• USD 36.6
  • EUR 39.3
  • GBP 45.3
Спецпроєкти

Big data в дії. Китай перетворюється в цифровий концтабір

Метод соціальних рейтингів став знаходити широке застосування, поступово формується новий клас кріпаків
Фото: dunyahalleri.com
Фото: dunyahalleri.com
Реклама на dsnews.ua

Влада Китаю ввела в масову практику заборони на продаж громадянам з низьким соціальним рейтингом квитків на швидкісний транспорт. Це означає їх фактичне закріпачення — жорстку прив'язку до місцевості, де вони мешкають. У загальній складності в 2018 р. таких відмов вже 24 млн: 17,5 млн — на літаки, 5,5 млн — на швидкісні поїзди. Роком раніше таких заборон було вдвічі менше.

Метод соціальних рейтингів став знаходити широке застосування, оскільки він показав себе реально працюючим. Влада Китаю відзначають, що в результаті роботи цієї системи 3,5 млн людей добровільно сплатили податки і штрафи. Втім, отримати зниження рейтингу можна не тільки за ухилення від податків, але і за безліч інших провин, великих і малих, і навіть просто опинившись не в той час і не в тому місці, наприклад, поблизу підпільного грального будинку або за одним столиком з підозрілою особою.

Як це працює

Розробка общекитайской системи соціальних рейтингів почалася ще при Ху Цзіньтао. За основу була взята система скорингу — оцінки платоспроможності позичальника, яка застосовується в США. Втім, всі такі системи схожі один на одного і нараховують рейтинг по деякому числу стандартних показників.

У 2014-му, після приходу до влади Сі Цзіньпіна, Держрада КНР вирішив ввести соціальні рейтинги в масштабах всього Китаю. До 2020-го кожен житель КНР буде відслідковуватися й оцінюватися в режимі реального часу.

Рейтинги прив'язані до внутрішніх паспортів і знаходяться у вільному доступі в централізованій базі даних, так що кожен громадянин може подивитися свій поточний рейтинг, а також поточний рейтинг осіб, які його з якихось причин цікавлять. Кожному громадянину при включенні в систему дається стартовий рейтинг тисяча балів. В подальшому в залежності від його поведінки рейтинг або зростає, або падає. Громадянину, сообщившему про негідній поведінці іншого громадянина, покладається як мінімум п'ять балів.

Детальних вказівок на всі випадки життя, що можна робити, а чого не можна, система не пропонує. Мова йде про поведінкових паттернах, виведених на основі аналізу великої кількості даних. Прикинутися в принципі можна, але при такій ступеня облуди маска незабаром приросте до лиця.

Реклама на dsnews.ua

Той, чий рейтинг перевищує 1050 балів, — зразковий громадянин, вище 1000 балів — цілком гідний, від 900 до 1000 — середнячок. Нижче 850 — не цілком благонадійний, без права роботи в державних і муніципальних структурах. Нижче 600 балів — ізгой, таких не беруть майже нікуди, не дають кредити і не продають квитки на швидкісні потяги та літаки. Але все поправимо — веди себе добре, і рейтинг потроху зросте. Живи за законом, вчасно погашати кредити, плати податки, дотримуйся ПРАВИЛ дорожнього руху, не переступай моральних заборон, піклуйся про місто та колективі — і життя налагодиться.

Гостре око держави

Щоб вести докладний облік вчинків громадян, потрібна тотальна система стеження, персонального розпізнавання та автоматичної обробки матеріалу. Такі інструменти у китайських властей є, і навіть кілька, зведених воєдино.

По-перше, це ринок мобільних додатків, включаючи спеціальні, спочатку вшиті в будь-який мобільний пристрій, що продається в Китаї, або обов'язкові для встановлення окремим категоріям громадян за місцем проживання, національною ознакою і т. п. приміром, у Синцзяне, де китайські влади щільно взялися за перевиховання уйгурів, чому регіон став схожий на концтабір, в обов'язковому порядку встановлюється додаток JingWang Weishi для тотального стеження за власником телефону: пересування, контакти, дзвінки, активність у соцмережах, споживаний контент. Додаток також попереджає про неправильну поведінку, що загрожує зниженням рейтингу.

По-друге, до 2020 р. в Китаї завершать встановлення 600 млн камер стеження, підключених до системи автоматичного розпізнавання осіб, яка вже запущена і показує відмінні результати.

