• USD 36.6
  • EUR 39.4
  • GBP 44.9
Спецпроєкти

Диванна сотня Трампа. Президент США обзавівся власною Ганною Герман

"Альтернативні факти" і ручні ЗМІ в фаворі. 45-й президент США освоює заокеанські практики
Радниця президента Трампа Келлиэнн Конвей викликала фурор.
Радниця президента Трампа Келлиэнн Конвей викликала фурор.
Реклама на dsnews.ua

Втім, можна припустити, що ця провокація була цілком навмисної - щоб відволікти публіку від куди менш кумедної історії. А точніше - суботнього недопуску до брифінгу Шоном Спайсером, прес-секретарем Білого дому, вперше в історії цілого ряду мейнстрімових ЗМІ, який викликає алюзії з зовсім іншими країнами. Адміністрація 45-го президента США, схоже, створює власний пул з ручних видань - і це може стати фундаментом для нової співпраці Вашингтона і Києва. Того і дивися, в допомогу Полу Манафорту за океан вирушать специ за "темниками" - і скандал з "амбарной книгою" Партії регіонів затихне остаточно.

Сам собі піарник

Хоча і без того, треба зазначити, персон, які працювали в штабі Трампа із засобами масової інформації, - у великому надлишку. Настільки, що навколо призначень членів команди, яка займається в адміністрації відносинами з громадськістю, довго зберігалася інтрига. Надто широкий був вибір - особливо серед експертів по соціальним мережам, і тут не можна не відзначити два моменти.

Перший - незважаючи на те, що інтернет-революцію в справі використання соціальних мереж (втім, тоді основним елементом були все ж розсилки) здійснили штабісти Обами в 2008 р., на широку ногу і професійне підстава цю технологію все ж поставила кампанія Трампа. Про успіх компанії Cambridge Analytica, що застосовує новітні бихейвористские дослідження і прогнозирующее програмне забезпечення для досягнення електоральних успіхів, написано з різним ступенем достовірності вже чимало. Втім, видається, що вона (як і академічні дослідники раніше) просто систематизувала інтуїтивні методики і розробила зручні алгоритми.

Другий момент: що б не говорили (у порядку прийнятного самопіару) про своїх здібностях перейшли в адміністрацію представники штабу республіканського кандидата, керував її інформаційної складової сам Дональд Трамп. Причому нічого особливого не роблячи. Просто коментуючи все підряд. Результат фінального матчу з американського футболу, наприклад. Або, ще до інавгурації, скидання "твіттер-бомби на ЛокхидМартин". Мова в даному випадку мова йшла про нібито намір відмовитися від дорогої розробки бойового літака п'ятого покоління F-35, тому акції корпорації "пірнули", але після наради з військовими ситуація змінилася. Але військових Трамп любить - так що обійшлося.

Можна згадати, наприклад, і сентенцію про "Росії, яка взяла Крим". Ось так Трамп управляє (до добра, до лиха?) глобальними процесами з свого "твіттера" - приблизно так само, незважаючи на всі спроби технологів його приборкати, він вів себе і під час кампанії. Але на етапі кадрових призначень в "штрафбат" урядових медіаменеджерів, істеблішменту партії, схоже, вдалося накинути на Трампа вуздечку.

Хто ви, місіс Конвей?

Реклама на dsnews.ua

Головну роль в цій команді сьогодні грає та сама диванна наїзниця Келлиэнн Конвей, автор терміна "альтернативні факти", яка вміє брехати в очі не кліпаючи і дуже нагадує одну вірну помічницю Віктора Януковича. Після вимушеного відходу в тінь Пола Манафорта Конвей стала основною публічною фігурою кампанії і брала на себе всі спрямовані проти Трампа удари (тому хоча б частина з них не досягла цілі - наприклад, підтримка з боку Ку-клукс-клану).

Очевидно, що новий президент відчуває до Конвей глибоке почуття вдячності, і тому її кандидатура довго фігурувала в якості можливого глави АП, потім прес-секретаря і секретаря Національного республіканського комітету.

Але, по-перше, партія і великі лобісти дали відчути маленькій групі "первоапостолов" Трампа свій вплив, а по-друге, кар'єра федерального держслужбовця в економіці стоїть на приватному капіталі Америки не є чимось особливо привабливим для тих, хто здатний заробити за межами держсектора.

Для того ж Руді Джуліані (екс-мера Нью-Йорка і приятеля Трампа) так і не знайшлося оптимального місця - так, щоб зійшлися його статус, досвід і вік. І 12 січня президент призначив його...неформальним радником з кібербезпеки.

Зрештою Конвей була призначена радником президента - без приставок. На цій посаді вона змінила Джона Подесту, який з 2015 р. радив Бараку Обамі, а в рамках виборчої кампанії порадив щось не те Хілларі Клінтон в якості начальника штабу (і тим самим розчарував чимало українських політиків).

У день інавгурації Трампа Келлиэн Конвей (в дівоцтві Фіцпатрік) виповнилося рівно 50 років. Вона - виходець із змішаною ірландсько-італійської сім'ї в Нью-Джерсі, що належить до типового нижнього сегменту середнього класу дрібних власників і службовців. За іронією долі Конвей - перша жінка, успішно керувала кампанією кандидата в президенти США, але при цьому дотримується консервативних поглядів. Адже за нею - католицький Трініті-коледж у Вашингтоні, перемоги на підліткових конкурсах краси і робота на фермі в юні роки.

