• USD 36.7
  • EUR 39.6
  • GBP 46.2
Спецпроєкти

Politico: Буча через Росії. Конгресмен республіканець Адам Кинзингер піднімає бунт проти Трампа

Багатообіцяючий член Комітету у закордонних справах Конгресу готовий розпочати повстання Республіканської партії
Фото: EPA/UPG
Фото: EPA/UPG
Реклама на dsnews.ua

Протягом 70 років фундаментальної заповіддю Республіканської партії був глибокий скептицизм, якщо не відверта ворожість по відношенню до Росії, пише Сюзан Глассер, головний колумніст Politico з міжнародних справ.

Тепер прикусившие було протягом перших місяців президентства Дональда Трампа свій колективний мова республіканці Конгресу опинилися перед цим парламентським іспитом: що для них понад - відданість своєму лідерові або вірність своїй філософії.

На підтримку останнього збирає сили конгресмен з Іллінойсу Адам Кинзингер, який у новому інтерв'ю The Global Politico заявив, що готовий почати повстання і влаштувати "велику бучу" зважаючи нових спроб Білого дому і його союзників спустити в унітаз проект, облекающий у форму закону жорсткі санкції проти уряду Володимира Путіна. Законопроект, що пройшов Сенат з приголомшливою підтримкою, столкнуся з неприємностями минулого тижня, коли союзники Трампа організували процедурні перепони, а державний секретар Рекс Тіллерсон поскаржився, що законопроект надмірно зв'язує руки адміністрації.

"Деякі з нас будуть цим дуже засмучені і готові підняти велику бучу", - говорить Кинзингер, перспективний член Комітету у закордонних справах Палати представників і один з небагатьох людей в лавах Республіканської партії, які піднесли голос, щоб публічно критикувати президента власної партії в питаннях зовнішньої політики. Відверто антиросійський яструб в партії, яка до недавнього часу була ними сповнена, Кинзингер почав писати твіти з хештегом #россиянамнесоюзник, здається, кидаючи прямий виклик люблячому Твітер президенту. Він каже в інтерв'ю: "Я думаю, ви побачите Конгрес, який дуже-дуже хоче зробити все, щоб це закінчилося".

Все це означає, що суперечка з-за санкцій - не просто розбирання з-за процедур: він прямо пов'язаний з російським скандалом, через який Трамп і його партія просто не можуть переступити.

В останні пару місяців у Вашингтоні говорили, що видовищне розслідування ФБР щодо того російському хакерстве президентських виборів в 2016 році президент США робить неможливим досягнення президентом заявленої мети налагодити набагато більш дружні відносини з урядом Путіна.

Але президент ніколи не відрікався від свого приязненного відношення до авторитарного лідера Росії. І, на думку кількох представників адміністрації, не втрачав надії на перезавантаження відносин між двома країнами, все більше увязающими в конфронтації в дусі холодної війни. Очікується, що Трамп і Путін вперше особисто зустрінуться через тиждень, в кулуарах зустрічі G-20 в Німеччині.

Реклама на dsnews.ua

У той же час вищі чиновники, включаючи Тіллерсона і міністра оборони Джеймса Маттіса, вдалися до більш жорсткої риторики, і збройні сили двох країн впритул підійшли до прямого військового зіткнення в трясовині сирійської громадянської війни і вогненебезпечної близькості від Росії - в країнах Балтії. Якраз минулого тижня російський винищувач пройшов в декількох футах від американського літака-шпигуна на тлі загострення риторики Кремля і скасування ним зустрічі з вищим американським дипломатом. Трамп тим часом особисто прийняв президента України Петра Порошенка, а Мінфін США поповнив свій антиросійський санкційний список новими фігурантами, що багато сприйняли як спробу позбавити імпульсу новий законопроект про санкції.

Увійдіть у все більш розгублений і розчарований Конгрес, де улюбленим видом спорту протягом останніх восьми років було побиття президента-демократа Барака Обами за надто м'яке ставлення до Путіна. Сенатський законопроект, що просувається республіканцем Джоном Маккейном і іншими "руссоскептиками", повинен був юридично заборонити скасування санкцій без дозволу Конгресу, оскільки Трамп кілька місяців відмовлявся прямо виключити таку можливість. Сенат прийняв його 98 голосами проти 2, але тоді лідери республіканців у Палаті представників стверджували, що в цій нормі є процедурний вада ("Сенат облажався", розробляючи її, оголосив лідер більшості Кевін Маккарті), а Тіллерсон в ході доповіді перед Конгресом запросив розширення коридору можливостей для Трампа.

Тепер прихильники прийняття законопроекту поняття не мають, коли і як він знов з'явиться. Причому, відображаючи змінилася політику, здебільшого скаржаться саме демократи, виступаючи з полум'яними попередженнями про те, що робота Конгресу, де домінують республіканці, вражена таємницею симпатією до Путіна.

Все це підкреслює ступінь змін, що сталися в останні місяці в політиці Росії, драматичний зрушення, внаслідок якого демократи куди більше, ніж республіканці, сьогодні називають Росію "найбільшою небезпекою для США".Дослідницький центр Pew зареєстрував з цього питання найбільший розрив між позиціями партій.

В інтерв'ю Кинзингер каже, що розворот вийшов запаморочливий, і зазначає, що згідно з недавнім опитуванням Путін був більш популярний серед республіканців, ніж Обама. Він також визнає, що деякі республіканці в Конгресі, а не тільки їх виборці, пішли за Трампа в зміні своєї думки про Путіна.

"І я кажу: припустимо, я не був прихильником президента Обами ... але я б волів, щоб моїм президентом був він, а не Володимир Путін, який вбиває своїх ворогів, - каже Кинзингер. - Це показує, наскільки люди потребують в управлінні зовнішньою політикою".

