• USD 27.6
  • EUR 32.5
  • GBP 36
Спецпроєкти

Король під підозрою. Чому суд над колишнім іспанським монархом - це добре

Як корупційну справу проти Хуана Карлоса підвело риску під демонтажем диктатури Франсиско Франко
Хуан Карлос І. Фото: Getty Images
Хуан Карлос І. Фото: Getty Images
Реклама на dsnews.ua

За вказівкою Верховного суду Іспанії один з його головних прокурорів з трьома помічниками почав розслідування дій колишнього короля Хуана Карлоса I в зв'язку з можливим одержанням ним відкатів від колеги з Саудівської Аравії.

Їх ймовірною метою було сприяння вигідним для арабської сторони умовами контракту з іспанською консорціумом на будівництво швидкісної залізниці між Меккою і Медіною. Загальна вартість проекту становила $6,7 млрд., сума відкатів, якщо вони були, поки невідома. Імовірно, мова може йти про $100 млн.

Але до зречення в 2014 р. Хуан Карлос I перебував під королівським імунітетом. Іншими словами, він міг, по суті, робити все що завгодно, не побоюючись суду, якщо тільки не робив замах на Конституцію, як який-небудь президент. Пред'явити йому що-небудь можна тільки за епізодами після зречення. І ось іспанські прокурори ведуть перевірку, нарікаючи на чималі технічні труднощі.

Найімовірніше, що справа закінчиться нічим і буде благополучно поховано. Тим більше що про епізодах після 2014 р. немає жодних даних немає навіть версій, які можна було б перевірити. Є тільки історія з офшорною компанією Lucum Foundation, створеної в липні 2008 р. в Панама-Сіті і тримає рахунок у банку Mirabaud в Женеві, на якому зараз знаходиться 65 млн євро.

На початку березня швейцарське видання Tribune de Genève повідомило, що в 2008 р. (за три роки до укладення контракту на будівництво дороги) Хуан Карлос I отримав $100 млн. (88 мільйонів євро) від покійного короля Саудівської Аравії Абдалли, і що ці гроші були нібито зараховані на рахунок, відкритий на Lucum Foundation, але за фактом належав тодішньому іспанському монарху. Потім Daily Telegraph назвала царюючого короля Іспанії Філіпа VI бенефіціаром Lucum Foundation і поскаржилася, що ця історія може заплямувати його імідж.

Королевська прес-служба негайно виступила з заявою про те, що Філіппу VI нічого невідомо про призначення його бенефіціаром Lucum Foundation і дала детальні роз'яснення щодо цієї історії.

Як повідомила прес-служба, у березні 2019 р. на ім'я короля прийшов лист від британської юридичної компанії Kobre & Kim, в якому говорилося про його призначення бенефіціаром Lucum Foundation після смерті батька (але Хуан Карлос I у даний час живий і для своїх 82 досить бадьорий, так що говорити про перехід прав на Lucum Foundation до Філіпа VI в будь-якому випадку рано). У свою чергу, отримавши лист від Kobre & Kim, Філіп VI направив батькові нотаріально завірений лист, в якому вказував, що не прийме ніяких коштів або інших вигод від Lucum Foundation, а також іншого офшору, Fondation Zagatka, також згаданого в листі, у зв'язку з їх непрозорим походженням. Копії листа, отриманого від Kobre & Kim, Філіп VI доклав до листа Хуану Карлосу I, а також, як повідомлялося в заяві, направив компетентним органам, - без уточнення, яким саме.

Реклама на dsnews.ua

Разом з тим прес-служба ще раз підтвердила, що Філіп VI відмовляється від будь-якого спадщини Хуана Карлоса I, включаючи "будь-який актив, інвестиційну та фінансову структуру, походження, характеристики і мета якої можуть не відповідати закону або критеріями відкритості". Крім того, дистанціюючись від скандалу, Філіп VI розпорядився позбавити Хуана Карлоса I щорічної платні у розмірі 194 000 євро, що ним отримується від королівського двору.

У свою чергу Хуан Карлос I заявив, що жоден з двох офшорів жодного разу не надав йому інформацію про себе, - і це теж було процитовано в повідомленні прес-служби.

Факт отримання Хуаном Карлосом I в подарунок від Абдалли $100 млн. в 2008 р. підтвердила близька знайома колишнього короля Corinna цу Сайн-Вітгенштейн, за дорученням якої Kobre & Kim і направила лист в 2019-м. Але вона заперечує зв'язок між цим подарунком і залізничним контрактом.

