• USD 28.1
  • EUR 33.7
  • GBP 39.1
Спецпроєкти

Навальний і "Новачок". Як фінський прокурор підклав свиню своєму уряду

З фінської лабораторії пропали зразки аналізів болгарського бізнесмена, які допомогли б розслідуванню отруєння Навального

З фінської лабораторії пропали зразки аналізів отруєного Еміліана Гебрева
З фінської лабораторії пропали зразки аналізів отруєного Еміліана Гебрева / Getty Images
Реклама на dsnews.ua

П'ять років тому в Софії російською нервово-паралітичною речовиною "Новачок" був отруєний болгарський бізнесмен Еміліан Гебрев, що працює в сфері озброєнь; а також його син Хрісто і Валентин Тахчієв, директор збройового заводу ЭМКО, власником якого є Гебрев.

Його справа актуалізувалася через три роки, коли в британському Солсбері були отруєні подвійний агент Сергій Скрипаль і його дочка Юлія. Лондон і Софія почали працювати спільно і зіставляти наявні дані.

Гебрев, а разом з ним і офіційна Софія, в свою чергу, вирішили упевнитися, що зразки аналізів, які відправлені після його отруєння до гельсінської лабораторії VERIFIN (одна з п'яти в Європі, що має акредитацію ОЗХЗ на роботу з біоматеріалами), у цілості й схоронності, оскільки вони будуть представляти цінність для слідства, яке знову відновиться; і вони можуть бути надані для підтвердження того, що бізнесмен був отруєний "Новачком".

Бізнесмен знав, що лабораторія зобов'язана зберігати зразки протягом п'яти років, тобто до 18 червня 2020 р. Але, як з'ясували розслідувачі з The Insider і Bellingcat, зразків у лабораторії вже немає. Куди вони поділися, там теж не можуть дати відповіді.

І справа не в тому, що Гебрев пізно схаменувся. Якраз навпаки. Згідно з листами бізнесмена, які спрямовані лабораторії і фінській генпрокуратурі, щоб клопотати про продовження терміну зберігання зразків, він почав ще в 2019 р. розуміючи, що співпраця британців з правоохоронцями Болгарії означає: його кейс не буде закритий, і він може розраховувати на якийсь результат.

У своєму листі від 29 квітня 2020 р, який адресован генеральній прокуратурі Фінляндії, Гебрев докладно виклав суть питання: розслідування триває, зразки (з таким-то реєстраційним кодом) знадобляться, тому було б добре, якби їх термін зберігання був продовжений.

З Гельсінкі надійшла відповідь, копію якої опублікував The Insider, за підписом заступника генпрокурора Юккі Раппе і інспектора Аннелі Нікколо. У ній говориться, що, згідно з чинним міжнародним процесуальним законодавством, фінська прокуратура може якось реагувати на такі прохання тільки в разі, якщо вони були спрямовані офіційною владою.

Реклама на dsnews.ua

Гебрев у наступному листі подякував за відповідь і зазначив: "Що стосується триваючого болгарського кримінального розслідування, я був поінформований, що його матеріали були передані фінській владі на початку 2019 р., і вони засновані на кримінальному злочині, скоєному на болгарській території в 2015 р. Мені не повідомили про зміст відповіді від фінської влади, і я не знаю, коли він міг бути доставлен. Будьте впевнені, що я негайно передам вашу рекомендацію Генеральному прокурору Болгарії, так як дата 18 червня 2020 р., коли закінчується офіційний термін зберігання кримінальних доказів, швидко наближається ".

Крім того, Гебрев, посилаючись на рекомендації своїх адвокатів, підкреслив, що як громадянин ЄС має право, навіть зобов'язаний, "повідомити відповідні національні органи, якщо мені стане відомо, що злочин міг бути скоєний або міг бути скоєний на їх території".

Злочином у даному випадку може бути потенційне зникнення або знищення доказів, тим більше що з 2019 р. правоохоронці обох країн продовжують співпрацювати в розслідуванні справи бізнесмена.

І після цього настало затишшя. А потім з'ясувалося, що зразків у лабораторії немає, хоча Гебрев останній раз бив на сполох за місяць до закінчення терміну зберігання.

