• USD 27.6
  • EUR 33.4
  • GBP 38.8
Спецпроєкти

Нова заначка Путіна. Навіщо РФ підвищує пенсійний вік, коли бюджет ломиться від доходів

В результаті поєднання надприбутків і недофінансування видатків профіцит держбюджету РФ за сім місяців 2018 р. склав оглушливі 1,4 трлн руб. (2,5% ВВП)
Реклама на dsnews.ua

З 4 вересня рубль знову заскользил вниз поза всякою з цінами на нафту, а головний банкір Росії Ельвіра Набіулліна несподівано оголосила про ймовірність підвищення облікової ставки, що в определенноготипа економіках є догмою в справі боротьби з інфляцією. У той же час, між 9 вересня 2017 року і тією ж датою в цьому році російська валюта девальвувала майже на 20%, і якщо раніше Володимир Путін радів цьому, переконуючи підлеглих, що тепер рублів в бюджеті стане більше, то тепер чомусь перестав. Тому і Набіулліна посилила риторику щодо ключової ставки, назвавши фактори, які можуть призвести до її підвищення вперше з 2014 року.

Якщо б мова йшла тільки про примітивній економіці РФ, що складається у видобутку та експорті на Захід нафти і газу, то було б трохи факторів, які б говорили за зниження ставки. Однак, як зізналася глава ЦБ РФ, тепер з'явилися деякі обставини, які дозволяють "покласти на стіл" питання можливого підвищення ставки". Тобто затиснути кредитування. Цю заяву було зроблено на глобальному форумі Альянсу за фінансову доступність в Сочі .

Серед обставин на користь зростання ставки Набіулліна згадала підвищену нестабільність на фінансових ринках - причому не тільки в Росії, але і (зрозуміло, як без цієї мантри!) у світі. Крім того, інфляція швидко повертається до прогнозу ЦБ (4%) "трохи швидше, ніж ми прогнозували раніше, в тому числі з-за зовнішніх факторів", визнала вона. До кінця серпня річна інфляція досягла 3% (це не побутовий, звичайно, а макроекономічний показник - побутової в рази вище). І це найвищі темпи зростання цін з вересня 2017 року.

Набіулліна вірить, що "основні ризики носять тимчасовий характер". Правда, так не вважає великий державний банкір Андрій Костін (ВТБ), що очікує введення до Нового Року всіх нових пакетів санкцій і найважчих наслідків для залишків економіки РФ. Але, на думку оптимістки Набіулліної, якщо ризики "не транслюються в зростання інфляційних очікувань, у вторинні ефекти", то ЦБ може проводити пом'якшення грошово-кредитної політики більш поступово, ніж передбачалося раніше. Однак, вторинний ефект, подібно вторинного продукту - явище багатогранне.

По-перше, це не перший випадок за останні місяці, коли ЦБ говорить про те, що не виключає підвищення ключової ставки. Зокрема, в червні, коли ЦБ вирішив зберегти ставку на рівні 7,25%, Набіулліна говорила, що у разі різкого посилення проинфляционных ризиків ЦБ не виключає і підвищення ставки. Однак тоді в словах глави ЦБ не було конкретної вказівки на наявність факторів, які говорять на користь рішення про підвищення ставки. Крім того, Набіулліна тоді підкреслювала, що базовий сценарій такого розвитку подій не передбачає. Схоже, існувала надія на кулуарні домовленості зі США і чудесне спасіння того ж Дерипаски.

Останній раз ЦБ підвищив ставку в грудні 2014 року, коли на тлі обвалу курсу рубля до долара і євро регулятор протягом тижня підвищив ключову ставку спочатку з 9,5% до 10,5%, а потім - відразу до 17%.

По-друге, слова Набіулліної - це визнання того факту, що підвищення ставки - на порядку денному у ЦБ. Проте однозначно говорити про те, що ставка буде підвищена на наступному засіданні ЦП з грошово-кредитної політики (14 вересня), не можна - все буде залежати від того, в якому стані ринки підійдуть до цієї дати. Напередодні, 13 вересня, відбудеться засідання Банку Туреччині, і у випадку, якщо турецький регулятор знову не підвищить ставку, ситуація на ринках, що розвиваються, до яких належить і російський, може різко погіршитися. Росіяни, між тим, продовжують скуповувати долар, а російські інвестори в цінні папери, активно скидають їх, щоб не залишитися з "вухами від мертвого осла", як любить говорити Володимир Путін, нині розмірковує про те, що саме розповів британської і іспанської фінансової розвідки Сергій Скрипаль, якого агенти Путіна настільки невдало намагалися отруїти.

