• USD 27.2
  • EUR 30.8
  • GBP 36.3
Спецпроєкти

Об'єднані бюрократи проти Ілона Маска. Чому найбагатша людина не хоче фінансувати Всесвітню продовольчу програму

Всесвітня продовольча програма (ВПП) ООН не в змозі вирішити проблему голоду, пропонуючи лише локальні акції сумнівної ефективності

Ілон Маск оголосив, що готовий витратити $6 млрд на боротьбу з голодом, якщо голова ВПП ООН Девід Бізлі точно вкаже, на що підуть гроші
Ілон Маск оголосив, що готовий витратити $6 млрд на боротьбу з голодом, якщо голова ВПП ООН Девід Бізлі точно вкаже, на що підуть гроші / Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Знаючи Маска, можна припустити, що незабаром він запропонує своє, радикальне рішення, здатне закрити питання раз і назавжди. І, можливо, не просто запропонує, а й реалізує його на практиці. Утім, по порядку.

Конфлікт почався після того, як Девід Бізлі, директор ВПП, в інтерв'ю телеканалу CNN Connect the World сказав, що невелика група надбагатих людей могла б допомогти вирішити проблему голоду у світі, пожертвувавши ВПП всього якихось $6 млрд, притому на одноразовій основі. "Шість мільярдів доларів на допомогу 42 мільйонам людей, які буквально помруть, якщо ми їх не зберемо. Це нескладно", — сказав Бізлі.

Ілон Маск, найбагатша людина на планеті Земля, чиї особисті статки становлять $311 млрд, а загальна вартість підприємств, у яких йому належить контрольний пакет акцій, трохи перевищує трильйон доларів, прийняв репліку на свій рахунок і негайно відповів у твіттері. Маск написав, що готовий виділити $6 млрд, терміново продавши акції Tesla, але лише за умови, що ВПП надасть йому переконливий план, який дозволить за цю суму покінчити з голодом у світі, та докладний кошторис витрат. Бізлі негайно здав назад, відповівши, що заголовок був неточним: $6 млрд категорично не вистачить, щоб вирішити проблему голоду у світі радикально, але вони допоможуть запобігти "геополітичній нестабільності, масовій міграції і врятувати 42 мільйони людей на межі голоду", проблеми яких "погіршуються" зміною клімату, війною та пандемією COVID-19".

"З вашою допомогою ми можемо принести надію, побудувати стабільність та змінити майбутнє", — написав Бізлі у твіттері, — прямо відповівши Маску. — Давайте поговоримо: це не так складно, як Falcon Heavy, але надто багато поставлено на карту, щоб хоча б поговорити. Я можу вилетіти наступним рейсом. Відмовте мені, якщо вам не подобається те, що ви чуєте!"

"Будь ласка, опублікуйте свої поточні та передбачувані витрати в деталях, щоб люди могли точно бачити, куди йдуть гроші. Сонячне світло — прекрасна річ", — відповів Маск, який явно не налаштований безпосередньо спілкуватися з Бізлі.

Формально ВПП щорічно публікує звіти внутрішнього аудиту про свої витрати в кожній країні, але у Маска, мабуть, виникли сумніви щодо того, наскільки такі внутрішні звіти відповідають реальному стану справ.

У соцмережах негайно почався млявий (ну, це він поки що) скандал. Одні засудили бездушних і жадібних багатіїв. Інші згадали (а Маск, до речі, нагадав), що внутрішнє опитування співробітників ВПП у 2019 р. виявило сотні заяв про жорстоке поводження, включаючи сексуальне насильство.

Реклама на dsnews.ua

Нічого дивного у цьому не було. Низові співробітники ВПП набираються у місцях, де безпосередньо і надається продовольча допомога, до того ж з місцевого населення. Це, з одного боку, є принадною посадою і робить їх украй залежними від начальства. З іншого ж — дає їм самим величезну владу. Однак усі ці скандали ведуть у тінь ключове питання про витрачання коштів, а тим часом незалежного аудиту ВПП ООН не зазнавала з моменту свого заснування. Як і ООН загалом, до речі.

Тим часом розкішне життя функціонерів ООН, та й інших міжнародних організацій, надто сильно впадає в око. Питання про те, яка частина коштів, що виділяються цим організаціям, витрачається на утримання їхнього апарату, цілком законне, а правдиві відповіді на нього можуть дуже зіпсувати настрій і тим, хто виділяє ці кошти, і самим міжнародним чиновникам, які перетворилися на закриту бюрократичну касту. І ще: ВПП, вже цілком серйозно, оголосила своєю кінцевою метою порятунок світу від голоду до 2030 р., і, наскільки можна судити, це вже ніякі не метафори чи неточності. Чи все-таки вони? Але якщо ні, не вони, і мета поставлена всерйоз, то до призначеної дати залишилося лише дев'ять років. Отже, якщо постановка цієї мети — не порожній струс повітря, у ВПП має бути конкретний план. Де він? Де кошторис його видатків? Добре, нехай $6 млрд замало для його реалізації. А скільки тоді потрібно, щоб вистачило, згідно, знову-таки, з кошторисом?

