• USD 29.3
  • EUR 30.5
  • GBP 35.9
Спецпроєкти

Культ мучеників Смоленська. Як Росія маніпулює Польщею

Ключ від великої польської політики буквально впав росіянам з неба, і просто так Москва його не віддасть
У Польщі відзначили восьму річницю катастрофи урядового літака під Смоленськом. Фото: East News
У Польщі відзначили восьму річницю катастрофи урядового літака під Смоленськом. Фото: East News
Реклама на dsnews.ua

"Ми перемогли", - заявив Ярослав Качинський під час заходів з нагоди восьмої річниці катастрофи польського урядового літака під Смоленськом. "Ми перемогли!" - кричали Качиньському з-за поліцейського кордону його опоненти. Хоча насправді не переміг ніхто - авіакатастрофа розколола польське суспільство. І це використовує Кремль.

Насправді ось ці два формально омонімічних, але за фактом протилежних за значенням "ми перемогли" - це і є символ розколу польського суспільства. І що найстрашніше - обидві сторони чують, що кричать одне і те ж, але вірять насправді лише свою правоту.

Смоленська авіакатастрофа розколола суспільство завдяки тому, що зараз вже соціологи називають "смоленської релігією", дуже церковним за словами, жестами та поведінки віруванням. Віра полягає в тому, що на польський урядовий літак замах готувався давно, що він був збитий Іродом-Кремлем і що загиблі - мученики.

"Смоленську" тематику, власне, в Україні слабо розуміють з-за того, що в ефір потрапляють найчастіше обривки "богослужінь" цієї релігії, типу чергових заяв про вибух на борту урядового літака.

Щоб краще зрозуміти тему, пропоную подивитися, як ця "релігія" народилася, як змінювалася, куди йде далі. І як цим користується Росія - а вона, безсумнівно, розігрує "катастрофичную" карту.

Коріння культу

Коли в суботу вранці 10 квітня 2010 р. повідомили про катастрофу польського літака з президентом Лехом Качинським на борту, у Варшаві завили сирени і чувся передзвін дзвонів.

Реклама на dsnews.ua

Натовпи людей - без підганяння і вказівок - попрямували до президентського палацу на вулиці Краківське передмістя (саме туристичне серці Варшави, запам'ятайте цю назву, воно ще пригодиться). Пам'ятаю, що я прийшов досить скоро, але вже тоді вся пішохідна вулиця була в лампадах і кольорах. Атмосфера єднання нагадувала Майдан у Києві: незнайомі люди розмовляли одне з одним, ділилися горем, і їм, здавалося, не заважали вже розбіжності у політичних поглядах.

Хоча відмінності були. Умовний поділ Польщі на ліберально-європейську і консервативно-католицьку до того часу вже намітився. Лех Качиньський і його партія "Право і справедливість" представляли консерваторів - його політична сила до того моменту перебувала в конфлікті з Дональдом Туском, тоді прем'єр-міністром і лідером більш ліберальної "Громадянської платформи".

Сам політ Леха Качиньського ту фатальну суботу став наслідком конфлікту - тодішні президент і прем'єр не змогли домовитися про спільну церемонії в пам'ять про важливому для історії країни 70-річчя розстрілу польських офіцерів НКВС у 1940 р. Президент і прем'єр пихато організували кожен свою, окрему церемонію. Туск побував у Смоленську кількома днями раніше. Для Качиньського як політика минуле було важливою темою, бо він приготувався до більш урочистою, ніж у Туска, церемонії, забравши на борт весь колір не тільки своїй партії, але і польських лівих, історичних діячів та імміграційних спільнот.

В той день в Смоленську був густий туман, а аеропорт (точніше, аеродром) в цьому 300-тисячному місті - поняття умовне, його після багатьох років простою відкрили для Качиньського. Літак летів на важливу річницю польським президентом, нещодавно засудив вторгнення Кремля в Грузії, падає на території Росії. Уявлення про причини трагедії для різних поляків - в двох попередніх реченнях. Одні вважають, що літак розбився через поспіх президента на церемонію і з-за загального польського "роздовбайства"; другі можуть навіть погодитися з польським "раздолбайством", але додадуть - не могло ж це все просто так статися саме у росіян? Міфологія в роз'ясненні цієї авіакатастрофи була закладена з самого початку, тому висновки експертів, що розслідують її, вже не мали значення.

