• USD 36.6
  • EUR 38.5
  • GBP 44.6
Спецпроєкти

Позбавити Албанію безвиза. Чому цей прецедент може загрожувати Україні

На чесну оцінку ситуації накладено табу, а продовжувати політкоректно брехати вже неможливо
Жінка гулеят з собакою біля символічних дорожніх знаків, провідних до європейських містах у центрі Тирани, Албанія, 2010 р. EPA/UPG
Жінка гулеят з собакою біля символічних дорожніх знаків, провідних до європейських містах у центрі Тирани, Албанія, 2010 р. EPA/UPG
Реклама на dsnews.ua

Уряд Нідерландів звернувся до Європейської комісії з проханням призупинити безвізовий режим з Албанією, введений в 2010 році.

Звернення було зроблено за рішенням парламенту королівства у зв'язку з неможливістю приборкати албанську етнічну злочинність. На прийняття рішення у Брюсселя є місяць, за який Єврокомісія повинна вивчити звернення, а також факти, на яких воно засновано, а потім поінформувати про своїх висновках Європарламент та Рада ЄС, які, в свою чергу, проаналізують ситуацію і дадуть свою оцінку - загалом, ініціювання процедури зупинення безвиза - це надовго. Але проблема в іншому.

ЄС досі справно розширювався за однією і тією ж схемою: безвиз, потім заяву на вступ, яку Албанія повинна подати в цьому році, потім перехідний період, і, нарешті, власне вступ до Союзу. В Західній Європі - тієї, яка уникла радянської окупації,- все пройшло гладко, у Східній - не так гладко, але в цілому терпимо, про руїни Югославії ЄС трохи запнувся, але завал мало-помалу розбирається. Балтія увійшла і прикрилася парасолькою НАТО, після чого там все завмерло - але формально все в порядку, і всі країни Балтії вже в ЄС. Молдова, Грузія і Україна - на безвизе і на черзі, словом, все йшло хоча й зі скрипом, але без великих збоїв. Складне питання з Туреччиною вдалося акуратно заморозити. І ось на тобі - спіткнулися про Албанію.

Що робити - не ясно. Позбавити албанців безвиза - значить визнати провал програми розширення ЄС. Хоча, з іншого боку, рано чи пізно це повинно було статися, оскільки Європейський союз, як широко його не трактуй, а все-таки припускає якісь регіональні межі. Але ж Албанія, як не крути, а все-таки в Європі.

Становище ускладнюється ще й тим, що на чесну оцінку ситуації накладено табу. Не можна політикам говорити про етнічну злочинність. Можна - і все. Чому не можна? Та тому що визнай сьогодні Єврокомісія або Європарламент, що албанці "не підходять" для ЄС, - в Європі почнеться політичний Апокаліпсис.

Він почнеться навіть у тому випадку, якщо це питання просто винесуть на обговорення Європарламенту. Всі ліваки, а також всі, кого дістала євробюрократія, а їх у Європі чимало, - негайно почеплять значки #я_албанец. І все афроарабоевропейцы, вже отримали громадянство ЄС, а з ним і право голосу, але не порвавшие при цьому культурних зв'язків з країною результату - джихад, ИГИЛ, вбивство невірних і інші маленькі радості на європейському соціальному посібнику - теж дружно їх підтримають, розуміючи, що слідом за албанцями неминуче візьмуться за них. А далі неминуче підуть звинувачення європейських інституцій у відродженні расових теорій і прагненні до відродження нацистських соціальних практик. Ну а албанська етнічна мафія, цілком ймовірно, цю кампанію підтримає фінансами.

З іншого боку, позбавлення Албанії безвиза негайно створить базу для об'єднання всіх прихильників жорсткої антимиграционной політики. Там теж буде цікаво, особливо після того, як до них приєднаються євроскептики. Проблема тут в тому, що сьогодні в ЄС вже занадто багато мігрантів, частина з яких, до того ж, встигла отримати громадянство Євросоюзу, так що вирішити питання прийняттям жорстких законів не вдасться. Більш того, ці закони, найімовірніше, будуть просто заблоковані на рівні союзу. І ось тоді почнеться найцікавіше: аналогічні законопроекти почнуть обговорюватися на рівні національних парламентів.

Реклама на dsnews.ua

Словом, витягнути питання про позбавлення Албанії безвиза на публічне обговорення - смерті подібно. Спроба відмовити Нідерландам на рівні Єврокомісії, тобто зберігши всі, по можливості, під килимом, теж не обіцяє нічого хорошого. Проблема назріла, і після того, як з'явився перший запит, вона буде знову і знову лізти на світло - аналогічні запити почнуть надходити і з інших країн.

