• USD 36.6
  • EUR 38.7
  • GBP 44.8
Спецпроєкти

Вакцинна війна. Чому Євросоюз образився на британців

Брюссель загрожує Лондону заблокувати експорт вакцин в Британію

Вакцина AstraZenecapicture/alliance/SvenSimon
Вакцина AstraZenecapicture/alliance/SvenSimon
Реклама на dsnews.ua

У Європі вибухнула вакцинна війна. І веде її Євросоюз, наприклад, не з Росією, що використовує "Супутник V" як гібридну зброю, або Китаєм, що проштовхує вакцини Sinopharm і Sinovac, а з колишнім членом ЄС — Великобританією.

Відносини з нею, зауважимо, у ЄС і так досить напружені через рішення Лондона в порушення угоди по Brexit продовжити перехідний період, на що Єврокомісія 15 березня відреагувала початком юридичної процедури проти Британії.

Через два дні президент Єврокомісії, ексміністр оборони ФРН Урсула фон дер Ляєн підлила масла у вогонь — висловила невдоволення тим, що британська компанія AstraZeneca досі не відправила до Євросоюзу, де щеплені менше 10% громадян, жодної дози вакцини.

При цьому заводи ЄС, нарікає вона, поставили британцям 10 млн доз.

Якщо ситуація не зміниться, то Брюссель, за словами фон дер Ляєн, розгляне варіант з заморожуванням експорту вакцин в Сполучене Королівство.

Лондон не змусив себе довго чекати і оперативно відповів на критику з Брюсселя. Британський міністр закордонних справ Домінік Рааб в свою чергу звинуватив ЄК в намірі порушити свої зобов'язання з постачання вакцин до Великобританії.

У коментарі Reuters Рааб підкреслив, що заяви фон дер Ляєн суперечать словам віцепрезидента ЄК Валдіса Домбровскіса і верховного представника Євросоюзу із зовнішньої політики і безпеки Жозепа Борреля, які запевнили британський уряд в тому, що в ЄС не планують скорочувати експорт.

Реклама на dsnews.ua

У разі, якщо ЄС раптом порушить свої зобов'язання по експорту вакцин в Британію, то для неї це стане досить відчутним ударом. Тому як Сполучене Королівство знаходиться на п'ятому місці в світі за кількістю жертв Covid-19. І кабмін Бориса Джонсона поставив перед собою амбітну мету вже на цьому тижні вакцинувати хоча б однією дозою половину дорослого населення країни.

Мета амбітна, але цілком здійсненна, оскільки Великобританія разом з Ізраїлем входить в число лідерів за темпами вакцинації. На сьогоднішній день першу дозу отримали вже більше 25 млн британців. В основному це якраз вакцина власного виробництва — AstraZeneca, запаси якої вже закінчуються. Але Лондон також налагодив тісну співпрацю з Pfizer/BioNTech, яка в той же день, коли фон дер Ляєн загрожувала британцям припиненням експорту, пообіцяла, що щомісячний план поставок її вакцини до Великобританії буде виконаний.

З одного боку, розчарування керівництва ЄК можна зрозуміти — британці насправді "колекціонують" ефективні вакцини і успішно застосовують їх, в той час як ЄС стикається з третьою хвилею пандемії і відчуває гостру нестачу препаратів.

З іншого боку, претензії Урсули фон дер Ляєн дуже схожі на спробу хоча б частково перекласти на інших відповідальність за провалену Єврокомісією кампанію з вакцинації в ЄС.

Це змусило країни-члени ЄС шукати альтернативні шляхи виходу з кризи, тому хтось звернувся за допомогою до Ізраїлю, хтось — до Китаю, а хтось — до Росії.

Тромбоз-психоз

Істотний вплив як на вакцинаційну кампанію, так і на кризу у відносинах між Лондоном і Брюсселем чинить і паніка навколо AstraZeneca після того, як стало відомо про випадки тромбоемболії у деяких громадян ЄС, зафіксовані одночасно з тим, як їх прищеплювали британською вакциною. Піднявся галас, який шкодить репутації британської компанії і підриває довіру до її вакцині.

Але в той же час саме зараз їй вона на руку, оскільки дозволяє зі спокійною душею і далі не відправляти вакцину європейським країнам, які тимчасово припинили її використання. Таких на сьогоднішній день налічується вже 15: Данія, Норвегія, Нідерланди, Ірландія, Болгарія, Іспанія, Ісландія, Франція, Німеччина, Італія, Португалія, Словенія, Кіпр, Швеція та Латвія.

Тобто майже половина країн — членів ЄС (Норвегія і Ісландія не входять до Союзу) вирішили призупинити вакцинацію AstraZeneca, поки не з'являться результати додаткових досліджень.

Причому хвиля відмов почалася з Австрії, яка минулого тижня припинила вакцинацію AstraZeneca, але вже 15 березня скасувала це рішення. Жертвою панічних настроїв, між тим, відмовилися бути, наприклад, Бельгія, Польща, Словаччина.

