• USD 28
  • EUR 33.5
  • GBP 38.6
Спецпроєкти

Вертолітний барон. Як Молдова подала приклад Україні

Реклама на dsnews.ua

Чому ми дозволяємо втягувати себе в мишачу метушню політиків і не бачимо справжніх героїв?

Новина про те, що в Молдові, в глухому райцентрі Криулень, поліція виявила підпільний цех з виробництва вертольотів "зовні ідентичних Ка-26", а в ньому - десять літальних апаратів різного ступеня готовності, призначених, за версією прокуратури, "для нелегального вивезення в країни СНД", пройшла майже непоміченою навіть в самій Молдові. Її затьмарив скандал з викраденням депутата від парламентської фракції Партії Соціалістів Штефана Гацкана, задумав перебігти у ворожий табір, в якому взяв участь президент Ігор Додон.

Звичайно, історія з Гацканом по-своєму теж чудова. Фактично, вона ставить жирну крапку на невдалої державності нашої сусідки - однієї з колишніх радянських республік, розірваної на шматки клановими інтересами, і, в цьому плані, заслуговує самого уважного розбору. Заслуговує хоча б тому, що і Україна сьогодні опинилася в кроці від такого ж сумного фінішу. Але виробництво вертольотів - в цій же самій Молдові, мафіозної, що деградувала, що впала у всьому в крайній занепад, з якого її не вивела ні програма партнерства з ЄС, ні допомогу Румунії, бачить в молдову отторгнутую частина румунського народу, ні миротворчі зусилля ОБСЄ на Дністрі; у Молдові, де безнадійно глухне і гине все добре і гарне, натомість пишно цвіте самий огидний совок, - це дійсно вражаюче. Це подвиг. Хід проти системи, проти всієї логіки молдавської дегенерації, яку молдавські політики, скоєно не відрізнити від молдавського криміналітету, вже майже три десятиліття намагаються видати за державне будівництво. Людина, додумавшийся до цього - і навіть просто вообразивший собі щось подібне - вже герой. Людина, організував таке виробництво - безсумнівний і прямий нащадок Ікара, або Прометея, або обох відразу. Зберіг (у Молдові, як йому це вдалося?!) найкращі якості своїх предків. Недарма ж молдавські прокурори обіцяють всім учасникам виробництва, і, в першу чергу, його організатору, відсидку від 3 до 10. За що? Ну, для початку - за підготовку контрабанди повітряних суден двома або більше особами (п. 5 ст. 248 КК РМ). Як завбачливі, однак, молдавські законодавці.

В даний час в ходу дві версії події.

За версією прокуратури, вертольоти - самі, що ні на є, натуральні. Всі виявлені вузли, а також двигуни - справжні, тільки корпусу саморобні. Вертольоти, до речі, трохи різні, хоча і виконані по одній і той же співвісної схеми. Само собою, ніяких сертифікатів, а отже, і привід для ще одного звинувачення. "Експерт також вказав, що це обладнання в разі експлуатації може становити підвищену небезпеку, так як для його складання використовували деталі, які не відповідають технічним вимогам авіаційної промисловості", - йдеться в повідомленні прокуратури.

За даними слідства, протягом п'яти років у цеху працювали близько 10 осіб, усі - жителі Придністров'я, благо Криулянский район розташований в безпосередній близькості від нього. Один із затриманих вже розповів, що деякі із зібраних вертольотів знаходилися в стадії випробувань.

За версією організатора виробництва, якогось Юрія Чебана, 64 років, мова йшла не про вертольотах, а про макетах, які він виготовляв для перевірки деяких своїх ідей. Випробування - так, йшли, але наземні, з метою подальшого отримання патенту. І, точно, за допомогою Google можна знайти кілька патентів на вузли вертольотів на ім'я Юрія Чебана, все правда за 2013 рік. Тобто, протягом наступних 7 років - або 5 років, якщо дотримуватися за версією прокурорів, Юрій Чебан проводилдоводку і випробування вдосконаленого їм редуктора.

