• USD 39.4
  • EUR 42
  • GBP 49.1
Спецпроєкти

Зрозумілою мовою. Чому афрофранцузи не вимагають вибачень від чеченців

Поки США і ЄС накрила хвиля агресивного чорного расизму, чеченці у французькому Діжоні по-своєму встановлюють расовий мир. Їх досвід заслуговує на вивчення

У Діжоні чотири дні тривали міжетнічні зіткнення чеченців і місцевих жителів. Фото: EPA/UPG
У Діжоні чотири дні тривали міжетнічні зіткнення чеченців і місцевих жителів. Фото: EPA/UPG
Реклама на dsnews.ua

Тихе життя Діжона - невеликого містечка у французькому департаменті Кот-д'Ор з населенням близько 155 тис. осіб - закінчилося в ніч на суботу, 13 червня. Кілька десятків білих чоловіків напали на місцеву кальянну, відвідувану вихідцями з Північної Африки, побивши її відвідувачів арматурними прутами і бейсбольними бітами. Поліція симулювала розгін масової бійки за допомогою сльозогінного газу, але, судячи з того, що ніхто затриманий не був, в безпосередній контакт з нападниками вважала за краще не вступати. Швидко з'ясувалося, що розбірки влаштували представники чеченської громади у Франції у зв'язку з побиттям 16-річного чеченського підлітка наркоторгівцем з Північної Африки. Побитий зараз перебуває у важкому стані. Метою нападників було отримання інформації про місцезнаходження винуватця побиття.

Зрозуміло, чеченська громада в самому Діжоні не така вже велика. Просто після випадку з підлітком туди з'їхалися чеченці з усього ЄС, щоб зразково покарати винного.

Напевно - майже напевно - в цій історії багато чого залишається за кадром. Можливо, що підліток був з особливо шанованої родини. Можливо, до наркоторгівців-африканців з Діжона у чеченців накопичилося чимало питань, і історія з побиттям стала останньою краплею. Не можна виключати навіть того, що побиття підлітка стало наслідком конкуренції з якоюсь групою чеченців у вузькій ніші торгівлі наркотиками - врешті-решт, чеченська громада ніде не являє собою диво законослухняності. Але попри все це факт залишається фактом: чорний відморозок, який підняв руку на білого юнака і впевнений у своїй безкарності - імовірно, ще й тому, що його надихнула світова прем'єра Black Lives Matter (BLM), з білими, котрі стоять на колінах і принижено вибачаються за колективну білу провину, з поваленими пам'ятниками і розграбованими магазинами, - нарвався на неабияку відсіч. Його шукають, і дуже наполегливо. І якщо у нього не вистачило розуму відразу ж сховатися де-небудь в північноафриканській глибинці, ймовірно, знайдуть. Є навіть ймовірність, що дістануть і в Африці.

При цьому чеченська громада, не довіряючи чуткам, абсолютно зрозуміло позначила свою присутність і свої цілі. В інтерв'ю місцевій газеті Le Bien Public якийсь чоловік, що представився вихідцем з Чечні, пояснив причини конфлікту. "Нас було близько 100 чоловік з усієї Франції, а також з Бельгії та Німеччини. Ми не збиралися грабувати місто або розстрілювати людей", - сказав він. Аналогічну інформацію дали поліції і представники чеченської громади.

За чутками, через добу була зроблена спроба переговорів між чеченцями і африканцями, але вона закінчилася перестрілкою. В усякому разі, тієї ночі був поранений керуючий піцерією на околиці району Грезіль, населеного переважно африканцями. Потім, 14 і 15 червня, хвилювання в Діжоні продовжилися, а кількість чеченців на вулицях досягла приблизно 150. Було спалено кілька автомобілів, але, судячи з усього, не яких-небудь, а тих, що належали цілком конкретним особам.

У відповідь афроафриканці спробували мляво протестувати і навіть закидали камінням машину журналістів місцевого каналу France 3, яких, на відміну від чеченців, не боялися, не поважали.