Втекти від такого всевидючого ока можна тільки зовсім уже повну глухомань, де немає ні камер, ні мобільного покриття. Але, по-перше, таких втікачів буде небагато, по-друге, їх можна зобов'язати мати при собі мобільні пристрої, що працюють в автономному режимі, в третіх, любителів занадто частого усамітнення можна ставити на особливий облік і превентивно виховувати. Превентивне виховання — фактично арешт на невизначений термін, без пред'явлення конкретних звинувачень і формально не вважається арештом, але тягне за собою утримання у важких умовах у поєднанні з жорсткою ідеологічною обробкою — широко застосовується в Синцзяне. Розрахунок безошибочен і побудований на тому, що більшість людей візьмуть жорстко нав'язані їм правила гри, і навіть без особливого опору — непокірне меншість можна залякати і зламати, а непоправних бунтарів просто знищити. Крім того, за рахунок обмежень на продаж квитків ненадійні громадяни — ні, не бунтують, а просто недовоспитанные — прив'язуються до місця.

Кожен громадянин контролюється як мінімум по кільком сотням параметрів, і число цих параметрів, а також зв'язків між ними зростає по мірі вдосконалення системи. Це і є технологія big data в дії. На виході держава планує отримати нового, зручного для себе людину, виведеного як основний соціальний тип.

Погляд з іншого боку

Не намагаючись оспівати красу життя при "твердій порядку", спробуємо все ж поглянути на аргументи, які змусили китайські власті піти на цей крок. Китай зіткнувся з проблемою якості населення, яке звикло до того, що держава — його ворог, щонайменше супротивник, але ніяк не друг. Отже, вміння обдурити державу — справа честі і ознака успішності, той же, хто не зумів цього зробити, просто невдаха. Така психологія широко поширена на пострадянському просторі, але в порівнянні з Китаєм це ще квіточки. Корупція, що стала частиною державної системи, — це зло, але корупція, що стала частиною культури, коли успіхи у розбудові корупційних зв'язків є в очах всього суспільства ознакою успіху, багато гірше. Між тим у Китаї все саме так і йде.

Подібне ставлення громадян до влади не виникає з нізвідки, а породжується свійським ставленням влади до громадян. Але після того, як воно вже склалося і стало частиною культури, зробити з ним що-небудь м'якими методами практично неможливо. Систему контргосударственных відносин доводиться ламати силою. Загальна стеження на базі big data і є та кувалда, якої в Китаї намагаються здійснити цей неприємний процес. Але і відповідь громадян не зволікатимуть.

Тут ми підходимо до цікавого явища — до цивілізаційної розвилки. На одному шляху — держава, дружнє громадянам, яким вони довіряють і в управлінні яких можуть приймати все більш пряма участь з допомогою тих же мережевих комунікацій. Це і є західноєвропейський ідеал. Подекуди, наприклад у Фінляндії, до нього підійшли майже впритул. Є, правда, небезпека, що дурнуваті і ласі на яскраві приманки популістів громадяни, допущені до такого управління, це чудове держава розвалять. Але, якщо якість більшості громадян буде висока, все буде добре. Хоча, звичайно, висока якість громадян не виникає з нізвідки, а довго напрацьовується методом проб і болючих помилок. Тут найголовніше, щоб чергова помилка не розвалила все остаточно, перевівши розвиток на інший шлях.

А на іншому шляху — тривале, іноді на століття, протистояння громадян і держави. В якому держава, отримавши в своє розпорядження чергову кувалду, в цей раз цифрову, хоча історія знала і інші, намагається зламати опір громадян, здобувши над ними повну і тотальну перемогу. Але, як показує історичний досвід, така перемога завжди виявляється тимчасової і на кожну кувалду незабаром знаходиться безліч молотків, якими громадяни руйнують репресивну машину, інший разів і до повного її руйнування.

Іншими словами, це протистояння — завжди маятник, і якщо зараз він сильно пішов в одну сторону, то настільки ж сильно незабаром піде в іншу. Зломи системи стеження і чорний ринок рейтингів довіри не забаряться з'явитися в Китаї — це питання максимум кількох років.

Варіантів розвитку такої системи теж два. Це або поступове заспокоєння маятника, тобто соціальний компроміс, що дає шанс переходу на перший шлях, або відхід його рознос, крах старої системи і створення чогось нового, з виходом на ту ж розвилку з двох можливостей.

    Реклама на dsnews.ua