• USD 27
  • EUR 32.7
  • GBP 38.1
Спецпроєкти

До зброї! Чому Байден хоче перетворити ЄС у воєнну державу

Близький до президента США аналітичний центр пропонує Вашингтону підтримати ідею європейських партнерів про створення збройних сил ЄС

Джо Байден
Джо Байден / Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Журналіст Politico Europe Девід Херсценхорн отримав доступ до нової доповіді Центру за американський прогрес (CAP), афілійованого з адміністрацією Байдена, автори якого закликають Штати глобально переглянути своє ставлення до європейської оборонної концепції.

 

Євросоюзу пора вже стати глобальною військовою державою, а США, в свою чергу, перестати перешкоджати реалізації оборонних амбіцій Європи.

Про це йдеться в новій доповіді Центру за американський прогрес (CAP), вашингтонського аналітичного центру, афілійованого з адміністрацією Байдена.

Автори доповіді, з якою Politico ознайомилося до її публікації, закликають президента Джо Байдена підштовхувати ЄС до розвитку потужного військового потенціалу, а також закликають його відмовитися від практики, яка десятиліттями панувала в США за попередників Байдена, чинити опір військовій інтеграції ЄС під приводом нераціональності і марнотратства проєктів, дублюючих НАТО. Таке ортодоксальне мислення досі спостерігається у більшості американських воєначальників і в багатьох урядах ЄС.

У доповіді, опублікованій всього за 10 днів до того, як Байден відправиться в свою першу поїздку за кордон в якості президента — на саміти G7 і НАТО, міститься заклик до Вашингтону вимагати від європейських союзників витрачати більше коштів на збройні сили, щоб досягти цільового показника витрат НАТО в 2% ВВП, при цьому не дозволяючи ЄС реалізовувати ініціативи, які дозволили б заощадити гроші і підвищити бойову готовність. Замість цього в доповіді наголошується, що НАТО координуватиме "асорті" національних армій.

"Залежність Європи від Сполучених Штатів в плані її безпеки означає, що США мають де-факто право вето щодо напряму розвитку європейської оборони", — йдеться в доповіді, підготовленій Максом Бергманном, Джеймсом Ламондом і Сієною Чикареллі. З 1990-х рр. Сполучені Штати часто використовували своє право вето, щоб блокувати оборонні амбіції Європейського Союзу.

Реклама на dsnews.ua

"Часто це призводило до абсурдних ситуацій, коли Вашингтон голосно наполягав на тому, щоб Європа робила більше в сфері оборони, але потім рішуче заперечував, коли політичний союз Європи — Європейський Союз — намагається реагувати на цей заклик", — продовжили вони, додавши: "Такий політичний підхід був величезною стратегічною помилкою, яка ослабила НАТО з військової точки зору, ослабила трансатлантичний альянс і сприяла відносному зниженню впливу Європи в світі".

Висновки доповіді напевно викличуть запеклий опір з боку деяких політичних лідерів, дипломатів НАТО і командувачів, які вважають, що країни ЄС геть позбавлені здатності захищати себе і що Брюссель, який вже намагається сформувати свою спільну зовнішню політику, ніколи не зможе діяти як згуртована військова сила.

Противники військової інтеграції ЄС давно твердять про те, що будь-яке дублювання інструментів НАТО, особливо в сфері командування і контролю, позбавить Альянс життєво необхідних ресурсів і буде вигідний тільки противникам, включаючи Росію.

Проте, лідери ЄС, в тому числі президент Франції Емманюель Макрон і канцлер Німеччини Ангела Меркель, вже давно підтримують ідею про створення армії ЄС, принаймні, в якості мети щодо поліпшення військової координації та співпраці в Брюсселі.

До бою не готові

Критики і прихильники військової інтеграції ЄС в цілому згодні з тим, що національні збройні сили в Європі далеко не на висоті, особливо в Німеччині, найбагатшому і політично найвпливовішому члені ЄС.

З цим погоджуються і автори нової доповіді. «Сьогодні велика частина військової техніки Європи знаходиться в жахливому занедбаному стані, — пишуть вони. — Європейські збройні сили не готові до війни з наявною у них технікою, а обладнання, яке у них є, слабке».

Але автори також наполягають на тому, щоб США визнали свою частину провини. «Це провал Європи, — відзначають вони. — Але Вашингтон зіграв вирішальну, роль, наблизивши цей провал». І вони також згадали про жорсткий примус до збільшення витрат НАТО як про ключовий чинник невдачі. Дональд Трамп вимагав цього голосніше і агресивніше, ніж його попередники.

"Більше двадцяти років і республіканська, і демократична адміністрації енергійно давили на європейські країни, щоб ті зміцнювали свої збройні сили з метою підтримки НАТО, — пишуть автори. — Однак акцент на рівні витрат на національну оборону, що знайшло відображення в зобов'язанні членів НАТО від 2014 р. витрачати на оборону 2% від свого ВВП, просто не спрацював. Європейська оборона і нині анемічна, незважаючи на помітне збільшення витрат".

