• USD 26.3
  • EUR 30.6
  • GBP 36.3
Спецпроєкти

"Курилинаші". Як пов'язані російський біженець, новий прем'єр Японії і пропаганда Кремля

Керівництво Японії знову підтвердило намір укласти з Росією мирний договір тільки у разі вирішення територіальної суперечки

Вид на острів Кунашир, частина архіпелагу, підконтрольна Росії
Вид на острів Кунашир, частина архіпелагу, підконтрольна Росії / Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Новий прем'єр-міністр Японії Фуміо Кісіда відступив від політики примирення з Росією з питання Південних Курил.

Його попередник Сіндзо Абе якийсь час був готовий до компромісу — укласти, нарешті, з Москвою мирний договір і задовольнитися лише двома з чотирьох островів.

Росію такий компроміс, природно, не влаштовує. Москва, як відомо, вважає за краще не повертати чуже, а брати ще більше.

Тому повернення японського уряду до традиційної позиції в питанні островів було цілком прогнозовано. Як і сьогоднішня заява Кісіди, який підкреслив, що суверенітет Японії поширюється на всі Північні території, а саме на острови Ітуруп, Кунашир, Шикотан і Хабомаї, тобто на Південні Курильські острови, анексовані СРСР після Другої світової війни.

Обраний 4 жовтня глава японського уряду, який має величезний досвід спілкування з Москвою, демонструє рішучість і твердість словами про те, що без рішення територіальної проблеми мирного договору з Росією не буде.

Жорсткість позиції зумовили як особисте ставлення Кісіди до питання Північних територій, так і недавні дії Росії. Зокрема, мова про нову гібридну тактику Кремля, спрямовану на підтвердження його контролю над Південними Курилами і нівелювання домагань Токіо.

Зараз Москва активно просуває ідею створення на архіпелазі вільної економічної зони, закликаючи в тому числі і японських інвесторів.

Реклама на dsnews.ua

Реалізація проєкту почалася з візиту на Ітуруп російського прем'єра Михайла Мішустіна, де він, власне, і озвучив ідею з митною зоною. Потім її підхопив і особисто Володимир Путін, який пообіцяв японському бізнесу і іншим іноземним інвесторам звільнення від сплати ПДВ терміном на 10 років.

Токіо пропозиції Москви зрозумів правильно. Як заявив на початку вересня генеральний секретар Кабінету міністрів Японії Кацунобу Като, план створення безмитної торгівлі на Курилах суперечить раніше укладеним між Японією і Росією економічним угодам, а також суперечить позиції Токіо щодо Північних територій, тому як при створенні ВЕЗ на островах все одно продовжили б діяти російські закони, що ущемляє "правову позицію Японії".

Відповідно, спроби Москви підкупити японський бізнес Токіо відкинув. Тим більше, крім японських інвесторів (перш для пропагандистського, ніж комерційного і політичного ефекту) на острови Росія цілком могла б пустити і іноземних. Насамперед з Китаю — головного регіонального суперника Японії. Втім, не факт, що Москва залишить спроби провернути цей сценарій — але вже без участі Японії.

І тут простежується очевидна паралель з Кримом, також окупованим Росією. На півострові, зауважимо, Москва відразу після окупації теж створила вільну економічну зону.

Однак ніхто особливо не рветься інвестувати в Крим під окупацією Москви. Якщо це і відбувається, якщо ті чи інші іноземні компанії заходять на півострів, то це завжди призводить до скандалу через комплексні міжнародні санкції.

До того ж зараз формується досить вигідна як для України, так і для Японії кон'юнктура: адміністрація Джо Байдена в пику Китаю зміцнює свої позиції в Індо-Тихоокеанському регіоні. Токіо вже активно бере участь в спільних з Вашингтоном проєктах на кшталт альянсу QUAD (США, Японія, Австралія, Індія) і, по всій видимості, має намір розвивати співпрацю з новоспеченим американо-австралійсько-британським союзом AUKUS.

Це потужні механізми для посилення власної регіональної політики. У тому числі стосовно Південних Курил — в контексті підтвердження японського суверенітету над ними.

І в зв'язку з цим досить примітний випадок з громадянином Росії, який переплив в серпні протоку між Кунаширом і Хоккайдо, щоб попросити притулку в Японії.

Ваас-Фенікс Нокард, в минулому уродженець Володимир Мезенцев, який перебрався на Курили з Іжевська, своїми силами дістався до японських берегів.

Зробив він це чи то повністю вплав, подолавши 24 км, чи то також з використанням човна. Інформація з цього приводу, як і раніше, суперечлива. Але факт в тому, що цей, як з'ясувалося, фанат японської культури дістався до Хоккайдо, скинув гідрокостюм, купив речі і попросив владу про притулок.

Нокард (з японського "Дракон") насправді став важливим символом для японо-російських відносин в контексті спору навколо Курил.

Токіо відмовив Нокарду в наданні притулку, але росіянин не сумує і в вересні подав нове прохання. І як і раніше перебуває на території Японії, в Центрі імміграційного контролю регіонів Східної Японії, в Усіку (префектура Ібаракі).

Це вже друга його спроба оселитися в Японії. Раніше, в 2011 р., Нокарда депортували з Японії за порушення "режиму перебування".

Але ситуація сьогодні дещо відрізняється від ситуації 10 років тому. Цього разу початковий намір його екстрадувати був обумовлений порушенням режиму перебування — але вже на Кунаширі, який Японія, повторимо, вважає своїм. Російська ж пропаганда вже відпрацювала наратив: якщо Нокарда знову депортують, Токіо, таким чином, як раз визнає Курили російськими. Тому дуже цікаво, чим ця історія завершиться.

Росіянину, в разі екстрадиції, в Росії загрожує позбавлення волі строком на два роки за порушення режиму перетину кордону. Однак в Японії йому таких звинувачень не висували. І це вельми і вельми показово. Особливо в світлі якраз заяви Фуомо Кісіди.

    Реклама на dsnews.ua