• USD 36.6
  • EUR 39.4
  • GBP 46
Спецпроєкти

Бита сімка Путіна. Навіщо Британія псує життя гаманцях Кремля

Лінія на жорстке протистояння РФ проявляється тепер у всіх країнах англосаксонського світу"
Фото: EPA/UPG
Фото: EPA/UPG
Реклама на dsnews.ua

Про чорному списку близьких до Путіна олігархів, складеному спецслужбами і затвердженому прем'єр-міністром Терезою Мей, було "оголошено" у формі контрольованого зливу в The Daily Telegraph 7 грудня. Багато видихнули: ну нарешті. Однак при оцінці цього прогресу необхідно брати до уваги ряд факторів - негативні, позитивні та нейтральні.

За "новачка" відповісте

Роман Абрамович, який очолює цей список, - і так уже деякий час не може, по суті, в'їхати до Великобританії, навіть як новоспечений громадянин Ізраїлю. Тому що це його нове громадянство не має відношення до справи, а саме, до порушення закону про джерела доходів, за яким пішло процедурне впровадження. А свій найбільш публічний актив - "Челсі" - він закінчує продавати своєму чеському партнеру (до цього моменту ми повернемося трохи нижче).

Олегу Дерипасці заборонений в'їзд в США, так чи інакше він позбавляється контролю у ряді великих алюмінієвих компаній - загалом, його громлять з усіх сторін, в тому числі і колишні родичі, розлючені інтрижки з Настею Рибкою (Вашукевич), причому в судах того ж Лондона.

Його алюмінієвий товариш по американському, але не британському нещастя Віктор Вексельберг, мабуть, в'їжджав в США для дачі свідчень у справі про фінансування виплат юриста Дональда Трампа Майкла Коена (чиї адвокати на блакитному оці переконують спеціального прокурора Мюллера в тому, що Коен твердо встав на шлях виправлення і не заслуговує долі Пола Манафорта). Але в долі Вексельберга нічого не змінилося - закриває і розпродає свої компанії на Заході, причому як кісточки доміно, посипалися і його партнери - у загальному і цілому, досить пристойні підприємці.

Само собою, Кремль збільшив податковий і тарифний тягар на росіян, щоб допомогти - правда, без особливого бажання - Дерипасці і Вексельбергу, причому у першого навіть закупив у резерв об'єктивно непотрібний алюміній. Але за умови позбавлення всієї або частини валютної виручки від експорту їх компаній - майже всі ці кроки, крім прямих дотацій з валютного запасу (а вважається, що в цьому році обидва отримали від 2 до 10 млрд), - що мертвому припарки.

Втім, цими прізвищами британський чорний список тепер не обмежується. Компанію їм склали Ігор Сєчін, Алішер Усманов, а також Аркадій і Борис Ротенберг. Британські власті мають намір чинити на них тиск, більш того, в публікації загострений той момент, що ці шестеро "повинні стати мішенню для британської розвідки".

Реклама на dsnews.ua

"Дані особи були ідентифіковані як такі, що мають надзвичайно тісні професійні та фінансові відносини з президентом Володимиром Путіним. Ми вважаємо, що вони беруть участь в угодах Кремля по цілому ряду напрямків, в тому числі використовують свої фінансові можливості на користь російської держави", - розповів співрозмовник The Daily Telegraph. "Заходи, які ми збираємося прийняти, повинні обмежити свободу маневру і здатність вільно подорожувати і працювати у Великобританії, Європі та інших країнах", - уточнило джерело. "Вплив на цих людей буде важливою частиною відповіді уряду Великобританії на напад у Солсбері", - пояснив він. Цей список буде переданий британським союзників у Північній Америці і Європі, уточнює газета.

Раніше, 5 грудня, Лондон оголосив про остаточне припинення програми видачі "золотих" віз типу Tier 1, які були розраховані на інвесторів, готових вкласти в британську економіку не менше £2 млн ($2,5 млн). Як додає Бі-бі-сі, такі візи були особливо популярні у росіян і китайців, що їх давали на три роки і чотири місяці з можливістю продовжити ще на два роки. Після цього терміну власник такої візи міг претендувати на постійний дозвіл на проживання.

Тобто, наприклад, колишнього першого віце-прем'єра, а нині керівника Зовнішекономбанку (ВЕБ) Ігоря Шувалова, з його тисячами метрів доведеною власності у Великобританії або Анатолія Чубайса, чия потішна "Роснано" вела досить дивний бізнес з британськими розробниками - в цьому списку немає, як немає і в інших списках. Ймовірно, тому, що їх вважають корисними. Ну, або з паперами у них, принаймні, поки що, з точки зору британських органів - все чисто. Так чи інакше, але для копітко выстраивавшего на Альбіоні кар'єру Алішера Усманова, для заплутався між Катаром і Китаєм Ігоря Сечіна і для все більше занурюються в каламутну воду кружащего навколо слідства про масштабне відмиванні грошей через німецькі та данські банки братів Ротенбергов - це удар.