Перші апостоли": захисники хреста

Але перш ніж поговорити про розслідуваннях, повернемося ненадовго на Краківське передмістя у Варшаві.

Атмосфера загального єднання і співчуття була недовгою. Коли натовпу розсмокталися, на цій вулиці під президентським палацом залишився хрест, встановлений скаутами. Незабаром влада захотіли його перенести в "більш відповідне місце", але групка людей не давала цього зробити: "захисники хреста", як вони себе називали, регулярно збиралися під цим символом і на очах у численних туристів читали молитви.

Влади не могли перенести хрест просто так - і операція "прибрати хрест" (як і колись "прибрати Майдан після Майдану" в Києві) стала чутливою темою і для влади, і для "захисників".

Атмосферу відчув брат покійного президента Ярослав Качинський, лідер партії "Право і справедливість", як раз програв президентські вибори Броніславу Коморовському. Він зрозумів, що захист хреста від влади - важлива тема для опозиційного, до того ж консервативного політика.

Качиньський з'явився 10 вересня 2010 р. на марші і мітингу під президентським палацом, заявивши, що "ми не віддамо їм хрест". Тоді ж він оголосив, що повинен бути побудований пам'ятник жертвам смоленської авіакатастрофи. З тих пір Качинський очолив щомісячні марші пам'яті жертв авіакатастрофи (вони будуть йти Краківським передмістям у Варшаві кожного 10 числа місяця), незмінно виступаючи в якості головного гостя поруч з оглашающим молитву священиком. Незабаром цей формат назвуть miesięcznica, буквально "месячница", і якщо вибирати головне слово польського новомови останніх років, то месячница - саме воно.

Після того як партія Качиньського прийде до влади в осінніх виборах 2015 р., смоленські месячницы стануть одним з найголовніших політичних подій Польщі. З грудня 2015 р. вони проходять у супроводі військового караулу, а в минулому році, в зв'язку з протестами кількох опозиційних рухів проти месячниц, їх проводять за поліцейським кордоном. Під час заходу закривається велика частина туристичного центру Варшави.

Месячницы стали головною церемонією "смоленської релігії" - вони відбувалися за всіма канонами, зі "старою" католицької релігійною символікою, до якої додавалися портрети Качиньського, зі "старою" християнської лексикою упереміш з новими поняттями польської політичної життя. Були "зрадили", були "мученики", і була "істина", до якої Качиньський чи не кожен місяць апелював.

Як хороший трибун, він говорив про неї проникливо, але також залишаючи поле для інтерпретацій. Таким чином, внаслідок багаторазового повторення відомої всім, але ніким не доведеною істиною стало замах росіян на польського президента, і все це повинно було відбуватися з відома і схвалення польської влади, тобто Дональда Туска. Коли Качинський сам став владою, істину підгримували - він почав повторювати, що "ми вже все ближче до істини". У минулому році нею повинно було стати нове розслідування авіакатастрофи, а в цьому - відкриття пам'ятника жертвам катастрофи.

Бомба-трансформер

Комісію, а точніше - підкомісію з нового розслідування смоленської катастрофи Качиньський скликав відразу після приходу до влади. На її чолі став тодішній міністр оборони Польщі Антоні Мацеревич - людина, незалежно від посади, важливий в ієрархії "Права і справедливості". Мацеревич ще в рамках парламентської опозиції намагався довести наявність вибухових речовин на борту літака, цим же він зайнявся, прийшовши у владу.

У нової комісії було чимало імен, але більшість з них, як і сам Мацеревич, не були фахівцями в авіації. Зате добре розбиралися в політиці. Так, до складу органу увійшов російський політолог Андрій Ілларіонов, колишній радник Путіна, - незрозуміло, чим він займається в підкомісії, крім оприлюднення кількох гучних заяв про замах Путіна на Леха Качиньського.

