• USD 28.2
  • EUR 34.1
  • GBP 38.6
Спецпроєкти

Мікулаш скінчився. Чим завершиться новий раунд протистояння України та Угорщини

Київ заборонив в'їзд на територію України угорському чиновнику, відповідальному за гуманітарну політику свого уряду на Закарпатті

Національний прапор Угорщини
Національний прапор Угорщини
Реклама на dsnews.ua

Іштван Марю, уповноважений глави МЗС Угорщини, відповідальний за розвиток співпраці між областю Саболч-Сатмар-Берег та Закарпаттям (якщо простіше — "куратор Закарпаття" в Будапешті) не зміг потрапити на територію України.

Вчора, 24 листопада, український МЗС заявив, що після зустрічі з прикордонниками на КПП "Берегшурань-Лужанка" Марю був змушений вирушити додому.

Причина: йому на три роки заборонений в'їзд в Україну в зв'язку з втручанням в місцеві вибори.

В українському Міністерстві закордонних справ зазначили, що для таких випадків Київ не зобов'язаний попереджати іноземного громадянина про прийняте в його відношенні рішенні про заборону в'їзду. Про це він зможе дізнатися вже безпосередньо, приїхавши на КПП.

Втім, очевидно, передбачаючи такий поворот, Будапешт, як повідомляє "Європейська правда", все одно офіційно повідомив українську сторону про майбутній візит.

Хоча, безумовно, прекрасно розуміли, що після скандалу, що стався в кінці жовтня, Марю, як і держсекретаря Угорщини з питань національної політики Яноша Потапі, в Україну не впустять через їх надмірно активну участь у внутрішній політиці України.

Угорський Святий Миколай

Реклама на dsnews.ua

Іштван Марю в закарпатській політиці з'явився не вчора. Діє він там в інтересах угорського уряду вже давно.

Та й не вперше опиняється в центрі дипломатичного скандалу.

Наприклад, влітку 2018 року, коли його вирішили призначити "куратором Закарпаття", Україна принаймні обурило офіційне найменування його посади — "уповноважений по Закарпаттю", що розцінювалося як пряме посягання уряду Віктора Орбана на українську область.

Під тиском Києва Будапешт все ж змінив назву посади на те, яке наводилося вище. Воно стало довшим, незрозумілішим на перший погляд, але сама суть поста і функціоналу Марю залишився все тим же. Він — нянька українського Закарпаття, де лобіює угорський порядок денний.

Іштван Марю — один з рупорів МЗС Угорщини, який регулярно доносить до Києва позицію Будапешта щодо українського мовного закону.

При цьому відповідальність за практично всю гуманітарну політику Угорщини в Закарпатській області дозволяє йому, точніше, дозволяла бувати там частіше, ніж удома — інколи кілька разів на тиждень.

Ясна річ, що разом з форинтами він привозив в український регіон і певні ідеологеми, які тим краще заходили в уми місцевих угорців, чим більше суми надходили з Будапешта.

А фінансування своїх співвітчизників за кордоном — це один з наріжних каменів угорської зовнішньої політики. У Будапешті цього навіть не приховують.

Так, Марю в інтерв'ю журналістам в 2018 р. говорив, що криза у відносинах між Україною і Угорщиною — не привід відмовлятися від гуманітарних, фінансових програм, а, навпаки, слід "ще більше посилити допомогу".

"З 2019 року вона насправді подвоїться. Угорщина не має меж для фінансування угорців Закарпаття", — цитує його "Укрінформ".

Зростаюча популярність Марю на Закарпатті дозволяла йому стверджувати, що регіон в цілому його приймає.

"Якщо тоді на мене на кордоні дивилися як на ворога, — хвалився чиновник в тому ж 2018 р. — то зараз — як на Мікулаша (угорського та чеського Святого Миколая)".

Правда, самопроголошене земне втілення Сент Мікулаша виявилося неспроможним довго подобатися українським прикордонникам і уряду.

Чаша терпіння була переповнена 25 жовтня, тобто в день місцевих виборів, які, між іншим, президентська партія "Слуга народу" програла з тріском місцевим популярним лідерам.

Так чому б Банковій не бути жорсткішою хоча б з тими, хто має якусь причетність до поразки?

Угорські чиновники, в тому числі глава МЗС Петер Сійярто, відкрито агітували за місцеву політсилу — "КМКС" Партія угорців України" ("Товариство угорської культури Закарпаття — Партія угорців України"), представники якої отримали цілком пристойний результат на місцевих виборах.

Українське зовнішньополітичне відомство пообіцяло Будапешту жорстку реакцію у відповідь на втручання в українські вибори.

Ось ця заборона на в'їзд для Марю і Потапі, по всій видимості, є цією самою відповіддю, або однією з її складових.

