• USD 28.4
  • EUR 33.7
  • GBP 37.8
Спецпроєкти

На зрозумілій мові. Чому афрофранцузы не вимагають вибачень від чеченців

Поки США і ЄС накрила хвиля агресивного чорного расизму, чеченці у французькому Діжоні по-своєму встановлюють расовий світ. Їх досвід заслуговує на вивчення
В Діжоні чотири дні тривали міжетнічні зіткнення чеченців і місцевих жителів. Фото: EPA/UPG
В Діжоні чотири дні тривали міжетнічні зіткнення чеченців і місцевих жителів. Фото: EPA/UPG
Реклама на dsnews.ua

Тихе життя Діжона - невеликого містечка у французькому департаменті Кот-д'ор, з населенням близько 155 тис. осіб - закінчилася в ніч на суботу, 13 червня. Кілька десятків білих чоловіків напали на місцеву кальян, відвідувану вихідцями з Північної Африки, побивши її відвідувачів арматурними прутами і бейсбольними бітами. Поліція симулювала розгін масової бійки за допомогою сльозогінного газу, але, судячи з того, що ніхто затриманий не був, в безпосередній контакт з нападниками вважала за краще не вступати. Швидко з'ясувалося, що розбирання влаштували представники чеченської громади у Франції у зв'язку з побиттям 16-річного чеченського підлітка наркоторговцем з Північної Африки. Побитий зараз перебуває у важкому стані. Метою нападників було отримання інформації про місцезнаходження винуватця побиття.

Зрозуміло, чеченська громада в самому Діжоні не так вже велика. Просто після випадку з підлітком туди з'їхалися чеченці з усього ЄС, щоб приблизно покарати винного.

Напевно - майже напевно - в цій історії багато чого залишається за кадром. Можливо, що підліток був з особливо шанованої родини. Можливо, до наркоторговцям-африканцям з Діжона у чеченців накопичилося чимало питань, і історія з побиттям стала останньою краплею. Не можна виключати навіть того, що побиття підлітка стало наслідком конкуренції з якоюсь групою чеченців у вузькій ніші торгівлі наркотиками - в кінці кінців, чеченська громада ніде не являє собою диво законослухняності. Але при всьому при цьому факт залишається фактом: чорний відморозок, який підняв руку на білого юнака і впевнений в своїй безкарності - швидше за все, ще й тому, що його надихнула світова прем'єра Black Lives Matter (BLM), з білими, котрі стоять на колінах і принижено извиняющимися за колективну білу провину, з поваленими пам'ятниками і розграбованими магазинами - нарвався на неабиякий відсіч. Його шукають, і дуже наполегливо. І якщо у нього не вистачило розуму відразу ж сховатися де-небудь в північноафриканській глибинці, ймовірно, знайдуть. Є навіть ймовірність, що дістануть і в Африці.

При цьому чеченська громада, не довіряючись чутками, абсолютно ясно позначила свою присутність і свої цілі. В інтерв'ю місцевій газеті Le Bien Public якийсь чоловік, який представився вихідцем з Чечні, пояснив причини конфлікту. "Нас було близько 100 чоловік з усієї Франції, а також з Бельгії та Німеччини. Ми не збиралися разграблять місто або розстрілювати людей", - сказав він. Аналогічну інформацію дали поліції і представники чеченської громади.

За чутками, через добу була зроблена спроба переговорів між чеченцями і африканцями, але вона закінчилася перестрілкою. У всякому разі, в ту ж ніч був поранений керуючий піцерією на околиці району Грезиль, населеного переважно африканцями. Потім, 14 і 15 червня хвилювання в Діжоні продовжилися, а кількість чеченців на вулицях досягло приблизно 150. Було спалено кілька автомобілів, але, судячи з усього, не яких-небудь, а належали цілком конкретним особам.

У відповідь афроафриканцы спробували мляво протестувати і навіть закидали камінням машину журналістів місцевого каналу France 3, яких, на відміну від чеченців, не боялися, не поважали.

