• USD 27.8
  • EUR 33.5
  • GBP 38.6
Спецпроєкти

Примус до чесності. Як російському спорту не дали "встати з колін"

Олімпіада в Південній Кореї пройде без російського триколора
Фото: AP
Фото: AP
Реклама на dsnews.ua

Допінг-епопея росіян завершилася у вівторок ввечері після оголошення в Лозанні (Швейцарія) вердикту виконкомом Міжнародного олімпійського комітету. В південнокорейський Пхенчан в 2018 р. зможуть поїхати лише "чисті" спортсмени, а виступати доведеться їм під нейтральним прапором - білим з олімпійськими кільцями. Крім того, Олімпіада в Сочі 2014 р. запам'ятається українцям не тільки тим, що вона проходила безпосередньо перед вторгненням країни-господині в Україну... Але ще й втратою Росією першого місця в загальнокомандному заліку.

Рішення, прийняте 14 членами виконкому, очолюваного Томасом Бахом, базувалося на доповідях двох комісій, якими керували Самуэель Шмід і Деніс Освальд. Вони, в свою чергу, вивчали звинувачення на адресу Росії з доповіді Всесвітнього антидопінгового агентства (WADA) під керівництвом Річарда Макларена. Комісія Освальда перевіряла допінг-проби росіян з Олімпіади-2014 в Сочі. В підсумку два десятки спортсменів визнані в порушенні антидопінгових правил на домашній Олімпіаді, що й опустило РФ відразу на четверте місце. Перша трійка: Норвегія, Канада, США.

Комісія екс-президента Швейцарії Шміда вивчала звинувачення в існуванні в РФ державної допінгової системи, в якій, крім безлічі спортсменів, брали активну участь співробітники мінспорту і спецслужб.

Що стосується роботи Макларена, чиє ім'я в Росії, очевидно, вже вимовляють з ненавистю, то свій звіт він представив ще в минулому році. А головним джерелом став колишній глава Московської антидопінгової лабораторії Григорій Родченков, що живе нині в США.

"Зрадник" Родченков

Після звинувачення Всесвітнього антидопінгового агентства у приховуванні застосування росіянами заборонених речовин Родченков подав у відставку з поста глави Московської антидопінгової лабораторії, переїхав в США в січні 2016 р., а навесні вже почав "зливати" The New York Times все про допінгу в РФ. Цей пан розповів дуже багато цікавого. По-перше, за його словами, в програму систематичного вживання допінгу були залучені більше тисячі спортсменів. По-друге, російські чиновники і спецслужби підміняли допінг-проби. По-третє, в процесі брав участь тепер колишній міністр спорту Віталій Мутко (так-так, той самий летмиспикфроммайхарт).

Родченков вів щоденник. І витяги з нього були наприкінці листопада опубліковані на сторінках NYT. Із записів стало відомо, що інформатор WADA 3 лютого 2014 р., за чотири дні до початку Ігор, в штаб-квартирі оргкомітету Олімпіади передав Мутко "список Дюшес" - список з десятків прізвищ атлетів, які вживали заборонені препарати і чиї допінг-проби потрібно було підмінити. Мутко тоді запропонував зберегти олімпійську лабораторію після Олімпійських ігор, щоб продовжити досліджувати можливості допінгу. Крім Мутко, про підміну знали заступник міністра спорту Юрій Нагорних і тодішня заступник директора Центру спортивної підготовки збірних команд Росії (ЦСП) Ірина Родіонова.

Реклама на dsnews.ua

Також стало відомо, що Нагорних просив Родченкова підмінити допінг-пробу на негативну української біатлоністки Віти Семеренко, яка в Сочі завоювала "золото" і "бронзу". Родченков відмовився, оскільки при аналізі такий допінг-проби стане ясно, що речовина підсипано, а не пройшло через організм спортсмена.

Речник Кремля Дмитро Пєсков відбивався мокрою ганчіркою: всі заперечуємо, Родченков і сам під слідством (російським). Але було пізно. В WADA і МОК міцно взялися за державну систему допінгу. 4 грудня слідчий WADA Гюнтер Юнгер по завершенні криміналістичної експертизи підтвердив факт існування такої програми.

У що це вилилося

І ось зимовим грудневим вечором на мальовничому узбережжі Женевського озера МОК прийняв рішення. Як зазначалося вище, участь в Іграх у Південній Кореї зможуть тільки спортсмени, не вляпавшиеся в допінг-скандал, не під прапором своєї країни, а замість "Союзу нерушимого" в їх честь буде грати олімпійський гімн. "Чистоту" атлетів визначатиме спеціальна комісія.