Принишклий Будапешт

Ще відносно недавно Угорщина у відповідь на дії української сторони відповіла б дзеркально, присмачивши рішення порцією правопопулістської риторики.

Тепер же Сийярто обмежився нотою протесту, врученою українському послу, і відеозверненням в Facebook, в якому поскаржився на те, що ще "два з половиною тижні тому" домовився з главою МЗС України Дмитром Кулебою залишити позаду виниклу напруженість у відносинах і "зосередитися на позитивних питаннях "заради створення" загальної історії успіху ".

Заборона на в'їзд для Марю угорського міністра засмутила, але він підкреслює, що уряд Угорщини "як і раніше, відкритий і готовий до співпраці".

І ніяких загроз. Принаймні, прямих. Але є завуальовані.

Зокрема, все той же Іштван Марю відразу після того, як його завернули на українському кордоні, повідомив, що відправляється в угорське місто Ньередьхаза — "рятувати українську кафедру" в одному з місцевих вузів.

Виглядає цей жест як цілком явний натяк: Будапешт може як спонсорувати, так і "прикрити" українську кафедру. Або взагалі нічого не робити і дати їй померти від коронавирусу (ресурси-то можуть знадобитися і для більш важливих справ). Так що це, мабуть, одне і те ж.

Однак загалом і в цілому риторика офіційного Будапешта стала набагато м'якшою. Це може свідчити про розуміння угорською стороною, що її позиції в конфлікті, який виник навколо українських виборів, слабкі. І Києву, в принципі, не складе особливих труднощів довести, та так, щоб почули в Брюсселі, факт втручання у внутрішні справи України.

Без Дональда

Далеко не останню роль у формуванні нинішньої зовнішньої політики Угорщини відіграють і результати виборів в США, де за результатами обраний президентом демократ Джо Байден.

І це погана новина для європейських популістів в цілому і для Віктора Орбана зокрема, оскільки у нього, по більшій частині, склалися досить добрі стосунки з 45-м президентом Сполучених Штатів.

Але тепер в Білий дім приходить Байден — віце-президент Барака Обами, чиє президентство для уряду Угорщини було повно неприємних сюрпризів і заяв.

Один з них — це введення санкцій в 2014 р. щодо шести чиновників з оточення Орбана, викритих у корупції. Причому корупційна зараза завдяки їм проникла в ряд інститутів і компаній, які представляли в Угорщині інтереси США.

Угорська преса тоді писала, що чиновники, за деякими даними, вимагали від цих компаній хабара.

Критикував Обама Орбана і за інші корупційні схеми. Наприклад, за розпил державних коштів, а також грошей Євросоюзу при розвитку туристичного курорту в місті Кестхей на озері Балатон.

Згідно з розслідуванням Reuters, з бюджету Угорщини на туристичні проекти на території всієї країни в 2014 р. було виділено більше $3 млрд, з яких половина пішла на Балатон. 40% від цих $1,4 млрд — це кошти ЄС.

А освоїли ці кошти наближені до Орбана бізнесмени. Наприклад, друг дитинства Лорінк Месарош і його ділові партнери, а також зять Орбана Іштван Тіборц.

Найцікавіше в цій історії те, що сам Орбан, який доклав стільки зусиль для популяризації озера Балатон як туристичного об'єкту, цьому курорту вважає за краще зарубіжні.

Вже цього літа його викрили в лицемірстві, коли прем'єр закликав усіх, зважаючи на пандемію, відпочивати на Балатоні, але сам, за даними хорватського видання Jutarnji List, відпочивав на яхті на Адріатичному морі поблизу берегів Хорватії.

Адріатику, згідно журналістському розслідуванню Átlátszó, вибрав і Петер Сійярто. Свою відпустку він провів на люксової яхті угорського магната Ласло Сіі, оренду якої на свою зарплату ніяк собі дозволити не міг.

А це вже ознака корупції. Втім, вона давно супроводжує весь уряд Орбана, який регулярно допомагав своєму оточенню за рахунок державної скарбниці.

Трамп на це, а також на дружбу Будапешта з Росією, закривав очі. Байден же швидше продовжить лінію Обами. Тим більше що ще під час своєї кампанії невтішно відгукувався про уряд Віктора Орбана і інших правопопулістів Європи на кшталт польської правлячої партії Ярослава Качинського — "Право і Справедливість".

Президентство Байдена відкриває перед Україною можливість трохи зменшити запал кабміну Орбана стосовно втручання в українську політику.

Нехай не в тісній координації з Білим домом, оскільки Банкова все ж зуміла погіршити відносини з демократами на догоду Трампу, але потенційна порка Орбана адміністрацією Байдена буде відмінним фоном і інструментом для проштовхування українського порядку денного.

    Реклама на dsnews.ua