• USD 28
  • EUR 33.5
  • GBP 38.6
Спецпроєкти

Лівійські схеми. Як італійські ВМС заробляли на контрабанді і при чому тут бюджет Євросоюзу

Члени екіпажу щонайменше одного корабля ВМС Італії займалися контрабандою, корупційними схемами і порушували ембарго проти Лівії

Італійський корабель ВМС Carpera/wikimedia.org
Італійський корабель ВМС Carpera/wikimedia.org
Реклама на dsnews.ua

Європейська комісія усіма силами намагається вберегтися від несучого смерть погляду Горгони — відхрестилася, як пише EUobserver, від фінансування місії допоміжного судна ВМС Італії класу "Горгона". Судно це зветься "Карпера" — на честь однойменного острова, на якому доживав віку Джузеппе Гарібальді.

ВМС Італії отримують фінансову підтримку ЄС у реалізації спільних з береговою охороною Лівії проєктів, спрямованих на забезпечення безпеки в Середземному морі і боротьбу з міграційною кризою.

В Єврокомісії же стверджують, що саме цей корабель ВМС Італії не отримав не єдиного євроцента.

Контрабанда та порушення ембарго

Чому Брюссель так боїться цього невеликого судна, головним завданням якого є доставка різних вантажів на непідготовлені узбережжя, а також евакуація з них в рамках в тому числі рятувальних операцій?

Малий транспорт прибережної зони Caprera до 2018 р. протягом 108 днів надавав підтримку лівійській береговій охороні. Як виявилося, італійська "вантажівка" займалася не тільки перехопленням нелегальних плавзасобів і порятунком мігрантів в Середземному морі, а й брала участь у значно менш благородних місіях.

Згідно з розслідуванням The New York Times, опублікованим 28 вересня, екіпаж "Карпери" не дав дістатися до Європи 7 тис. мігрантів, доставивши замість них з Лівії близько 700 тис. контрабандних сигарет.

Реклама на dsnews.ua

Насправді скандал навколо судна розгорівся ще влітку 2018 р., коли про контрабанду дізналася італійська преса. Пізніше, 19 вересня, інформацію були змушені підтвердити і в ВМС Італії.

Як пише газета Il Mattino, 16 липня "Карпера" повернулася на базу в Бріндізі з Тріполі після тримісячної місії в Лівії.

Після повернення її чекали співробітники фінансової поліції (Guardia di Finanza), які вилучили 700 кг контрабандних сигарет (3,6 тис. блоків).

Членів екіпажу, які займалися контрабандою, здав їх же капітан.

Яким був його мотив? Насилу віриться, що капітан за три місяці в Лівії не помітив підозрілих дій екіпажу. Точніше чотирьох членів екіпажу, на яких він вказав правоохоронцям. Всі вони опинилися під слідством.

Влітку поточного року ця четвірка — Марко Корбізьеро, Роберто Кастільоне, Антоніо Філоджамо і Антоніо Моска — постала перед судом.

Крім того, прокуратура проводить розслідування і щодо якогось лівійця.

За даними видання Quotidiano di puglia, мова йде про майора лівійської берегової охорони Хамзі Бен Абуладе, який і поставляв Корбізьеро, судячи з усього, "мозку" операції, сигарети і таблетки "Сіаліс", призначені для лікування еректильної дисфункції.

Але контрабанда сигарет — це лише верхівка айсберга. Адже від "партнерів" Абулад отримував VIP-доступ до запасних деталей, які закуповуються ВМС Італії для ремонту патрульних катерів берегової охорони Лівії в рамках міграційної угоди, укладеної Римом і Тріполі.

Quotidiano di puglia з посиланням на дані прокуратури Бріндізі повідомляє, що ці "запасні деталі" далі надходили в розпорядження компанії Altikka, що належить Абуладу, яка спеціалізувалася на техобслуговуванні і в кінцевому підсумку стала єдиним постачальником сил Уряду національної згоди, визнаного ООН.

Домігшись монополії на ринку, Абулад накрутив ціни на 40% і ділився прибутком з італійцями з "Карпери".

Що ще гірше, подібними схемами, за даними ЗМІ, промишляв не тільки її екіпаж. Слідство встановило, що італійські моряки в порушення міжнародного ембарго здійснювали ремонт озброєння лівійської берегової охорони.

Брюссель платить

Італійські проєкти співпраці та підтримки лівійської берегової охорони здійснювалися в тому числі завдяки фінансуванню Євросоюзу.

З кінця червня 2018 р. з дозволу Міжнародної морської організації (IMO) в Лівії почала діяти офіційна зона SAR — Search and Rescue (пошук і порятунок).

Відповідну заявку Лівія подавала влітку 2017 р., але тоді шанси отримати схвалення і, відповідно, фінансування ЄС були невисокі, тому Тріполі відмовився.

У грудні ПНС зробив нову спробу за підтримки берегової охорони Італії. IMO дала добро. Процес зрушив з мертвої точки.