Важко сказати, чи є у Сечіна і Ротенбергов бізнес або крупна власність саме на території самого по собі Сполученого Королівства. Але їх рутинну діяльність, а саме виведення коштів різного ступеня сумнівності на Захід (у тому числі і в напрямку британських офшорних юрисдикцій, з якими вже більше року як розгорнулася боротьба самого офіційного Лондона) такий удар максимально ускладнить.

Всі троє - найбільші державні підрядники при дворі Путіна, Сечин і Усманов - керівники, публічні чи таємні співвласники величезних транснаціональних компаній. До останнього часу виїзд цих двох до Європи точно не перекривався. Ротенберг потрапляли в різні списки, притому що молодший Ротенберг, Борис - громадянин Фінляндії, якого, правда, схоже, почали в "рідній" республіці потрошити. Усманов по безлічі епізодів - особистість украй одіозна (і його потрапляння в список порадує дисидентів від британської дипломатії, ворогували з родиною покійного Іслама Карімова), причому з юності, але його містоутворюючі комбінати та іноземні компанії - це істотна частина російського ВВП та зайнятості.

Загрози, звичайно, пролунали кілька загально - але, загалом, щось схоже навесні сталося і з Дерипаскою, з Вексельбергом в США, а Абрамовича начебто "просто" попросили прояснити джерела доходу, які не продовжили дозвіл на проживання, видавили з Швейцарії і зробили в'їзним з Ізраїлю в Росію і назад.

Правда, у випадку з Абрамовичем і Америкою має місце бути туман - як мінімум в минулому, він був досить близький з сімейством Кушнєров-Трампом. Втім, навряд чи йому захочеться сьогодні нагадувати про це заокеанським ЗМІ, які, подібно розлюченим осам, накидаються на все повідомлення подібного роду. Проте не тільки саме по собі переслідування - нехай таке твердження необхідності обмежити свободу пересування і зруйнувати ділові імперії, але і паралельні контексти сьогодні набувають актуального звучання.

Гра розвідок

4 грудня у ході виступу перед студентами університету Сент-Ендрюс у Шотландії глава секретної служби Великобританії (MI6) Алекс Янгер сказав, що конфронтація Росії з Заходом і напади, подібні до хімічної атаки в Солсбері, несуть безліч ризиків для Кремля.

Застосування хімічної зброї у Солсбері показало, що Росія вступила в активну фазу конфронтації з Заходом, але Москві варто задуматися про ризики такої поведінки, попередив Янгер. За його словами, Росії не варто недооцінювати можливості Заходу. Росія "прагне дестабілізувати нас", сказав Янгер, але велика Британія не бажає дестабілізувати Росію. На його думку, завдання британської розвідки - дати зрозуміти Кремлю, що ризики від конфронтації більше, ніж можливі вигоди.

Іншими словами, якщо цивільний уряд Сполученого Королівства сьогодні з відомих причин перебуває в певному хаосі, то спецслужби сформували свою порядку денного і пролили на неї світло - в якості анонсу - характерним для них чином. В даному випадку мова йде про російському компоненті цього регламенту діяльності.

Тепер згадаємо про те, що намагався в останні місяці зробити той же Роман Абрамович. Ще рік тому він мав намір продати 20% акцій "Челсі" китайцям, але вийшло - неясно. Пізніше виникли проблеми з британською візою і побоювання перед можливими американськими санкціями підштовхнули мільярдера розлучитися з цим активом. Але він хоче виручити за нього $3,75 млрд. Раніше Абрамович найняв інвестбанк з Нью-Йорка Raine Group для консультацій про можливість повної або часткової продажу команди.

Щоб захиститися від можливих проблем, він почав реструктуризувати свої активи. Наприклад, у вересні цього року Абрамович разом з партнерами по металургійного гіганта Evraz Олександром Абрамовим і Олександром Фроловим розділили частки в компанії. Абрамович також продав 0,05% акцій в Crispian Investments, компанії, яка володіє пакетом "Норильського нікелю", своєму давньому партнерові Давиду Давидовичу, скоротивши в результаті свою частку до 49,95%.

З виникненням візових негараздів, які закінчилися втечею в Ізраїль, почали з'являтися реальні підстави та у нових чуток про продаж клубу. За інформацією чеського видання Tyden.cz, в такій покупці виявився зацікавлений чеський мільярдер Петро Келлнер. Бізнесмени давно мають тісні зв'язки. Зокрема, на лондонському стадіоні "Стемфорд Брідж", - домашній арені "Челсі" - VIP-ложі Абрамовича і Келлнер знаходяться по сусідству.

На сьогоднішній день стан фінансиста Келлнер, мав або все ще має інтереси в країнах Східної Європи і Росії, оцінюється між $4 млрд (чеська оцінка) і $15,5 млрд ("Форбс" в поточному році поставив його на 88-е місце в світі). Приватизація, потім якісь фонди, страхові компанії, благодійність - загалом, моложавий Келлнер чимось невловимо нагадує наших олігархів.

