• USD 28
  • EUR 33.5
  • GBP 38.6
Спецпроєкти

Мільярди на коронавірусі. Як в ЄС заробили на масках

Коронакриза перевернула все догори дном в Європі і продемонструвала уразливість Євросоюзу перед корупцією

Євросоюз закуповував непридатні засоби індивідуального захисту
Євросоюз закуповував непридатні засоби індивідуального захисту / Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Як говорив Петир Бейлиш, персонаж Ейдана Гіллера в "Грі престолів", "хаос — це сходи". У випадку з пандемією Covid-19 це дійсно так.

Для одних, наприклад, влади Росії, Китаю, Ірану та ряду груп конспірологів, корисних ідіотів, разносортних маргіналів будь-якої ідеологічної спрямованості, пандемія — це можливість посилити проекцію м'якої сили (Китай), дестабілізувати, розгойдати Європу і США (Росія і Іран); а для інших — можливість підзаробити.

І що найцікавіше, зараз мова піде не про Росію або, наприклад, Україну, де гроші з фонду по боротьбі з Covid-19 без тендерів йдуть на імітацію виконання передвиборних обіцянок. Ні, мова піде про Європу, яка відома своєю нетерпимістю до корупції і всіляким каламутним схемам.

2 липня Центр по дослідженню корупції і організованої злочинності опублікував значне за обсягом і значенням розслідування, над яким також працювали 16 європейських ЗМІ і 22 журналісти.

У ньому автори дуже докладно розповіли про потік неякісних і якісних засобів індивідуального захисту (ЗІЗ), що поставляються в Європу підозрілими компаніями за підробленими сертифікатами СЄ (маркування ЄС, що підтверджує, що продукція відповідає європейським нормам) або ж за сертифікатами деяких фірм, які не мають права маркувати медобладнання.

У розслідуванні відзначається, що за поставками ЗІЗ стояли і деякі люди, афілійовані з ОЗУ з Румунії, і китайські компанії. Зокрема, Kangyuan Jiankang Technology, що належить бізнесменові Чень Шукуаню.

Ченя влади китайської провінції Фуцзянь розшукували за непогашені їм штрафи, призначені судами, на суму $30 тис., Також були заморожені активи кількох його компаній. Kangyuan ж кілька місяців 2019 р. перебувала в списку компаній з "сумнівними комерційними операціями".

Реклама на dsnews.ua

Хоча зі списку фірму все ж викреслили, але від сумнівних операцій, як бачимо, Чень відмовитися не зміг, коли на горизонті позначилася пандемія коронавируса, яка поставила руба питання про забезпечення засобами захисту медичних установ і населення по всьому світу.

Щоб потрапити на цей ринок в Європі (наприклад, на Мальті, в Литві), йому, як і іншим його колегам по цеху, потрібне було маркування СЕ. Зауважте, не сертифікат, а маркування.

Допомогла в цьому компанія Ente Certificazione Macchine (ECM) з Болоньї (Італія). ECM на ринку сертифікації працює вже давно і легально. Дещо.

У компанії є дозвіл на сертифікацію радіообладнання і деяких медичних приладів. Але цим вона не обмежувалася і раніше. Так, ще 10 років тому акредитаційний орган Італії після перевірки ECM в зв'язку з видачею нею сертифіката СЄ на захисну екіпіровку для фехтувальників ввів щодо компанії санкції.

Втім від розширення спектра своїх послуг, як повідомляє OCCRP, Ente Certificazione Macchine не відмовилася і взялася за видачу сертифікатів на ЗІЗ, хоча знову-таки не мала на це права.

ECM оформила більшу частину вивчених авторами угод щодо постачання цієї продукції. Юстас Верснікас, директор Delamode Baltics, яка продавала ЗІЗ китайської Kangyuan Jiankang Technology в Литві, зізнався, що "майже всі в Китаї використовують ECM", сертифікати якої, по суті, є "псевдосертіфікаціонними документами". "Щоб оформити повноцінний сертифікат, потрібно набагато більше часу", — пояснив Верснікас.

Крім фірми з Болоньї на ЗІЗ, що поставляються в Європу, також з'являлася маркування СЕ і завдяки польській компанії ICR Polska, що видала сертифікати відповідності, за даними журналістів, у восьми випадках. Продукція — захисні маски і т.п. — потім йшли в Австрію, Великобританію і Фінляндію.

