• USD 29
  • EUR 32.3
  • GBP 38.8
Спецпроєкти

Ядерна дубина в Білорусі. Чому Путін все більше скидається на Кім Чен Ина

Важко не побачити подібності в образі дій Москви і Пхеньяну: стрімке скорочення бази аргументів робить і РФ, і КНДР занадто залежними від ракетно-ядерних козирів
Фото: pravda-tv.ru
Фото: pravda-tv.ru
Реклама на dsnews.ua

Збройні сили Вейшнории почали операцію по звільненню Ингрии, окупованій та анексованої Радянською Росією в 1920-м і сім років потому влите до складу Ленінградської області. Що примітно, операція цілком відповідає принципам гібридної війни, поєднуючи в собі обмежені бойові операції із залученням мінімально необхідних людських і технічних ресурсів, масштабні інформаційні кампанії і мифоконструкционные практики.

Так от, вейшнорийский агент, упроваджений в ряди російської армійської авіації, завдав ракетно-штурмовий удар по розляглись на полігоні Лужский сил агресора — групі військових чинів, співробітників органів пропаганди і представникам ВПК РФ. Пілотуючи бойовий вертоліт Ка-52, агент випустив три ракети, в результаті чого були поранені кілька людей і пошкоджена машина управління безпілотником — постановником перешкод GSM, автомобіль зв'язку ФСО). Раніше агенти Вейшнории підлаштували катастрофи з далеким бомбардувальником Ту-22М3, повністю разрушившемся при посадці внаслідок подпиленной стійки шасі, і навчально-бойовим літаком Як-130, у якого був виведений з ладу двигун.

Сили спеціальних операцій республіки між тим провели рейд, результатом якого стала автомобільна "аварія", яка забрала життя головкому ВДВ ВС РФ генерал-полковника Андрія Сердюкова, який керував анексією Криму. Разом з ним загинув його заступник І це далеко не повний список втрат.

Російські війська чинять запеклий опір переважаючим силам ворога, але їх шанси на успішну оборону захоплених територій невеликі, тим більше що союзники Вейшнории — Лубения і Вийзбария — ще тільки готуються до вступу в конфлікт. Так що шанси на те, що Кремль вдатися до "останнього доводу королів" — ядерної зброї, стрімко зростають.

Можна, звичайно, сміятися, але подібний розвиток подій, хоч і не передбачено, наскільки це відомо, сценарієм навчань "Захід-2017", передбачено російської військової доктрини. Більше того, її формулювання цілком допускають використання ЯО не тільки для прийнятного, з точки зору Кремля, завершення його невдалих військових авантюр, але і для їх початку.

На це, власне, і зазначив міністр оборони Польщі Антоні Мацеревич, який заявив, що після офіційного завершення "Заходу-2017" 20 вересня військові ігрища на білоруській території продовжаться. Тут, однак, варто відзначити, що ряд ЗМІ неправильно витлумачив його слова про те, що росіяни будуть відпрацьовувати застосування ядерної зброї. Зрозуміло, про використання реальних боєприпасів мова не йде по безлічі цілком очевидних причин, так що повторення навчань на Тоцькому полігоні в 1954 р. не передбачається. Що, однак, не заважає військам діяти так, як ніби ядерну зброю дійсно застосовувалося. У роки холодної війни подібні ігри досить часто влаштовували по обидві сторони залізної завіси, і нічого незвичайного в цьому немає.

У той же час подібний сюжет — якщо він дійсно буде відпрацьовуватися — можна трактувати як черговий елемент стратегії домінування через ескалацію. Стратегії, якої Росія в останні роки захопилася надмірно. На прикладі міжлюдських стосунків її ілюстрацією може виглядати зґвалтування з ножем біля горла жертви або погроза їм. Очевидно, що "у тієї сторони" вибір невеликий: або змиритися, або сильно ризикнути, чинячи опір.

Реклама на dsnews.ua

Тут варто згадати про дискусії, яку з 2014 р. нав'язують світу російське експертне співтовариство і ЗМІ: чи наважиться НАТО застосувати п'яту статтю договору про колективну оборону в разі обмеженого російського вторгнення в країни Балтії? Заради цієї мети навіть перефразовано питання Марселя Деа "навіщо помирати за Данциг?", заданий напередодні нападу Німеччини на Польщу в 1939 р. Тепер це питання звучить "навіщо помирати за Нарву?", причому свідомо припускає, що Захід не наважиться доводити справу до ядерного апокаліпсису, якщо Кремль влаштує ще один "визвольний похід" під приводом допомоги закордонним співвітчизникам або захисту державних інтересів РФ.

І нехай з публічної площини ця теза практично пішов, дії Росії цілком виразно демонструють, що з порядку денного він аж ніяк не знято. Навчання "Захід-2017" є не тільки найбільшими, але і найбільш агресивними і багатофункціональними з усіх навчань Росії за останні 30 років. І литовський президент Даля Грібаускайте мала всі підстави заявити на Генасамблеї ООН, що вони є відпрацюванням Росією сценарії нападу на своїх сусідів.

Але справа не тільки в "Заході". Справа в тенденції. У жовтні минулого року в сотні кілометрів від естонських кордонів ЗС РФ практикувалися у стрільбі з використанням комплексів "Іскандер", ракети яких можуть бути оснащені ядерними боєголовками. Роком раніше відбулися стратегічні загальновійськові навчання "Центр-2015" з упором на роботу батальонно-тактичних груп і відпрацювання нетрадиційних способів їх застосування. У 2014-му відбулися найбільші навчання російських ядерних сил, у ході яких були задіяні всі частини тріади: РВСН, бомбардувальна авіація і флот. Ще роком раніше, в ході навчань "Захід-2013", відпрацьовувалися ядерні удари по країнам — членам НАТО.

Так що побоювання Мацеревича мають під собою цілком реальні підстави. При цьому важко не побачити подібності в образі дій Москви і Пхеньяну: стрімке скорочення бази аргументів робить і РФ, і КНДР занадто залежними від ракетно-ядерних козирів, що неминуче знижує поріг їх застосування не тільки в якості інструмента блефу, але і за прямим призначенням. Загалом, "на кожен хід відповімо матом", як жартували радянські шахісти. У нинішніх обставинах від цього жарту віє чорним гумором.

    Реклама на dsnews.ua