25 серпня прокуратура Болгарії, яка вже висунула офіційні звинувачення підозрюваним в отруєнні бізнесмена росіянам, була змушена призупинити розслідування.

Під Навального

Не можна не звернути уваги на той факт, що все це, включаючи появу публікації The Insider і Bellingcat укупі з текстом листів Гебрева, відбулося паралельно з отруєнням російського опозиціонера Олексія Навального.

Мало того, лікарі Навального з німецької клініки Charite вже зв'язалися з колегами з Болгарії, які лікували Гебрева. І, як то кажуть, у ще одній публікації The Insider, Bellingcat і німецької Der Spiegel Навальний "піддався впливу речовини з того ж сімейства органофосфатів, що і Гебрев".

2 вересня зі спеціальною заявою у справі Навального також виступила канцлер ФРН Ангела Меркель, яка, посилаючись на результати досліджень, проведених токсикологічною лабораторією бундесверу (німецької армії), прямим текстом заявила, що опозиціонер був отруєний "Новачком".

Очевидно, що зараз справи Скрипалів, Гебрева і Навального фактично об'єднані. Європа розглядає інциденти як одну справу — розслідування дій ГРУ в європейських країнах.

І, крім Британії, Болгарії, у процес також залучена і Німеччина. Не тільки тому, що Навальним зайнялася клініка Charite, але є тут і політичний інтерес.

Для уряду Меркель покарати Росію за отруєння Навального — це шанс помститися за вбивство Хангошвілі, кібератаки на Бундестаг; відповісти на критику за проросійськість і за підтримку "Північного потоку-2"; а також продемонструвати лідерство, заткнувши за пояс французького президента Еммануеля Макрона, який постійно намагається перетягти на себе цю ковдру.

Старанність чи халатність?

І тут такий "подарунок" з Гельсінкі. Справа стопориться. При цьому страждає і репутація фінської лабораторії, яка, як писала напередодні фінська газета Kaleva, могла б узятися за вивчення зразків Навального.

Однак після пропажі зразків Гебрева є ймовірність, що внутрішні рідини Навального VERIFIN уже не довірять.

Тінь падає не стільки на саму лабораторію, скільки на керівництво, включаючи її директора — лауреата Нобелівської премії, професора Паули Ванніні, яка, до слова, 25 серпня коментувала справу опозиціонера. Падає з тієї простої причини, що, як зазначає Kaleva, "практична аналітична робота" в лабораторіях ОЗХЗ настільки секретна, що навіть персонал не знає, чиї зразки обробляє.

Сама Ванніні каже, що лабораторії також не пропонують дані безпосередньо міністерствам закордонних справ своїх країн. Утім, уряд тієї ж Фінляндії має можливість отримати інформацію про дослідження, які проводилися в лабораторії, розташованій на території держави.

Так що репутація підмочена і фінського уряду. Особливо якщо врахувати той факт, що президент Фінляндії Саулі Нііністе (неодноразово виконував роль парламентера між Заходом і Кремлем) раніше в інтерв'ю Yle повідомив, що дзвонив президенту РФ Володимиру Путіну і просив його посприяти в транспортуванні Навального в німецьку клініку.

Так хто напартачив — болгарська або фінська прокуратура? Або обидві відразу?

Не варто виключати того факту, що Софія могла і не звернутись у Гельсінкі, зокрема лабораторію, з офіційним проханням продовжити термін зберігання зразків.

Фінська прокуратура, тобто Раппе, який як заступник генпрокурора здійснює процесуальний нагляд, могла діяти в рамках чинного законодавства і міжнародних норм.

І якщо Софія не зверталася до фінських колег, то зразки могли дійсно бути утилізовані.

З іншого боку, прокол Раппе і прокуратури в цілому полягає в тому, що він не усвідомив або не захотів зрозуміти важливість справи, її резонанс.

Тим самим, діючи в рамках закону, але без "оглядки" на продиктовану Realpolitik часом необхідність йти на компроміси і допускати виключення, вони підклали свиню власному уряду. Якщо не вдаватися, звичайно, взагалі в конспірологію з натяками на підкуп або крадіжку — а то можна згадати, наприклад, що Борис Ротенберг, один із кремлівських гаманців і близький приятель Володимира Путіна, має фінське громадянство ...

    Реклама на dsnews.ua