• USD 27.9
  • EUR 34.1
  • GBP 39.5
Спецпроєкти

Парад ідіотизму. Навіщо Путін злив отруйників Скрипалів

Президент РФ дистанціювався від підозрюваних в отруєнні Сергія і Юлії Скрипалів у Солсбері
Фото: EPA/UPG
Фото: EPA/UPG
Реклама на dsnews.ua

Реакція Росії, не дипломатична, а насамперед політична, на твердий намір Лондона в помсту за інцидент у Солсбері затиснути в лещатах бубонці російського кокошника не змусила себе чекати. Причому підтверджує серйозність ситуації те, що саме президент Росії Володимир Путін почав гасити полум'я.

А воно ще дужче зайнялося, коли через деякий час після оприлюднення імен тих, хто, ймовірно, застосував "Новачок" до екс-полковника ГРУ Сергія Скрипалю і його доньки Юлії, з'явилася інформація, у що саме виллється приїзд у Великобританію цих самих Олександра Петрова та Руслана Боширова. Днями британська The Guardian з посиланням на джерела в Хоум-офісі повідомила, що влада вивчить 3 тис. "віз інвестора", виданих з 2008 р. Серед цих "щасливчиків" 791 росіянин. І британський уряд серйозно вирішив нарешті (краще later, ніж never) під мікроскопом вивчити капітали власників віз на предмет законності їх отримання. Якщо ж у когось спливе щось противно-в'язко-корупційний, прощай, мила Tier 1 Investor, відкрила двері в Сполучене Королівство не тільки російському бізнесменові, але і його сім'ї.

І, будьте впевнені, до представників оточення Путіна британці будуть особливо ретельно придивлятися. Залишається лише уявити, як ці фаворити і придворні обривали телефони мешканцям Кремля з благаннями: "Зробіть щось. Ми впряглися за Путіна, і тепер нас женуть з колись гостинній Великобританії". Ось Путін і спробував щось зробити. І найкраще, що йому і порадників прийшло в голову, — виставити себе ідіотами.

Зокрема, під час піар-шоу у Владивостоці для двох (Сі і Путіна) з гучною назвою Східний економічний форум президент РФ приголомшив визнанням, що підозрювані в отруєнні Скрипалів, тобто вищезазначені Петров і Боширов, їм, у значенні "нам", відомі. "Ми, звичайно, подивилися, що це за люди. Ми знаємо, хто це такі, ми їх знайшли. Сподіваюся, що вони самі з'являться і самі про себе розкажуть. Це буде краще для всіх. Нічого там особливого і кримінального немає", — сказав Путін, закликавши при цьому Боширова і Петрова з'явитися і поговорити зі ЗМІ.

Отже, що ж означає це, на перший погляд, несподівана заява господаря Кремля щодо інциденту в Солсбері? Включив задню? Почасти, якщо вдуматися. З одного боку, Путін не звернувся до вже став звичним пояснення того, що відбувається — "Англійка паскудить", і після не заволав: "Як смієте ви знову звинувачувати нас у скоєному? Це ваших рук справа!" Так що в деякій мірі Путін дійсно включив задню з добродушною фізіономією. Але, і це важливо, російський лідер в першу чергу розіграв чергову варіацію "ихтамнета". Боширов і Петров як би є, але кримінального вони нічого не зробили, і взагалі вони цивільні — до російських спецслужб, мовляв, ніякого відношення не мають.

З іншого ж боку, на цій самій фізіономії, крім показного добродушності, красувалася, фігурально висловлюючись, звичайно, і не менш показна посмішка кретина. По суті, російський президент вважав за краще виглядати ідіотом в очах тих же європейців, ніж лиходієм — керівником країни, дала відповідний наказ. У чому практично впевнені не тільки у Великобританії, але і США, Канаді, Німеччині та Франції.

Путін, перекусивши млинцями з Сі Цзіньпіном і налаштувавшись на придуркуватий лад, вирішив підхопити у директора Росгвардии Віктора Золотова естафету коміка. Один офіцер-гопник з переходом на феню викликав Олексія Навального на дуель, інший колишній офіцер (але не колишній гопник) пішов далі у продукуванні абсурду. Своїми словами про те, що "вони" знають, хто такі Боширов і Петров, і закликом виявити свою лики перед очі російського люду, Путін для тих диваків, хто переконаний у причетності цієї парочки, визнав, що російське керівництво не в стані контролювати своїх агентів.

Реклама на dsnews.ua

Щось подібне президент Росії вже прокручував дещо раніше, хоча з істотними відмінностями. А саме під час червневого інтерв'ю австрійському телеканалу ORF з Арміном Вольфом. Журналіст змусив Путіна добряче попотіти, що, незважаючи на підготовку, стало неприємним сюрпризом для расслабившегося у спілкуванні з кремлівськими пропагандистами президента. Вольф під час інтерв'ю, серед іншого, міцно насів на співрозмовника, допитуючи Путіна про його кухаря — Євгенії Пригожина, який, як відомо, контролює та відому "фабрику тролів", і ПВК "Вагнер", пролітаючу то в Україні, то в Сирії, а то і в Африці. Путіну нічого не залишалося, як вбратися в блазня горохового. Відповідаючи на запитання Вольфа про втручання РФ у іноземні вибори, він подав це все як приватну ініціативу самого Пригожина, до дій якого "російська держава не має ніякого відношення". Тобто він визнав факт втручання у вибори, але відмежувався від свого кухаря і не посоромився розписатися у власній неспроможності як керівника держави. Краще вже такий імідж, ніж визнання провини.

Ту ж манеру подачі ми спостерігаємо в ситуації з Бошировым і Петровим. До речі, чому Путін хоче, щоб вони поспілкувалися зі ЗМІ, а не правоохоронцями? Тому що "нічого кримінального немає"? Навіть якщо подавати це під таким соусом, то Лондон все одно хоче їх голови, і в такому разі не повинно держава захистити своїх співгромадян? Замість цього їх відправляють під софіти. Що, по всій видимості, є заготовленим сценарієм, розігрувати який почали з питання модератора, ведучого «Росія 24» Сергія Брильова. Він від імені свого ЗМІ висловив готовність поспілкуватися з Бошировым і Петровим. Не стане сюрпризом (взагалі не стане), якщо вже незабаром на каналі «Росія 24» відбудеться програма-«одкровення» підозрюваних в отруєнні Скрипалів. Кремлю зараз потрібно шоу, потрібно якомога більше глядачів, щоб якусь безглузду версію отруйників почули всі-всі-всі (не тільки британці, про що подбала преса), а розголос досягла максимального рівня.

Правда, не виключений і інший сценарій розвитку "жарти" Путіна. Не дарма він сказав, що "якщо вони з'являться, то так буде краще для всіх". А якщо не прийдуть? Тоді, швидше за все, будуть знайдені вже неживі тіла Петрова і Боширова, Путін знову розведе руками: мовляв, не знаю, хто позбавив їх життя. Найімовірніше, навіть натякне, що слід тягнеться до Великобританії. Прямим текстом британців в цьому звинуватить вже Лавров або його підопічна Захарова. І росіяни повірять в помсту Лондона, навіть не замислюючись, що таке відплата — вотчина передусім російських спецслужб.

    Реклама на dsnews.ua