Реклама на dsnews.ua

Цікаво, що ще в липні Банк Росії орієнтував ринок... на зниження ставки в 2019 році і тепер змушений різко змінювати риторику.

Реалізуючи встановлення політичного керівництва ("все нормально, нормально нереально") Набіулліна, один із заступників якої, Олександр Торшин, перебуває під слідством у США з питання втручання у вибори, судорожно вживає й інші заходи: так, регулятор планує загальмувати зростання неипотечного кредитування і вже припинив купувати на ринку валюту для Мінфіну (поки до кінця вересня). Всі рішення ЦБ приймає з точки зору цінової стабільності (враховуючи тотальне пограбування пенсіонерів, клієнтів ЖКГ та оптово-роздрібної торгівлі), а інфляція може прискорюватися, зокрема під впливом зовнішніх факторів.

Епічне падіння курсу рубля, яке відбувається багато в чому через кон'юнктури на ринках і на побоюваннях американських санкцій викликає до життя настільки цікаві конспірологічні теорії, що, враховуючи загальний рівень моральності в команді Путіна, вони можуть виявитися недалекі від істини. Насамперед, зростають інфляційні очікування населення. У серпні цей показник впритул наблизився до 10%, склавши 9,9%, і, за прогнозами ЦБ, може продовжити зростати - все на тому ж зростання ставки ПДВ (який був потрібен лише для компенсацій "поиздержавшимся в дорозі" Дерипасці і Вексельбергу) і ослаблення курсу рубля. Ще більш песимістичні росіяни в очікуваннях за курсом рубля - 50% учасників опитування, результати якого наводить ЦБ, вважають, що через рік рубль більш ніж відчутно подешевшає до долара. Це рекордний показник принаймні з 2013 року. А в цілому картина настроїв відповідає 1998 році.

Додаткове прискорення інфляції та інфляційних очікувань може надати і прийняте урядом рішення підвищити акцизи на дизельне паливо і бензин, і так дорожчають з кожним днем. Привіт далекобійникам, вже протяжної під тягарем збору, відданого на відкуп клану Ротенбергов, який вийшов на друге місце в РФ за сукупними активами. Тепер фіскали придивляються до декільком мільйонам самостійно зайнятих громадян, яких передбачається обдерти, щоб, по-перше, поліпшити самопочуття іншого рідного Путіну клану, Шамаловых, а по-друге, позбавити цей шар будь-якого політичного потенціалу.

Однак, навіщо ж все це робиться, якщо, на думку об'єктивних спостерігачів, приміром, таких як відомий економіст Михайло Делягін, федеральний бюджет продовжує буквально захлинатися від грошей?

По-перше, завдяки майже дворазового заниження світових цін на нафту при його складанні надприбутки за перші сім місяців 2018 року перевищили 885 млрд руб. - 8,4% від їх загальної суми. При запланованих на рік доходи в 17,38% ВВП доходи січня-липня склали 18,98% ВВП. При цьому витрати недофінансовуються.

В результаті поєднання надприбутків і недофінансування видатків профіцит перших семи місяців 2018 року склав оглушливі 1,4 трлн руб. (2,5% ВВП) - при тому, що річний бюджет передбачає профіцит лише в 482 млрд руб. (0,5% ВВП).

По-друге, примітно, що на цьому тлі уряд бере гроші в борг (тільки в липні чисте внутрішнє запозичення становило 141 млрд руб.). В результаті невикористовувані (!) залишки коштів бюджету зросли в липні на 529 млрд руб., а з початку року - понад 2,4 трлн. - і склали астрономічні 8,6 трлн. руб., більше половини річних доходів.