Як аргумент на свій захист, Чебан, вдало уник арешту, і, тому що має можливість спілкуватися зі ЗМІ (його, на щастя для нього випадку, не виявилося вдома, коли за ним прийшли), заявив, що продати саморобний гелікоптер неможливо. Потрібна купа дозволів і сертифікатів. "А в себе вдома я можу будувати моделі все, що хочу. Я не порушую закон в цьому випадку", - заявив він, зазначивши, що за версією прокуратури, вертольоти лише планували продати контрабандно. Іншими словами, фактів продажу не було доведено - ну, а підготовку продажу ще треба довести.

Реклама на dsnews.ua

Чия версія справедлива - сказати складно. Джерело деталей до вертольотів зрозумілий - це все ті ж склади 14 армії в Придністров'ї. Семирічні експерименти без віддачі в якому б то не було вигляді виглядають дивно - дуже вже довготривалі і великі вкладення. І корпуси, і деталі вертольотів, і праця робітників - все це коштує грошей. Чебан, правда стверджує, що робітників було не 10 чоловік, а тільки він з сином, плюс друзі допомагали, але, чесно кажучи, виглядає непереконливо. Щодо дозволів та сертифікатів - тут теж, дивлячись кому продавати такий вертоліт, і з якими цілями. Інший раз "лівий" літальний апарат, історію якого неможливо простежити в принципі - саме те, що потрібно. Де його тримати? У спустілому сільській місцевості, що в Молдові, що в Придністров'ї, що в Одеській області, вертоліт заховати цілком можливо. Ну, а контрабанду, як спосіб заробітку, ще ніхто не відміняв.

З іншого боку, щоб виробництво було рентабельним протягом аж п'яти років, повинні, ймовірно, бути продані вертольоти? А їх поки що не знайшли. Загалом, темне це діло.

Однак, вертоліт все ж не верстат для друкування доларів, і не автомат. І, якщо явний кримінал не доведений (а він поки що не доведено!), нормальна держава, зацікавлене у власному розвитку, повинно було б надати такому умільцю максимум підтримки. Допомогти легалізуватися. Звільнити на певний час від податків. Словом, зробити все, щоб йому було вигідно працювати легально, ніж нелегально. Це було б правильно зробити в будь-якому випадку: і якщо мова йде про винахідницької діяльності, і якщо в цеху дійсно збиралися вертольоти для наступного продажу, що, швидше за все, і було. Ну було і було - але не доведено, і ніхто не скаржився, і ніяких злочинних дій теж не виявлено. А що вертольоти - так, зрештою, що тут дивного? Автомобіль, побудований самостійно вже нікого не дивує. Чому б не побудувати і вертоліт, при наявності необхідних механізмів, які лежали на складах, непідконтрольних, до речі, Молдові? Чому б не дати людині можливість будувати вертольоти, якщо він може і хоче цим займатися? Механізми та двигуни, до речі, цілком можна було б сертифікувати - знову ж, при бажанні. Вони адже заводські, а не на коліні в гаражі зроблені.

Але ніякого бажання діяти так у влади Молдови немає. І інтересу немає, бо отримати з Чебана хабар неможливо. Є, до речі, є підозра, що саме з цієї причини справі і дали хід: засікли підпільний цех, прикинули що до чого, прийшли і попросили поділитися - але запросили непомірно багато.

Як би те ні було, але зараз у влади Молдови є більш важливі турботи: в парламенті руйнується більшість, а на горизонті маячать дострокові вибори. Все настільки серйозно, що президентові країни довелося особисто брати участь в операції з викрадення і вивезення з Молдови незручного йому депутата Гацкана. Або навіть в його ліквідації, що теж не виключено.

Яке відношення все це має до України? Так саме пряме. Злучити така історія у нас - і реакція влади була б рівно тією ж самою. Заборонити завжди простіше. Не до вас, винахідники, сидіть і мовчіть, ми тут влада в черговий раз ділимо. Власне кажучи, такі історії з тими, хто намагається організувати щось нове, незвичайне, таке, що можна обкласти даниною, постійно трапляються. Просто вони проходять непоміченими, а випадок з вертольотами дуже яскравий. У цьому плані Україна схожа на Молдову. Хіба що вже без вертольотів - особливо після продажу "Мотор Січ". Втім, і це окрема історія.

Хоча, як знати, як знати... Може бути, ми ще почуємо і про українця, який зібрав у себе в гаражі щось таке, на чому можна полетіти від зеленої туги, все щільніше накриває Україну.

    Реклама на dsnews.ua