• USD 40.5
  • EUR 43.4
  • GBP 51.4
Спецпроєкти

Не братушка. Болгарія оголосила полювання на російських шпигунів

Софія знову викрила співробітників російської розвідки під дипломатичним прикриттям. І це, по всій видимості, далеко не кінець масштабної чистки московської агентури
Фото: politnavigator.news
Фото: politnavigator.news
Реклама на dsnews.ua

Скандали з участю російської розвідки, схоже, стають невід'ємною частиною політичного життя Болгарії, країни, яка має неформальний імідж "найбільш проросійською" з країн ЄС.

Кілери і агенти

Днями Прокуратура Болгарії повідомила про відкриття досудового розслідування щодо двох громадян Росії. Як випливає з інформації прес-центру, в ході одного попереднього слідства було встановлено, що з 2017 р. по даний час перший секретар консульського відділу посольства РФ в Софії збирав інформацію про механізми виборчого процесу в країні. Інше розслідування дозволило встановити, що з жовтня 2018 р. по даний час співробітник Торгового представництва Росії "збирав розвідувальну інформацію, у т. ч. представляє державну та службову таємницю в сфері енергетики та енергетичної безпеки країни, яку він згодом відправив у штаб-квартиру російської розвідувальної служби в Москві". Для чого і встановив контакт з болгарськими громадянами, які володіли відповідною інформацією.

Міністр закордонних справ Катерина Захарієва заявила, що Болгарія оголосить обох російських дипломатів, звинувачених у шпигунстві, персонами нон грата.

Практично в цей же час Прокуратура Болгарії пред'явила трьом росіянам звинувачення в замаху на вбивство власника і торговця збройового заводу Эмилиана Гебрева, а також ще двох болгар в Софії в період з 28 квітня по 4 травня 2015 р. шляхом отруєння "невідомим фосфорорганічних речовиною". Всі троє захворіли, але вижили. Розслідування отруєння було відновлено в 2018 р., після того як Гебрев заявив прокурорам, що у нього є підстави вважати, що на ньому речовина могла бути схоже на газ "Новачок", використаний при спробі вбивства екс-полковника ГРУ Сергія Скрипаля та його дочки.

У лютому минулого року Болгарія заявила, що розслідує можливу зв'язок між отруєнням болгарських громадян і нападом на Скрипалів. Тоді прокуратура стверджувала, що росіянин на ім'я Сергій Федотов тричі відвідував Болгарію в 2015 р. і був там у квітні, коли Гебрев був отруєний. Розслідування Bellingcat показало що під псевдонімом "Федотов" переховувався офіцер ГРУ Денис Сергєєв. За даними петербурзької інтернет-газети "Фонтанка", в січні-лютому 2014 р. "Федотов" подорожував в Чехію одночасно з "Петровим" і "Бошировым", яких звинувачують у замаху на Скрипалів.

Болгарська прокуратура не називає імен трьох росіян, звинувачених у спробі отруєння Гебрева, але стверджує, що європейські ордери на арешт було видано і що Софія буде домагатися їх екстрадиції в Болгарію. Колишній міністр закордонних справ Болгарії Соломон Пасі заявив, що в країні діє багато російських шпигунів, в тому числі 68 - тільки в самому посольстві РФ.

Реклама на dsnews.ua

Однак повернемося до двом російським дипломатам, звинуваченим у шпигунстві. Це вже не перший випадок за останній час. У жовтні 2019 р. один із співробітників російського посольства вже був оголошений персоною нон грата у зв'язку із звинуваченнями в шпигунстві, а російському військовому аташе було відмовлено у в'їзній візі.

Трохи раніше, у вересні Прокуратура Болгарії пред'явила голові руху "Русофіли" Миколі Малинову звинувачення в шпигунстві на користь Росії. У розпорядженні прокуратури є підготовлений Малиновим документ, в якому була викладена програма дій, спрямованих на створення позитивного образу Росії і "нової геополітичної орієнтації Болгарії". Змінити ставлення болгар планувалося за рахунок створення інтернет-сайтів, телеканалу, аналітичного центру та політичної партії. Власне, класичний набір заходів, успішно застосовується в інших країнах.

Малинов, згідно з даними слідства, регулярно здійснював поїздки в Росію, де зустрічався з керівником товариства "Двоголовий орел" Костянтином Малофєєвим і Леонідом Решетніковим, колишнім генералом російської Служби зовнішньої розвідки, який очолював Російський інститут стратегічних досліджень (РІСД), а потім став заступником голови товариства "Двоголовий орел".

У Решетнікова особливо трепетне ставлення до Болгарії. Він навчався в аспірантурі в Софійському університеті, його наукова дисертація і ряд наукових розвідок, присвячені болгарської історії. Відповідно, має старі зв'язки, як агентурні, так і особисті. І справа Малинова - не перше, де зустрічається ім'я колишнього директора РИСИ.

