• USD 29.3
  • EUR 31.3
  • GBP 36.8
Спецпроєкти

Методика для Додика. Чому візит Лаврова в Сараєво закінчився скандалом

Уже не перший рік Кремль намагається розпалити нову війну на Балканах. Тих, кому це не подобається, Лавров вважає "несамостійними"

Сергій Лавров і Мілорад Додік на спільній прес-конференції в Сараєво 14 грудня 2020 р.
Сергій Лавров і Мілорад Додік на спільній прес-конференції в Сараєво 14 грудня 2020 р. / EPA/UPG
Реклама на dsnews.ua

Глава російського МЗС Сергій Лавров побував 14-15 грудня з робочим візитом в Боснії і Герцеговині (БіГ). Візит співпав за часом з 25-річчям укладення Дейтонської угоди, і Лавров в ході поїздки критично висловився про "збереженні зовнішнього протекторату над незалежною Боснією і Герцеговиною", заявивши, що нагляд, здійснюваний через апарат Верховного представника, вичерпав себе і "перетворився на стримуючий фактор ".

Крім того, Лавров привітав резолюцію парламенту Республіки Сербської про військовий нейтралітет БіГ, що викликало дипломатичний скандал. У відповідь Лавров, у звичайній для російської дипломатії хамській манері, заявив про "несамостійності" критикуючих його політиків.

У чому ж суть російської провокації і чому вона небезпечна?

Складені Боснія і Герцеговина

В ході громадянської війни, що почалася за підсумками розпаду Югославії в 1992 р., Боснія і Герцеговина виявилася "сухим залишком" — найскладнішим регіоном, що погано піддається замиренню. Нарешті, в 1995 р., на американській військовій базі в Дейтоні, було прийнято мирну угоду, яка й поклала край бойовим діям.

Світ вийшов худим і нестійким, а держава, що виникла на основі Дейтонських угод, — складною і суперечливою. Парламентська республіка БіГ складається з Федерації Боснії і Герцеговини (ФБіГ) — притому федерації саме етнічної, а не територіальної, Республіки Сербської (РС) і округу Брчко (ПРО), який був водночас частиною як ФБіГ, так і РС.

Реклама на dsnews.ua

Офіційна столиця Сараєво також поділена між ФБіГ і РС, але при цьому у РС є і своя, правда, напівофіційна, столиця, Баня-Лука.

Крім парламенту БіГ є також парламенти ФБіГ, РС і ПРО, а президент БіГ існує в троїстої формі Президії Боснії і Герцеговини (ПБіГ) з трьох осіб, в якому босняк і хорват від ФБіГ і серб від РС головують по черзі, змінюючись кожні 8 місяців.

Щоб ця конструкція, зведена на хиткому ґрунті післявоєнних образ, не вибухнула, і був встановлений пост Верховного представника по Боснії і Герцеговині (ВПБіГ), що призначається Радою за виконання мирної угоди (СВМ), куди, до речі, входить і Росія. ВПБіГ володіє широкими повноваженнями, підзвітний тільки СВМ і може скасовувати рішення будь-якої влади БіГ, а також її складових частин, і відправляти у відставку будь-яких чиновників, якщо їх дії, на його думку, несуть загрозу миру.

Але це в теорії. На практиці ВПБіГ повинен діяти дуже обережно і зважено, виходячи, в першу чергу, з принципу "не нашкодь".

На початку 2007 р. СВМ вирішив було припинити мандат ВПБіГ з 30 червня 2008 р., але вже в лютому 2008-го скасував це рішення, продовживши мандат на невизначений термін. Закінчення мандата ув'язано з довгим списком умов, що гарантують стійкість БіГ, до виконання якого поки ще дуже далеко. Законсервований 25 років тому конфлікт залишається невирішеним, і протиріччя між сербами і двома іншими громадами зберігаються.

Головний фактор нестабільності

Так, саме так: між сербами і двома іншими громадами. Рівно такою же була і розстановка сил у громадянській війні, зупиненої Дейтонськими угодами 25 років тому.

Сербія і сьогодні залишається балканським варіантом Росії, з повним набором імперських образ і амбіцій, але, на щастя для її сусідів, без ядерної зброї. Однак за спиною Белграда виразно вимальовується Москва, у якій ядерна зброя є, і яка прямо зацікавлена в новій балканській війні.

