• USD 28.4
  • EUR 32.3
  • GBP 38.6
Спецпроєкти

За китайським зразком. Навіщо Роскомнагляд натиснув на YouTube і що з цього вийде

Роскомнагляд зажадав від YouTube розблокувати два канали RT, які порушували правила сервісу

YouTube заблокував два німецьких канали RT
YouTube заблокував два німецьких канали RT / Getty Images
Реклама на dsnews.ua

YouTube днями, як поскаржилася вчора головний редактор RT Маргарита Сімоньян, прикрив "рот" німецькій філії пропагандистського ресурсу, заблокувавши два канали RT DE.

Причина: російські пропагандисти неодноразово порушили умови використання сервісу, а саме поширювали фейкову інформацію про коронавірус Covid-19.

У пресслужбі Google уточнили, що RT DE отримав попередження і право каналу на публікацію відео було призупинено. Однак керівництво намагалося обійти заборону, публікуючи ті ж фейки на іншому каналі. Як наслідок, YouTube просто закрив обидва назавжди.

З огляду на те, наскільки важливий для російського керівництва вплив на інформпростір Німеччини російських пропагандистських ресурсів, рішення YouTube в Москві сприйняли вкрай болісно.

Тим більше, що воно лише стало доповненням до відмови німецьких (та й не тільки німецьких) банків надавати фінансові послуги російським пропагандистам.

Сімоньян одразу ж (до речі, забувши розповісти про причини блокування) почала загрожувати блокуванням в Росії німецьких ЗМІ на кшталт Deutsche Welle, а також закриттям корпунктів ARD і ZDF, і закликала владу в терміновому порядку покарати сам YouTube.

Влада почула. Провідний російський мережевий цензор — Роскомнагляд — оперативно зажадав від Google розблокувати канали RT DE, або вже відеохостинг буде заблокований на території Росії.

Реклама на dsnews.ua

З Навальним прокатило

В принципі, у Роскомнагляду є підстави вважати, що Google "прогнеться" і в страху перед блокуванням в Росії скасує рішення по RT DE.

Адже зовсім недавно, якихось днів десять тому, YouTube виконав вимогу Роскомнагляду видалити ролик команди Олексія Навального з рекомендаціями "Розумного голосування" під час виборів до Державної думи.

І, до речі, не тільки YouTube, але і інші соцмережі беззаперечно виконували вимоги російського регулятора.

Пізніше, за два дні до повного обурення заяви Сімоньян, гендиректор YouTube Сьюзен Воджіцкі вперше пояснила медіаудар по команді Навального — визнала, що у взаємодії з владою "існує багато речей, які нам доводиться враховувати", будь то законодавство або ситуація в країні .

До речі, посилання на "ситуацію в країні" ще більш обтічне, ніж всі заяви Воджіцкі. Тобто техногіганту доводиться враховувати не тільки законні вимоги, але і, виходить, вимоги, які не особливо пов'язані з законодавством.

Простіше кажучи, Роскомнагляд натиснув, Google — здався.

Аналогічна ситуація може повторитися і з RT DE. Оскільки мова йде вже не про штрафи, а про блокування всього сервісу в Росії.

Якщо Google упреться

Чи готовий і чи виконає Роскомнагляд свою обіцянку, якщо компанія не побажає скасовувати свого рішення, посилаючись вже на "закони" і "ситуацію" в Німеччині? Теж як-не-як солідний клієнт.

В даному випадку потрібно розуміти, що на сьогоднішній день в Росії немає відеосервісів, які хоча б наблизилися до YouTube за якістю роботи, кількістю користувачів і переглядів, обсягами контенту і монетизації.

З великою натяжкою претендентами на статус конкурента YouTube є RuTube і "Яндекс.Ефір".

Перший був створений ще в 2006 р., але так і не став альтернативою американському відеосервісу. Якщо порівнювати тренди двох платформ — це небо і земля. У той час, як користувачі YouTube з цього розділу набирають мільйони переглядів і тисячі реакцій, то в RuTube в "Популярному" викладаються відео з кількома тисячами переглядів, парою-трійкою лайків і мізерним числом передплатників.

Те ж і з "Яндекс.Ефір", який прийшов на зміну "Яндекс.Відео", який провалився.

Так, ще в грудні 2019 р. голова Mail.Ru Group Борис Добродєєв погрожував створити свій відеосервіс з блекджеком і...скріпами. Але віз і нині там, хоча гіпотетично може зрушити. Оскільки можновладці в Росії час від часу заговорюють про необхідність створення російського YouTube. Про це, наприклад, 17 березня поточного року заявляв тодішній голова комітету Держдуми з інформаційної політики, інформаційних технологій і зв'язку Олександр Хінштейн.

Він же є співавтором закону "Про діяльність іноземних осіб в інтернеті", прийнятого і підписаного вже Володимиром Путіним, яким Кремль зобов'язав великих іноземних IT-гігантів відкривати філії в Росії, якщо у них є як мінімум пів мільйона російських користувачів.

І тоді ж, у березні, Хінштейн, кажучи про російський відеосервіс, вже говорив про те, що з YouTube доведеться "говорити жорстко".

В даний час Роскомнагляд навряд чи піде на повне блокування американського відеохостингу, адже там "пасуться" і російські відомства, "родинні" режиму структури і т.п. До того ж блокування призвело б до суттєвих фінансових втрат російського бізнесу.

Однак це не означає, що в перспективі, нехай і далекій, цього не станеться. З огляду на те, що напередодні виборів РКН заблокував шість великих VPN-сервісів, — цілком можливо. За умови, що після розпилу бюджетних коштів залишиться достатньо коштів на реалізацію "суверенного Рунета", на який, згідно з проєктом бюджету до 2024 р., за інформацією РБК, виділено приблизно 31 млрд рублів.

По стопах Китаю

Росія в цифровий політиці явно орієнтується на Китай, який послідовно десятиліттями закручував гайки в мережі.

Зокрема, "великий китайський фаєрвол" заблокував доступ до YouTube, Twitter, Reddit, а також уповільнив швидкість з'єднання з зарубіжними ресурсами до 56 кбіт/с. Притому були створені власні цілком успішні аналоги на кшталт Weibo або TikTok.

І Пекін продовжує свій наступ на вільний інтернет. Зараз КПК розв'язала війну вже з відеоіграми і заборонила підліткам вести стрім.

Росія лише на початку шляху, пройденого Китаєм. Але може спробувати наздогнати його. Не дарма після стрілянини в пермському університеті представники влади завели стару пісню про заборону відеоігор, що викликають жорстокість.

Концепція "суверенного Рунета" вже є. Та й кошти під неї виділені.

На черзі, як розповів в першій половині вересня на The Lennart Meri Conference 2021 в Таллінні розслідувач Bellingcat Христо Грозєв, посилаючись на джерела в спецслужбах, наступний хід: російська влада вже підготувала план щодо уповільнення швидкості з'єднання з іноземними ресурсами відразу до 24 кбіт/с.

По-друге, за допомогою "системи акредитації всіх хостинг-провайдерів" ФСБ отримає повний доступ до персональних даних користувачів.

Загалом все як у Оруела. Повністю контрольований Рунет без доступу до закордонних ресурсів — це мрія режиму Путіна. Якщо такий дійсно буде створений в Росії, то і нинішньому президенту, і його наступникам можна буде на довгі роки забути про загрозу протестів, навіть таких "млявих", як нинішні. Та й в цілому про які-небудь погрози не з числа створених російськими ж спецслужбами, як і про демократизацію суспільства.

    Реклама на dsnews.ua