Мацеревичу був даний курс на ревізію підсумків роботи польської комісії Єжи Міллера, опублікувала результати розслідування в 2011 р. Мацеревичу слід було довести, що на борту була бомба. Однак доказів не вийшло, а Мацеревича в кінці минулого року відправили у відставку. Його комісія у 2016 р. стверджувала, що літак розірвав термобарический заряд, за сьогоднішньою версією, літак знищило "вибуховий ковдру", приховане в Росії під час ремонту польського літака за рік до катастрофи.

До цих версій повно запитань, відповідей на них немає, а Мацеревич перед кожною річницею катастрофи оголошує: нарешті-то ми довели вибух на борту.

Що ж слід було переглянути Мацеревичу? У 2011 р. польська комісія Міллера прийшла до висновку, що в кабіні пілотів перед посадкою знаходилися сторонні люди, які місили на пілотів (імовірно, командувач Повітряними силами), наказуючи їм сідати у вкрай несприятливих туманних умовах, до того ж слабо обладнаному аеродромі. Літак занадто пізно піднявся вгору після спроби посадки, але зачепив крилом березу і перекинувся. Польська комісія вказувала, що слабке обладнання і сигнали російських диспетчерів також "могли вплинути на катастрофу".

І якби не останнє речення, рапорт польської комісії цілком би відповідав рапортом росіян, які провели власне розслідування. Качиньському це дало козирі говорити, що Туск вступив у змову з Путіним і сховав "істину".

Маніпулювати Варшавою

Більшість польських чиновників, які приїжджали в Росію після катастрофи, відзначають, що спершу в Росії були шоковані і навіть розгублені, а це також спростовує версію про вибух бомби на борту. Але в Москві швидко зорієнтувалися, що ця тема відкриває широкий простір для маніпуляцій на польській стороні.

І Москва не помилилася. З російського інтернету в польські ЗМІ час від часу приходять фейки, мета яких - посилити розкол польського суспільства. Так, кілька років тому маловідомий блогер вкинув фото, начебто, місця катастрофи, начебто, офіцера охорони польського уряду, начебто, зі слідами кульових поранень в голові - метою було посіяти сумніви, мовляв, знайшлися ті, хто вижили, яких "добивали". Російський фейк повинен був довести версію про російському втручання в авіакатастрофу!

Маячня? Зовсім ні. Уламки польського літака знаходяться в Смоленську, а їх повернення до Польщі Ярослав Качиньський добивається, зокрема, на своїх месячницах. Зробивши з уламків літака святиню, Качинський сам віддав пульт в руки росіян. Вони зацікавлені в активізації якраз тієї частини польського суспільства, яке вірить у російський слід в авіакатастрофі, - таким чином Кремль може чинити вплив на політику Польщі на найвищому рівні. Уламки адже в Росії. І Смоленськ, де на місці катастрофи можна прокласти трубопровід тільки для того, щоб Польща забула про Києві, Брюсселі та потонула у власній гризні. І оригінали доказів теж в РФ.

Навряд чи Кремль не віддає їх з-за того, що в катастрофі є його вина. Справа в тому, що ключ від великої польської політики буквально впав росіянам з неба, і просто так Москва його не віддасть. Зараз поляками легко маніпулювати, росіянам і робити нічого не треба: треба просто запустити правильно фейк, а все інше поляки зроблять своїми руками і емоціями.

Важко сказати, чи розуміє це Качиньський. Як і важко відповісти, чи готовий він на "тихий союз" з Росією в обмін на уламки - а такі чутки то і справа розповзаються по Варшаві. Одне можна сказати з упевненістю: і прихильники, і противники Качиньського, кричали "Ми перемогли!", насправді програють країну, розмінюючи більш важливі цілі на боротьбу за чи проти "смоленських міфів". У вівторок Качинський оголосив, що закінчив месячницы. Але його електорату з його "смоленської" релігійністю потрібні нове місце і нова символіка культу. Якщо терміново не дати, електорат перестане вірити.

Ігор ІСАЄВ - головний редактор порталу українців Польщі PROstir.pl

    Реклама на dsnews.ua