Ще одна очевидна обставина полягає в наступному: Трамп, можливо, публічно порушив постулати республіканської ортодоксії з багатьох питань зовнішньої політики: від вільної торгівлі до просування демократії, але ніде його виклик ідеології партії не був більш поляризующим і болючим, ніж по Росії.

***

Цікаво, що Кинзингер більш або менш передбачив це ще в минулому році.

У перший раз, коли я брав у нього інтерв'ю, на заході POLITICO під час Республіканського національного зборів в Клівленді, Кинзингера привело в лють інтерв'ю, яке збирався висуватися від республіканців Трамп дав Нью-Йорк Таймс в той же день. Кинзингер тоді відмовився підтримати Трампа і оголосив зі сцени, що інтерв'ю Трампа більш-менш затвердив його в рішенні не голосувати за кандидата від Республіканської партії.

Пілот Національної гвардії, якому ще немає 40, Кинзингер служив в Іраку і Афганістані, і в цьому інтерв'ю його особливо дратувало затвердження Трампа, часто повторявшееся в наступні місяці: що союзники по НАТО, разом з якими конгресмен бився на Близькому Сході, - по суті, оборонний баласт, неспроможний платити свою частку за безпеку і навіть змушує сумніватися у взаємному забезпеченні оборони, що лежить в основі пакту НАТО. Трамп, стверджував він, уподібнив Америку "оборонного рекетирові" або "наемнической силі", продаючи разом зі своєю риторикою "Америка насамперед" "дуже темну, але спокусливу зовнішню політику", яку виборці знайдуть переконливою.

За всім цим, стверджував тоді Кинзингер, варто похвала, якої Трампа удостоїв Путін, - і узагальнена симпатія Трампа до "сильних людей" того типу, до якого він відносить і себе.

Фактично, Кинзингер сказав: якщо ви хочете зрозуміти зовнішню політику Трампа, забудьте про всіх теоріях міжнародних відносин. Зовнішня політика Трампа, як і всі інші його політичні погляди, крутяться навколо одного і тільки одного: Трампа. Майбутній президент, сказав тоді Кинзингер, буде вести "нарцисичну зовнішню політику".

Це було в липні 2016 року, коли шанси Трампа стати президентом виглядали, в кращому випадку, малопереконливими.

Тому, коли минулого тижня ми зустрілися з Кинзингером у його офісі на Капітолійському пагорбі, сидячи за столом з улюбленими фотографіями у стилі Top Gun часів військової служби, я задав те ж питання.

Так, вважає він, слова Трампа, а особливо його гучні, великими літерами твіти і безцеремонне втручання в чутливі глобальні спори, підбадьорювання тих, хто, як Саудівська Аравія, вихваляє його, і лайка на адресу інших союзників, нібито його скривдили, - доводять, що "нарцисична зовнішня політика" була точною характеристикою.

Але тепер, коли Трамп на посаді, Кинзингер критикує його куди обережніше, хвалить за дії, з якими він і інші яструби згодні. Наприклад, за удари по сирійським військам у відповідь на хімічну атаку проти цивільних осіб, а також за розширення повноважень Мэттиса на прийняття рішень, що визначають політику щодо Сирії та інших конфліктів.

"Скажу вам, діями я був задоволений, - каже Кинзингер. - Словами куди менше".

Розмова з Кинзингером дозволяє відчути гостроту дилеми, яку Трамп представляє для республіканців у Конгресі - принаймні, тих із них, хто курує зовнішню політику. Це незграбний танець, і, швидше за все, буде ставати ще більш незграбним по мірі надходження нових питань. Причому не тільки про Трампа, Путіна і політику до Росії, але і про просування розслідування "россиягейта".

Як і Маккейн в Сенаті, Кинзингер висловлюється надзвичайно просто. Кинзингер - постійний гість новинних програм у кабельних мережах з моменту обрання Трампа, і його коментарі часто потрапляють в заголовки. Коли він сказав, що спецпрокурор повинен розібратися в хакерських атаках росіян 2016 року, CNN зробила з нього новину.

Але це не означає, що він може висловлюватися про все і сподіватися зберегти своє місце в Конгресі. Його історія голосувань, як вказує веб-сайт 538, поки не показує розривів з Трампом - і округом, в якому президент-республіканець отримав перевагу в 17 із зайвим відсотків. Так за що він бореться, запитав я. Крім зовнішньої політики, говорить він, "я прагну до того дня, коли ми зможемо просто не погоджуватися без загрози життю людей і зіпсованого Дня подяки. І тут я залишуся незгодним. Але насправді це той вибір, який робиш ситуативно . Я не шукаю сварки з президентом".

Через 20 хвилин бесіди я піднімаю тему звільнення президентом директора ФБР Джеймса Комі і нових звинувачень в перешкоджанні правосуддю, присовокупленных до все ще нез'ясованим питань про російському втручання у виборчий процес в 2016 році.

І, звичайно ж, це саме той предмет, на якому нарцисична зовнішня політика Трампа сходиться з юридичними проблемами Трампа.

"Я думаю, що президент Трамп накликав на себе якусь частину цього, просто тому, що він постійно твитит, зрозуміло?" - каже Кинзингер.

Ще через дві хвилини закликів до спецпрокурору Бобу Мюллеру розібратися в цьому питанні - і скоріше - Кинзингер закруглюється зі словами, які найкраще підсумовують Плач республіканських спеців по зовнішній політиці 2017 року:

"Світ це бачить. І я вважаю, що справа Америки - бути прикладом самоврядування для світу, потопаючого в хаосі. Але ми тонемо в своєму власному хаосі, і це жодного разу не допомагає нам у цій місії".

    Реклама на dsnews.ua