МВС Франції виступило із заявою, витриманою в класичному стилі "слідство на єдино вірному шляху, товариші", описаному у Сергія Довлатова: "розпочато розслідування з метою встановити обставини, за яких сталися зіткнення, встановити особи всіх причетних до неприпустимих дій і притягнути їх до відповідальності". В місто для відновлення порядку були направлені понад 100 співробітників поліції з інших регіонів. Але, судячи з усього, вони мають присікати не стільки адресні дії чеченців, скільки спроби африканців організувати заворушення під виглядом протестів. У всякому разі, префект Діжона Бернард Шмельц уже заявив, що заворушення в понеділок не були результатом дій чеченської громади.

Реклама на dsnews.ua

З префектом не згоден муніципальний радник Діжона Хамід ель-Хассуні, який звинувачує чиновників у бездіяльності. Це різко дисонує з закликами BLM і ліваків, що їх підтримують, "розпустити поліцію". "Я звинувачую префекта в тому, що він відмовився від мешканців району Грезіль! - написав ель-Хассуні в Facebook. - Я звинувачую ЗМІ у брехні і поширенні ненависті: справа не в торгівлі наркотиками і війні спільнот (а в чому тоді, чому не написав? - "ДС")! Я знаю тільки одне співтовариство, державне співтовариство!"

Ель-Хассуні також заявив, що за останні три дні 8000 жителів Діжона "пройшли через пекло" (йшлося, очевидно, про чорних мешканців. - "ДС"), а комісар поліції і чиновники "експлуатують насильство" і повинні понести відповідальність за ці події. "Держава - це гарантія, - вторять ель-Хассуні коментатори його поста. - Безпека - його прерогатива!"

Про "жорстокості поліції", через яку після смерті Джорджа Флойда в США почалися протести також і у Франції, ніхто з коментаторів навіть не заїкався. Схоже, що на тлі перспективи зіткнутися з розлюченими чеченцями поліцейська жорстокість їх уже не лякала.

Прокурор Діжона відкинув звинувачення ель-Хассуні, заявивши, що у нього "не було враження, що держава здалася" і що поліція провела "максимальну мобілізацію". А Шмельц, відповідаючи раднику, випустив прес-реліз, в якому закликав усіх зберігати спокій і не "зловживати словами", щоб не погіршити ситуацію, заявив: "Поліція і жандарми виконали свій обов'язок суворо професійно в такій складній ситуації".

Між тим чеченці дещо пом'якшили початкові вимоги: вони вже готові задовольнитися покаранням винуватців їх власною громадою і взяли паузу, давши вихідцям з Магрибу шанс завершити конфлікт таким способом. Це призвело до конфлікту в середовищі африканців, тому до заворушень у понеділок чеченці прямого відношення не мали і в них безпосередньо участі не брали. "Ми не визначили жодної зовнішньої присутності, це люди з Діжона", - заявив з цього приводу Шмельц.

Історія в Діжоні досить наочно показала, що для соціалізації маргінальних інокультурних надлюдей досить зовсім невеликих, але точно докладених зусиль. Африканці з Діжона вже не проти держави і навіть вимагають від поліції активніше виконувати свої функції. Ймовірно, вони не будуть тепер заперечувати і проти того, що французький уряд під тиском працівників поліції скасував у понеділок заборону на застосування задушливих прийомів щодо осіб, які чинять опір при арешті.

Французькі поліцейські профспілки відповіли на заборону застосування задушливих прийомів п'ятьма днями протестів, заявивши, що це рішення позбавляє їх ключового інструменту для придушення опору затримуваних і піддає додатковій небезпеці життя співробітників поліції. Крім того, їх обурило порівняння з поліцією в США і звинувачення у підтримці ідей білої переваги.

У підсумку було прийнято компромісне рішення. У поліцейських школах не будуть більше навчати задушливих прийомів (тобто вони будуть передаватися неформально, від старослуживих до новачків, вже за місцем служби. - "ДС"), але їх можна буде застосовувати з обережністю" доти, "доки не будуть знайдені альтернативи". Поліцейські профспілки вітали цю зміну.

    Реклама на dsnews.ua