Доповідь ця, скоріше за все, приверне загальну увагу, почасти тому, що Центр за американський прогрес відомий як "полігон" для чиновників адміністрації Байдена, і сьогодні вже десятки випускників аналітичного центру займають ті чи інші посади в Білому домі, Державному департаменті, Пентагоні та інших відомствах.

Колишній президент і головний виконавчий директор аналітичного центру Ніра Тандем нещодавно працевлаштувалася в Білий дім в якості старшого радника Байдена і завдяки цій посаді зможе стати навіть більш впливовою, ніж якби вона все-таки зайняла пост голови бюджетного відділу. Вона подавалася на цю посаду, але передумала, оскільки стало ясно, що Сенат її кандидатуру не затвердить.

Правда, невідомо поки, чи переконає доповідь Байдена, відкритого прихильника НАТО, змінити свою думку.

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг наполягає на тому, що союзники досягли значного прогресу в досягненні мети в 2%, і в процесі її досягнення НАТО лише став сильнішим.

Відповідаючи на питання на пресконференції у вівторок про скарги, в тому числі з боку Франції, на те, що збільшення витрат НАТО виснажує ресурси оборонних програм ЄС, Столтенберг сказав, що НАТО — це та організація, де раціонально всім витрачати кошти на оборонні ініціативи .

"НАТО є наріжним каменем безпеки і оборони для всіх союзників, а спільні витрати — це посилення військ, це ефективний спосіб витрачання коштів, а також дуже чіткий сигнал нашим співгромадянам і будь-яким потенційним супротивникам, — сказав він. — І, звичайно ж, спільні витрати — це спосіб інвестувати в відносини між Європою та Північною Америкою".

Дублювання — помилка

Відставний генерал Філіп Брідлав, колишній головнокомандувач сил НАТО в Європі, як і раніше, впевнений, що будь-яке дублювання можливостей ЄС і НАТО буде серйозною помилкою.

"Якщо ці країни, які також входять в НАТО, захочуть витратитися на свою оборону, я вважаю це добре, тому що все, що принесе користь ЄС, принесе користь і НАТО, — каже Брідлав. — Але тут є одне серйозне застереження — те, про що ми, від генерального секретаря до всіх інших, говоримо вже досить давно: ми не повинні інвестувати в дублюючий потенціал».

Брідлав зазначив, що операції НАТО в Боснії та Герцеговині і на Африканському Розі вже давно довели, що Альянс може ефективно діяти без дублювання Євросоюзом його функцій. І за його словами, у НАТО занадто багато невідкладних потреб, включаючи додаткові вертольоти і літаки, датчики, що допомагають виявляти балістичні ракети і протидіяти їм; і особливо підвищення рівня готовності військ — ось, що повинно стати головною статтею витрат.

І хоча в доповіді міститься заклик до США відмовитися від мантри про дублювання, її автори також закликають ЄС уникати дублювання і стверджують, що Брюссель повинен визначити свій найкращий шлях до перетворення в військову державу, включаючи потенційно створення власних збройних сил. На що, як говориться в доповіді, можуть піти десятиліття.

"Євросоюзу слід визначити структуру, яка йому найбільше підходить, — наголошується в документі. — Однак США повинні чітко заявити про свою підтримку ЄС, щоб зосередитися на розробці і отриманні нових інструментів, які можуть дозволити Європі діяти без залучення американських військових. Європі слід не дублювати можливості, які вже існують в НАТО, але створити свої власні ключові механізми, які доповнять можливості США, надаючи Європі можливість виступати в якості рівноправного партнера в Альянсі".

Бергманн, провідний автор звіту, в інтерв'ю зазначив, що політики і офіцери США повинні бути відкриті для нового підходу.

"Нам слід перестати думати про те, що ЄС буде для нас проблемою, — вважає Бергманн. — Потенційна участь ЄС розглядається з негативної точки зору, хоча варто було б її розглядати в потенційно позитивному ключі". Нинішній підхід стає причиною непотрібного дублювання в країнах ЄС, додав він.

"У нинішній системі є і марнотратство, і дублювання, оскільки у кожного повинні бути власні збройні сили повного спектра. Ймовірно, це не найкращий спосіб для ЄС або НАТО використовувати збройні сили", — сказав він.

"Одна справа, якщо ви можете довести, що нинішнє НАТО повністю ефективне і безпека Європи буде забезпечена, але це не так, — додав Бергманн. — Просто примушувати і вимагати від держав-членів витрачати більше на оборону... це не рецепт сильної Європи або успішного трансатлантичного альянсу".

    Реклама на dsnews.ua