Лівійська берегова охорона вже давно співпрацює з урядом Італії. Так, Рим ремонтував чотири кораблі прибережного патрулювання, а також направив ту саму "Карперу" для надання технічної допомоги лівійським колегам.

А буквально за кілька днів до обшуку фінансової поліції на борту транспорту, на початку липня 2018 р., запрацював проєкт "Аврора" вартістю 46 млн євро. 42 млн виділені з Цільового фонду допомоги країнам Африки, ще 2 млн — Фондом внутрішньої безпеки ЄС і 2 млн — Італією.

В рамках проєкту Брюссель зобов'язав Рим створити кілька центрів управління морськими перевезеннями в Лівії з наданням береговій охороні прямого зв'язку з європейським агентством, що координує діяльність прикордонних відомств Frontex, і підключенням до фінансованої Єврокомісією мережі Seahorse Mediterranean ("Середземноморський морський коник") і європейської системи спостереження за кордонамиЄС (EUROSUR).

Відповідальність за виконання програми Брюссель поклав на міністерство внутрішніх справ Італії, яке 1 червня 2018 р. очолив скандальний Маттео Сальвіні.

Береговою ж охороною Італії з 8 січня 2018 р. керує адмірал Джованні Петторіно, з яким Сальвіні через пару місяців після свого призначення розв'язав війну.

Формальний привід — розбіжність у поглядах на міграційну політику. Сальвіні, будучи лідером правої ксенофобський партії "Ліга", йшов в тренді антиміграційних настроїв і намагався закрити країну для вихідців з Північної Африки.

Посилаючись на статтю 11 імміграційного законодавства, Маттео Сальвіні підкреслював, що глава МВС країни несе відповідальність за прийняття "заходів, необхідних для координації заходів контролю на італійському морському і сухопутному кордоні".

Тобто нібито мав право вимагати від Петторіно співпраці і закриття портів для мігрантів. Хоча берегова охорона входить до складу ВМС, а контроль над її роботою здійснює міністерство інфраструктури та транспорту Італії.

Тиснув Сальвіні, за даними Isole24Ore, не тільки на начальника берегової охорони, але також на главу поліції Франко Габриеллі, головного карабінера Джованні Ністрі, начальника вищезгаданої фінансової поліції Джорджіо Тоски, командувача ВМС адмірала Вальтера Джірарделлі (його 21 червня 2019 р. змінив адмірал Джузеппе Каво Драгон).

Петторіно показово вимоги Сальвіні ігнорував. І в кінцевому підсумку вийшов переможцем з цієї битви завдяки рішучості, несподівано виявленої прем'єр-міністром Джузеппе Конте.

У минулому році між партнерами по коаліції — між Сальвіні і Конте — стався серйозний конфлікт. Однією з причин було прагнення глави МВС вибити з казни гроші на свої популістські програми, а це призвело б до зростання дефіциту бюджету країни, проти чого виступав уже Євросоюз.

Сальвіні шантажував Конте розвалом коаліції, оскільки був упевнений, що зможе на виборах ще більше зміцнити свої позиції. Однак прем'єр лідера "Ліги" обіграв і уклав союз з опозиційною лівоцентристською Демократичною партією експрем'єра Маттео Ренці.

Коаліція була врятована, Сальвіні позбувся посади і шансів взяти під контроль парламент. Петторіно ж залишився на своєму посту.

Я не я і хата не моя

Звичайно, війну, яку начальник берегової охорони Італії вів з міністром внутрішніх справ, могла бути війною принципів: адмірал не прийняв антиміграційний популізм Сальвіні і не побажав йому в цьому підігравати.

Проте цілком імовірно, що обома рухав шкурний інтерес — боротьба за фінансові потоки і гроші Євросоюзу.

Адже, якщо вірити повідомленням італійської преси, схеми, які порушували як законодавство Італії та ЄС, так і міжнародне, в тому числі ембарго на поставки зброї до Лівії, введене ООН, на "Карпері» не замикалися.

В такому випадку реакція Єврокомісії, яка, як писала газета Vita з посиланням на заяву IMO, разом з Італією активно підтримувала створення зони SAR в Лівії, дуже навіть зрозуміла.

Після історії з нещасливим транспортом і, очевидно, у міру надходження інших викликаючих тривогу даних про махінації італійських моряків в Лівії, Брюссель намагається максимально дистанціюватися від цієї історії. Причому в світлі нинішніх викриттів стає ясно, що спроби ці тривають досить давно. Так, в квітні поточного року, наприклад, відбулися дебати в Європейському парламенті. І більшість учасників дебатів тоді виступили за те, що Євросоюз повинен припинити фінансування міграційних проєктів Лівії і навчання місцевої берегової охорони, тому як, мовляв, в Лівії досі спостерігаються серйозні порушення прав мігрантів та біженців.

Тепер, реагуючи на розслідування NYT, Єврокомісія знову подала голос, стверджуючи, що своїм збагаченням італійські і лівійські контрабандисти і корупціонери в погонах зобов'язані не грошам європейських платників податків.

    Реклама на dsnews.ua