• USD 27.8
  • EUR 33.4
  • GBP 38.7
Спецпроєкти

Нова ера. Що означають санкції Facebook проти Австралії

Канберра хоче змусити цифрові компанії платити ЗМІ за використання їх контенту

Facebook забороняє австралійцям публікувати новинні посилання у відповідь на запропонований закон, який змусить компанію платити за новини
Facebook забороняє австралійцям публікувати новинні посилання у відповідь на запропонований закон, який змусить компанію платити за новини / Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Найбільша в світі соцмережа Facebook ввела санкції відносно Австралії. Звучить трохи дико, хоча, можливо, після того, як Twitter наклав анафему на Дональда Трампа, вже в меншому ступені. Але це дійсно сталося.

17 лютого керівник Facebook в Австралії і Новій Зеландії Вільям Істон у блозі компанії оголосив про введення низки обмежень для австралійських ЗМІ.

Тепер видання не зможуть публікувати матеріали на своїх Facebook-сторінках, а жителі Австралії також не бачитимуть публікації видань з інших країн і позбудуться можливості постити лінки на будь-які ЗМІ.

Санкції тимчасові. І термін їх дії буде залежати від готовності Канберри зарити сокиру війни.

Конфлікт же почався в другій половині минулого року, коли члени парламенту Австралії в кооперації з Австралійською комісією з питань конкуренції та захисту споживачів (ACCC) підготували законопроєкт, за допомогою якого вирішили примусити Facebook і Google ділитися із засобами масової інформації частиною доходів від реклами, що отримується в тому числі завдяки чужому інтелектуальному продукту.

Минулого тижня сенатський комітет з економічного законодавства направив проєкт закону на розгляд у парламент, що повинен був відбутися 16 лютого, але був відкладений через запеклий опір цифрових гігантів.

Істон, у свою чергу, пише: "Запропонований закон невірно тлумачить відносини між нашою платформою і авторами публікацій, які використовують її, щоб ділитися новинним контентом. Це поставило нас перед жорстким вибором: намагатися дотримуватися закону, який ігнорує природу цих відносин, або заборонити новинний контент на базі наших сервісів в Австралії. З важким серцем ми вибираємо другий варіант".

Реклама на dsnews.ua

За його словами, Facebook насправді допомагає заробляти виданням, які платять йому за рекламу.

Так, у 2020 р., відзначає Істон, ЗМІ Австралії завдяки Facebook заробили $407 млн.

Законодавці та ACCC ж вважають, що відносини між цифровими гігантами і видавцями десь несправедливі, адже перші беруть гроші за рекламу у других і використовують їх контент.

Логіка в цьому є, адже користувач, гортаючи стрічку в Facebook, далеко не завжди відкриє посилання, щоб перейти на сайт видання, що дасть тому такі необхідні хіти. Читаність же згодом трансформується в доходи від реклами.

При цьому ЗМІ в Австралії щорічно на рекламу в Facebook і Google витрачають 71% від сумарного рекламного бюджету — близько $4,6 млрд, а віддача в тому ж Facebook, як повідомив Істон, — лише трохи більше $400 млн. Різниця істотна, звичайно.

Однак насправді логічні аргументи обох сторін. І поки жодна з них ніби як не хоче відступати.

Проблема, насамперед для австралійської влади, полягає в тому, що Facebook і Google насправді можуть скористатися своїм монопольним становищем і зробити австралійським ЗМІ ще болючіше. Точніше, вже зробили.

І, що важливо, вони навіть не приховували наміри так відігратися на австралійських ЗМІ через рішення законодавців. Санкціями Facebook Канберрі погрожував ще у вересні. До того ж Австралія не є першою ні в спробах змусити соціальні медіа платити за контент ЗМІ, ні в тому, що зазнала подібну помсту цих компаній.

Свого часу на соцмережі намагалися натиснути окремі медіахолдинги в Німеччині та Іспанії. В результаті Google відключив свою службу новин, а холдингам заблокував доступ до неї. Після цього різко впав трафік місцевих видань. Згідно з дослідженням, проведеними Школою бізнесу Стенфордського університету в 2017 р., перегляди сайтів знизилися на 10%.

Однак австралійський парламент ризикнув і пішов на підвищення ставок. Підсумок: законопроєкт "подвіс", соцмережі зачинили двері перед ЗМІ, австралійська влада веде переговори з компаніями.

Ймовірно, це і було метою законодавців. А саме — запропонувати досить суворе законодавство, щоб у ході переговорів досягти прийнятного для всіх варіанта.

Але важливий тут не сам по собі конфлікт Канберри з Цукербергом і Пічаї, а парадигма нового формату відносин соцмереж і офіційних органів влади, що формується.

Від Facebook, Google, Twitter держави вимагали більшої відповідальності: через втручання у вибори, кампаній по дезінформації, поширення неприйнятного контенту і т. д., і т. п.

Що ж, компанії дійсно стали більш відповідальними. А з відповідальністю прийшла і впевненість, коли з "ефіру" почали масово вирізати російських тролів і інших мерзенних персонажів, а потім "випиляли" і цілого президента США.

Ось воно нове майбутнє: не просто держава проти цифрової корпорації, а й цифрова корпорація проти держави. Футуризм вже тут. Санкції можуть вводити не тільки виборчі органи влади, а й бізнес.

    Реклама на dsnews.ua