За освітою Конвей юрист. Вона починала кар'єру секретарем судді в окрузі Колумбія, але згодом стала комерційним, а незабаром і електоральним соціологом ("поллстером"). Можна сказати, що цей відомий завдяки каналу Fox і іншим консервативним порталам політичний коментатор у своїй функції пройшла всю ієрархію Республіканської партії. Як радник-помічник вона працювала з конгресменом Джеком Кемпом, сенатором Фредом Томпсоном, віце-президентом Деном Квейлом, спікером нижньої палати Ньютом Гінгрічем і - ось він, кадровий ключ в Білий Дім - новим віце-президентом Майком Пенсія, як парламентарієм і як губернатором.

За словами Конвей, Трамп пропонував їй "будь-яку посаду", але місце Подеста цілком підійшло. При всьому своєму католицизмі і сімейних цінностях Конвей гнучка, розумна й ефективна - це відзначають навіть опозиційно налаштовані видання. Схоже, вона буде знаходитися ближче до президента, ніж навіть деякі його родичі (радником є і зять Джаред Кушнер). Якщо проводити аналогії з попередниками (тим же Подестой), на радника Конвей ляже кураторство відносин адміністрації з громадськістю, а також стримування "альтер-правих", усадивших паралельне крісло "радника — головного стратега" свого лідера Стівена Бэннона.

Запасний Міллер

Якщо Конвей, як видається, на своєму місці, то ось з Джейсоном Міллером, який повинен був зайняти в АП місце директора з комунікацій, вийшла промашка. Уродженець Сіетла Міллер - політтехнолог, який почав свою кар'єру в 2000 р. у Флориді як керівник успішної виборчої кампанії члена Конгресу Ріка Келлера, згодом керував його апаратом.

За останні 15 років Міллер керував рядом переможних виборчих кампаній республіканців, дійшов до керівника апарату сенатора і корпоративного партнера Республіканського національного комітету. У 2008 р. він консультував президентську кампанію Руді Джуліані, а в 2016-му починав як радник голови штабу Теда Круза. Звідки і перейшов у штаб Трампа. Безсумнівно, Джейсон Міллер - хороший фахівець і вашингтонський інсайдер, який зміг би стати в нагоді Трампу. Однак, на жаль, як виявилося, у Міллера завівся роман з кимось із тих, хто працював в перехідній. На цій підставі (непотизм) його і викинули з офіційною обойми.

Чесно кажучи, віриться в це погано - враховуючи ту атмосферу порушення всіх і всіляких правил, яку принесла в Білий Дім сім'я Трампа. Ймовірно, ця важлива публічна посада просто знадобилася комусь з "дахом" вище. Кому - невідомо. Її тримають про запас. Але в неформальному оточенні Трампа Міллер цілком залишився, як і Джуліані. І, додамо - як і Манафорт. Поки що обов'язки директора з комунікацій поєднує прес-секретар Шон Спайсер, встиг викликати сильне роздратування ЗМІ.

"Улюбленець" преси

Прес-секретар президента, 45-річний Шон Майкл Спайсер, був директором з комунікацій Республіканського національного комітету. Уродженець Род-Айленда Спайсер, як і Конвей, - виходець із середнього класу північно-східного узбережжя (батько - страховий агент, мати - співробітниця університету). Спайсер закінчив бенедиктинскую католицьку школу (правда, вчитися в ній могли представники всіх конфесій, але Спайсер - католик) і, що примітно, Військово-морський коледж в Ньюпорті. Над пристрастю Трампа до військових, мабуть, сміються не даремно: адже і сам майбутній президент закінчив військову академію штату Нью-Йорк, правда, туди його відправили покращувати поведінку. У 1999 р. Спайсер вийшов у запас у ранзі коммандера.

Що він робив п'ять років - покрито мороком невідомості (притому що проживають Спайсеры в престижній Олександрії, штат Вірджинія, де пускає коріння вся "федеральна" еліта), але у 2004 р. виник в якості директора з комунікацій та прес-секретаря бюджетного комітету палати представників США. З перших же днів "морячок" показав себе агресивним захисником інтересів президента, але не дуже вмілим охоронцем його іміджу. Втім, він у цьому не винен. Та й сам імідж - сфера відповідальності Конвей.

Двоє невідомих

Директором стратегічних комунікацій (мається на увазі більш високий рівень аудиторії озвучуваних Білим Домом меседжів - ну і взагалі звучить красиво!) в адміністрації працює прес-секретар кампанії Трампа 28-річна Хоуп Хікс. Ця юна леді поки що відзначилася лише як співробітниці PR-фірми, що займалася просуванням лінії модного одягу Іванки Трамп в 2012 р. В 2014-му Хікс перейшла на роботу в "Організацію Трампа". Крім цього про неї відомо, що в підлітковому віці Хоуп працювала моделлю (Ralph Lauren), а народилася в сім'ї віце-президента Національної футбольної ліги, так що, треба думати, бідність їй невідома. Поки що Хоуп в адміністрації явно для краси.

Нарешті, в PR-команду Білого дому увійшов Ден Скавино - менеджер багатьох бізнес-проектів Трампа, який починав у "Кока-Колі". До речі, з Трампом він познайомився, підробляючи в студентські роки в гольф-клубі, який пізніше купив Трамп. Втім, між "Організацією Трампа" і виборчою кампанією Трампа Ден встиг попрацювати у благодійній організації, яка протистоїть домашньому насильству. Скавино очолив роботу адміністрації з соціальними мережами.

В цілому можна сказати, що PR-крилі Білого Дому витримується баланс між інтересами партії і особистим комфортом президента: навряд чи його недавні корпоративні підлеглі почнуть говорити Трампу неприємні речі. Це робота радника з національної безпеки і міністра фінансів. Разом з тим над амбітними піарниками істеблішмент поставив перевірених кадрів. Хто виявиться сильнішим - покаже час.

    Реклама на dsnews.ua