити, що такий подарунок не був безкорисливим.

Цілком природно, що опоненти Ігоря Додона підозрюють його в намірі домогтися перемоги з допомогою фальсифікацій і мають намір піти на акції протесту, якщо результат виборів їх не влаштує. І можна очікувати, що їх підтримають в цьому західні партнери.

У той же час Росія не приховує своєї підтримки Ігоря Додона. Його виборчу кампанію ведуть російські політтехнологи. Очевидно, саме з їхньої подачі ЗМІ, близькі до Додона і Партії соціалістів, залякують виборців прийдешнім хаосом і безладдям, які відбудуться в разі акцій опозиції проти фальсифікацій. Офіційні особи Росії, у свою чергу, роблять заяви про неприпустимість втручання США у внутрішні справи Молдови.

І на цьому тлі з'являються документи, які підтверджують тісні зв'язки Додона з Росією.

М'яка сила витоків

Файли проекту #Кремлінович, у всякому разі вже опубліковані, можна умовно розділити на кілька груп.

Перша — дані телефону, який, як стверджує RISE Moldova, належав Додону, з телефонною книжкою і органайзером, що дозволяє відстежити його контакти і зустрічі під час перебування в Москві.

Друга — "обʼєктивки", складені на молдавських політиків "молдавським відділом" Адміністрації президента Росії, які містять біографії з короткою характеристикою. Наприклад, в матеріалі про самому Додона зазначається: "В політичних колах Молдавії І. Додон користується репутацією неблагонадійного політика, який ставить понад усе свої особисті інтереси і амбіції". Про спікера парламенту Зінаїду Гречану сказано: "Як політика її відрізняє спокій, працездатність, залізна хватка і сибірський характер".

Третяматеріали власне "молдавського відділу", що характеризують окремі аспекти їх активності і інсрументарій. Наприклад, особливий інтерес представляють "Перспективи застосування Російською Федерацією "м'якої сили" по відношенню до Республіки Молдова". Ось, наприклад, розлога цитата, яка характеризує основні напрямки, за якими Росія намагається впровадити свою "м'яку силу": "Робота з молоддю з метою рекрутування з її рядів прихильників орієнтованих на Росію сил повинна бути розрахована на деяку перспективу, тому що очікувати негайного ефекту від неї складно. Важливо підкреслити, що проведення політики "м'якої сили" не повинно перебувати у віданні вузького кола державних структур — Росспівробітництва і спецслужб, а повинно здійснюватися системно, з широкою участю профільних міністерств — міністерства вищої освіти і науки, міністерства культури, міністерства оборони та ін., а також НВО, створення мережі яких є однією з нагальних завдань вдосконалення політики "м'якої сили" Росії".

Чи спрацює компромат?

Чи здатні ці публікації вплинути на хід виборчої кампанії? Питання складне. Заради справедливості зазначимо, що це не єдиний компромат на Ігоря Додона, оприлюднений в ході кампанії. Ще задовго до її початку було опубліковано відео, на якому Додон зустрічається з нині утікачем, а тоді всемогутнім олігархом і лідером Демократичної партії Владом Плахотнюком. Плахотнюк тримає пакет, в якому, як стверджував,депутат Юрій Реніце, який опублікував відео, лежать гроші, а Додон вимовляє фразу: "Знову ви з кульками. Віддайте Кості, і завтра він передасть Корнелу, тому що завтра у мене о пʼятій годині виліт. У понеділок він повинен виплатити зарплати".

Після цього відео Ігоря Додона в соціальних мережах опоненти називають не інакше як "кульки", з'явилося безліч фотожаб, де молдавський президент зображений з пакетом, схожим на той, який йому мав намір передати Плахотнюк. Тепер його цілком можуть охрестити і "Кремліновичем".

Насправді при всьому різноманітті компрометуючих матеріалів (у тому числі і про тісні зв'язки з російськими структурами) проти Ігоря Додона працюють сьогодні два фактори — економічна ситуація, що погіршується, і масштабна корупція, яка не тільки не припинилася після усунення від влади Влада Плахотнюка, але, на думку місцевих експертів, навіть розквітла буйним цвітом.

Примітно, що незабаром після публікації матеріалів в RISE Moldova директор Служби зовнішньої політики Росії Сергій Наришкін заявив, що США готує в Молдові "кольорову революцію", що можна розцінювати як своєрідну реакцію Кремля.

Для України опубліковані матеріали, крім їх можливого впливу на хід виборів, представляють інтерес ще в одній площині. Вони дають уявлення про те, як Росія працює в країнах, які вважає сферою свого впливу.

Цей досвід варто ретельно вивчати. І робити висновки, в тому числі і через ймовірне копіювання придністровських ноу-хау ОРДЛО в разі їх "впихування" в Україну за московськими сценаріями.

    Реклама на dsnews.ua