Російський Олімпійський комітет ще й оштрафували на $15 млн - у стільки оцінили витрати МОК на розслідування. Кошти підуть на розвиток глобальної антидопінгової системи. Є й персональні санкції: Мутко і Нагірних до кінця їх днів не будуть пускати на Олімпіади; колишній голова оргкомітету "Сочі-2014" Дмитро Чернишенко виключений з координаційної комісії Ігор-2022 в Пекіні; призупинено членство в МОК президента Олімпійського комітету Росії (ОКР) Олександра Жукова.

"Це була безпрецедентна атака на цілісність Олімпійських ігор та спорту. Пропорційні санкції за ці системні маніпуляції, огороджувальні "чистих" спортсменів, повинні підвести риску під цим руйнівним епізодом і послужити каталізатором для більш ефективної антидопінгової системи", - заявив, у свою чергу, президент МОК Томас Бах.

Реакція Росії

У РФ всі - від мала до велика - обурюються, погрожують, нарікають, падають духом і т. п. Так, особа російської дипломатії, одіозна Марія Захарова в Facebook написала: "Боляче? Дуже. Душею і серцем зараз з нашими спортсменами. Виживемо? Так". Підпорядкована Лаврова вірить, що рішення МОК - чергова безуспішна спроба "завалити Росію", яка сьогодні і в спорті, виявляється, встає з колін - відроджується як "спортивна держава".

"Мерзенне рішення. Немає сумніву, що це - частина загальної лінії Заходу на стримування Росії, - вторить їй глава комітету Ради Федерації з міжнародних справ Костянтин Косачов. - Перекупили зрадників, вибірково перетрясли пробірки тільки під одним прапором, організували істерику в ЗМІ. Іншого рішення МОК прийняти просто не міг, загнали за прапорці". До речі про "зрадників". Родченков, навіть незважаючи на програму захисту свідків, побоюється за своє життя: "до кінця життя змушений буде озиратися через плече". Хоча стверджує, що гордий рішенням виконкому МОК.

А член комітету Державної думи РФ з фізичної культури, спорту та молодіжної політики, президент Федерації керлінгу Росії (ФКР) Дмитро Свіщев переконаний, що рішення МОК негативно вплине на ціле покоління російських спортсменів. "Не можна було приймати таке серйозне рішення без жорстких підстав, спираючись на думку WADA або комісії Макларена, в основі яких лежать свідчення Родченкова. Це бездоказово", - глибокодумно сказав депутат.

Мутко вважає, що "всі рішення винесені комісією Дениса Освальда як під копірку і вони лише закріплюють тези Річарда Макларена про держпрограму підтримки допінгу в Росії і маніпуляціях з пробами". За його словами, виступ російських спортсменів під нейтральним прапором неприпустимо. "На Іграх повинен бути наш прапор, це комплексні змагання, тут є тонкощі. Але все одно в разі індивідуального запрошення кожному спортсмену доведеться вирішувати самому. І це буде важкий вибір. Спортсмени потом і кров'ю йшли до Олімпіади", - зазначив Мутко.

Так, зараз Росія всерйоз подумує, принаймні, ця ідея активно розганяється, - бойкотувати Олімпіаду. Холдинг ВГТРК ("Росія 1") і "Газпром-медіа" (холдинг "Матч ТВ") вже відмовилися транслювати Ігри. Думки щодо бойкоту розділилися. Є образа на державному рівні, так і особиста теж, але є і бажання брати участь спортсменів, оскільки вони, хоч і стали складовою політики Кремля, готувалися до Олімпіади. Наприклад, тренер збірної Росії по сноуборду Денис Тихомиров проти бойкоту: "Треба все-таки знайти можливість і хлопцям дати шанс. З позиції депутатів, звичайно, легко говорити, але в першу чергу треба розмовляти з тими, хто цього віддав безпосередньо купу часу, поту, крові, саме в цей чотириріччя, це напружена підготовка. Їм вже треба ставити пам'ятник за те, що вони тренувалися, незважаючи ні на що, на якісь чутки, вони продовжували готуватися, не опускаючи руки. Неважливо, який прапор, все одно вони наші російські спортсмени".

Насправді ж Москва ще може оскаржити вердикт МОК в Спортивному арбітражному суді (CAS) в Лозанні. Однак немає сенсу заперечувати, що Росія в спорті, як і в міжнародній політиці, з колін вставала як-то зовсім не так. І поплатилася за це.

    Реклама на dsnews.ua