З цих 8,6 трлн. руб. у Фонді національного добробуту (створеному у 2007 році спеціально для покриття дефіциту Пенсійного фонду) знаходиться 4,8 трлн. руб. З них у валютній формі - 22,11 млрд дол., 20,75 млрд євро, 4,37 млрд. фунтів стерлінгів.

Решта 3,8 трлн. руб. бюджетних резервів" виведені за рамки Фонду національного добробуту і, ймовірно, лежать на рахунках Казначейства або використовуються без явного відображення в офіційній публічної звітності Мінфіну (так звана скарбниця Путіна або "басейн").

На думку Делягіна, влада свідомо зайнята знекровленням Росії - фактичне заморожування її грошей в бюджеті доповнюється більшою нерівномірністю витрат за різними статтями: за січень-липень фінансування річних витрат коливається від 72,6% (охорона об'єктів рослинного і тваринного світу та середовища їх проживання) до 8,0% (не що-небудь, а дошкільна освіта!)

Корумпованої виглядає велика пріоритетність для уряду "прикладних наукових досліджень у сфері ЖКГ" у порівнянні з аналогічними дослідженнями в області національної безпеки і правоохраны: перші профінансовані на 68,1%, другі - лише на 31,4%.

А ось тепер - трохи коспирологии.

Офіційна звітність Мінфіну, вважає Делягін, свідчить: клан системних лібералів, нібито службовець глобальним фінансовим монополій (хоча швидше за багато років виступає в ролі бухгалтерів ОЗУ Путіна) і контролюючий соціально-економічний блок російської держави, накопичує колосальні ресурси. Чомусь він не дозволяє використовувати їх на потреби Росії, і дестабілізує її як блокуванням розвитку, так і крайньою нерівномірністю і нерітмічностью бюджетних витрат (не кажучи вже про провал деоффшоризации і вкрай дивною податкової політики, афери з приватизацією та іншим).

Делягін перераховує і інші патології. Це підвищення пенсійного віку, підвищення ПДВ, подорожчання бензину за допомогою "податкового маневру". Це масове блокування рахунків фізосіб за відверто безглуздим випадках, продовження підвищення податкових виплат на нерухомість, захмарні штрафи проти дачників. Нарешті, це фактична заборона на кредитування реального сектора завищенням нормативів ризику, - це справляє враження підготовки державного перевороту шляхом провокації громадського обурення (зрештою, козачки і поліція не завжди можуть впоратися). Це з одного боку. А з іншого - концентрації ресурсів для потреб якоїсь нової влади. Адже в умовах справжнього бунту доходи скарбниці завжди падають.

Нинішнє накопичення резервів у бюджеті, якщо це не підготовка до блокади, може виявитися формуванням середньостроковій "заначки" для тих, хто ініціював підвищення пенсійного віку і, можливо, має намір правити Росією після заміни Путіна.

Між тим, відомо, що всяка зміна влади стикається з розвалом або хоча б дезорганізацією всієї системи держуправління. Крім інших проблем, це породжує падіння доходів і фінансова криза. У той же час накопичені резерви дозволяють при зміні влади не тільки уникнути фінансової кризи, але при бажанні навіть різко прискорити економічний розвиток і рівень соціальної забезпеченості. Це дозволить наочно і переконливо продемонструвати "народний" характер нової влади і її служіння інтересам суспільства.

Такої можливості, наприклад, не було в української революційної влади - розоривши країну, банда Януковича бігла з частиною скарбниці, охоронювана спецназом іншого бандита, Путіна. Цей урок, як вважає Делягін, засвоєний "шостий колоною" всередині деградованого до рівня гаїтянської моделі Папи Дока Дювальє режиму Путіна.

Втім, з фобіями нині опозиційного Делягіна можна не погоджуватися, і вважати (досить раціонально), що вірні слуги Путіна, вирощені ще важко переваривавшим демократію Гайдаром, старанно працюють, виконуючи наказ правителя - приготуватися до кругової обороні в умовах досі самій небезпечній хвилі шторму. Підвищення пенсійного віку зруйнувало у Росії її фашистський "кримський консенсус" - і вище політичне керівництво навіть не збирається йти на поступки низам, оскільки гроші тепер потрібні йому самому.

    Реклама на dsnews.ua