Власне кажучи, це всі відомі факти. Очевидно, що розслідування було значною мірою ініційовано самим королівським будинком. Потім, після річної паузи, коли історія набула публічний характер, його підтримав і парламент. Зв'язок подарунка Абдалли з залізничним контрактом поки бездоказова, крім того, її може і не бути зовсім. Те, що Хуан Карлос I мав якесь відношення до Lucum Foundation і Fondation Zagatka, теж треба ще довести. Нарешті, навіть якщо все буде доведено, у справі не проглядаються незаконні дії після 2014 р. Але факт порушення справи в даному випадку набагато цікавіше, ніж воно саме.

Коли Франциско Франко витягнув Іспанію з громадянської війни, в яку її заштовхнули ліві, яких, у свою чергу, надихав і використовував СРСР, постало питання про її державний устрій. Стабілізувавши обстановку до 1947 р. (після падіння республіки громадянська війна тліла ще довго), Франко оголосив Іспанію монархією без короля. Потім в результаті складних маневрів він зумів підготувати до коронації Хуана Карлоса I, досить прийнятного кандидата на тлі решти родини Альфонсо XIII.

У липні 1969-го Франко призначив 31-річного Хуана Карлоса спадкоємцем іспанського престолу. Було умовлено, що той вступить на престол тільки після смерті генералісимуса, що і сталося 22 листопада 1975 р.

Спадок Хуану Карлосу дісталося складне. Програла у громадянській війні сторона ніколи не мирилася з поразкою. Відносний мир у країні утримувався залізною рукою каудільо за допомогою вибудуваної ним системи франкізму - націонал-корпоративізму в іспанському виданні, системної рисою якого була корпоративна корупція, за принципом "друзям все, ворогам - закон".

Чи справедливо дорікати в цьому особисто Франка. Корупційна складова як єдиний доступний інструмент стабілізації взагалі характерна для перехідних суспільств на першому етапі виходу з кризи і, по суті, є нормою. Проблема тільки в тому, щоб цей тимчасовий і вимушений етап не став нормою навічно.

Хуану Карлосу вдалося уникнути цього, провівши покрокові демократичні реформи, що було в Іспанії вкрай непростою справою. Насамперед, він замінив на посаді прем'єра франкиста Карлоса Наварро на компромісного Адольфо Суареса. Потім легалізував, вже в 1977-му, політичні партії, в 1978-му прийняв нову конституцію, объявлявшую короля спадкоємцем не Франко, а історичної іспанської монархії, і гарантувала громадянські права і свободи. Все це примирило з новим королем ліві партії, налаштовані традиційно прореспубликански. Коли ж у 1981 р. Хуан Карлос чинив успішний опір спробі військового перевороту, влаштованого військовими, прагнули відновити франкистський режим, лідер іспанських комуністів Сантьяго Каррільо, за шість років до того що назвав його "Хуаном Недовгим", вигукнув перед телекамерами: "Боже, бережи короля!".

З 1982 р. король відійшов від політичного життя, задовольняючись роллю символу національної єдності і гаранта демократичних свобод. Нарешті, 18 червня 2014 р. Хуан Карлос I відрікся від престолу на користь свого сина Філіппа VI, пояснивши в телезверненні, що прийняв рішення "передати кермо правління молодому, енергійному покоління, здатного здійснити потрібні країні реформи".

Ніщо не заважало Хуану Карлосу I в 1975 р. піти шляхом заморожування ситуації. Звичайно, Іспанія була б сьогодні схожа на Росію - але сам би він, швидше за все, всидів на троні. І навіть якщо б його влада була обмежена впливом Іспанської Фаланги, яка не розпалася б з-за внутрішніх конфліктів, ніхто не став би залучати короля до відповідальності за корупційній справі.

Незалежно від того, чи є в матеріалах справи проти Хуана Карлоса реальні підстави, факт його появи глибоко символічний. Ні, Іспанія не досягла святості і не покінчила з корупцією. Але закон у неї все ж став один для всіх, так що навіть для батька царюючого монарха не було зроблено жодних винятків.

І навіть якщо підстави для справи проти Хуана Карлоса все-таки є, вони не применшують його ролі в новітній історії Іспанії. Її відмінність від Іспанії при Франка вкладається у три знайомих рядки: "Підлабузнюватися не потрібно, трусити, квапитися. Кажуть, що всі намісники - злодюги, Але злодюга мені миліше, ніж кровопивця".

    Реклама на dsnews.ua