• USD 26.2
  • EUR 30.5
  • GBP 36.1
Спецпроєкти

Безос проти Трампа. Чому Amazon порвала з поліцією

На тлі протестів у Штатах деякі техногіганти згортають свою співпрацю з поліцією

Реклама на dsnews.ua

Компанія Amazon, найбільший інтернет-ритейлер у світі, закрила для американської поліції доступ до свого дітища - технології розпізнавання осіб Rekognition, яку вона почала активно просувати на ринку в 2018 р.

Мораторій, згідно з повідомленням на сайті компанії, вводиться терміном на один рік. При цьому незрозуміло, чи розповсюджується він на федеральну поліцію США.

Водночас організації, що займаються пошуком дітей, порятунком жертв торгівлі людьми і возз'єднанням сімей - Thorn, Міжнародний центр допомоги зниклим та експлуатовани дітям, Marinus Analytics - технологією зможуть користуватися. Цей софт здатний, використовуючи бази даних з сотнями мільйонів осіб, розпізнати близько сотні осіб на одному фото.

Своє рішення в компанії пояснили бажанням дочекатися від Конгресу прийняття більш суворих правил використання технології розпізнавання осіб. Такі дискусії активізувалися на тлі масових протестів в Штатах після вбивства Джорджа Флойда.

Amazon, реагуючи на зростання напруженості в американському суспільстві, тим самим убезпечила себе від потенційного скандалу навколо її співпраці з правоохоронцями.

До того ж правоохоронці в нинішніх реаліях заперечувати не будуть. Може, президент США Дональд Трамп, відомий своєю нелюбов'ю до Безоса, його Amazon і The Washington Post, видасть один-другий критичний випад в Twitter.

З іншого боку, сам Трамп, мабуть під тиском радників, все-таки дещо пом'якшив риторику на адресу учасників протестів. Плюс, як повідомила 10 червня спікер Білого дому Кейлі Макенані, президент розглядає пропозицію активістів і політиків вжити заходів щодо реформування поліції.

Реклама на dsnews.ua

28 "злочинців" на Капітолійських пагорбах

Rekognition, скажімо так, не найкращим чином себе зарекомендувала. Фактично на адресу компанії звучала критика за технорасизм.

Він проявився в тому, що, як констатували минулого року фахівці з MIT (Массачусетського технологічного інституту), програма з недостатньою точністю розпізнає обличчя темношкірих американців.

Мало того, минулого літа компанія потрапила в халепу. Тоді її програму вирішив протестувати Американський союз захисту громадянських свобод: в систему були завантажені 25 тис. фото людей, отриманих з відкритих джерел, а також 535 фото конгресменів.

Програма зіставила зображення і помилково визначила 28 законодавців (до речі, як афроамериканців, так і темношкірих) злочинцями.

Amazon не єдина компанія, яка працює над цією технологією. І не єдина, програма якої виявилася кульгавою качкою.

Так, співробітниця MIT Джой Буоламвіні детально вивчила програми Amazon, IBM, Microsoft і виявила серйозні "расові і гендерні" проблеми в розпізнаванні осіб.

Її робота змусила IBM і Microsoft повернути технологію в лабораторію і зайнятися доопрацюванням.

Що цікаво, компанія Джеффрі Безоса дослідження Буоламвіні не оцінила і піддала критиці методи. При цьому Amazon також відмовилася надати свої алгоритми Національному інституту стандартів і технологій США, співробітники якого раніше також виявили помилки в інших системах.

І сьогодні Amazon, а разом з нею IBM і Microsoft просять Конгрес про створення більш суворих правил, які знизять ризик стерти межу між пошуком підозрюваних і порушенням приватності громадян. Хоча раніше відсутність цих правил їх не дуже турбувала.

При цьому Microsoft, на відміну від Amazon, поки не вводила аналогічний мораторій. Тут Безос перший. Але IBM його все-таки переплюнула: компанія за день до заяви Amazon оголосила про вихід з бізнесу зі створення таких технологій.

Але чому ж Amazon ввела мораторій на рік? Звідки взявся цей термін?

По-перше, рішення тактично правильне в тому плані, що якщо Конгрес дійсно запустить реформу поліції, то повністю зміниться і формат взаємодії техногігантів з правоохоронними органами.

По-друге, таким чином Amazon гарним і правильним жестом знімає з порядку денного - по суті, затирає в медіапросторі - проблеми своєї технології. Великий бізнес з протестувальниками - меседж Безоса американцям.

По-третє, компанія отримує час доопрацювати програму.

По-четверте, Amazon посилила свої переговорні позиції у майбутніх контактах з поліцією щодо методик розпізнавання осіб.

І хоча ритейлер далеко не найбільша рибка в цьому ставку - ті ж Microsoft або IBM виділяють куди більші ресурси на цей напрямок, - вчасно зроблений правильний крок може підштовхнути і інші компанії наслідувати приклад Amazon.

Бути чи не бути реформі

Звичайно, все це може стати реальністю за умови, що Конгрес запустить реформу поліції, а Трамп не буде плутатися під ногами. А до того ж будуть вироблені норми, які більш жорстко регулюють сферу застосування систем розпізнавання осіб.

На місцях відповідні процеси розпочалися ще минулого року, коли ряд міст, в тому числі немаленький Сан-Франциско, поліції заборонили користуватися такими технологіями.

Нинішні протести в Штатах подарували суспільству перспективу зміни підходу держави і ставлення загалом до системи стеження, та й до системи взаємин держава - громадянин.

Утім, цьому може завадити зволікання або банальна втрата демонстрантами ентузіазму. Тим представникам влади, яким не до вподоби реформа, досить затягнути/забалакати процес, і питання поступово саме по собі розсмокчеться.

Знову-таки може згаснути запал протестувальників. Зараз вони вимагають кардинальних змін, але можуть, умовно кажучи, розійтися в більшості своїй, коли їм презентують лише натяк на готовність щось міняти. Залишиться групка найбільш упертих і далекоглядних.

Ключове питання в тому, чи захоче держава, як би не крутив носом Amazon та інші, в принципі відмовитися від стеження за громадянами? Враховуючи ще й те, що все більш інтенсивне використання таких технологій - загальносвітова тенденція.

Та й епідемія коронавірусу деяким урядам надала можливість запровадити додаткові інструменти - відстежувати контакти хворого на Covid-19 і контролювати те, як він дотримується карантину.

    Реклама на dsnews.ua