• USD 29.3
  • EUR 30.8
  • GBP 36.4
Спецпроєкти

Боги гумору. Навіщо професор МДУ хоче "Скрипальские читання" в Солсбері

Йдеться про очевидне тролінгу. Питання в тому, яка його мета
Росіяни "Олександр Петров" і "Руслан Боширов" візьмуть участь у конференції МДУ до річниці отруєння Скрипалів. Фото: Getty Images
Росіяни "Олександр Петров" і "Руслан Боширов" візьмуть участь у конференції МДУ до річниці отруєння Скрипалів. Фото: Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Перша річниця отруєння колишнього полковника ГРУ Сергія Скрипаля і його дочки в англійській Солсбері не могла не стати новинним приводом для російських бійців інформаційного фронту.

Ось, приміром, спікер Мзс РФ Марія Захарова з справді комсомольським завзяттям обрушилася на британських журналістів, які назвали главою російської резидентури в королівстві посла в Лондоні Олександра Яковенка. Зрозуміло, як вона стверджує, безпідставно. І справді, хіба висилку Яковенко в 1986 р. з посольства СРСР у Вашингтоні разом з групою співробітників КДБ під дипломатичним прикриттям можна вважати доказом? А його недавнє подання до ордена Олександра Невського? Взагалі смішно - принаймні, Захарової.

Справедливості заради, варто відзначити, що, на відміну від радянського попередника, орден цей безпосередньо з військовими заслугами не пов'язаний. Але формулювання в статуті настільки широкі, що його можуть вручити за що завгодно - зокрема, за багаторічну сумлінну службу і високі результати, досягнуті при виконанні службових обов'язків у справі зміцнення міжнародного авторитету Росії, обороноздатності країни". І через це обставини факт, що цієї нагороди в один день з Яковенко, за словами Захарової, "удостоїлися посол РФ в Італії Сергій Разів, заступники міністра закордонних справ Олексій Мєшков (нині посол РФ у Франції) і Олександр Грушко", цілком може вказувати, що вони колеги Яковенко не тільки дипломатичною, але і по іншій федеральній службі. Це притому що Захарова намагалася довести щось, зовсім протилежне. Так, прагнучи прикрити одного резидента, розмовляюча голова Мзс РФ, по всій видимості, засвітила ще трьох. Незручно вийшло.

Але раз вже мова зайшла про незручність, тут варто згадати про інше заяві, наробив куди більше шуму. В ефірі радіо "Говорить Москва" доктор політичних наук, професор кафедри російської політики МДУ Андрій Манойло анонсував наукову конференцію "Перші Скрипальские читання". Захід, приурочений до першої річниці отруєння Скрипалів, за його словами, буде присвячено обговоренню та систематизації досвіду західних спецслужб в частині організації інформаційно-психологічної інтервенції на територію Російської Федерації". Петрову з Башировим "на фізичні адреси" відправили запрошення, хоча їх участь не підтверджено. Більше того, у наступному році р-н Манойло запропонував провести читання в Солсберийском соборі.

Загалом, це повний треш. Новина, природно, розлетілася миттєво - причому її підхопили ліберальні і опозиційні (і те й інше - умовно, з поправкою на російські реалії) площадки, а за ними - і іноземні ЗМІ. І дуже даремно. Бо мова йде про очевидне тролінгу. Тут можна згадати про те, що в кінці лютого той же Андрій Манойло виступив з ініціативою зробити 4 березня святковим "Всесвітнім днем отруєння Скрипалів". З обов'язковим оплачуваних вихідним для співробітників ГРУ по всьому світу, природно. Після цього жарту приймати всерйоз те, що прозвучало в ефірі "балакучої Москви", - щонайменше, наївно, щоб не сказати - нерозумно.

Як би те ні було, провокація спрацювала. Питання в тому, яка була її мета. Манойло, що називається, косить під фріка, але таким зовсім не є. Новина про "Скрипальских читаннях", безумовно, принесла йому паблісіті, однак справа не варто зводити до самопіару. Тут є дещо більше. Професор Манойло є автором курсу "Інформаційні війни та операції по втручанню у внутрішні справи РФ", який читають на факультеті політології МДУ, і його заява цілком може бути частиною практичного заняття.