Звичайно, Сербія сьогодні, безумовно, неоднорідна. У ній є як сили, які бажають перегорнути імперську сторінку історії, так і інші сили, які мріють про реванш.

Важливо:

Але в Республіці Сербській, самопроголошеному аналогу ДНР-ЛНР, досягшего визнання в рамках БіГ, неоімперські сили відверто домінують. Цей факт, до речі, зримо демонструє крайню згубність визнання сепаратистських республік, застерігаючи від подібної помилки Україну. Влада РС всіх рівнів, а також представник РС в ПБіГ Мілорад Додік, екс-президент РС, її головний яструб і проросійська маріонетка, відкрито ведуть справу до нового конфлікту. Як і раніше блокується повернення в РС біженців, вигнаних з неї в ході сербських етнічних чисток. Додік відкрито називає помилкою створення Боснії і Герцеговини, закликає розділити країну на три частини — сербську, боснійську і хорватську (дивимося на карту — наскільки це можливо) і неодноразово заявляв про намір РС не допустити вступу БіГ в НАТО. Словом, все як завжди, — нормальний набір промосковського реваншиста.

Все йде за планом

Зустріч Лаврова з Додіком як з членом ПБіГ від сербів пройшла без передбаченого етикетом державного прапора Боснії і Герцеговини. Були поставлені тільки російський прапор і прапор Республіки Сербської, яка є не самостійною державою, а лише частиною БіГ, і саме в БіГ, а не в РС Лавров прибув з візитом. Лавров також привітав резолюцію парламенту РС про військовий нейтралітет БіГ — пряму атаку на вступ БіГ в НАТО, причому, з точки зору конституції БІГ, незаконну: зовнішньополітичні питання у відання парламенту РС не входять.

Така поведінка московського гостя було відкритим і прорахованим виразом неповаги до БіГ і демонстрацією підтримки сербського сепаратизму. Природно, що після цього два інших члена ПБіГ, Желько Комсіч і Сефік Джаферовіч, відмовилися зустрічатися з Лавровим. Така реакція була передбачуваною і безальтернативною. Говорячи ж про їх "залежність", Лавров, ймовірно, хотів поставити їм у приклад "незалежну" московську маріонетку Додика.

Ручні серби для брудних справ

Росія вже не перший рік із залізною послідовністю готує Балкани до нового вибуху. Друга Балканська війна потрібна їй, щоб відвернути увагу від агресії проти колишніх республік СРСР і, в першу чергу, України. Надалі, запропонувавши себе на роль ефективного миротворця на Балканах, Кремль розраховує виторгувати зняття донбаських і кримських санкцій. Ефективність московськоїмиротворчості буде гарантована тим, що війну розв'яжуть російські проксі. Одним з кандидатів на цю роль і є Республіка Сербська. При цьому значимість РС для Кремля, після провалу путчу в Чорногорії, а слідом — і спроб дестабілізувати Македонію, істотно зросла.

І Москва крок за кроком готує Додика на роль "маленького Мілошевича". Так, ще два роки тому, боснійське видання Žurnal повідомляло про підготовку в Росії для РС загонів найманців, переважно з кримінального середовища, які повинні були скласти кістяк особистої армії Додика. Тоді ця історія підозріло швидко заглохла, не отримавши розвитку.

Звичайно, Додік відіграє свої інтереси і пам'ятає, як закінчив Мілошевич. Якийсь час йому вдавалося розводити Кремль, отримуючи реальну підтримку за ефемерні обіцянки. Але, схоже, Москва знайшла спосіб спонукати Додика платити за рахунками, і йому вже не вдається ухилятися від зобов'язань. Це видно по тому, що поведінка Додика стає все більш провокуючою і зухвалою. Треба думати, що і зараз, після візиту Лаврова, більше схожого на інспекторську поїздку для огляду сил та роздачі вказівок, ми побачимо щось нове в поведінці ватажка сербських сепаратистів. Лавров просто не міг не привезти йому нових методичок, а демонстративний скандал, влаштований головою російського МЗС, явно був розрахований на те, щоб надати Додіку впевненості в його майбутньої безкарності. Якщо не на батьківщині, то, прінаймні, в Ростові або Підмосков'ї.

    Реклама на dsnews.ua