• USD 36.6
  • EUR 39.4
  • GBP 46
Спецпроєкти

Назарбаєв пішов, щоб залишитися. Прізвище президента Казахстану після виборів не зміниться

Навіть якщо, точніше коли, Даріга Назарбаєва виграє вибори, державою все одно буде керувати її батько
Реклама на dsnews.ua

Президент-довгожитель Нурсултан Назарбаєв у вівторок, 19 березня, оголосив про свій відхід з поста глави Казахстану. Втім, це не означає, що 78-річний Назарбаєв після 29 років на чолі країни дійсно вирішив попрощатися з владою. Так, може, втомився, але ще не йде. На відміну, наприклад, від свого колеги з Алжиру — 82-річного Абдельазіза Бутефліки. У порівнянні з ним Нурсултан Абішевич ще сповнений сил, так і протести в Казахстані були не такими масовими, як у країні Магрибу.

У Назарбаєва, очевидно, є чіткий план по збереженню влади та стабільності. До його втілення в життя він приступив ще в 2018 р., коли був прийнятий закон про нацбезпеки, що дозволяє силовим структурам зберегти контроль над ситуацією. Далі були прийняті зміни в закон про вибори, за допомогою яких звужено коло ймовірних кандидатів на посаду президента, крім представників бізнесу і претендентів, висунутих незареєстрованими "республіканськими громадськими об'єднаннями". Також вже екс-президент доклав максимум зусиль, щоб не каламутили воду проросійські організації.

Наступний крок — 21 лютого Назарбаєв проти звичаю відправив у відставку не тільки прем'єра, а й весь уряд. Тим самим він, по-перше, розчистив поле і відновив позиції, а по-друге, нівелював протестні настрої, що виявилися нехай і не дуже енергійно, але масово у відповідь на загибель у пожежі п'ятьох дітей, чиї батьки були змушені працювати в нічні зміни. Назарбаєв переконав більшість, що прислухається до населення. Він лідер нації.

Після чого можна було приступати до операції "Відставка президента". До дострокових виборів обов'язки глави держави виконуватиме спікер сенату парламенту Касим-Жомарт Токаєв. Сам Назарбаєв буде очолювати Раду національної безпеки і правлячу партію "Нур Отан", а отже, і вибори пройдуть під його патронатом, тобто в теплій ванні або особисто для Назарбаєва, або для його наступника. Таким дуже ймовірно, що стане його дочка Даріга. Даріга йде на підвищення — її ще глибше вписують в державні структури, щоб не повторити досвід дочки покійного президента Узбекистану Іслама Карімова — Гульнари. Тобто багаторічний керівник Казахстану спробує здійснити передачу влади за прикладом азербайджанського лідера Гейдара Алієва. Або ж Назарбаєв все-таки збереже президентство для себе, але рішення буде прийматися, виходячи з його стану здоров'я.

У будь-якому випадку наступний етап — косметична конституційна реформа, що надає більше повноважень парламенту і дострокові парламентські вибори. Тобто буде завершений перехід від суперпрезидентською системи до президентської і створена ілюзія демократизації.

Однак новий парламент, обраний аналогічно під наглядом Назарбаєва, буде абсолютно лояльним і "безпечним". Депутати не будуть плутатися під ногами, але в сукупності дії влади створять видимість змін в країні, щоб населення не нарікали проти наступника або самого Назарбаєва. Швидше вже в цьому році план по комфортній передачі/збереження влади, проти чого не будуть заперечувати ні в Росії, ні на Заході, буде реалізований повною мірою. І коли Даріга Назарбаєва виграє вибори, державою все одно буде керувати її батько. Навіть якщо Даріга не буде президентом, а ним стане, наприклад, голова правління госинвестфонда "Самрук Казина" Ахметжан Єсимов, то це в принципі нічого не змінює, адже сім'я збереже всі важелі влади і фінанси. І приємне доповнення — списуються особисті зобов'язання Назарбаєва перед народом.

    Реклама на dsnews.ua