Причому, враховуючи біографію викладача (Манойло - колишній - наскільки це можливо співробітник ФСБ, фахівець у сфері психологічних операцій та інформаційних воєн), можна припустити і наявність більш масштабних цілей. Зрештою, його маніпуляція ненав'язливо розкрила канали поширення новини, ступінь довіри до неї у різних середовищах, шляхи перетікання контенту, в тому числі транскордонного - як з Росії, так і назад, у формі реакції іноземного медіапростору.

Реклама на dsnews.ua

Не самий непотрібний набір даних в умовах, коли можливості фабрики тролів "путінського кухаря" Євгена Пригожина та телеканалу RT (колишня Russia Today) сильно скорочуються зусиллями західних спецслужб і фіскальних органів, а власне, російське інформпростір все більш виртуализуется. У цих обставинах запит на маніпулятивні техніки неминуче зростає.

Ось, до речі, лише деякі з прикладів таких маніпуляцій, насобиравшихся за минулий тиждень.

"Російська газета" видає (а інші ЗМІ підхоплюють) новина про те, що західні експерти таки визнали, що вундерваффе, особливо полюбилося Володимиру Путіну останнім часом, - ракета "Циркон" справді здатна розганятися до 11 тис. км/год і при цьому активно маневрувати. Так що натовцям тільки й залишається, що, загорнувшись в білі простирадла, бігти (щоб встигнути у відведені п'ять хвилин) на кладовищі. Про це, мовляв, пишеться в статті для німецького журналу Stern. Така публікація дійсно є. Ось тільки герр Крампер - жодного разу не військовий експерт, а редактор рубрики "Авто" і автор низки науково-популярних статей. А найцікавіше - говорячи про характеристики ракети, він посилається на кого б ви думали? Правильно, на Володимира Путіна. Однак у російських ЗМІ цієї інформації немає. Що поробиш, труднощі перекладу.

"Популярна механіка", російська франшиза добротного, хоч і кілька прості американського видання, вдарилася в лютий мілітаризм, систематично просуваючи теза про перевагу російської зброї над зарубіжними аналогами - якщо такі є, зрозуміло. На худий кінець, пояснює, чому воно досі не у військах. З посиланням на іноземні ресурси, що створює ілюзію об'єктивності. З недавнього можна відзначити переказ статті про проблеми, що перешкоджають масовому випуску багатостраждального винищувача п'ятого покоління Су-57 (затримка розробки двигуна і нестача грошей), опублікованій сайтом The National Interest. На перший погляд, прискіпатися не до чого.

От тільки автор статті, Марк Епископос, так само, як і Крампер, - жодного разу не військовий експерт. Хоча це зовсім не заважає йому регулярно писати компліментарні страшилки про військову міць Росії. А сам ресурс, незважаючи на те, що в цілому вірно викладає факти, використовує емоційно заряджену лексику, що саме по собі може служити ознакою маніпуляції. Втім, куди цікавіший той факт, що його публікації раніше використовувалися для просування російських інтересів. Тут можна згадати, наприклад, про плані "репарацій за Крим", опублікованому в 2016 р.

І нарешті, вишенька на торті: високопоставлені співробітники заснованого колись Річардом Ніксоном Центру національного інтересу, якому належить згаданий сайт, виявилися в числі фігурантів "Рашагейта". Зокрема, в середині лютого Сенатський комітет з фінансів звернувся до виконавчого директора Центру екс-Дмитру москвичу Симису з вимогою розкрити записи, що стосуються допомоги, яку ця структура надавала Марії Бутиной, що визнала свою провину в нелегальному політичний лобізм на користь Росії, а також її куратору Олександру Торшину. Втім, це не заважає ЗМІ РФ регулярно заводити матеріали з цього ресурсу.

Так от, якщо подібні схеми офшоризации контенту ефективно діють в російському інформпросторі, їх цілком можна використовувати і в зворотному напрямку. Що і продемонстрував з успіхом професор Манойло.

    Реклама на dsnews.ua