МВС Франції виступило із заявою, витриманим в класичному стилі "слідство на єдино вірному шляху, товариші", описаному у Сергія Довлатова: "розпочато розслідування з метою встановити обставини, при яких сталися зіткнення, встановити особи всіх причетних до неприпустимих дій і притягнути їх до відповідальності". В місто для відновлення порядку були направлені понад 100 співробітників поліції з інших регіонів. Але, судячи з усього, вони мають присікати не стільки адресні дії чеченців, скільки спроби африканців організувати заворушення під виглядом протестів. У всякому разі, префект Діжона Бернард Шмельц вже заявив, що заворушення в понеділок не були результатом дій чеченської громади.

Реклама на dsnews.ua

З префектом не згоден муніципальний радник Діжона Хамід ель-Хассуни, що звинувачує чиновників у бездіяльності. Це різко дисонує з закликами BLM і підтримуючих їх ліваків "розпустити поліцію". "Я звинувачую префекта в тому, що він відмовився від мешканців району Грезиль!, - написав ель-Хассуни в Facebook. - Я звинувачую ЗМІ у брехні і поширення ненависті: справа не в торгівлі наркотиками і війні спільнот! (а в чому тоді, чому не написав? - прим. "ДС") Я знаю тільки одне співтовариство, державне співтовариство!".

Ель-Хассуни також заявивши, що за останні три дні 8000 жителів Діжона "пройшли через пекло" (мова, очевидно, йшла про чорних мешканців. - прим. "ДС"), а комісар поліції і чиновники "експлуатують насильство" і повинні понести відповідальність за ці події. "Держава - це гарантія, - вторять ель-Хассуни коментатори його поста. - Безпека - його прерогатива!".

Про "жорстокості поліції", з-за якої після смерті Джорджа Флойда в США почалися протести також і у Франції, ніхто з коментаторів навіть не заїкався. Схоже, що на тлі перспективи зіткнутися з розлюченими чеченцями поліцейська жорстокість їх вже не лякала.

Прокурор Діжона відкинув звинувачення ель-Хассуни, заявивши, що у нього "не було враження, що держава здалася", і що поліція провела "максимальну мобілізацію". А Шмельц, відповідаючи раднику, випустив прес-реліз, в якому закликав всіх зберігати спокій і не "зловживати словами", щоб не погіршити ситуацію, заявив: "Поліція і жандарми виконали свій обов'язок суворо професійно в такій складній ситуації".

Між тим чеченці дещо пом'якшили початкові вимоги: вони вже готові задовольнитися покаранням винуватців їх власною громадою і взяли паузу, давши вихідцям з Магрибу шанс завершити конфлікт таким способом. Це викликало конфлікт в середовищі африканців, так що до заворушень у понеділок чеченці прямого відношення не мали, і в них безпосередньо участі не брали. "Ми не визначили жодного зовнішнього присутності, це люди з Діжона", - заявив з цього приводу Шмельц.

Історія в Діжоні досить наочно показала, що для соціалізації маргінальних інокультурних сверхчеловеков досить зовсім невеликих, але точно докладених зусиль. Африканці з Діжона вже не проти держави і навіть вимагають від поліції активніше виконувати свої функції. Ймовірно, вони не стануть тепер заперечувати і проти того, що французький уряд під тиском працівників поліції скасував у понеділок заборона на застосування задушливих прийомів по відношенню до осіб, що чинять опір при арешті.

Французькі поліцейські профспілки відповіли на заборону застосування задушливих прийомів п'ятьма днями протестів, заявивши, що це рішення позбавляє їх ключового інструменту для придушення опору затримуваних і піддає додаткової небезпеки життя співробітників поліції. Крім того, їх обурило порівняння з поліцією в США і звинувачення у підтримці ідей білого переваги.

У підсумку було прийнято компромісне рішення. У поліцейських школах не будуть більше навчати задушливих прийомів (тобто вони будуть передаватися неформально, від старослуживих до новачків, вже за місцем служби. - прим. "ДС"), але їх можна буде використовувати з обережністю", до тих пір, "поки не будуть знайдені альтернативи". Поліцейські профспілки вітали цю зміну.

    Реклама на dsnews.ua