У березні 2017 р., в розпал весняної кампанії з виборів до болгарський парламент стало відомо, що Болгарська соціалістична партія отримала від російської сторони стратегію, яка повинна була допомогти Румену Радеву перемогти на президентських виборах 2016 р. цей Документ нібито передав саме Решетніков.

Найцікавіше, що лідер "русофілів" Микола Малинов заявляв про підтримку своєї організації з боку Радєва, а Решетніков порівняв обрання Президента з перемогою Ігоря Додона в Молдові і заявив, що це свідчення того, що в Болгарії "прийшла пора зміни еліт, повне розчарування в прозахідному курсі ось тієї невеликої частини болгарського народу, яка була при владі довгі роки".

Не дуже слабка ланка

З чим пов'язаний сплеск шпигунських скандалів в Болгарії за участю російської розвідки і в чому конкретно можуть бути замішані російські шпигуни?

Інтерес Росії до Болгарії очевидний. Її вважають слабкою ланкою НАТО на Чорному морі. І не без підстав. Болгарія поховала ідею Румунії щодо створення тристоронньої флотилії НАТО, опозиційна Болгарська соціалістична партія неодноразово виступала за зняття санкцій з Росії. Підрив єдності Північноатлантичного альянсу і ЄС - цілком очевидна мета Росії, якій вона намагається досягти за допомогою вже випробуваних методів. Щоправда, ці дії занадто топорны. Відверта ставка на тих, хто і без того орієнтований на Москву, нагадує дії в Україні, де різні проросійські культурно-наукові заходи проводилися виключно з участю підгодованих "експертів" і "громадських діячів". Може статися так, що після викриття Малінова бажаючих відверто висловлювати свої русофільські симпатії стане менше.

Викриття шпигунів з дипломатичним прикриттям і їх видворення - це неминуче загострення двосторонніх відносин. Притому болгарське керівництво пішло на цей крок в умовах, коли Болгарія має намір отримувати російський газ за "Турецькому потоку" і будувати з участю російської сторони атомну електростанцію "Белене". Тому позиція Софії потребує додаткового пояснення, крім власне захисту суверенітету від підривної діяльності чужих спецслужб.

По-перше, не виключено внутрішньополітичний підтекст. Правда, президентські вибори в Болгарії пройдуть тільки в 2021 р. Але ймовірно, що розслідування дозволить дати якийсь компромат на Румена Радєва, який останнім часом конфліктує з урядом і активно використовує право вето. Найгучнішою була справа з купівлею Болгарією американських винищувачів F-16. Радев критикував цей контракт, називаючи його "тріумфом лобізму". Колишній командувач ВПС Болгарії, нинішній президент відомий як прихильник військово-технічного співробітництва з Росією, особливо в авіаційній сфері. Правда, президентське вето болгарський парламент поки що успішно долає, і про дострокові парламентські вибори, які на початку минулого року обіцяв Радев, мова поки не йде.

По-друге, важливі напрямки збору інформації, у яких були викриті російські дипломати. Здавалося б, механіка виборчого процесу не є закритою темою. В Україні як представники посольств, так і представники ОБСЄ постійно проводять зустрічі з експертами, моніторять виборчі кампанії. Судячи з усього, мова йшла не стільки про сам процес, скільки про можливості впливати на нього.

По-третє, інтерес до енергетичній сфері Болгарії з боку Росії не випадковий. Так, Болгарія будує на своїй території ділянка "Турецького потоку" в Сербії, але одночасно і газопровід-інтерконнектор з Греції, з яким може надходити газ з СПГ терміналу в Александропулисе, в тому числі і американський скраплений. В ідеалі Болгарія має намір перетворитися в газовий хаб. Росію не може не хвилювати перспектива отримання Європою газу з альтернативного джерела, тим більше, якщо мова йде про газ із США.

Крім того, російський інтерес викликаний і перспективами розвитку атомної енергетики Болгарії. Російський "Атоменергопром", дочка російського "Росатому", - в числі учасників проекту будівництва АЕС "Белене". Але болгарська сторона зацікавлена в тому, щоб залучити до проекту не тільки російських інвесторів і партнерів, але і американських, включаючи General Electric. Можна згадати і декларацію Трампа-Борисова, прийняту за підсумками візиту болгарського прем'єр-міністра до Вашингтона в листопаді минулого року. У ній мова йшла про можливості спільні плани щодо підвищення енергетичної безпеки Болгарії, в тому силі оперативної підтримки ліцензування та використання американського ядерного палива для АЕС в Козлодуї.

Сфера інтересів для російської розвідки в Болгарії досить широка. Швидше за все, викриття розвідників під дипломатичним прикриттям і російської агентури з числа болгарських громадян змусить Росію зробити висновки і діяти більш витончено. Тим не менш Москва Болгарію з поля зору навряд чи випустить.

 

Артем Філіпенко - завідувач відділом дослідження Південного регіону Національного інституту стратегічних досліджень

    Реклама на dsnews.ua