Справа тут не в одній тільки Албанії. Якщо б "злив" її можна було б закрити проблему, Албанією пожертвували б в мить ока. Справа в тому, що будь певне рішення і закриття безвиза, і відмову в його закриття негайно відкриють скриньку Пандори. Залишається тільки тягнути час, чим і займуться зараз в Брюсселі. Від Нідерландів запитують додаткову інформацію, призначать незалежне дослідження, створять погоджувальну комісію для вироблення спільних підходів у поглядах на дослідження потенційних можливостей вирішення загрози кризи у зв'язку з надійшли запитом. Іншими словами, проблему намагаються забалакати, одночасно провівши неформальну роботу з депутатами національного парламенту.

Вийде чи ні? Якщо запит існує сам по собі, а не як частина хитрого плану з дестабілізації ЄС, то, ймовірно, так. Але навіть якщо це так, то можливість розгойдати ЄС надто спокуслива, та план заходів неминуче буде збудований зацікавленою стороною вже на ходу, навколо запиту, який став доконаним фактом. Просто тому, що якщо позбавлення безвиза вдасться проштовхнути, це негайно потягне під укіс всю програму Східного партнерства. Це буде просто найменша з усіх можливих жертв у сформованій ситуації - і на неї, поза всяким сумнівом, тут же підуть в Брюсселі, оскільки інші варіанти обійдуться Євросоюзу незрівнянно дорожче.

Це вказує і на бенефіціарів запиту. Тих, хто, можливо, сприяв лобістам його прийняття у нідерландському парламенті, що, з урахуванням великого числа запобіжних механізмів, розроблених на цей випадок в ЄС, причому на всіх рівнях, було справою дуже непростою. І бенефіціари ці сидять у Москві.

Який звідси висновок? Їх відразу кілька.

По-перше, не можна десятиліттями брехати, і неважливо, з якими намірами. Нехай навіть і з самими благими. Брехня рано чи пізно повернеться ручкою грабель, які прилетіли в лоб. Але, з іншого боку, брехати Брюсселю доводиться, просто тому, що справжні цілі створення ЄС далекі від заявлених, і виборці старої, доевросоюзовской Європи ніколи б їх не підтримали, знай вони, заради чого все це робиться. Втім, це окрема тема. А ось матч Нідерланди-Албанія на трибуни Європарламенту обіцяє бути захоплююче цікавим, притому з великим призовим фондом.

По-друге: в чому тут інтерес України? Безумовно, в тому, щоб прецедент позбавлення безвиза не був створений. Це суто егоїстична мета, яка не має відношення ні до існування албанської етнічної злочинності, ні до незручностей, які відчувають від неї нідерландські обивателі. І це нормально: ЄС - союз егоїстів, і бажаючи увійти в нього, ми повинні вчитися егоїзму. Так що, само собою, #мы_все_албанцы.

Бізнес без кордонів

Албанська мафія (АМ) є глобальною злочинним угрупованням, контрольованої чотирма основними кланами і приблизно 20 сімействами, і розповсюджує свою діяльність на весь світ, включаючи Європу, США, Латинської Америки, Китай, Близький Схід і навіть Австралію - але пасующей перед Росією, де вона програє мафії російських спецслужб. Сім'ї чи клани албанської мафії зазвичай складаються з груп, що нараховують тисячі членів по всьому світу, і фактично представляють собою розширену патріархальну сім'ю, яка проживає на всьому протязі одного з популярних кримінальних маршрутів - приміром, балканського маршруту зі Східної Туреччини в Західну Європу і Північну Америку.

Як і у всіх подібних угрупованнях, моноэтничность забезпечує міцну спайку всіх членів АМ і утрудняє проникнення в її ряди інформаторів. Велике значення, придаваемое албанцями родинним зв'язкам і кровним відносин у поєднанні з жорстокими карами для відступників, практично виключає проникнення в АМ чужинців. Члени інших етнічних груп можуть бути прийняті до неї тільки для виконання одноразових або другорядних завдань.

АМ спеціалізується на торгівлі наркотиками, зброєю, людьми і людськими органами, і є одним з найбільш витончених та небезпечних злочинних спільнот світу. При цьому, як відзначають дослідники міжнародної злочинності, для АМ характерні гібридні організації, що поєднують кримінальну і політичну діяльність.

Також АМ відіграє найважливішу роль у міжнародній кримінальної логістики, пов'язуючи воєдино регіональні та національні мафії по всьому світу. При цьому Албанія є її надійним тилом. За даними Держдепартаменту США, держава Албанія на сьогоднішній день стало оплотом організованої злочинності у всьому світі і основним пунктом незаконного обороту наркотиків, зброї, іммігрантів і контрафактних товарів.

    Реклама на dsnews.ua