Правда, в кінці березня польська компанія раптово оголосила про припинення оформлення сертифікатів на ЗІЗ, попередивши, що її документи необов'язкові і не підтверджують відповідності правилам ЄС, а також анулювала всі сертифікати, видані з 1 по 26 березня.

Крім того, далеко не всі сертифікати ECM або ICR Polska, як виявилося, були видані ними. Автори повідомляють, що частина була просто сфальсифікована. Тобто нахабно скопійована.

Хоча це не скасовує того факту, що обидві компанії не мали права видавати сертифікати на ЗІЗ.

Каламутні схеми

І в той же час не можна сказати, що ті чи інші європейські держави або окремі компанії/установи виявилися жертвами випадково. Швидше вони були раді ними стати, десь недоглядівши, а то і проігнорувавши ризики.

Про що свідчить ще одне розслідування OCCRP, опубліковане 21 жовтня. Свого роду розслідування-підсумок.

Проаналізувавши дані з порталу закупівель ЄС — Tenders Electronic Daily, а також урядів країн і окремих адміністративних одиниць (всього 37 800 тендерів і контрактів в 37 країнах), автори з'ясували, що в цілому в поточному році країни Європи, в тому числі і через Єврокомісію, провели угод на покупку ЗІЗ на суму 21 млрд євро. ЄК уклала контрактів на 3,4 млрд євро.

З 21 млрд євро 12,6 млрд пішли на закупівлю респіраторів, рукавичок, захисних костюмів; 3,1 млрд — на тести, 2,5 млрд — на ШВЛ.

І далеко не завжди закуповувалися товари, що мають маркування СЕ.

Так, ЄК в квітні підписала контракт в розмірі 1,5 млрд євро на поставку ШВЛ як з маркуванням, так і без нього. Що в головному виконавчому органі пояснили крайньою необхідністю, а саме спалахом коронавирусу.

Далі. Більшість угод, згідно з розслідування, укладалися безпосередньо з компаніями-постачальниками. При цьому далеко не всі компанії розкриваються, а деякі зі списку раніше нікому не були відомі.

Назвати їх в ЄК не поспішають, хоча OCCRP направив відповідні запити ще в травні. З того моменту ні відповіді, ні привіту.

Але і це ще не все. Журналістів також здивував розкид цін у вивчених ними контрактах. Вартість тих же масок варіювалася від 20 центів до 37 євро.

Причому в деяких випадках продукція, оплачена з бюджету ЄС, була низької якості або взагалі сміттям, яким не гребували торгувати навіть відомі компанії.

Наприклад, ЄК в квітні уклала контракт з німецьким виробником медобладнання і інструментів Asanus Medizintechnic GmbH, офіс якої знаходиться в Нойхаузен-про-Еке (земля Баден-Вюртемберг), на поставку масок.

За 10 млн масок Єврокомісія виклала 29 млн євро, тобто по 2,9 євро за маску. Однак все 10 млн масок виявилися неякісними.

Скільки таких випадків, з урахуванням весняного ажіотажу з видачею сертифікатів РЄ, насправді, встановити дуже складно. З тієї простої причини, що лише Португалія, Польща, Литва і Словенія оприлюднили контракти на поставку ЗІЗ.

Більшість же країн, відзначають журналісти, не розкривають, скільки заплатили за ЗІЗ, виправдовуючи це необхідністю зберегти таємницю переговорів.

Бельгію, Нідерланди, Данію, а також не є членів ЄС Швейцарію та Норвегію OCCRP взагалі охрестив "чорними дірами" в плані приховування даних про закупівлі засобів індивідуального захисту.

Відповідно, розслідувачі не можуть озвучити і загальну суму, витрачену настільки непрозорим способом. 21 млрд — це цифра з публічних і умовно публічних тендерів і контрактів.

Така закритість більшості держав Європи лише посилює підозри. Змушує засумніватися в прозорості закупівель і змушує припустити, що масштаб сумнівних угод може бути величезним, а це, в свою чергу, вже вказує на ймовірну корупційну складову, яку бюрократичний апарат і правоохоронні органи ЄС виявилися нездатні нівелювати в кризовій ситуації.

    Реклама на dsnews.ua