• USD 28.3
  • EUR 34.4
  • GBP 38.8
Спецпроєкти

Бронзовий жах. Як з російського есмінця вкрали гребні гвинти

Новини з Росії лякають не відразу — спочатку вони стають джерелом веселощів і здорового сміху. Страшно стає трохи згодом

Буксирування есмінця "Неспокійний" у Кронштадт
Буксирування есмінця "Неспокійний" у Кронштадт
Реклама на dsnews.ua

Керівник військового слідчого управління СКР по Балтійському флоту Сергій Шаршавих повідомив для преси про те, що найближчим часом буде завершено розслідування кримінальної справи щодо екскомандира колишнього есмінця "Неспокійний".

Утім, по порядку. Колишній есмінець проєкту 956, 1992 р. побудови, востаннє виходив у море в 2007 р., в 2009-му був позбавлений головної силової установки — двох парових турбін, переданих для ремонту на аналогічний "Наполегливий". У 2012–2013 рр. місцеві ЗМІ неодноразово обіцяли до 2015 р. здивувати весь світ його суперсучасною модернізацією, але потім все стихло. Для польоту на Місяць "Роскосмос" вибрав батут, а іншого масштабного проєкту, на якому можна було б відмити гроші, ймовірно, не знайшлося. І в 2016 р. було прийняте рішення зробити з "Неспокійного" музей, для чого його притягли в док для конвертації — заварити по максимуму всі отвори, зняти гвинти і вали, словом, пристосувати до існування без постійного обслуговування екіпажем.

Конвертацію планувалося провести за місяць, але розтяглася вона на два роки. І все-таки у 2018 р. рештки "Неспокійного" були поставлені на вічну стоянку в Петербурзі, де і використовувалися для прищеплення мілітаристського духу підростаючому поколінню юних росіян — вихованцям Санкт-петербурзького регіонального відділення "Юнарміі", в класичному стилі "нам потрібен тільки світ, але бажано весь".

Тут, здавалося б, і казці кінець, але, як виявилося, найцікавіше ще попереду.

Раптово з'ясувалося, що гвинти не справжні! Екскомандир колишнього есмінця, "діючи в складі групи осіб", вивіз з території заводу, де "Неспокійний" стояв на конвертації, два бронзових гребних гвинти загальною масою 26 т і замінив їх аналогічними сталевими.

Щоб було зрозуміло: питома вага бронзи приблизно 8,8 г/куб. см. Питома вага сталі — приблизно 7,8. Тобто, якщо бронзові гвинти важили по 13 т, то аналогічні сталеві приблизно по 11,5. Це досить важкі вироби, не кажучи вже про їхні габарити. А ще потрібно було знайти аналогічні гвинти. І привезти-відвезти їх в процесі підміни. І повантажити-розвантажити. І знайти, куди здати справжні гвинти на кольоровий брухт, оскільки не кожна база ризикне взяти корабельний гвинт, та й переробити його — теж проблема.

Словом, банальна крадіжка під покровом нічної темряви тут явно не проходить. Це могла бути тільки змова, до того ж за участю високого начальства.

Реклама на dsnews.ua

З огляду на те, що чистий збиток від розкрадання гвинтів становив, за оцінкою слідства, всього лише близько 40 млн руб., дохід на кожного учасника операції був копійчаним. "Збиток" щодо вартості брухту можна сміливо ділити як мінімум на два, а то і на три. Загалом, дурниця виходить, особливо з урахуванням того, що більшу частину прибутку напевно забрало начальство. А коли запахло смаженим, колишнього командира зробили крайнім.

Історія, з одного боку, кумедна — в США, як пишуть, навіть виникла ідея зняти по ній комедійний фільм. Імовірно, це буде смішно, особливо якщо в дусі нинішньої політкоректності і цензів для меншин командир есмінця в американському сюжеті буде афроамериканським ЛГБТ. Але виникає інше питання: а що ще можуть вивезти або винести, за змовою з начальством чи самодіяльно, зголоднілі і готові рішуче на все російські офіцери? І не тільки в Петербурзі-Ресчленінграді, де все-таки все на очах, а де-небудь в глибинці?

Росія небезпечна "Новичком", некерованими ракетами з ядерним двигуном і напівміфічними торпедами з ядерним зарядом? Передачею за рішенням Кремля військових технологій всяким відморозкам, від КНДР до Ірану? ПВК Вагнера, що заодно виконує функції сміттєспалювальної печі для відморозків російських? Отруювачами і вбивцями, які переслідують своїх жертв по всьому світу, але знову ж таки по команді з Кремля? Та дурниці все це. Все, що відбувається більш-менш централізовано, можна тим або іншим способом парирувати. Попередити, що буде погано. Ввести жорсткі санкції постфактум. Або хоча б просто відстежити. Але що можна зробити з трупом російської армії і російського ж ВПК, що розкладається? Та практично нічого. Можна тільки чекати, звідки прилетить.

До слова, при всіх звинуваченнях, які пролунали на адресу Путіна про його причетність до отруєння Навального, і при всіх версіях про внутрішньо- і міжвідомчу боротьбу кількох російських спецслужб, яка і привела в результаті до спроби Навального отруїти, версію про низову ініціативу, яка могла виникнути з тисячі і однієї причини, ніхто не відміняв. І саме цього варіанту подій найбільше і боїться Захід.

Тому що Путін, звичайно, безумовний, хтонічний лиходій. І близьке коло у нього таке саме. Але Путін — він один, двійники не беруться до уваги. І близьке коло у нього — ну, нехай 50 чоловік, насправді ще менше. І всі вони більш-менш відомі. І можуть бути відслідковані. І їм є що втрачати.

Але хто відстежить десятки тисяч колишніх командирів колишніх "неспокійних" — морських, сухопутних, повітряних, космічних, можливо, навіть підземних? Хто спрогнозує, що може потрапити їм до рук і що при цьому прийде їм в голову? Бронзові гвинти, повторюю, дрібниця. Тут важливий прецедент.

Причому ці люди здебільшого навіть не лиходії. Вони просто бідні, голодні, і сім'ї їхні бідні і голодні, і у них немає ніяких надій і перспектив. І втрачати їм, крім свого злиденного життя, абсолютно нічого. А пристойна сума грошей відкриє перед ними весь світ, дозволивши розпочати жити заново, з чистого аркуша.

Коли розпався Радянський Союз, розбіганню небезпечних технічних і військових іграшок завадила слабка інформованість населення, в тому числі і тих, хто мав до них доступ, відсутність глобальних засобів зв'язку і радянське виховання. Ні, не "Кодекс будівника комунізму", а банальний страх, що знайдуть де завгодно, хоч на Північному, хоч на Південному полюсі, і витягнуть кишки найболіснішим способом. Зараз таких гальм уже не буде. І коли нинішня влада в Росії впаде — а вона впаде, до цього йде, — а нова ще не прийде, в цей короткий, але значущий період довжиною в півроку-рік з усіх засіків з усякою небезпечною поганню потягнуть такі речі, які нам і не снилися. І добре, що не снилися, а то, мабуть, ми б стали страждати на безсоння.

    Реклама на dsnews.ua