І, можливо, в Празі вже знають, чим саме.

Так, у п'ятницю, 7 грудня, глава спецслужби чеської BIS Міхал Куделка повідомив, що його працівники припинили роботу шпигунської мережі в Чехії, яку контролювала якась "активна російська спецслужба". Куделка таким чином відреагував на критику чеського президента Мілоша Земана, який є проросійськи і прокитайськи налаштованим політиком. Сам Земан у зв'язку з опублікованим цього тижня звітом спецслужби звинуватив BIS "марнослів'я", а співробітників відомства - в тому, що вони не зуміли розкрити жодного російського чи китайського агента.

Зокрема, чеська Служба безпеки та інформації заявила, що за минулі п'ять років виявила та припинила діяльність десятків російських і китайських агентів. У повідомленні BIS говориться, що в російському посольстві в Празі перебував цілий ряд шпигунів під виглядом дипломатів. У свою чергу, китайські агенти мали "майже необмеженими" ресурсами в галузі промислового шпигунства і при розгляді інтелектуальної власності. Хакерську атаку 2016 р. на чеський МЗС експерти з розвідки приписують російському ГРУ.

Крім жартів

Зрозуміло, що проблеми виникли і множаться не тільки у Абрамовича і його партнерів, але й у тих, хто намагається бути максимально лояльний Заходу - з недавнього знову стали циркулювати чутки про все більш рідкісному гості Москви Михайлом Фрідманом у зв'язку з можливими переговорами про продаж державним структурам Альфа-Банку.

Відносяться до цих чуток зі скепсисом, але Фрідман і його партнери, Петро Авен і Герман Хан, проводять левову частку свого часу далеко від холодного російського берега, нібито знаходяться у Путіна в опалі, і самі не проти остаточно розірвати зв'язки з РФ. Їх, зрозуміло, в британському чорному списку немає, хоча дискусії про причини їх відсутності будь-яких списках, крім "телефонної книги Кремля" авторства Держдепу річної давності, продовжують спалахувати. А ось ті, хто тепер фігурує в британському списку, добре розуміють, що ніякі каверзи всередині і зовні ОПЕК вже не допоможуть їм утримати своїх західних (і багатьох азіатських партнерів, шарахающихся від таких персонажів, як від прокажених.

Але наскільки вагомі нові лондонські загрози? Адже буквально кілька днів залишилося до доленосного голосування по угоді з ЄС, у разі провалу якого уряд Мей - щоб не заявляла прем'єр - може впасти. Втім, поки що спроби її вижити або налякати закінчувалися нічим - так що, як би там не було, до літа вона досидіти може, мало хто бажає нести ношу як м'якої, так і жорсткого абсурду Брекзита.

Проте сама постановка питання по Росії - ширше.

По-перше, торі, як прихильники Брекзита, так і його противники, і угруповання різного його змісту, а також чимала частина лейбористів і політиків від інших партій - все явно налаштовані проти Росії. Необхідність покарати Росію за її криваві злочини усвідомлюється всіма таборами (можливо, крім лідера лейбористів Джеремі Корбіна особисто - у нього на першому місці Ізраїль).

По-друге, лінія на жорстке протистояння РФ проявляється тепер у всіх країнах англосаксонського світу". У самій Великобританії раптом не пускають на фестиваль любителя терористів Охлобистіна (може його теж у МХАТ, як Прілепіна тепер?), а паралельно з резонансними заявами Лондона, раптовий удар по кремлівській мафії завдає Канберра.

Найближчим часом тепер вже і парламент Австралії розгляне законопроект про введення нових санкцій проти іноземних чиновників, які причетні до катастрофи рейсу МН17 та іншим міжнародним трагедій. Їм заборонять в'їзд (і за принципом доміно - в союзні країни) і можливість участі в бізнесі, відкриття рахунків (за принципом доміно - в союзних країнах).

Також автор законопроекту Майкл Данби запропонував заборонити іноземним політикам, причетним до корупційних скандалів, відправляти своїх дітей на навчання в Австралії або користуватися банками країни. До речі, якщо судити з прикладу мільярдера Штенгелова (господар згорілої в Кемерово "Зимової вишні"), то Австралія і Нова Зеландія - ласий і привабливий отнорок для російської мафії (краю ці "жирні" і "безтурботні", тому що і від уваги ЦРУ далеко - ну от, і це стало змінюватися).

До речі, можлива солідарність новозеландців і тривале охолодження у відносинах з Ізраїлем здатне знищити залишки "сколковских стартапів" - їх чекає доля пролетів декілька метрів російського БПЛА, знову насмешившего весь світ.

Не смішно сьогодні тільки шістьом фігурантам британського списку, тільки індивідуально контролюючим не менше 4% номінального доларового ВВП РФ і обнищавшим росіянам, з яких вичавлять ще кілька мільярдів доларів на утримання олігархів Володимира Путіна.

    Реклама на dsnews.ua