"Побічними ефектами припинення вакцинації AstraZeneca є госпіталізації через Covid-19, тривале пошкодження органів через Covid-19 і смерть від Covid-19", — підкреслив бельгійський вірусолог Марк Ван Ранст.

Примітно, що Європейському агентстві лікарських засобів також розкритикували рішення окремих урядів, прийняті без наявності доказів того, що британська вакцина насправді провокує тромбоемболію. Тим більше що і випадків з тромбоемболією кіт наплакав — 30 на 5 млн чоловік, щеплених британською вакциною. Виконавчий директор ЄMA Емер Кук на пресконференції 16 березня підкреслила: користь від AstraZeneca переважує ризики. А також повідомила, що вже сьогодні, 18 березня, у другій половині дня ЄMA надасть результати дослідження про наявність зв'язку між вакциною і випадками тромбозу.

Жонглювання страхами

Якщо експерти ЄMA оголосять про те, що вакцина безпечна і не провокує тромбоз, то репутація AstraZeneca буде відновлена. Але не до кінця. Їй завдано відчутної шкоди.

Що б не говорили фахівці, "страшилки", що розійшлися по ЗМІ і соцмережах, міцно загрузнуть в підкірці громадян ЄС, та й не тільки ЄС, оскільки почуття страху за останній рік стало чи не переважаючим у нас.

Спершу боялися коронавіруса, тепер деякі бояться вакцин. Причому ліки їх лякають більше смертельної хвороби. Але страхи, особливо ірраціональні, — це благодатний грунт для маніпуляцій і дезінформації. Навіть з позитивним вердиктом ЄMA і відновленням вакцинації недовіра до AstraZeneca збережеться. Відповідно, бажаючі захиститися від Covid-19 будуть шукати інші способи це зробити.

І ось тут на сцену виходять Росія зі своїм "Супутником" і Китай, у якого пропозицій по вакцинам дещо більше. Незважаючи на те, що їх продукція не схвалена в ЄС, їх шанс зайти на європейський ринок досить високий. У Словаччині російській вакцині, наприклад, довіряють майже так само, як Pfizer/BioNTech. Тому, власне, голова словацького уряду Ігор Матович її і купив, зіткнувшись в результаті з загрозою розколу коаліції і втрати крісла прем'єра.

Але вакцина вже в Словаччині. Росія отримала ще один приз в рамках власної вакцинної війни, яку вона веде як в Європі, так і по всьому світу, посилюючи з її допомогою власний вплив.

Москва, користуючись тим, що ЄMA провалилася з поставками дійсно ефективних препаратів, ломиться в прочинене вікно зі своєю вакциною, дослідження щодо якої мають всі ознаки фальсифікації і підтасовки.

Ну і, безумовно, не тільки ЄMA надала РФ такий шанс. Для поширення своєї "вакцини" Росія теж зробила чимало, проводячи масштабну кампанію з дезінформації щодо західних вакцин. У тому числі і щодо AstraZeneca. Про те, що така кампанія росіянами проводиться, авторитетна британська газета The Times писала ще минулої осені.

Потім настало тимчасове затишшя, оскільки виробник "Супутника" інститут ім. Гамалії ніби як дотиснув британську кампанію і в грудні домігся згоди спробувати застосовувати комбіновану вакцину — доза AstraZeneca і доза "Супутника".

Про початок випробувань росіяни оголосили в кінці лютого. Тобто виходить, що Росія отримала від британської компанії потрібні їй дані, а значить, "в послугах" AstraZeneca Москва більше не потребує.

І зараз знову можна спостерігати інтенсивну інформаційну кампанію Росії проти західних вакцин (фейкові повідомлення про смерті від вакцин, маніпуляції навколо тромбоемболії і т.п.), що, до слова, підтвердив на початку березня голова європейської дипломатії Боррель.

Завдяки створенню в медіапросторі негативного образу у Pfizer і AstraZeneca, Росії повільно, але вірно вдається відвойовувати частину європейського ринку.

Москва також може розраховувати на істотний прогрес у цьому напрямку вже через кілька місяців, якщо ЄMA все ж схвалить "Супутник V".

Як заявив нещодавно в ефірі Il Sole 24 Ore голова департаменту ЄMA з питань загроз здоров'ю і стратегії вакцинації Марко Кавалері, рішення по російській вакцині агентство, ймовірно, прийме вже в травні.

Не факт, що воно буде на користь Росії, але вона все ж підготувалася: Російський фонд прямих інвестицій, комівояжер "Супутника V" державного рівня, напередодні оголосив про те, що домовився з деякими компаніями в Італії, Іспанії, Франції та Німеччині про випуск вакцини на їх потужностях.

Це джек-пот для Москви, адже власних потужностей для виробництва своєї так званої вакцини в належному обсязі у неї немає. А так країна-агресор за рахунок європейських же держав продовжить нарощувати "м'яку ковідну силу", покращуючи в Європі свій імідж.

    Реклама на dsnews.ua