Словом, Маск торкнувся дуже болючої теми. Вічний бунтар і руйнівник звичних істин замірився на святе: на угоду, яка негласно склалася між корпораціями та їх найбільшими акціонерами, державними бюрократіями та міжнародною бюрократією. У рамках цієї угоди багаті помірно жертвують на бідних і стражденних, держави перераховують внески міжнародним організаціям, а ті невпинно борються зі Світовим Злом у вигляді голоду, хвороб, диктатур, стихійних лих, глобального потепління та гендерної нерівності. Фішка ж у тому, що Світове Зло при цьому також є членом їхнього елітного клубу. Прибери його — і весь ланцюжок розвалиться. Якби голод буде переможено, що станеться з ВПП? Куди податися кільком тисячам її функціонерів? А що станеться з ООН, позбавленої ВПП? Ні, звичайно, відразу ООН не впаде, але безперечно позбудеться частини свого впливу. А що буде, якщо ще кілька довгограючих проєктів ООН будуть закриті, виконавши свої завдання? Партія Добра та Партія Зла не можуть існувати одна без одної! Більш того, це структури однієї і тієї ж партії, і так було завжди, недаремно маніхейство оголосили єрессю і поспішно прибрали геть з-перед очей.

Повернемося, однак, до Маски. Враховуючи його манеру діяти, можна припустити, що сутичка з Бізлі була простою випадковістю. Маск підготував відповідь на законопроєкт, запропонований представниками Демократичної партії США та спрямований на різке підвищення оподаткування найбагатших людей Америки. По суті, законопроєкт, який передбачає ставку податку на всі активи у розмірі 23,8% на рік, є конфіскаційним і має скасувати всі особисті статки понад $10 млрд, на які його думають поширити, в принципі унеможлививши їх. Формально – з благородною метою: для фінансування охорони здоров'я, догляду за дітьми та боротьби зі зміною клімату. Але куди підуть ці гроші насправді? І що буде коли найбагатші закінчаться, а звичка отримувати великі надходження від податків залишиться? Маск уже зазначив, що навіть такий обсяг коштів, який вдасться виручити спочатку, не зможе адекватно фінансувати схему президента Джо Байдена Build Back Better, зате перекреслить плани Маска з колонізації Марса.

Загальний сенс закону – в деперсоніфікації великих статків, але не за допомогою їх соціалізації – це провальний шлях, що показав приклад СРСР, а через корпоратизацію. Загалом законопроєкт – частина плану корпоративної революції щодо заміни обмеженої влади держав необмеженою нічим владою корпорацій, що діють під формальним державним прикриттям. Утім, це вже дещо інша тема.

Так ось, Маск, по суті, готується прямо поставити питання: а чи не краще дати можливість багатим людям вирішити деякі проблеми? Його марсіанський проєкт дуже зримо відповідає на це питання позитивно: жодна бюрократична організація, хоч державна чи міжнародна, не досягла б у такі короткі терміни таких вражаючих успіхів, як SpaceX, який штовхала вперед особиста воля Маска. Але SpaceX, як не крути, трохи абстрактний для простої людини, він далекий від її повсякденних потреб. Для переконливої демонстрації своєї правоти Маску потрібно щось земніше. Наприклад?

Наприклад, можна й справді покінчити з голодом в Африці, організувавши ПВК для захисту родезійських фермерів, яких сьогодні нещадно пригнічують у Зімбабве, і давши їм можливість нормально жити і працювати в обмін на постачання частини продовольчих продуктів у вигляді плати за безпеку. А це продовольство, вирощене в Африці, використовувати для боротьби з голодом в Африці – ось, до речі, і возити далеко не треба. Але, в рамках цієї боротьби, роздавати продовольчу допомогу не аби кому, а тільки в тих регіонах, жителі яких зуміють встановити більш-менш демократичне правління, хоча б частково покінчити з корупцією і не гадити в шахти відключених ліфтів у висотних будинках. Маск родом із ПАР, і тема дикунів, які захопили велику, колись красиву і квітучу країну, побудовану не ними, йому близька і зрозуміла. І, головне, допомагати лише тим, хто готовий працювати, а не чекати на наступну подачку. Зокрема, готовий вчитися сам вирощувати продовольство та взагалі самостійно налагоджувати своє життя. Якщо ж одержувачі допомоги під час процесу полінувалися, опустили руки, все розікрали і дозволили прийти до влади черговому людожерові, повіривши його обіцянкам, — словом, звернули з правильного шляху, – все, закінчилася і допомога. У повній відповідності до суворого принципу "хто не еволюціонує, той не їсть".

Пішовши таким шляхом, можна й справді покінчити з голодом в Африці, а потім і на решті нашої планети. Нехай не до 2030 р., але в найближчий час. А заразом, покращивши загальну якість людства, підготувати його до колонізації інших планет.

Але де в цьому плані місце, відведене любителям простих більшовицьких рішень на кшталт BLM – станового хребта електорату Джо Байдена та інструменту корпорацій із руйнування держав та демократій? А його немає для них у цьому плані, в принципі немає. І в цьому ще одна незаперечна перевага такого плану. Утім, усе це поки що лише припущення. Маск своїх пропозицій ще не озвучував. Цілком ймовірно, що він придумає щось краще і, звичайно ж, веселіше!

    Реклама на dsnews.ua